Inspirace pro vaše podnikání a marketing

Petr Mára: Jak se vyvíjí strategie Apple?

Jak se Apple změnil po smrti Steva Jobse, jak se mu daří ekonomicky a proč odstraňuje oblíbené funkce?

Nenech si ujít další videa:

Jejich smyslem je předat ti inspiraci a know-how od zkušených lidí a podpořit tě tak v podnikání či kariéře. Využij toho a dej lajk:

KomentářVideo

Petr Mára patří mezi největší české odborníky na Apple. Věnuje se mu už 22 let a rukami mu prošly tisíce jablečných zařízení. V rozhovoru jsme mluvili o tom, proč už Apple nepřináší tolik inovací, jak se mu daří vydělávat peníze a co od něj můžeme očekávat v budoucnu.

„Apple žije v budoucnosti. Máte dvě varianty, jak přistupovat ke tvorbě produktu. Buď si budoucnost vytvoříte a ovládnete ji, nebo budete reagovat na to, co se děje v okolí,“ popisuje Petr Mára strategii Applu v debatě, proč firma odstraňuje oblíbené funkce svých uživatelů – třeba klasické USB porty, MagSafe nebo proč MacBooky stále nemají dotykové displeje.

Budoucnost Apple vidí i ve využití jednotlivých zařízení. Podle Petra už řada běžných uživatelů nepotřebuje investovat do notebooku a vystačí si s tabletem.

Narazili jsme i na cenu: „Pokud budete zákazník, který kupuje produkty podle porovnání hardwarových specifik a ceny, tak si Apple nikdy nekoupíte,“ říká Petr s tím, že kdyby byl Apple levnější, měl by celý trh. Jenomže on není pro každého, ačkoliv už dávno není jenom pro profesionály.

Zapomenout jsme nemohli ani na srovnání MacOS a Windows: „Apple vám z hlediska marketingu dává co nejmíň na výběr. Microsoft vám dává hrozně moc možností, ale kdo má dneska čas?“

Kromě toho jsme probrali také změnu firmy po smrti Steva Jobse, vedení Time Cookem, problémy s odvodem daní, pokles prodeje iPhonů nebo to, v čem se mohou od Applu inspirovat ostatní podnikatelé.

Co se v rozhovoru dozvíte?

 • Jak se vyvíjí strategie Applu?
 • Proč už nepřináší tolik inovací?
 • Proč mu klesá prodej iPhonů?
 • Jak přemýšlí nad vývojem svých zařízení?
 • Jak se změnil po smrti Steva Jobse?
 • Proč stojí tolik, kolik stojí? A kdy se do něj vyplatí investovat?
 • V čem jsou jeho největší odlišnosti od Windows a Androidu?
 • V čem se od něj můžete inspirovat i vy?

Petr Mára:

Další zajímavá videa:

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Autor: Jiří Rostecký

Jirkovi je 25 let. Hned po střední založil svoji první firmu. Tu v roce 2016 prodal. Od té doby se naplno věnuje Mladému podnikateli. Baví ho poslouchat lidské příběhy, inspirovat ostatní svými videorozhovory a pomáhat lidem v jejich osobním i podnikatelském rozvoji. Píše blog o podnikání na internetu.

Komentáře čtenářů: 4

 1. milos

  -

  Nadhera :)

  Odpovědět
 2. Marek

  -

  Co je to klasicky USP port? A MacSafe? Autor by mel vedet alespon napsat spravne USB port a konektor se jmenuje MagSafe. :)

  Odpovědět
  • Jiří Rostecký

   -

   Marku, stane se. Každý se přepíše. Jsem rád, že Vy tím netrpíte. ;-) Chyby jsem opravil.

   Odpovědět
 3. raddimm

  -

  krasne vse receno. mnoho uhlu pohledu. vse o lidech nejlepe ale bez lidi :)

  Odpovědět

Přidejte vlastní komentářSkrýt reklamu