Poslechněte si 172 rozhovorů s exkluzivními hosty. Ještě více do hloubky a plné know-how pro vaše podnikání.
Nejrůznější sociální sítě Facebookem počínaje a Instagramem konče nás dnes přímo vybízejí ke sdílení “okamžiků” v reálném čase, a proto stále více lidí fotí a natáčí videa na internet, mnohdy živě. Jak se na tento trend dívá právo, a to především to na ochranu soukromí? Můžu jen tak fotit a sdílet fotografii kolemjdoucího na facebooku?
Ne, jen tak sdílet něčí podobiznu není bez rizika. Již Listina základních práv a svobod chrání naše osobnostní práva, včetně práva na soukromí či dobrou pověst.
Podle občanského zákoníku pak platí, že samotné zachycení podoby člověka „tak, aby podle zobrazení bylo možné určit jeho totožnost, je možné jen s jeho svolením.“ „Zachycení podoby“ je přitom širším pojmem než vyfotografování, je to i natočení či např. sejmutí posmrtné masky.
Ani souhlas k vyfocení však nestačí, je nezbytný i souhlas k rozšiřování podoby člověka. To je např. sdílení fotografie na sociální síti. Jedná se zde tedy o dvojí překážku ke sdílení.
DoporučujemePremium rozhovory exkluzivně pro předplatitele
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
U soicálních sítí je přitom situace obzvláště nebezpečná, neb takový zásah se dostává do nového rozměru, protože možnost šíření je nejen neomezená, ale v podstatě ji nelze efektivně zastavit – ani odstraněním fotografie z příslušeného profilu nelze zabránit tomu, aby ji ještě před odstraněním mezitím začaly sdílet další osoby, nebo si ji stáhly na své počítače a telefony.
Existují však výjimky (vědecká, umělecká nebo zpravodajská licence), které k získávání podobizny opravňují.
Souhlas může navíc být implicitní. Pokud se skupinka kamarádů aktivně v nějaké póze vyfotí na pivním festivalu a jeden z nich je znám tím, že dává vše “on-line”, ostatní implicitně souhlasí s publikací. Lidé v povzdálí zase většinou nejsou ztotožnitelní, ani u nich tedy problém nemusí vyvstat.
Dotčená osoba, nechtěně “postnutá” na Facebooku může teoreticky požadovat upuštění od toho, aby byla jeho podobizna dále rozšiřována nebo sdílena (tzn. požadovat její odstranění, i když je to velmi obtížné), a vedle toho se může rovněž domáhat odstranění následků s tímto spojených, zejména ve formě újmy – omluvy nebo i zadostiučinění v penězích.
Ondřej Preuss
advokát a zakladatel služby DostupnýAdvokát.cz
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 11 hodinami
Před 11 hodinami
Před 3 týdny
Před 3 týdny
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc