Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

5 účinných zabijáků firemního blogu

Jiří Rostecký
Před 9 roky

„Uděláme blog! Budeme psát novinky! Obsah je přece král a co je obsahovějšího než takový blog?“ Tak zní slova řady majitelů firem, kteří přemýšlí nad svými webovými stránkami a jejich obsahem. A tak taky vzniká spousta blogů. Jenomže pak následuje řada chyb a blog postupně upadá. Co ho zabíjí?

V nedávném článku jsme si povídali o tom, jak vytvořit efektivní blog. Zjistili jsme i to, jak k němu přistupují různé firmy a proč ho vlastně dělají. I ony se ale mohou dopustit řady chyb, které ovlivní vnímání blogu čtenáři i jeho efektivnost.

Chybí strategie

Mít blog je sice hezké, ale nestačí to. Musíte mít blog, který plní vaše představy a následuje vaše cíle. Vytvářet jeden článek za druhým se může naprosto minout účinkem, pokud tomu nestanovíte pevný řád a předem si nezodpovíte následující otázky:

  • Proč chcete blog vůbec psát?
  • Co od firemního blogu očekáváte?
  • Kdo jej má číst a co ho k tomu má motivovat?
  • Čím pro něj blog má být užitečný?
  • Kolik jste ochotni či schopni do blogu investovat času a peněz?

Na základě odpovědí na tyto otázky teprve můžete sestavit strategii, která vám při jeho tvorbě bude pomáhat. Řada firem brzy skončí na tom, že nemá dostatek témat pro nové články, chybí jim inspirace, blog negeneruje očekávané výsledky a z psaní se stává otravná rutina.

Inzerce

Tomu můžete předcházet vytvořením plánu, podle nějž budete při tvorbě blogu postupovat. „Pokud firma bloguje jednou týdně, v pohodě se takový plán vejde na dvě strany formátu A3. Je třeba dopředu alespoň orientačně vědět, o čem budou autoři příspěvků psát. Pak to bude dávat smysl a příspěvky na sebe budou pěkně navazovat,“ radí obsahový stratég a copywriter Marián Kábele.

Nemyslí se na čtenáře

Druhým častým prohřeškem firemních blogů je samotný obsah, který vůbec nereaguje na potřeby a očekávání svých čtenářů. Je to sice škoda, ale nikoho moc nezajímá to, že se vaše firma zúčastnila velkého školení nebo že máte nový certifikát. Čtenářům to samozřejmě sdělit můžete, ale není to nic, za čím by se někdo chtěl vracet.

Pokud si nejste jisti tím, co čtenářům psát, zkuste před založením blogu provést vlastní průzkum nebo se zeptat někoho zkušenějšího. „Nemá-li interní firemní tým dobré nápady, o čem blogovat, pak může být řešením najmutí obsahového stratéga,“ radí Kábele a jedním dechem dodává: „Publikovaný obsah musí být čtenářům užitečný, bavit je. Jinak blog nebude nikdo chtít číst a pro firmu to bude ztráta času.“

Nepublikuje se pravidelně

V minulém článku jsme se zabývali frekvencí, s jakou na firemním blogu přispívat. Dozvěděli jsme se třeba to, že se společnost ACOMWARE snaží přispívat až 10 články měsíčně. Kábele zase radil přispívat alespoň jednou týdně.

Pravidelnost publikací nového obsahu je ale mnohdy i velmi přeceňovaným tématem. Stejně jako by mezi články neměly být dlouhé intervaly, neměla by se naopak upřednostňovat kvantita před kvalitou. Snadno najdete blogy, které vydávají sice málo článků, ale když už něco vydají, čtenáři jsou kvalitou nového obsahu nadšeni.

Zvažte proto, jak často jste schopni přispívat, kolik času vám zabere vytvoření kvalitního článku a pokuste se najít kompromis, který bude přijatelný jak pro vás, tak pro vaše čtenáře.

