Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jak začít podnikat na volné noze?

Objevte podnikání na volné noze

Hledáte, jak začít podnikat na volné noze? V tomto článku jsme pro vás připravili základní tipy, nad kterými byste se měli zamyslet, pokud to v podnikání na volné noze myslíte vážně. Přidali jsme i odkazy na naše rozhovory se zkušenými freelancery, ve kterých se dozvíte spoustu cenných zkušeností a rad pro vaše začátky podnikání.

Podnikání na volné noze není v ničem jiné než jakékoliv další podnikání. Musíte k němu přistoupit s patřičnou rozvahou a dobře si promyslet, jaké služby či produkty chcete nabízet, za kolik je budete prodávat, kolik práce zvládnete udělat, jak oslovíte svoje potenciální klienty, jak si nastavíte pracovní postupy a procesy a jak to celé zvládnete tak, abyste byli šťastní.

Z naší zkušenosti se stovkami freelancerů víme, že ti nejúspěšnější se vyznačují dobře zvoleným oborem, ve kterém podnikají, silnou osobní značkou, vysokou pracovní produktivitou a dobře nastavenou ekonomickou stránkou jejich podnikání. Pojďme ale začít postupně.

V čem podnikat?

Podnikatelů na volné noze je v Česku hodně a každý dělá něco jiného. Někdo může být kadeřník, někdo další třeba marketér. Výběr oboru, ve kterém začnete podnikat, je nesmírně důležitý. Platí klasická rada, že vás především musí bavit a naplňovat. To v ideálním případě poznáte tak, že se mu věnujete i bez nároku na odměnu ve volném čase, rádi se v něm sebevzděláváte a trávíte nad ním spoustu času.

Inzerce

I podnikání na volné noze ale vyžaduje kvalitní podnikatelskou přípravu. Doporučujeme nepodcenit přípravu byznys plánu. Ověřte, zda o vaše služby bude skutečně někdo mít zájem, dokážete najít a oslovit potenciální zákazníky, vytvoříte si nějakou konkurenční výhodu a dokážete na tom vydělat peníze.

Pokud jste se takovými otázkami ještě nezabývali, můžete začít jednoduchými kroky, které zvládne i naprostý začátečník. Ověřte, zda ve vašem oboru už někdo podniká a čím se stal atraktivním pro své zákazníky. Zjistit můžete i to, zda vaše služby někdo vyhledává na internetu a kdo všechno je nabízí. V neposlední řadě se můžete zamyslet nad tím, v čem se od konkurence lišíte a co můžete svým zákazníkům nabídnout navíc.

Poslechněte si, jak začínali podnikat někteří freelanceři:

Premium
jan-kvasnicka-web

Jan Kvasnička: Podrobný průvodce začátky podnikání na volné noze

Premium
margareta-krizova-web

Průvodce začátky podnikání | Margareta Křížová

Premium
david-lorincz-web

David Lörincz: Jak se stát jedničkou oboru mezi freelancery?

Premium
pavel-ungr-web

Růst v podnikání na volné noze | Pavel Ungr

Jak získat klienty?

Většina začínajících podnikatelů neví, jak získat klienty. Z naší zkušenosti čerpají freelanceři nejčastěji z dobré pověsti na trhu a doporučení od svých stávajících klientů, případně jiných freelancerů. Proto vám doporučujeme vyzkoušet následující:

  1. Vytvořte si osobní webové stránky a blog. Pište o tom, co děláte a jaké máte výsledky. Články propagujte na sociálních sítích a pokuste se dostat co nejvýš ve vyhledávačích.
  2. Kontaktujte další freelancery. Neváhejte jim napsat e-mail nebo zprávu na sociálních sítích. Většina freelancerů si uvědomuje sílu networkingu a vzájemných vztahů.
  3. Navštivte oborové akce a poznejte nové lidi. V mnoha oborech se pořádají různé off-line i on-line konference, kde byste určitě neměli chybět.
  4. Využijte katalogů freelancerů, které vám mohou pomoci získat první klienty. Jedním z nich může být třeba portál NaVolnéNoze.cz nebo Freelance.cz.
  5. Investujte čas, energii i peníze do internetového marketingu. Buďte dohledatelní ve vyhledávačích, nalezitelní na sociálních sítích, komunikujte s vašimi fanoušky a mnoho dalšího.

