Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Jak motivovat zaměstnance k lepším výkonům?

Jak motivovat zaměstnance?
Zdroj fotky: Fotolia.com | Autor: Focus Pocus LTD

Motivace je téma, kterým se zabývá spousta odborníků po celém světě. Zaměstnavatelé mezi ně ale většinou nepatří a mnozí nemají vůbec potuchy o tom, jak své zaměstnance vést k lepším výkonům a zlepšovat jejich přístup k práci.

Mít vlastní zaměstnance je obrovskou zodpovědností. Jsou základem každé firmy a mohou na ni mít pozitivní, ale i velmi negativní účinky. Zaměstnanci jsou také pěkně drazí. Když pomineme jejich plat, staví se nám do cesty povinnost odvodů, které tvoří velké procento celkového nákladu na zaměstnance. Je tedy nutné zaměstnance dostatečně motivovat k co největším výkonům a naplno využívat jejich potenciál.

Peníze nestačí

Řada lidí argumentuje penězi. Chtějí přidat a nízkému platu dávají za vinu výsledky své práce. Někteří zaměstnavatelé z nouze platy i zvyšují, ale ke zlepšení to nevede. Peníze jsou samozřejmě důležité a hrají velkou roli v přístupu zaměstnance, ale nejsou tím jediným. Lidé potřebují podstatně více.

Podle průzkumu agentury Online People táhne české specialisty e-commerce zejména proto, že v ní vidí budoucnost nebo že je zkrátka baví online marketing. „Pouze“ 3 z 10 online specialistů motivuje vysoká mzda. Co zjistili dále a jaká doporučení pro začínající firmy mají, můžete vidět v našem videorozhovoru.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Americký psycholog Abraham Maslow sestavil hierarchii lidských potřeb, kterou dnes známe jako Maslowovu pyramidu. Velmi jednoduše znázorňuje a rozděluje provázanost jednotlivých potřeb lidí, které pociťuje každý z nás.

Na úplném dně pyramidy leží fyziologické potřeby, které obsahují vše, co člověk potřebuje k samotnému přežití. Jde o nejzákladnější potřeby, jako je dýchání, potřeba jídla, pití apod. Druhý stupeň znázorňuje potřebu bezpečí, kvůli níž se například bojíme neznámých věcí, a třetí stupeň potřebu lásky, která nás zase vede k touze k někomu a někam patřit.

Předposlední stupeň znázorňuje potřebu úcty. Její nedostatek se řadí mezi časté důvody rozpadu partnerských vztahů a své místo má i ve firemní kultuře. Každý člověk totiž touží po tom být respektován. Chceme být pozitivně přijímáni svým okolím a záleží nám na tom, aby i náš názor měl svou váhu.

Stejně tak všichni potřebujeme růst, což znázorňuje poslední stupeň pyramidy. Další den nesmí být stejný jako tento a všichni se potřebujeme někam posouvat. Chceme naplňovat své schopnosti, své záměry a svůj potenciál. Krásně to znázorňuje zmíněný průzkum Online People – podle něj se 94 % snaží samo vzdělávat, k čemuž využívají zejména české a zahraniční blogy.

Postavte si svoji pyramidu

Maslowova pyramida nemluví jen o zaměstnancích, ale o lidech obecně. Na internetu najdete spoustu článků, které její význam a jednotlivé potřeby rozepisují podstatně podrobněji. Pro nás je ale důležité si uvědomit pouze to, že výkon a přístup zaměstnanců není ovlivněn jen penězi, ale i spoustou dalších faktorů, které se dotýkají některého ze stupňů Maslowovy pyramidy.

Zamyslete se sami. Jak by se vám líbilo v zaměstnání, kde vás ostatní nebudou respektovat a nenechají vás ani domluvit? Co by s vámi udělal pocit zbytečnosti? Vadilo by vám, kdybyste svou kariéru neviděli perspektivně a nemohli jste růst? Jsou to relativně jednoduché otázky, i tak na ně ale spousta zaměstnavatelů zapomíná. Apelovat na jednotlivé potřeby lidí přitom jde mnoha poměrně jednoduchými způsoby.

