Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jak tvoří affiliate program v Kasa.cz?

Jiří Rostecký
Před 8 roky

metelaAffiliate program tvoří 15% podíl na obratu e-shopu Kasa.cz. Je v něm zapojeno téměř 500 partnerů a přináší meziroční růst v návštěvnosti o 50 %. Jak affiliate program v Kasa.cz tvoří, jsem si povídal s Petrem Metelou, který má program na starosti.

Petře, jak dlouho Kasa.cz tvoří vlastní affiliate program?
Kasa.cz má svůj affiliate program od roku 2011. Tento program funguje pomocí affiliate sítě Commission Junction, což je jedna z největších affiliate sítí vůbec.

Prozradíte, co vám za tu dobu přinesl?
Affiliate program Kasa.cz nám přináší každoroční růst tohoto zdroje, jak z pohledu návštěvnosti, tak z pohledu obratu a vytvořil si tak pevnou pozici mezi důležitými zdroji našeho e-shopu.

Můžete být konkrétnější? Třeba, jakou návštěvnosti a zvýšení obratu vám přináší?
Přináší nám meziroční růst v návštěvnosti o 70 % a u obratu je nárust o 50 %.

Jak důležitý kanál to tedy v celém marketingu Kasy je?
Představuje jeden z hlavních zdrojů a dle dosavadního průběhu předpokládám, že bude i nadále posilovat.

Dokážete jej srovnat s jinými kanály?
Bylo by hloupé tento zdroj podceňovat, protože si za svoji dobu si získal silné postavení mezi ostatními zdroji a jedná se o jeden z nejvýkonnějších a nejefektivnějších zdrojů vůbec. Je to také především dáno našimi partnery, kteří se snaží sami pracovat na efektivitě, která se samozřejmě odráží i v našich výsledcích.

Ty výsledky a ta důležitost zní rozhodně zajímavě. Jak se program v průběhu času z hlediska své výkonnosti vyvíjel?
Za uplynulých pět let měl program každoročně rostoucí tendenci. Největší skok nastal po roce svého života, poté program rostl rovnoměrně.

Kolik lidí se na tvorbě programu podílí?
Programu se věnuji sám, případně se obracím na zástupce společnosti VIVnetworks.com, která je oficiálním zastoupením sítě Commission Junction pro ČR.

Pracujete jenom na affiliate programu?
Ne, věnuji se i jiným zdrojům.

Což zní tak, že vám affiliate program přináší velmi dobré výsledky s minimem nákladů…
Dá se říct, že také velmi záleží na kvalitní síti, do které se zapojíte. Ulehčí vám to spoustu práce a můžete se na ně kdykoli obrátit. Co se týká nákladů, tak to je samozřejmě na Vás jak si je nastavíte ve svých podmínkách.

Jak oslovujete nové partnery?
Nové partnery oslovujeme přímo z naší strany nebo v kooperaci se společností VIVnetworks.com, která má přehled o partnerech zaregistrovaných v síti CJ.com.

Jak je oslovujete z vaší strany?
Potencionální partnery hledáme na internetu a vybíráme takové weby a blogy, které jsou pro nás svým obsahem zajímavé nebo zastoupení takového obsahu máme v menší míře. Provozovatelům zašleme informace o affiliate spolupráci, jak to samotné funguje, jak je možné se do programu zapojit a co jim to přinese.

Co jsou podle vás nejdůležitější důvody, proč by se někdo měl stát vaším partnerem? Přeci jen, affiliate programů je dnes už hodně…
Silnou stránku našeho affiliate programu jsou:

  • výše provizí jednotlivých kategorií a značek s porovnáním u konkurence
  • známost brandu Kasa.cz
  • široký sortiment e-shopu
  • kvalitní affiliate síť CJ.com
  • platnost cookies 45 dní

Kasa nabízí široký sortiment zboží. Jaké zboží partnerům vydělává nejvíc?
S ohledem na široký sortiment zboží, které Kasa.cz nabízí, je nejsilnější kategorie Velké spotřebiče, dále jsou to Malé spotřebiče, Mobily, PC, Dílna, Zahrada, Domácnost, Chovatelské potřeby.

