Inzerce

PR článek: Co to je, co má obsahovat a jak se liší od tiskové zprávy?

Pro mnoho webových stránek může prodej placených článků znamenat i velkou část zisku, ne-li zisk celý. PR články jsou na internetu velmi vyhledávané, je o ně zájem a dobře se prodávají. Co by ale měly obsahovat a jak se liší od tiskové zprávy?

Inzerce

Co to je PR článek?

První dvě písmena jsou zkratkou pojmu „Public relation“, což v překladu znamená vztah s veřejností. Spočívá v budování a udržování vztahu s veřejností. Snaží se ovlivňovat jejich názory a získávat je na svou stranu.

PR články jsou jedním z nástrojů marketingu právě pro budování vztahů s veřejností. Pomocí těchto článků lze produkt či cokoliv jiného dostat do podvědomí veřejnosti a tak jej propagovat. Články jsou navíc přínosné i jako zdroj cenných textových odkazů.

Důvod, proč PR články vůbec existují, je jednoduchý. Jsou výhodné a účinné při propagaci a v mnoha ohledech jsou lepší než například reklamní banner či textové odkazy. Ve článku lze produkt představit, zmínit o něm zajímavé informace, vyzdvihnout jej a čtenáři si ho mohou i lépe všimnout.

Jak by měl PR článek vypadat?

PR článek propaguje určitý produkt, službu, firmu či cokoliv jiného. Při jeho psaní je důležité prvně vymyslet a sestrojit koncept, jakousi osnovu článku. To je vlastně v bodech sepsáno to, co má článek obsahovat.

  • Co představujete za produkt?
  • Čím je pro zákazníka přínosný? Co mu pomůže vyřešit?
  • Co zákazník nákupem získá? Co se pro něj změní?
  • Další informace…

Jednotlivé body už stačí jen rozvést do vět a vytvořit tak celý článek. Je samozřejmé, že článek neobsahuje stinné stránky produktu. Asi by nemělo smysl, kdyby firma sama svůj produkt kritizovala a tím ho prezentovala. Jedná se o naprosto normální reklamu a její provedení může ovlivnit pověst i prodávanost produktu.

Ve článku je dobré používat otázky. Hlavně na začátku. Ve čtenáři tak vzbudí napětí a zájem. Čím chytlavější otázka, tím větší šance, že čtenáře zaujme. Na světě samozřejmě neexistuje jiný produkt, jenž by daný problém vyřešil lépe. Článek tedy musí obsahovat rozuzlení v úvodu uvedeného problému, jasnou odpověď na otázku a úplně senzační řešení. Čtenář musí být přesvědčen o kvalitě produktu a musí mu být jasné, co se pro něj koupí změní a co vlastně získá.

Pro správný linkbuilding (budování odkazů) je dobré věnovat pozornost správnému zvolení slov či slovních spojení. To někdy může být vcelku složité a často se setkáváme s nesmyslnými texty. Jako příklad si můžeme uvést článek o žehličce: „Žehlička od společnosti X je vůbec ta nejlepší žehlička mezi všemi žehličkami na světě. Koupí této žehličky budete mít doma konečně kvalitní žehličku a tu svojí starou žehličku můžete vyhodit. Už jste někdy viděli lepší žehlička než je tato?“

Hezké, že?

5 rad pro začátečníky, jak napsat zajímavý článek

Už se vám stalo, že jste napsali článek a považovali ho za vydařený, ale od čtenářů úspěch nesklidil? Do takových situací se autoři se svými články dostávají velmi často. Napsat kvalitní článek není lehké, existuje však mnoho rad, jak se posunout k dokonalosti…

obrazek

Prodej a nákup PR článků

V České republice existuje hned několik služeb usnadňujících prodej a nákup PR článků. Jejich cena většinou závisí na statistikách webu, na němž má být článek zveřejněný, ale zároveň i na délce článku samotného. Ta se nejčastěji pohybuje kolem jedné normostrany, jež představuje 1800 znaků včetně mezer.

Existují i mediální agentury obchodující s články a reklamou vůbec. Z praxe můžeme uvést, že mnoho inzerentů se ozve samo. I několikrát do týdne se nám na emailu objeví dotaz na cenu reklamních článků. Je proto velmi důležité mít správně uvedený kontakt, případně rovnou podmínky a ceny inzerce na vašich webových stránkách.

