Před daněmi se nedá uniknout. Uvedené rčení je sice míněno v nadsázce, ale tuto povinnost stát pečlivě hlídá a kontroluje. Z daní se platí důchody, sociální výdaje, úřady, náklady vlád, parlamentů a všechny další státní výdaje. Každá vybraná daň přichází do státního nebo místního rozpočtu. Státní příjmy na návrh vlády parlament rozdělí mezi ministerstva a úřady, které vůči státu mají finanční požadavky.
V České republice vznikla roku 1991 Česká daňová správa. Tvoří ji Generální finanční ředitelství, Finanční ředitelství podle krajů a jednotlivé Finanční úřady. Daňový poplatník musí vždy přihlášku podat na místně příslušném Finanční úřadu podle trvalého bydliště.
Finanční úřady nejen že vybírají daně, ale provádějí i kontroly účetnictví, mají pravomoc udělovat pokuty a vymáhat pohledávky, přezkoumávají hospodaření krajů a samosprávy.
Po založení živnosti nebo firmy musí každý podnikatel splnit povinnost registrace a do 30 dní navštívit příslušný Finanční úřad, kde provede registraci k platbě daní. Stane se OSVČ (osoba samostatně výdělečně činná) a vznikne mu povinnost vést účetnictví nebo daňovou evidenci a především platit daně.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Přihlášení k dani z příjmů právnických nebo fyzických osob se provádí na předepsaném formuláři. Je možné se nechat zastupovat zmocněncem. Tím může být třeba daňový poradce, pokud poplatník počítá s větším obratem.
Pro přihlášení existuje jednotný formulář, který se používá pro ohlášení živnosti, registraci na daň z příjmu fyzických osob, registraci zdravotního a sociálního pojištění. S přílohou je také možné provést ihned registraci DPH, daně silniční a daně z nemovitosti.
Formulář je možné si stáhnout z internetu po zadání klíčových slov. V případě vlastnictví datové schránky je možné podat přihlášku online nebo na všech pobočkách pošty u přepážky Czech point. A dokonce je možné přihlášku poslat poštou.
Formulář k dani z příjmu se vyplňuje v části B, která následuje po registraci živnosti. Vyplnění je velmi jednoduché, je třeba znát místně příslušný Finanční úřad a ve formuláři zaškrtnout požadované registrační povinnosti.
Důležitou náležitostí je založení a nahlášení čísla účtu v bance. Protože české zákony nepovolují hotovostní operace nad 100.000 Kč, je povinnost vlastnit běžný účet Finančním úřadem důkladně vyžadována. Peníze na bankovních účtech jsou také dobře dohledatelné a budou později při kontrole účetnictví porovnávány s údaji v daňovém přiznání.
Datem podání přihlášky k registraci se z podnikatele stává nejen OSVČ, ale přichází řada povinností vůči daňové správě. Podnikatel musí podávat včas daňová přiznání, odvádět zálohy a platit daně na příslušné účty Finančního úřadu. Registrace a placení daní mu naopak zajišťují zdravotní péči a později i vyplácení důchodu.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 5 dny
Před 5 dny
Před 3 dny
Před 3 dny
Před 4 týdny
Před 4 týdny
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 7 měsíců
Před 7 měsíců
Alena
Před 10 roky
Dobrý den,
chci se zeptat, zda je nutné toto dělat také v případě, že majitel IČ je zároveň zaměstnancem, kde za něj zaměstnavatel platí sociální a zdravotní pojištění?
Děkuji
Odpovědět »