A které naopak fungují hůře?
Parfémy, hodinky, sport, outdoor, hračky

Můžete přiblížit, v jakých měsíčních obratech se pohybují vaši největší partneři?
Měsíční obrat našich největších partnerů se pohybuje kolem 1 mil. Kč.

Co je podle vás odlišuje od těch menších?
Větší snaha o správné zacílení na potenciálního zákazníka. Trefit se správně do potřeb našich zákazníků (co je aktuální trend, co vyhledávají atd.). Tvorba kvalitního obsahu webu a tím pádem lepší pozice ve vyhledávačích. Zkrátka, úspěch nepřichází okamžitě a je potřeba se postupně učit na vlastních chybách a nezanevřít na základě prvního neúspěchu.

Za jak dlouho aktivní spolupráce s Kasou dosáhli vaši největší partneři 1 mil. Kč měsíčně?
Největší partneři těchto obratů dosáhli již na konci prvního roku aktivní spolupráce.

Jak konkrétně tito partneři vydělávají? Jde mi o to, zda např. staví webové stránky na míru propagaci vašich produktů, nebo zda na to jdou jinak…
Jsou to různé varianty. Někteří se zabývají komunikací našich akčních nabídek, jiní se zabývají tvorbou vlastních obsahů, recenzí, testů.

Vy jste zmínil správné zacílení na potenciálního zákazníka. Můžete prosím rozebrat, jak se do jejich potřeb trefit přesněji?
Potřeby zákazníka se v čase mění. Je tedy nutné sledovat aktuální trendy. V dnešní době je více možností jak získat informace o tom co lidé momentálně chtějí. Existují aplikace, kde se dá jednoduše zjistit, co lidé vyhledávají a co je zajímá, případně jak velká je kupní síla našeho trhu.

Důležité je vybrat si jen určitou skupinu zákazníků, a to z toho důvodu, abychom byli schopni vytvořit kvalitní a zajímavý obsah webu. Kvalitní obsah je dobrým základem, aby zákazníci přes Váš web nakupovali.

Webů o elektronice, IT, mobilech apod. je už dnes mnoho. Vytvářet další může být hodně riskantní. Pokud bych chtěl být vaším partnerem a vydělat sobě i vám co nejvíce peněz, jak byste mi doporučil, abych na to šel?
Základem je, aby zákazník u partnera získal nějakou přidanou hodnotu. Doporučil bych se zaměřit na kvalitní obsah a na to, co lidé vyhledávají a chtějí vědět. Tím bychom získali návštěvníky webu a některé určitě proměníme v zákazníky e-shopu.

Dále bych si vybral kategorii, která je mi blízká a se kterou se mi bude dobře pracovat i s ohledem na průměrnou cenu položky a výši provize z této kategorie.

Ty weby o elektronice, IT, mobilech apod. ale často také nabízí kvalitní obsah. A zrovna tento obor v affiliate není moc doporučovaný. Proč by se tedy partner měl zaměřit zrovna na tyto obory a ne na nějaký jiný, kde je konkurence menší?
Každý obor je pro affiliate spolupráci vhodný. Některý méně a některý více. V našem programu tvoří elektro největší podíl obratu. Ale na druhou stranu provize z elektro kategorií jsou pro partnery nejnižší.

Výjimku tvoří značky ETA, HYUNDAI, GALLET, ECOVACS, GODDESS, GOGEN a VALERA, kde je provize pro partnery výrazně vyšší. Rádi bychom však rozšířili počet partnerů o neelektro sortiment, jako jsou např. chovatelské potřeby a péče o dítě. V takových případech jsme ochotni nabídnout individuální podmínky s ohledem na kvalitu partnera.

Vidíte nějaké časté chyby affiliate partnerů, kterým by se měli vyhnout?
Moc nevidím, co konkrétně dělají špatně, nicméně si myslím, že je nejčastější chybou, že ztrácí naději příliš brzy a čekají výsledky okamžitě. Dále si myslím, že je chybou bezhlavé bidování vlastních reklam k jejich webu ve vyhledávačích. Zaměřil bych se opravdu nejprve na kvalitní obsah.

Dokáže jim Kasa.cz s přípravou toho kvalitního obsahu nějak pomoci?
Určitě ano. Pokud se na mě partner obrátí dokáži mu poradit s výběrem položek. Dále nabízíme našim partnerům přístup k XML Feedu, kde jsou veškeré informace ke všem položkám vč. obrázku, které na webu Kasa.cz momentálně máme.

