Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Radka Legerska: Nejčastější chyby začínajících copywriterů

Vezmi si to s sebou. Rozhovor najdeš i jako podcast: Spotify iTunes Google Podcasty MP3
Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Poslechněte si 144 rozhovorů s exkluzivními hosty. Ještě více do hloubky a plné know-how pro vaše podnikání.

Zjistit více

Radka Legerska je copywriterka. Kromě práce pro vlastní klienty pomáhá i začínajícím copywriterů vylepšit jejich texty. A přesně o tom je tento rozhovor.

Radka se tvorbě webových textů věnuje přes 8 let. Textovala například pro DaraBags, Shopcentrik a podílela se na organizaci konferencí ShopExpo nebo MarketingOn.

V rozhovoru jsme si povídali o tom, jak jako začínající copywriter získat co nejvíce zkušeností, jakým chybám se v textech vyhnout a jak se vypracovat na skutečného profesionála.

Co se v rozhovoru dozvíte?

  • Koho lze skutečně označit za copywritera?
  • Co odlišuje profesionální copywriterů od amatérů?
  • Jak se v copywritingu vzdělávat?
  • Jaké chyby v textech dělají začínající copywriteři?
  • Jak se může copywriter odlišit?
  • Jak nepsat za 150 korun za normostranu?
  • Jak poznat dobrý text?
  • Jak nepsat texty jako slohovky ze školy?
  • Co si ujasnit dříve, než začnete psát?
  • Je těžké se jako copywriter uživit?

8 praktických rad začínajícím copywriterům

Hlídejte si pravopis

Pravopisné chyby by si měl dobrý copywriter raději úplně odpustit. Triviální chyba spolehlivě odradí hned na začátku a navíc srazí propagovanou značku jako celek. Existuje pravopisná příručka ústavu pro jazyk český, kde najdete všechna základní pravopisná pravidla. Pokud narazíte na opravdu nějakou zapeklitou specialitu, třeba neobvyklé skloňování, rod cizích pomístních jmen, psaní novějších cizích slov (třeba responzivní/ responzívní/responsivní design), která ještě nemají ustálenou českou podobu, tak zavolejte do jazykové poradny.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Netlačte značku dopředu za každou cenu

Prvoplánově prodejní texty nikdo nečte. To je prostě fakt. Pokud pošlete název produktu v předmětu mailingu, tak máte zaručeně o polovinu menší open rate a mizivou klikavost (s výjimkou lovebrandu, tam je naopak uvedení značky žádoucí. Dobrý obsah musí mít myšlenku a nápad. Omílání názvu značky vážně nestačí.

Nepište jen proto, že musíte

Zkuste čtenáře překvapit, nachystejte pastičku v podobě slovní hříčky, vtipného obratu, lehkého dvojsmyslu (ale nepřežeňte to). Tvorbu textu si prostě užijte.

Zestručněte sami sebe a buďte konkrétní

Text musí být jasný, obsahově naplněný a hlavně ne příliš dlouhý. Pokud píšete, přečtěte si to po sobě a zkuste to trochu osekat. Zestručněte sami sebe. Hlavně složitější slovní vazby. Volte kratší souvětí (ale ne pouze holé věty, přívlastky jsou fajn). Pište, jak vám „zobák narostl“, v běžném hovoru taky netvoříte složité struktury, nejste za každou cenu spisovní. Používejte konkrétní slova a vyjádření, vyhněte se mlžení. Zlidštěte text lehce hovorovými výrazy.

Používejte klíčová slova smysluplně a nesoustřeďte se tolik na SEO

Vyhledávač e ani uživatele už dneska rohlíkem klíčových slov neopijete. Klíčová slova ano, samozřejmě, ale s mírou. Obsah musí být hlavně čtivý a jedinečný. Můžete opakovat klíčová slova do zmrtvení, vyhledávač to neoslní a zákazník se ztratí po pár řádcích a nebude číst dál. Pokud píšu text o záclonách, nemusím mít záclony v různých obměnách několikrát v každém odstavci.

