Lenka Kučerová věří v podporu podnikání. Založila neziskovou organizaci StarLift.org, prostřednictvím které pomáhá českým vývojářům prosadit se v zahraničí a získat stáž třeba v Americe. Tvrdě ale narazila – na neschopnost mladých lidí, nezájem zahraničních firem i na politiku Donalda Trumpa.
Domluvit si stáž v Česku nemusí být zas tak náročné. Před pár dny jsme si o tom povídali s Dianou Zadákovou. Zejména na vývojáře čeká na každém rohu deset zajímavých nabídek, a to je jedním z důvodů, proč podle Lenky mnoho z nich podlehne finančním podmínkách už v nízkém věku a dál se příliš nerozvíjí.
Zahraniční firmy s Čechy podle ní nemají skoro žádné zkušenosti. Navíc často naráží na jejich nespolehlivost, neschopnost se domluvit cizími jazyky nebo na znalost pouze zastaralých technologií, o které je možná zájem na tuzemském trhu, už ale ne tolik na tom globálním.
V čem dělají mladí lidé chybu? Jsou miléniálové línou generaci? A jak nastartovat osobní i profesní rozvoj těch, kterým ještě nebylo ani 30? O tom je toto povídání s Lenkou Kučerovou.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 7 měsíců
Před 7 měsíců
Před 10 měsíců
Před 10 měsíců
Martin
Před 7 roky
Je zvláštní, že se slečna diví tomu, že vývojáři chtějí taky mít nějaký soukromý život, a preferují dobře placenou práci v bance, kde si po šichtě můžou zajít do hospody či zahrát florball před malým pokojíčkem v multikulturním Sillicon Valley, kde si budou muset rozmýšlet, jestli si večer dají tři pivka :-)
Znám teda pár vývojářů, a naprostá většina lidí to dělá kvůli prachům, kdyby v tom byly prachy stejné jak co si vydělá barman, tak vývojáři radši půjdou rozlívat Martini, protože je to zajímavější práce, kde si i člověk pokecá, a není se čemu divit. Ono dělat vývoj pro firmu není žádný med, a s nějakou seberealizací to má společného málo, člověk dneska pracuje dost v týmu, a prostě se musí podřídit ostatním, firmě, trhu, nemůže si programovat to co chce sám takže to rozhodně nelze nějak brát jako nějakou tvůrčí práci typu „kreslení obrazu“, ale spíše je to „kreslení obrazu toho co chce zákazník, a stylem jakým to chce zákazník“ a není divu, že k tomu většina lidí přistupuje jak k obyčejné práci.
A ti mladí nadšenci? Znám nějaké vývojáře už od 20ti let, ti mladí nadšenci k tomuto dříve nebo později sami dojdou úplně stejně a ztratí iluze o světě.
Odpovědět »
Ondřej
Před 7 roky
Tomu říkám majstrštik, provozovat personální agenturu jako neziskovku. Zní to krásně, americké start-upy dostanou talentované programátory ze Střední (Východní) Evropy a vývojáři získají zase praxi. Ale ti opravdu talentovaní a motivovaní se tam dostanou i bez pomoci takovéto NPO. A JavaScript frameworky jsou jako ty top technologie? No, v ČR je firmy také používají a dokonce na startupjobs je JS programátor nejvíce poptávanou pozicí. No, ale proč bychom pomáhali lokálním projektům opravdu zadarmo, že?
Odpovědět »