Jedním z nich může být pouhé příjemné pracovní prostředí a příjemná atmosféra. Jelikož v něm zaměstnanci tráví velkou část svého času, je nutné, aby se cítili dobře, což si uvědomují i v e-shopu SportObchod.cz. Její marketingový ředitel Adam Jurák mi potvrdil, že se s tím nepářou: „Teď je nás v kanceláři hodně, takže musíme být trochu tolerantní, ale už chystáme stěhování do dvora u řeky, abychom mohli pracovat v klidu a na vzduchu.“

3 druhy firem

Specialista na branding a CEO společnosti Hrivnak Vít Miština rozděluje firmy na 3 druhy: „Máte čtverec nebo krabici, kde je to hodně o jistotě, procesech, jasně definované práci. Tam spadají zejména velké firmy v ustanovených oborech,“ popisuje a jako příklad dává pojišťovnu.

„Pak je tu trojúhelníková firma, kde je silný kapitán, který má jasnou vizi, kam chce dojít. Aby se to stalo, je potřeba dát všechnu energii do motorů, jindy zase posilnit štíty. Mezi takové firmy patří hodně mladých technologických firem. Třeba Social Bakers nebo Facebook,“ pokračuje Miština.

Hrivnak
Ne, to není obývák. Takhle vypadá pracovní prostředí ve společnosti Hrivnak.

Jeho společnost je posledním druhem – firmou kruhovou. V ní nikam neletí, nestaví ani krabice. „V kruhu sedíme kolem ohně a je nám dobře. Někdo přiloží polínko nebo třeba zazpívá. Nebo se jde vyspat, když je unavený. Naše kultura není založená na tabulkách, ale na vzájemné dohodě, svobodě a samostatnosti svých členů,“ popisuje prostředí firmy, kterou vede, a srovnává s jinými: „Oproti těm jiným firmám nám to dává ohromnou schopnost vzájemně si pomoct na projektech a být flexibilní vůči trhu. Navíc je u nás dobře valné většině klientů, protože často jsou už z korporací unavení a kreativní prostředí vítají.“

Sám Miština na zaměstnancích nejvíce oceňuje podnikatelský přístup – ochotu hledat příležitosti, plně je využít a nebát se pracovat nebo dělat rozhodnutí. „Takoví lidé se nehledají zrovna jednoduše, protože často mají své vlastní podnikání. Ale když se to povede, tak jsou okamžitým přínosem,“ dodává.

Velký důraz klade i na to, aby zaměstnanci viděli smysl v tom, co dělají. „Vytyčíme jim prostor a v něm si mohou najít práci sami.“

Sebevzdělávání až na začátek

Maslowova pyramida mluvila i o úctě a seberealizaci. Řada firem proto maximálně podporuje sebevzdělávání. Těží z toho nejen kvalitnějšími, ale i spokojenějšími zaměstnanci. Podle Adama Juráka mají ve SportObchod.cz nadstandardní podmínky pro vzdělávání. „Jezdíme na konference, školení, učíme se navzájem. Kolegové, co se starají o popisky a zákazníky, jezdí na předváděčky produktů, kde sbírají informace apod.“

SportObchod a Marek Prokop
Školení s Markem Prokopem spojili ve SportObchodě i s teambuildingem.

Řada firem se ale setkává s nedostatkem kvalitních školení a dalších příležitostí pro vzdělávání v Česku. V agentuře Hrivnak to řeší tím, že zaměstnance posílají na konference do Ameriky. „Český trh nám v tomto moc nepomáhá, takže musíme volit jiné metody. Kromě toho samozřejmě hodně čteme, ale to je základ,“ dodává Miština.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

vit-endler-web

Investice přes crowdfunding pohledem investora. Jak nad nimi přemýšlet? | Vít Endler (finGOOD)

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

juraj-harkabuzik-web

Zákaznická podpora: Jak na ni najít nejlepší lidi? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero.cz)

Právě vyšlo

Premium
jiri-hlavenka-web

Krize ve firmě nikoho nebaví. Jak z ní vzejít silnější? | Jiří Hlavenka

marco-marinucci-web

Udržitelnost v byznysu v praxi | Marco Marinucci (Generali Investments CEE)

marek-marusinec-web

Jak rozvíjet zaměstnance ve vaší firmě? | Marek Marušinec

Nejoblíbenější

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Premium
ruslan-skopal-web

Marketplaces. Jak na nich prodává Trenýrkárna? | Ruslan Skopal

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
ladislav-vesely-web

Strategie Slevomatu: Jak firma připravuje nový produkt? | Ladislav Veselý

frantisek-suchan-web

Bez frází: Rozjezd úspěšného projektu, tvorba a monetizace obsahu | František Suchan

ondrej-fryc-web

Ondřej Fryc (Reflex Capital): Odvrácená strana spolupráce startupů a investorů

Premium
john-vanhara-web

John Vanhara: Růst firmy, zaměření na zisk, výběr a řízení lidí

Inzerce