Pokud vás podoba článků zveřejněných na našich webech zajímá, můžete se podívat na PR články na Objevit.cz nebo na MladýPodnikatel.cz. Většinou je psali samotní inzerenti a my jejich podobu nemohli ovlivnit. Některé články nejsou jako inzerce označeny a proto je v seznamech neuvidíte.

Čím se liší PR článek od tiskové zprávy?

Na Objevit.cz nám vychází i řada tiskových zpráv. Někdy i několik do týdne. Svým způsobem jsou to malé PR články, často jsou i hodně dlouhé. Publikujeme je samozřejmě zdarma, získáváme tím nový obsah a články jsou jako tiskové zprávy označeny.

Tisková zpráva předně obsahuje novou informaci, o níž dává veřejnosti vědět. Společnosti je zasílají různým médiím. Ani my je sami nevyhledáváme. Obsahují výstižný titulek a hlavičku. Ta se skládá z loga, názvu společnosti a kontaktu. Zprávy většinou přijímáme napsané ve formátu .doc a hlavička je často moc hezky udělaná. Na začátku zprávy samotné je ještě tzv. domicil, tedy označení data a místa vydání zprávy. Ten často média už nepublikují.

Tak co, už chápete, v čem spočívá kouzlo PR článků? Přečtěte si, jak napsat PR článek tak, aby byl efektivní.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 28 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Píše blog a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

Pro předplatitele
milan-duda-web

Kampaň Dvojky v CZC.cz: Jak dělat brandové kampaně? | Milan Duda

adam-neuberger-web

Jak začít s investováním? | Adam Neuberger

Pro předplatitele
lenka-ondruchova-web

Jak prodat firmu? Příběh Queens | Lenka Ondruchová

Právě vyšlo

max-kovar-web

Logistika: V čem se liší výrobní od té v e-commerce? | Max Kovář (Skladon)

Pro předplatitele
michal-illich-web

Michal Illich: E-shopy prodejte. Nečeká je velký růst. Mnoho oborů ztratí svou hodnotu

Pro předplatitele
jonas-cumrik-web

Jak do firmy přivést ty nejlepší mladé talenty? | Jonáš Čumrik

Nejoblíbenější

Pro předplatitele
martin-hausenblas-web

Martin Hausenblas: Jak předat firmu nástupci a posunout se do role majitele?

Pro předplatitele
radovan-vavra-web

Radovan Vávra: Jak přemýšlet nad budoucností firmy?

Pro předplatitele
martin-rozhon-web

Zkušení zaměstnanci. Jak je najít a jak s nimi pracovat? | Martin Rozhoň

Komentáře

Michal

Před 10 roky

Já ti do toho nechci kecat, ale tisková zpráva pro internetová média vypadá „trošku“ jinak. Musí splňovat aspoň základní formální pravidla – což většina textu odprezentovaných na Objevit fakt nesplňuje – mrkni se na netu, jak takové tiskovky vypadají nebo mi napiš na některý z kontaktů na http://www.krcmic.cz/ a já ti nějakou tiskovku přepošlu.

Odpovědět »

Jiří Rostecký

Před 10 roky

Tak my publikujeme jen to, co nám pošlou. :) Tiskové zprávy nejsou nijak upravovány. Akorát domicil je smazán.
Čerpám z praxe, pokud se pletu, rád to opravím.

Odpovědět »

Narti

Před 9 roky

ve složce vesmedr jsou take9 velice zajedmave9 frofgoatie.. napředklad sonda, pe1ředced se letadla ve vzduchu, 7 měsedců najednou na nebi a podobně, některe9 fatvary jsou dosti matujedced a v podstatě odrazujedced každe9ho studenta od studia na těchto stre1nke1ch a vedouced k uspokojove1ned svfdch představ v te9to složce nechť se každfd uspokojuje a koche1!

Odpovědět »

tom

Před 9 roky

psát PR články můžete i na http://www.cyx.cz

Odpovědět »

Petr

Před 9 roky

Psát PR články a publikovat je zdarma můžete i na http://game2play.cz

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

vit-endler-web

Jak si sestavit osobní rozpočet? | Vít Endler (finGOOD.cz)

karel-novotny-web

Karel Novotný: Podnikání na volné noze, naceňování práce klientům, popularita v komunitě

janka-chudlikova-web

Janka Chudlíková: Byznys lektorky na volné noze, tvorba on-line produktů, dva neúspěšné starty podnikání

jan-kvasnicka-web

Jan Kvasnička: Podnikání na volné noze, budování osobní značky, trh freelancerů