Volte správná slova a vyvarujte se jejich opakování

Stejně jako nadbytek klíčových slov vadí také užívání stejných slov pořád dokola. Každý člověk disponuje souborem oblíbených slov, která používá častěji. Dobrý psavec má v rukávu hlavně dostatečnou zásobu různých sloves. Článek, v němž převažují slovesa být a mít, představuje zhmotněné copywriterské peklo. Sledujte použitá slovesa už během psaní a ta, co vám pod prsty přijdou opakovaně, zaměňte hned. Vždycky se najde cesta. Zkuste slovník synonym, je to bezva parťák.

Proměňte negativa v pozitiva

Se zápory šetřete, zkuste to vždycky říct raději pozitivně. Např. Vy jste si ještě nepořídili nový nábytek? X Už jste si také pořídili nový nábytek? Mnoho negativů nepůsobí dobře a ve své podstatě vlastně negativa natahují text.

Všechno si třikrát ověřte a zkontrolujte

Než něco napíšete, prověřte si faktickou správnost informací. Vyhnete se tak mnohým nepříjemnostem. Text si po sobě vždy důkladně projděte, se stoprocentní úspěšností narazíte aspoň na drobnou chybu, překlep, přehozený slovosled. Cokoli. Odstraňte to.

Pro copywritery toho máme více:

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

Premium
marketa-jinochova-web

Budování malé značky, prodej po Instagramu, růst nákladů | Markéta Jinochová (MANKAI Paper)

frantisek-suchan-web

Bez frází: Rozjezd úspěšného projektu, tvorba a monetizace obsahu | František Suchan

andy-pavelcova-web

Andy Pavelcová: Úspěch fitness programu FITFAB Strong, budování komunity, pohyb ve firmách

Právě vyšlo

Premium
vilem-minarik-web

Školil tisíce lidí na 5 kontinentech. Co se naučil? | Vilém Minařík

lukas-chadraba-web

Budoucnost internetu: Co Immersive tech, Metaverse a web3 znamenají pro firmy? | Lukáš Chadraba (DesignDev)

vit-endler-web

Investice přes crowdfunding pohledem investora. Jak nad nimi přemýšlet? | Vít Endler (finGOOD)

Nejoblíbenější

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Komentáře

Jana Šmerdová

Před 6 roky

Druhou větu perexu si přečíst ještě jednou ;-) Jinak díky za tohle téma. Hlavně firmy by si měly uvědomit, že dělat firemní blog, aby na něj pak plácaly články za 150 Kč/NS je kontraproduktivní. Zrovna nedávno jsem se setkala s případem, kdy firma na svém blogu dávala zákazníkům rady, na základě kterých by si uškodili a v horším případě by podle těch rad jednali v rozporu se zákonem. Prý podcenili výběr copywritera. No taky si myslím a ještě podcenili, že si tím mohou nenávratně poškodit značku.

Odpovědět »