Doporučil byste i dalším e-shopům, aby vlastní affiliate program spustili? Ptám se proto, že už nejeden e-shopař mi řekl, že affiliate je pro něj poměrně neefektivní kanál…
Určitě bych to doporučil každému e-shopu. Velmi důležité je zvolit kvalitní affiliate síť, která dokáže inzerentovi hodně pomoci, jak v náboru nových partnerů, tak se samotným nastavením programu a získání cenných rad k celému fungování affiliate systému. Další nesporná výhoda je, že můžete platit provize pouze za konverzi.

Je něco dalšího, co podle vás zvyšuje efektivitu affiliate marketingu pro e-shop?
Partneři vítají rychlou reakci na jejich dotazy a mají rádi osobní přístup. Další pozitivum vidím v individuálních spolupracích s vybranými partnery. Hodně diskutované jsou také poskytnuté slevové kódy, které při správně zvolené výši minimální hodnoty objednávky a samotné slevy, mohou být velmi efektivní.

A zvládáte partnerům ten komfort rychlých reakcí a osobního přístupu nabídnout i vy, když se affiliate programu věnujete jen vy sám, a to vedle něj děláte i jiné věci?
Prozatím to zvládám bez větších problémů. S partnery se snažím vždy domluvit, aby měli pocit komfortu a možnost na koho se obrátit.

Jak vidíte budoucnost affiliate marketingu?
Dle mého názoru dosáhne tato forma spolupráce vrcholu během následujících pěti let a prozatím tady prostor pro další partnery i inzerenty momentálně ještě je. Poté to bude těžší se v této oblasti prosadit. S ohledem na momentální vývoj, získává affiliate marketing čím dál větší oblibu a můžeme počítat s tím, že se stane jedním z neodmyslitelných zdrojů každého e-shopu.

A bude potom i dostatek partnerů, když každý e-shop bude mít vlastní program?
Domnívám se, že partneři budou vždy. Přece jenom je mnohem více obyvatel než množství samotných e-shopů. Navíc jeden partner většinou spolupracuje s více e-shopy najednou. Otázka pak nastává jestli budou kvalitní, ale předpokládám, že ano. Vše jde neustále dopředu, technologie i nástroje. Získání různých informací k určitým činnostem bude také mnohem snadnější než tomu bylo doposud.

Čtěte také:

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Tomáš Polakovič

Před 8 roky

ten obrat 1 mil kč u top partnerov, to je vygenerovaný obrat z ktorého sa následne vypočítava provízia alebo to je už výška provízie 1 mil kč? lebo ak to je len obrat, tak provízia môže byť len cca 30.000 Kč čo je dosť málo na top partnera.

Odpovědět »

LukasP

Před 8 roky

Taky by mě zajímalo. Protože zase na druhou stranu je ta částka celkem vysoká, udělat obrat 33 milionů měsíčně, při průměrné provizi 3% (u mě to je cca 2,75%) je teda hodně. Takže si myslím, že to bude ta první varianta. 1 milion měsíčně obrat prodaných věcí, nikoliv provizí.

Odpovědět »

Petr Metela

Před 8 roky

Dobrý den, jedná se o průměrný měsíční obrat (ne provize) našich největších partnerů.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

lukas-jaburek-web

Jak se buduje byznys affiliate sítě? | Lukáš Jabůrek (eHub)

ondrej-hajek-web

E-shopům roste podíl affiliate na obratu. Jak to? | Ondřej Hájek (eHub)

david-brenner-web

SEO e-shopu jako hlavní zdroj objednávek? | David Brenner (Klenota.cz)

lukas-adamek-web

Affiliate marketing v e-shopu Trenýrkárna.cz | Lukáš Adámek

milan-pichlik-web

Milan Pichlík: Aktuální stav v českých e-shopech, affiliate marketing, doporučení pro partnery

ondrej-hajek-web

Ondřej Hájek (eHub.cz): Jak správně přistupovat k vašemu affiliate manažerovi?

ondrej-hajek-6-web

Jak úspěšně rozjet vlastní affiliate marketing?

ondrej-hajek-pa-web

Ondřej Hájek (eHub.cz): Nejúspěšnější příběhy české affiliate scény