Začínající freelanceři mohou první klienty získat i od zkušenějších podnikatelů. Například zkušení marketéři na volné noze často odmítají nové poptávky, jelikož pro ně už nemají kapacity. Napište jim, seznamte se s nimi a zeptejte se, zda vám nemohou se začátky podnikání pomoct. Mnoho freelancerů vás jistě neodmítne.

Vybudujte si osobní značku

Budování značky hraje v podnikání na volné noze zásadní roli.

Skrývá se pod ní dobrá pověst na trhu, kterou si získáte tak, že budete odvádět co nejkvalitnější práci pro vaše klienty, nebudete je jakkoliv podvádět či obcházet a budete jednat vstřícně, proaktivně a otevřeně v dobrých i špatných situacích.

Vybudovat si osobní značku můžete i skrze vaši aktivitu na sociálních sítích či blog, kam můžete vkládat texty, videa či podcasty o vašem podnikání a oblasti, které se věnujete.

Pomoci vám může i vystupování na oborových konferencích. Na mnoho z nich se můžete přihlásit zdarma a zapsat si svou přednášku. Stačí hledat různé akce (často s názvem „barcamp“) ve vašem okolí. Pro freelancery je pohybování se v komunitě velmi důležité. Není nezbytné, ale přináší velké hodnoty.

Inzerce

Osvojte si důležité návyky

Jako podnikatel na volné noze jste závislý sám na sobě. Na rozdíl od klasického zaměstnání nemáte nadřízeným stanovenou pracovní dobu a úkoly, které v ní musíte splnit. Právě proto se freelanceři zaměřují na osobní rozvoj a osvojování návyků, které jim pomáhají být co nejefektivnější, nejproduktivnější, ale současně i co nejvíce zdraví a šťastní.

Mezi důležité návyky patří vše, co vám pomůže kvalitně a efektivně odvádět co největší množství práce v co nejkratším časem. Spadá tam cokoliv od řízení projektů, organizování času po celkovou pracovní rutinu, kterou si nastavíte.

Důležité jsou ale i čistě osobní návyky, které vám pomohou udržovat si zdravý životní styl, kvalitní spánek, dostatek pohybu a mnoho dalšího. Proč to zmiňujeme? Protože mnoho freelancerů pracuje z domova a velmi rychle spadne do workoholismu, nebo se naopak nedokáže dokopat k práci. To vše vyžaduje nadhled sám nad sebou a disciplínu, kterou si můžete vybudovat.

Nepodceňte procesní a finanční řízení

Jakmile se vám začne dařit, budete mít hodně práce. Možná se vám to nyní zdá příliš vzdálené, ale způsob, jakým budete pracovat, přímo ovlivní vaše výsledky už od začátku.

Práce na volné noze totiž není jen o realizování služeb pro vaše klienty, ale i o osobním marketingu, sebevzdělávání a mnoha dalších činnostech, na které musíte najít čas.

Proto je důležité, abyste si osvojili základy projektového řízení a snažili se odvádět práci co nejefektivněji a v co nejkratším čase tak, abyste se mohli věnovat i něčemu jinému. Nejeden freelancer se proto věnuje i automatizaci procesů.

Naučit se musíte také prodávat svůj čas za správnou cenu. Mnoho začínajících freelancerů podcení cenotvorbu a nabízí své služby za velmi nízké peníze, za které se ale reálně nedokáží uživit. Spočítejte si, kolik peněz potřebujete vydělat za jednu hodinu práce, kolik z toho odvedete na daních a kolik peněz potřebujete pro investice do vašeho růstu.

