Práce na volné noze je v Česku stále populárnější. Mnoho lidí začíná svou kariéru na volné noze, případně na ni přechází po kariéře strávené v zaměstnání nebo jiném podnikání. V tomto textu se dozvíte, jak práce na volné noze vypadá a jak se stát profesionálním freelancerem.
Podnikání na volné noze spočívá v práci na sebe sama. Za freelancera nejčastěji označujeme nezávislého profesionála, který je odborníkem na určitý obor a podniká jako jednotlivec. Většinou nabízí nějaké poradenské nebo konzultační služby, školení a workshopy, případně prodává nějaké vlastní produkty, jako jsou knihy, e-booky, on-line kurzy a mnoho dalšího.
Freelancerem může být třeba marketér, který svoje svoje služby nabízí firmám z pozice externího konzultanta, specializuje se na nějakou oblast marketingu a není naplno zaměstnán v jiné firmě či marketingové agentuře.
Mnoho lidí svoje podnikání na volné noze kombinuje s něčím dalším. Jsou například členem týmu v nějaké agentuře, případně mají dokonce zaměstnání. Vedle toho se ale aktivně věnují i vlastním klientům. Práce na volné noze je oblíbená i mezi ženami na mateřské dovolené, případně mezi studenty.
Začít podnikat na volné noze není složité. Freelanceři nejčastěji fungují na klasickém živnostenském oprávnění jako OSVČ. Forem podnikání je ale více a je rozumné se poradit se svým daňovým poradcem či právníkem.
Práce na volné noze se oproti standardnímu zaměstnání liší například v míře nezávislosti, ale současně o zodpovědnosti, jakou freelancer má. V zaměstnání má většinou garantovaný přísun nové práce, na volné noze si ji však musí sehnat sám. Stejně jako freelancer může ale i jako zaměstnanec o svou práci přijít.
Podnikatelé na volné investují čas, energii a často i peníze do vlastního marketingu. Skrze různé aktivity, jako může být třeba tvorba blogu, vystupování na sociálních sítích či konferencích a jiných akcích, budují svoji značku a zviditelňují se na trhu. Marketing je v podnikání na volné noze nesmírně důležitý, umožňuje freelancerům růst a získávat nové klienty.
Součástí práce na volné noze může být i aktivní prodej vlastních služeb. Freelanceři s dobře vybudovanou značkou v oboru většinou své služby už aktivně neprodávají. Zejména začínající freelanceři se ale musí umět správně odprezentovat a nabídnout potenciálním klientům.
Pracovat na volné noze zdaleka neznamená jen nabízet konzultace klientů. Freelanceři se postupem času snaží diverzifikovat zdroje ve svém podnikání a vytvářet nové. Nejčastěji u českých freelancerů sledujeme tyto zdroje příjmu:
Někteří podnikatelé na volné noze získávají i podíly v projektech, na kterých s klienty pracují. Možností, jak vydělávat peníze, je tedy mnoho. Většina začíná na poradenské a zakázkové činnosti.
Práce na volné není jen o získávání klientů a vydělávání peněz. Většina freelancerů postupem času dojde k poznání, že mnohem důležitější je umění správně si práci nastavit, být dostatečně efektivní, spokojený a najít balanc mezi prací a osobním životem.
Právě proto se mnoho podnikatelů na volné noze zajímá o budování svých návyků, pracovní rutiny a time management. Na našem webu najdete spoustu rozhovorů s freelancery, kteří toto nezvládli a přivodili si zdravotní či psychické problémy. Poslechnout si ale můžete i příběhy freelancerů, kteří jsou naopak ve své práci velmi efektivní a dokázali k ní přistoupit správně.
Všechny rozhovory najdete v rubrice Na volné noze, případně v našem podcastu o podnikání.
Před 3 měsíce
Před 3 měsíce
Před 4 měsíce
Před 4 měsíce
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.