Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Milan Pichlík: Aktuální stav v českých e-shopech, affiliate marketing, doporučení pro partnery

Vezmi si to s sebou. Rozhovor najdeš i jako podcast: Spotify iTunes Google Podcasty MP3
Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Poslechněte si 144 rozhovorů s exkluzivními hosty. Ještě více do hloubky a plné know-how pro vaše podnikání.

Zjistit více

V současné době mnoho firem zmenšuje své rozpočty na marketing. Jejich součástí jsou často i investice do affiliate marketingu, který ale stále řada firem v Česku podceňuje. O tom, zda se do něj vyplatí investovat a jak k němu strategicky přistoupit, jsem si povídal se spolumajitelem eHubu Milanem Pichlíkem.

Probrali jsme i to, jak na tom české e-shopy z pohledu eHubu jsou a jaká doporučení by na základě svých zkušeností dal všem podnikatelům v affiliate odvětví. Rozhovor si můžete přehrát i jako podcast.

Proč začít s affiliate marketingem?

Affiliate je forma spolupráce, která tady s námi byla po staletí. S příchodem internetu se akorát přesunula do online prostředí. Mnoho věcí stále funguje na principu „doporuč mi někoho, komu to prodám, a já ti za to dám provizi“. Affiliate není ve své podstatě nic jiného. Žádný zázračný marketingový kanál. Je to jednoduše forma spolupráce výhodná pro obě strany, která je stará snad jako lidstvo samo. Úkolem e-shopu je pouze se zamyslet nad tím, zda podpořit svoje prodeje přes affiliate, nebo ne. Na základě čeho by se měl rozhodnout?

Affiliate určitě není pro všechny. E-shop by měl už dosahovat určité velikosti. Dle Milanova názoru alespoň 200 objednávek měsíčně. Dále musí aktivně pracovat na SEO, PPC, budování vlastní značky atd. Pokud již na těchto věcech pracuje a získává tak nové objednávky, je na čase řešit, kam se posunout dál. Jednou z cest může být právě affiliate marketing.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Ten podle zkušenosti eHubu může e-shopu přivést v obecném průměru 10 % v obratu, závisí to však na segmentu, ve kterém se firma pohybuje, v známosti značky a mnoha dalších faktorech. Někteří klienti eHubu získávají až přes 50 % objednávek právě skrze affiliate. Jiní ale třeba pouze 3 %.

Milan proto affiliate marketing doporučuje minimálně vyzkoušet s nějakou dobrou a ověřenou affiliate sítí. Jak ji poznat? Třeba tak, že vám nebude slibovat zázraky a astronomické růsty do pár měsíců. Affiliate je totiž běh na dlouhou trať a stojí nemalé úsilí.

Co promyslet, než s affiliate marketingem začnu?

„Nejdůležitější je, aby to nebyl pasiv, autopilot,“ říká Milan a má na mysli přístup ve smyslu „dám program do sítě a oni se o to nějak postarají“. To je špatný přístup. Důležité je affiliate analyzovat, dobře vyhodnocovat a být pravidelně v kontaktu se svým affiliate manažerem.

To je styčný bod mezi sítí a e-shopem. Affiliate partner ani síť reálně neví, co se v e-shopu děje, proto by měly ze strany e-shopu proudit veškeré informace o nových produktech, akcích, plánovaných změnách a dalších skutečnostech právě směrem k affiliate manažerovi. Ten už s nimi dokáže efektivně pracovat a komunikovat je i affiliate partnerům – lidem, kteří propagují značku e-shopu, vkládají do propagace svůj čas, peníze a chtějí od e-shopu stabilního obchodního partnera, a to samé chce i e-shop od nich.

Jak s affiliate manažerem spolupracovat, můžete zjistit v tomto rozhovoru.

Tipy pro affiliate partnery postihnuté pandemií:

Pro affiliate partnery podnikající například v cestovním segmentu je nyní situace opravdu těžká. Na druhou stranu to Milan vnímá jako příležitost si uvědomit, jak je soustředění se na jeden segment nebezpečné. „Tohle záleží hodně člověk od člověka, ale osobně nemám rád věnování maximální pozornosti jednomu projektu. Vytváří to pak u mě slepotu vůči některým věcem, které v rámci toho projektu dělám. Proto mám osobně webových projektů více, které jsou na sebe alespoň částečně navázané,“ říká Milan, který sice nikdy nedělal travel segment, ale navrhuje zamyslet se třeba nad synergiemi mezi projekty na pojištění či zdraví (opalovací krémy, vitamíny, imunita). „Nejsou to mnohdy velké tematické překryvy, ale to podle mě nevadí,“ dodává.

„Obecně si myslím, že kromě opravdu hodně zasažených segmentů jako právě cestování, se mají nyní affiliate partneři již dobře. Podle dat z naší affiliate sítě mohu s klidem říci, že e-commerce je silnější než kdy předtím a stále roste. Byly tady příležitosti, když koronavir začínal, kdy se dalo vytvořit web přímo o něm a vydělávat na AdSense, prodávat roušky, dezinfekce atd. Ty příležitosti kolem náš jsou stále. Stačí se dívat,“ dodává na závěr.

Další tipy o affiliate marketingu:

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

ondrej-hajek-web

Ondřej Hájek (eHub.cz): Jak správně přistupovat k vašemu affiliate manažerovi?

ondrej-hajek-6-web

Jak úspěšně rozjet vlastní affiliate marketing?

ondrej-hajek-web

E-shopům roste podíl affiliate na obratu. Jak to? | Ondřej Hájek (eHub)

Právě vyšlo

Premium
vilem-minarik-web

Školil tisíce lidí na 5 kontinentech. Co se naučil? | Vilém Minařík

lukas-chadraba-web

Budoucnost internetu: Co Immersive tech, Metaverse a web3 znamenají pro firmy? | Lukáš Chadraba (DesignDev)

vit-endler-web

Investice přes crowdfunding pohledem investora. Jak nad nimi přemýšlet? | Vít Endler (finGOOD)

Nejoblíbenější

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

marek-lecian-web

Zvyšování odbornosti u specialistů na volné noze | Marek Lecián

simona-kijonkova-web

Simona Kijonková: Byznys Zásilkovny, budoucnost logistiky, úspěch v podnikání

Premium
lukas-pitra-web

Lukáš Pítra: Jak si uklidit ve firmě?

martin-hausenblas-web

Martin Hausenblas (ADLER): Strategie v podnikání, řízení firmy, zvládání krize

Inzerce