Miroslav Hora

Před 6 roky

„Dobří umělci kopírují, ti nejlepší kradou“ – „Good artists copy great artists steal“ – S. Jobs
https://www.youtube.com/watch?v=CW0DUg63lqU. Když na sociální síti spatřím úspěšný příspěvek konkurence na mé téma, který trefil zájem publika a několika násobně převyšuje mou úspěšnost, co bych na něm měl vylešovat ;)? Ukradnu koncept a jen přizpůsobím sobě. Na své staré příspěvky se vykašlu a dále budu verzovat tento. Myslím, že Apple za Jobse dlouhodobě ukazoval, že strategie nechat ostatní si vylámat zuby na slepých cestách, a pak přijít a posbírat to, co funguje, a jen to dát dohromady, funguje celkem dobře. Ano, takový podnik asi nikdy neudělá nic revolučního, ale kolik revolucionářů zkrachovalo – špatný nápad pro masy, dobrý nápad ale špatné načasování, dobrý nápad ale špatné publikum…
Nemyslím si, že v obchodních textech je místo pro krásnou literaturu. Možná je to kruté srovnání, ale kolik čtenářů má dnes dílo K. Čapka a kolik bulvární deník Blesk? Kdo by měl hodnotit, co je krásné? Pár kritiků nebo společnost jako spořebitel, uživatel, čtenář? A pokud je problém něco takového posoudit už pro člověka, co teprve pro vyhledávač, nemluvě o tom, že by ho takové analyzování stálo hodně ale hodně elektřiny…, pokud už by někdo dokázal dát dohromady kritéria pro „krásu“. O umělé inteligenci a spotřebě elektřiny už lepší pomlčet, Google by se nedoplatil za elektřinu, pokud by vůbec takové množství bylo k dispozici :D. Konference o vyhledávačích už dlouho diskutují otázku, co je „kvalitní“ obsah a jak ho poznat. Ale nakonec, kdo je jejich největším „zákazníkem“? Masa obyčejných lidí, takže to co dodnes vyhledávače respektují nejvíce je aktuálnost a trendy, s relevancí už je to horší. Dnešní Youtube toho zdárným a nebo smutným příkladem, prototyp dnešního bulváru, drby, pomluvy, osobní útoky, kontroverze… Na obsahu až tolik nesejde, hlavně ho vydávej často a ať je trendy, byť tím trendem je sebevětší blbost… Většina lidí nedocení různorodost a bohatost či hlubší myšlenku textu, spíše je naštve, že textu nerozumí, protože narazí na neznámá slova a nebo je někdo nutí k přemyšlení. A to už si dovolil hodně :D

Odpovědět »

Patrik Gajdoš Sledovat @gajdospa

Před 6 roky

Celkem ok rozhovor. Zase trošku jiný pohled, než který jsem četl jinde.

Trošku bych se zastavil u toho, jak poznám, že jsem napsal dobrý text. U mě fungují 2 věci:

1) Když článek zpětně čtu, jsem z něho hotový, jako když si náctiletá puberťačka kupuje značkovou kabelku. Z radosti ho čtu třeba třikrát krátce po sobě. Protože můžu a chci :)

2) Dávat článek číst další osobě. Sám si třeba zatím neumím udělat dostatečný odstup, abych text posoudil lépe než někdo cizí. Záleží pak na typu textu, zda na překontrolování volím někoho z cílovky, nebo ne.

Pro trénink psaní zábavnou formou doporučuji textové RPG. Například tady: http://www.darkage.cz :)

Odpovědět »

Michal Landsman Sledovat @landsman

Před 6 roky

U tohoto rozhovoru jsem si všiml, že je střih videa stále ve stejném duchu: Profil stolu, záběr na hosta a opakuje se. Nepřipadá ti to Jirko trochu škoda? Zbytečně se upozaďuješ a jsi tam za takového tichého zpovědníka :) Nezkoušel jsi dát i střih na tebe? Dostalo by to podle mě zajímavější ráz. Např. u DVTV to je skvělé. Ať se daří!

Odpovědět »

Petr Bartík

Před 5 roky

Souhlasím, podle mě dobrý postřeh. DVTV dělá super střihy. Video by pak působilo dynamičtěji. :)

Odpovědět »

MG Sledovat @sibiranka

Před 5 roky

Ten papír byl vlastně jenom pozlobka od kolegů a visel mi tam cca hodinu. Z toho si prosím nikdo příklad neberte, mluvit s lidma v kanceláři není od věci ;-)

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

miroslav-udan-web

Miroslav Uďan: Budování Shoptetu, z korporátu do firmy, přístup k podnikání

Premium
pavel-milan-cerny-web

Jak nastavit firmu a žít plnohodnotný život? | Pavel Milan Černý (Econea.cz)

Premium
david-spinar-web

David Špinar (Miton): Jak řídit firmu přes čísla a dělat lepší rozhodnutí?

Premium
jitka-dvorakova-web

Jitka Dvořáková: Co brzdí růst firem v e-commerce?

Inzerce