Inzerce

Najděte nové zdroje příjmu

Většina lidí zkouší začít podnikat na volné s jednou službou, kterou nabízí svým klientům. Postupem času ale zkušenější freelanceři hledají způsoby, jak své podnikání diverzifikovat. To jim pomáhá zvládnout období, kdy například nemohou najít nové klienty. Současně je to pro ně ale i způsob, jak na chvíli opustit rutinu a realizovat se zase v něčem dalším.

Novými zdroji příjmu mohou být třeba placené on-line produkty, kurzy, knihy, vystoupení na konferencích a mnoho dalšího. Poslechněte si, jak nad finančním růstem přemýšlí zkušení freelanceři:

Premium
otto-bohus-web

Otto Bohuš: Růst v podnikání na volné noze

Premium
bronislav-soborka-web

Broňa Sobotka: Tvorba produktů a marketing na volné noze

eliska-vyhnankova-web

Eliška Vyhnánková: Prodej školení a kurzů, podnikání na volné noze, osobní marketing

Premium
martin-svetlik-web

13 let na volné noze. Jak podnikání rozvíjí Apple konzultant Martin Světlík?

Dosáhněte finanční nezávislosti

Finanční nezávislost je obrovské téma, které řeší stále více podnikatelů na volné noze. Dá se jí dosáhnout tak, že se naučíte efektivně hospodařit s vašimi penězi a dělat správná rozhodnutí do budoucna.

Začít můžete třeba tím, že si vytvoříte osobní rozpočet a zamyslíte se, kam investovat peníze a zda si dokážete vytvořit pasivní příjem.

Poslechněte si naše rozhovory o budování finanční nezávislosti na volné noze:

marek-odehnal-web

Jak v podnikání vytvořit skutečné jmění? | Marek Odehnal

vit-endler-web

Livestream: Vít Endler: Jak začít budovat vlastní finanční nezávislost?

vit-endler-web

Dluhy: Jak díky nim dosáhnout finanční nezávislosti? | Vít Endler (finGOOD.cz)

odehnal-endler

Duel: Investování pro podnikatele a manažery | Vít Endler a Marek Odehnal

Podnikání na volné noze v Česku

Máme pro vás stovky rozhovorů, článků, videí a podcastů o podnikání na volné noze. Podívejte se do rubriky Na volné noze, kde je najdete úplně všechny. Zde pro vás máme ty nejnovější:

Premium
michal-lysek-web

Z podnikání na volné noze agentura. Jak zvládnout přechod? | Michal Lysek

Premium
pavel-ungr-web

10 let na volné noze a 4 miliony ročně. Jak přejít ze zaměstnání? | Pavel Ungr

marek-odehnal-web

Jak rozjet podnikání na volné noze? | Marek Odehnal

marian-kamenistak-web

Jak se stát špičkovým byznys konzultantem a mentorem? | Marián Kamenišťák

marian-kamenistak-web

Jak přejít ze zaměstnance na volnou nohu s příjmem 5 milionů ročně? | Marián Kamenišťák

marian-kamenistak-web

Mentoring IT manažerů: Jak probíhá v praxi a komu se vyplatí? | Marián Kamenišťák

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

gabriela-mrkvicova-web

Jak z networkingu dostat maximum pro váš byznys? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

1 otázka, kterou si musí položit každý podnikatel

jiri-peslar-web

Kariéra ve financích: Jak ji vybudovat? | Jiří Peslar (Allrisk)

Jak budovat kariéru a být úspěšný?

Premium
senta-cermakova-web

Umělá inteligence v byznysu. 2,5 hodiny s jednou z TOP manažerek Česka | Senta Čermáková (Deloitte, Hewlett-Packard)

Premium
otto-bohus-web

Otto Bohuš: Umělá inteligence copywritery nenahradí

Premium
matej-razga-web

Podnikání v módě. Jak rozjet zakázkové krejčovství? | Matěj Rázga (The Owners)

jiri-rostecky-spokojenost-web

Jirka Rostecký: V podnikání spokojenost nehledejte | Marek Hanik

lukas-novotny-web

Technologie a investování pro začátečníky. Jak to jde dohromady? | Lukáš Novotný

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.