Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Naučte se strategicky přemýšlet nad vaším byznysem.
Získejte praktické tipy, jak řídit vaši firmu chytřeji a efektivněji.
Poslechněte si zkušenosti TOP byznysmenů.
Zjistit více

Inzerce

Mobilní aplikace: Kdy má cenu ji pro vaši firmu vytvářet?

Vlastní mobilní aplikace může být užitečná. Uživatelé si ji stáhnou do svých mobilních zařízení a následně mohou lépe ovládat např. váš obchod. Třeba u DámeJídlo.cz ji považuji za velmi užitečnou, stejně tak používám aplikaci ČSFD.cz a řady dalších. Je to ale dobrý produkt i pro vaši společnost?

Značkové aplikace nejsou důležité

Na konci ledna jsem narazil na článek Thomase Hussona s názvem Five Myths About Mobile Apps. Zaujal mne hned první mýtus, ve kterém Thomas píše, že značkové aplikace vlastně nejsou důležité. Některé ano, jako třeba ta od Starbucks nebo Nike, ale častěji vídáme aplikace, které pro zákazníky v podstatě užitečné nejsou.

Thomas také píše, že čas strávený na mobilních zařízeních stále roste. 80 % z něj lidé dokonce tráví v mobilních aplikacích, což řadu marketérů přivedlo k závěru, že musí vytvořit i tu svou. Místo velkého množství nových aplikací by se ale podle Thomase měli zaměřit na jejich chytrost a přínos pro uživatele.

V Česku jsem si všiml trendu, kdy někteří majitelé firem považují vlastní aplikaci za něco, čím se odliší od své konkurence. Aplikaci poté vytváří jako nástroj k získání nových zákazníků, jež má aplikace a možnost jejího využívání zaujmout natolik, že s firmou navážou spolupráci. Jenomže aplikace sama o sobě nestačí, musí mít i nějaký užitek.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Kdy se pustit do vývoje vlastní aplikace?

Cíle, s nimiž aplikaci vytváříte, je nutné definovat hned na začátku. Podle vedoucího vývoje mobilních aplikací společnosti Sun Marketing Jakuba Kováře by se aplikace měla vyvíjet pouze za předpokladu, že bude přínosná pro zaměstnance nebo zákazníky: „Určitě neplatí pravidlo, že ji musí mít nutně každá firma. Vždy bude záležet na konkrétní společnosti, jestli je pro ně aplikace vhodným komunikačním kanálem. Pokud má aplikace za cíl například ušetřit čas zaměstnanců, musí se firma podívat na to, kolik času aplikace reálně ušetří a za jakou dobu se firmě investice vrátí.“

Kdy je vhodný čas pro vývoj vlastní aplikace, je velmi těžké zobecňovat. Podle Kováře je to vždy o tom, jak firma dokáže reagovat na potřeby svých zaměstnanců či zákazníků. V některých případech ale vývoj aplikace nemusí být nutný„Pokud jste například firma, která vyrábí nábytek na míru, najít rozumné využití pro aplikaci bude velmi náročné. Pokud jste ale banka a chcete dát klientům k dispozici třeba mapu míst výběru hotovosti, je aplikace zcela na místě.“

Obecně lze říci, že by aplikace měla zákazníkovi nabídnout něco, co na webových stránkách nenajde. Zároveň musí jasně řešit jeho problém (např. při hledání bankomatu). Aplikace také může posloužit i pro vlastní potřeby v rámci firmy, například když řešíte velké skladové zásoby a potřebujete rychle zjistit, kde se vámi hledané zboží nachází.

Není to levná záležitost

Tak jako je tomu u webových stránek, ani u tvorby aplikací nelze zobecnit cenu jejich vývoje. „V případě aplikace bude velmi záležet na funkcionalitě, kterou má umět, a platformách, které má podporovat. Často je možné ušetřit tím, že se vypustí některé platformy nebo se z aplikace udělá webová aplikace. Pokud například mají všichni zaměstnanci firemní telefon s Androidem, nevyplatí se vyvíjet interní aplikace i pro iOS,“ popisuje expert.