Blog se nepropaguje

Ano, i blog zaslouží propagaci. Překvapivě nikdo nebude číst vaše články, když o nich nikomu neřeknete. Způsobů, jak firemní blog propagovat, je přitom několik. Posloužit mohou sociální sítě, pro něž můžete vytvářet hodnotný obsah, který vaše fanoušky bude zajímat.

„Facebook lze použít jako médium k doručení obsahu. Cílem je v takovém případě dostat uživatele Facebook na blog. Doporučuji dbýt na správný náhledový obrázek odkazu ve velikosti 1200×628 px s CTA. Představte si ho mezi 100 dalšími příspěvky a udělejte vše pro to, aby ten váš zaujal nejvíc,“ radí Bartoš a dodává: „Do příspěvku napište pár slov, kterými se pokuste vyvolat zvědavost. Péči věnujte i headline a podheadline, díky nimž opět můžete získat body navíc.“ Videorozhovor s Honzou najdete zde, je plné dalších tipů.

Bát byste se neměli ani investování do reklamy. Podle Honzy stačí pár stovek a váš příspěvek se může dostat k podstatně více lidem.

Celý rozhovor je zde.

Vydržte to

Posledním častým zabijákem firemních blogů je nedočkavost. Výsledky se totiž nedostaví hned a nestačí pár článků k tomu, abyste najednou měli tisíce čtenářů a z nich většina poptala vaše služby. Naopak je potřeba s blogem pracovat dlouhodobě a jako dlouhodobý projekt jej i vnímat. Blog není nástroj, jak rychle zvýšit svůj zisk, ale spíše jak zpropagovat svou značku, budovat vztah se zákazníky a ano, i jak oslovit zákazníky nové.

Inspirujte se těmi nejlepšími

V Česku sice příliš firem nebloguje, přesto zde ale máme několik skvělých firemních blogů, kterými se můžete inspirovat. Všímejte si zejména kvality jejich obsahu, jeho struktury, frekvence publikování a pokuste se pochopit i jejich strategii.

Jaký je váš blog? Pochlubte se do komentářů.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Pavel Kočárek

Před 9 roky

Zaujal mě výčet těch kvalitních blogů, všechno jsou to firmy, které se zabývají online marketing, seo apod. Co nějaký tip na blog, který není z tohoto oboru, ale z nějakého, který je blíž „normálním lidem“. Osobně jsem blog pojal jako poradnu a témata jsou zatím volena dle klíčových slov nebo dotazů na chatu. http://www.rostoucinabytek.com/poradna/ Článků je jen několik, ale web neběží ani od začátku roku a na psaní byl čas až nyní. Chci udržet frekvenci na 2 článcích do poradny měsíčně, pak mám ještě aktuality, které ale nejsou o kvalitním obsahu, ale spíš krátkých sděleních pro návštěvníky.

Odpovědět »

Olga

Před 8 roky

Jsou to přesně věci, které lze aplikovat i na nefiremní blogy. Pokud přestanu psát na tom svém blogu https://potkamesevevlaku.wordpress.com/, je to pak katastrofa. Řekla bych, že pravidelnost, je to nejdůležitější vůbec.
A druhá věc – psát pro čtenáře. Díky za tvé články, hltám každý z nich :)
Olga

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

john-vanhara-web

John Vanhara a Jirka Rostecký: Vzdělávejte se a nebojte si říct o pomoc

Premium
marketa-jinochova-web

Budování malé značky, prodej po Instagramu, růst nákladů | Markéta Jinochová (MANKAI Paper)

Premium
jan-simkanic-web

Deník N: Cesta ze ztráty k provoznímu zisku | Ján Simkanič

Premium
jan-kvasnicka-web

Jan Kvasnička: Podrobný průvodce začátky podnikání na volné noze

Premium
michal-molcan-web

Řízení a byznys magazínu v 70 zemích světa | Michal Molčan

igor-kibrik-web

Jak se odlišit od konkurence? Strategie webu s recepty | Igor Kibrik

Premium
bronislav-soborka-web

Broňa Sobotka: Tvorba produktů a marketing na volné noze

Premium
rene-nekuda-web

Jak se naučit (dlouhodobě a konzistentně) psát? | René Nekuda