Inspirace pro vaše podnikání a marketing
🔴 Aktuálně: Připravujeme pro vás praktické informace, jak ve vašem podnikání zvládnout aktuální situaci. Speciální rozhovory najdete v této rubrice.

Petr Svoboda (Shopsys): Řízení agentury v krizi, ochrana cashflow, vývoj trhu

Nenech si ujít další videa:

Jejich smyslem je předat ti inspiraci a know-how od zkušených lidí a podpořit tě tak v podnikání či kariéře. Využij toho a dej lajk:

AgenturyKoronavirVideo

Více než 17 let buduje Petr Svoboda společnost Shopsys, která vyvíjí B2B a B2C e-shopy. Velká hospodářská krize ho před 12 lety dostala do kolen a jak dnes sám přiznává, velmi ji podcenil. V současné situaci nenechává nic náhodě a svou firmu připravuje na nejhorší.

Petr dal dohromady seznam opatření, které už Shopsys uskutečnil. Je mezi nimi i propouštění zaměstnanců, snižování mezd a změna přístupu k některým klientům. V rozhovoru jsme se dostali i k tomu, jak se podle něj bude vyvíjet celý trh a co nás vlastně čeká.

Rozhovor najdete i jako podcast.

Další rozhovory nejen pro agentury o koronavirové krizi:

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Autor: Jiří Rostecký

Jirkovi je 27 let. Hned po střední škole založil svoji první firmu, kterou o několik let později prodal. Dnes se naplno věnuje MladýPodnikatel.cz, který založil ještě při studiích. Provozuje stejnojmenný podcast, který byl v roce 2019 YouRadiem vyhlášen nejlepším podcastem o podnikání. V tomtéž roce ho časopis Forbes zařadil do žebříčku 30pod30. Píše blog o podnikání na internetu.

Komentáře čtenářů: 7

 1. Eda

  -

  Poslouchám tady ty rozhovory a nestačím se divit co z lidí leze. Mě už to připadá jako hysterie, 3 měsíce stojí podniky a firmy již propouštějí zaměstnance i mezitím co vláda pro ně připravuje finanční a i jinou pomoc. Je evidentní jakou cenu mají ti zaměstnanci pro tyto úžasné futuristické firmy. Nulovou. To je samej vizionář, futurista, mentor, kouč, filantrop a kulové naleštěné h….o, ale měsíc firma nepřežije na trhu. Směšné, tak ať tedy radši zbankrotuje a zavře bránu. Jsem rád že tady ten virus je, aspoň to pročistí vzduch od různých naleštěných startupů, které za roky existence nevydělaly reálně ani korunu, potápí neuvěřitelné prachy každý rok a také se pročistí vzduch od různých koučů, psychologů a školitelů, jejich hodnota je dosti pochybná a jejich kurzy předražené a blbí lidé jim za to ještě platí. Dnes jsme v době kdy téměř každý se pomocí internetu naučí řadu věcí, ale na to nepotřebuju žádného školitele natož nějakého online kouče! Očekávám že se svět vrátí k jakémusi normálu a práce bude mít hodnotu a bude řádně oceněna a všichni ti školitelé a příživníci dnešní zmatené doby skončí v kanále.

  Reply
 2. eda

  -

  Oprava jinak chtěl jsem napsat “3 týdny stojí podniky…”

  Reply
 3. Petr Svoboda

  -

  Dobrý den, Edo. Mou zprávu se mi nejspíše nepodařilo sdělit správně. 3 týdenní výpadek příjmů by podle mne drtivá většina firem ustála. Problémy přijdou v příštích měsících vlivem recese a platební morálky v dodavatelsko-odběratelském řetězci. Stát je zatím pouze u slibů. Snad se to rychle změní.

  Reply
 4. Ondra

  -

  Při poslechu tohoto rozhovoru jsem měl pocit, že jsem byl před 10 lety asi v komatu.
  Nepamatuji si, že by se v období 2007-2011 řešila nějaká krize způsobena globální ekonomickou krizí, firma rostla, prosperovala, lidé se nabírali, projekty rostly, nové pozice se otevírali – tak krize nevypadá.
  Ono zmíněné propouštění nebylo v roce 2008, ale až v roce 2011. Ale chápu, že mluvit o krizi a zmiňovat ji zvyšuje kredit, ale bohužel ne v tomto případě.
  Na druhou stranu pravdou je, že Netdevelo bylo plné krizí, bohužel ale způsobenou managementem. Kdyby se neutopily finance do 2 let slibů s vývojem SS4 v Brně, později na Slovensku (kdy to byl zřejmě jeden velký mejdan), tak by byla situace jiná, na následujících X let. Kdyby parta zaměstnanců za zády šéfa nevytvořilo partizánským způsobem upgrade staré verze na novou verzi, která uměla vše co nedokončená verze z Brna (za cca 2 týdny), tak by tu už ani Netdevelo nebylo. Min. do roku 2011 80% zaměstnanců muselo nosit do práce svůj laptop (když se někomu pokazil, tak byla sranda a řešilo se, kdy si koupí nový – Zdravím Jirku a Petra).
  Opakující se řešení nemožnosti vyplatit mzdu, vyplácení mzdy na několikrát a nakonec i nátlak na zaměstnance a snaha podstrčit jim dohodu o rozvázání PP namísto výpovědi.
  Děkuji ale už nechci.
  Chápu, pro studenty a mladé lidi, možná dobré, ale pak už lidé zažijou v oboru jen lepší časy a jednání.
  Nikdy nezapomenu na velmi sugestivní metody jejich (jakkoli to nazvete) poradkyně a psycholožky amatérky (X-krát rozvedené), která do dnes manipuluje managementem.

  Ale abych se vrátil i k rozhovoru, pro mě to je zpráva, co má způsobit leda paniku. Zdravá firma má samozřejmě i jisté rezervy – nikdo nechce rezervy na rok dopředu, ale již po 3 týdnech, říkat připravte se na krizi, když to potřebujete – vyhazujte? To není vizionářství.

  A příklad s drogerii? Osobně si to nemyslím, prodeje kammenných prodejen se vrátí zpět, lidi stále rádi nakupují a chybí jim to. Ale já nejsem vizionář.

  Persona non grata – Ondra

  Reply
 5. nevim

  -

  Fakt, zajimave.

  Reply
 6. Petr Svoboda

  -

  Ahoj Ondro,
  omlouvám se Ti, že jsme ti při rozloučení ublížili. Je to skoro dekáda, a stále to v tobě leží. Ještě jednou: Promiň.
  Naše cesty se musely rozejít. Upřímně ti přeji vše dobré.

  Reply
 7. Petr Svoboda

  -

  Divákům/posluchačům z řad agentur doporučuji seznam 11 tipů, které jsem zhruba po týdnu od rozhovoru sepsal s dalšími představiteli agentur: https://www.shopsys.cz/11-tipu-pro-e-commerce-agentury-v-dobe-covid-19/

  Reply

Přidejte vlastní komentářSkrýt reklamu