Rozdíl mezi mobilní a webovou aplikací je v tom, jak je uživatel využívá. Mobilní aplikace běží samostatně v telefonu a instaluje se například přes Google Play. Webová aplikace se pouští v okně prohlížeče, nemusí se nijak do telefonu instalovat a většinou v telefonu nezabírá místo.

„Mobilní aplikace jednodušeji pracují s hardwarem telefonu. Bavíme-li se například o skladovém systému, tak je mnohem jednodušší načíst čárový kód v mobilní aplikaci, protože máme přímý přístup k foťáku. Prostřednictvím webové aplikace by byl tento proces méně přímočarý,“ vysvětluje Kovář.

Rozpočet ale není to jediné, na co při vývoji vlastní aplikace narazíte. Už jen samotný proces její výroby může leckoho zaskočit. Začít by měl prvotní analýzou toho, proč vůbec aplikaci chcete vyvíjet, k čemu má sloužit, kdo ji bude používat a jaký pro vás má přínos. Špatně definované cíle a základní informace o aplikaci mohou přinést i špatný výsledek.

„Tato analýza následně pomůže i se stanovením ceny a vymýšlením nejvhodnějšího řešení. Je to moment, ve kterém jsme s klientem takřka stále v pravidelném kontaktu,” popisuje Kovář s tím, že výstupem prvotní analýzy by měl být dokument s detailní definicí aplikace a výstupem pro její efektivní vývoj.

Po sjednocení informací jak na straně zadavatele, tak na straně vývojářů následuje samotný vývoj. Ten může trvat i měsíce v závislosti na tom, jak složitá aplikace bude. Již v průběhu jejího vývoje začínají první testování, která pokračují ještě dlouho po jejím dokončení.

Dříve, než začnete…

… si zodpovězte několik důležitých otázek, které vám mohou pomoci si rozmyslet, zda aplikaci skutečně potřebujete a zda jste ochotni investovat čas, úsilí i peníze do jejího vývoje:

  • Pro koho bude aplikace určena? Pro zaměstnance, či zákazníky?
  • V čem a jak jim má pomoci?
  • Jste přesvědčeni o tom, že podobnou aplikaci uvítají? Zeptali jste se jich na to?
  • Jak tím pomůžete svému podnikání?
  • Je pro to vhodná mobilní aplikace, která se stahuje do mobilu, nebo webová aplikace, která se stahovat nemusí?
  • Pokud mobilní aplikace, který mobilní systém její uživatelé využívají nejvíce? Android, iOS či jiný?
  • Jste připraveni na náročný a zdlouhavý vývoj a na nutnost vysoké časové i finanční investice?

Jaké české mobilní aplikace používáte vy?

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

Premium
natalie-ohorai-web

Nový e-shop i v dnešní době. Příběh spirituálního obchodu Amulets.cz | Natálie Ohorai

jiri-peslar-web

Pojištění e-shopu. Na co se zapomíná? | Jiří Peslar (Allrisk)

kovary-kovar-web

Logistika e-shopů. Alza a Skladon sdílí své zkušenosti | Miroslav Kövary a Maxim Kovář

Právě vyšlo

Premium
ladislav-dyntar-web

eSport: Co o něm musíte vědět pro váš byznys? | Ladislav Dyntar

Premium
martin-mikulenka-web

Vybudujte úspěšnou kamennou prodejnu | Martin Mikulenka

konstantin-margaretis-web

Technologie pro vaši logistiku | Konstantin Margaretis (Skladon)

Nejoblíbenější

Premium
jiri-navratil-web

Ziskovost v e-commerce. Naučte vaši firmu počítat | Jiří Navrátil (Dr. Max)

Premium
vladimir-slavik-web

Strategie pro e-shop, který chce růst | Vladimír Slavík

Premium
ondrej-kratky-web

Strategie modrého oceánu v praxi. Takhle se řídí Liftago | Ondřej Krátký

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
josef-kalous-web

DECATHLON: Jak vyrostl v Česku? | Josef Kalous

Premium
petr-kasa-web

Petr Kasa: Jak budujeme hodnotu Pilulka.cz?

andrej-kiska-web

Andrej Kiska ml. (Credo Ventures): Jak uvažují investoři a čím je zaujmout?

Premium
miroslav-tesar-web

Astratex: Jak dobývá Evropu? | Miroslav Tesař

Inzerce