Inzerce

Kdy se musím stát plátcem DPH? Kdy se DPH platí?

Nejprve trochu s nadsázkou. Plátcem DPH se stává každý už narozením. DPH je daň přítomná všude, ve veškerém zboží, ve většině služeb a činností. Tuto daň stát drží pevně v rukou a ví dobře proč. Daň z přidané hodnoty není závislá na příjmech podnikatele, na zisku nebo ztrátě. Tuto daň zaplatí bezdomovec i milionář. Každý stejným dílem. V našem případě ale půjde o podnikání a stanovení, kdo je povinným plátcem z hlediska zákona.

Inzerce

DPH – co vlastně znamená?

Daň z přidané hodnoty je stanovena zákonem č. 235/2004 Sb. Vztahuje se na dodání zboží, převod nemovitosti, poskytnutí služby za úplatu a pořízení zboží z EU nebo dovoz zboží do ČR. Znamená, že ke jmenovaným položkám je připočteno určité procento, které zvýší jejich cenu. Uvedené procento je příjmem státu. Protože daň obsaženou ve zboží běžný občan prostě zaplatí, musí ten, kdo prodal nebo poskytl službu, nějakým způsobem daň odvést státu. Zaúčtuje tedy daň, kterou obdržel od konečného spotřebitele (zákazníka) a poukáže státu nebo naopak požádá stát o proplacení přebytku v případě, že sám zaplatil víc daně, než obdržel. Pokud je plátcem DPH. Pokud není plátcem DPH, daň neodvádí ani nedostává zpět.

Kdy se stává podnikatel plátcem?

Každý, kdo vyvíjí ekonomickou činnost (nikoliv občan jako fyzická osoba) a tedy podniká a vede účetnictví či účetní evidenci, může být plátcem dobrovolně. Vybrat si nemůže pouze ten, kdo překročí stanovené limity a plátcem daně z přidané hodnoty je povinně, nebo kdo naplní uvedené podmínky.

Podmínky pro povinné přihlášení k DPH jsou:

  • Dosažení obratu více než 1.000.000 Kč za posledních 12 kalendářních měsíců.
  • Členství ve sdružení, jehož některý člen je plátcem DPH, nebo sdružení dosáhlo povinnosti být plátcem DPH.
  • Nabytí majetku privatizací nebo prodejem podniku.
  • Pokračování v podnikání po zemřelém, který byl plátcem DPH.
  • Poskytnutí služby plátci DPH z jiného státu EU.
  • Nákup zboží u dodavatele z jiného státu EU a dosažení hodnoty takto pořízeného zboží v běžném kalendářním roce částky vyšší než 326.000 Kč.
  • Příjem služeb od osoby registrované k dani v jiném členském státě, která má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo od zahraniční osoby povinné k dani.

Každý, kdo limity 1.000.000 Kč překročí, je povinen podat přihlášku k registraci daně a to do 15 dní po skončení měsíce, ve kterém došlo k překročení limitů. Plátcem daně se stane po uplynutí 2 měsíců od měsíce, ve kterém překročil limity. U služeb do zahraničí a ze zahraničí pak je třeba podat přihlášku do 15 dní ode dne poskytnutí služby.

Co se rozumí obratem?

Obratem je podle daňové evidence součet příjmů za uskutečněná zdanitelná plnění, tedy prodeje zboží, poskytování služeb, pronájmy, finanční příjmy atd. Do obratu se nezapočítává pouze prodej dlouhodobého hmotného a nehmotného majetku (nemovitosti, patenty a jiné).

Obratem je i nákup zboží od dodavatele z EU, když dosáhne 326.000 Kč, přibližně 13.000 €. U služeb do a ze zahraničí pak na obratu nezáleží a počítá se pouze uskutečněná služba, což se týká např. AdWords, AdSense, stahování z internetu, přeprava a doprava zboží, právní služby atd.

Kdy se DPH platí?

Zdaňovacím obdobím je buď měsíc nebo čtvrtletí. Při obratu do 2.000.000 Kč automaticky podáváme přiznání za čtvrtletí. Pokud je obrat vyšší než 10.000.000Kč, pak je povinné měsíční přiznání. S obratem mezi 2.000.000 Kč a 10.000.000 Kč si můžeme vybrat, zda chceme podávat čtvrtletní nebo měsíční daňové přiznání. Obrat se počítá za kalendářní rok.

DPH se týká širokého okruhu osob. Proto je třeba věnovat pozornost tomu, zda jsme se stali plátci DPH a plnit svoje daňové povinnosti, a to nejen výpočtem a odvedením daně, ale i oznámením o takové transakci. DPH si stát pečlivě hlídá a kontroluje. Selhává jedině při dobře organizovaném podvodu, kdy subjekt nárokuje vrácení DPH, ačkoliv mu nárok nevznikl nebo je fiktivní.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Nenechte si ujít

pavla-arnoldova-web

Hledání nových zaměstnanců do digitální agentury | Pavla Arnoldová (Fragile)

vit-endler-web

Aktuálně v e-commerce: Na čem teď pracovat? | Vít Endler (finGOOD.cz)

andrea-tesakova-web

Překlady a lokalizace webu. Jak to procesně zvládnout? | Andrea Tesáková (Expandeco)

Právě vyšlo

adam-neuberger-web

Kryptoměny: Aktuální situace na trhu, regulace a postoj miliardářů | Adam Neuberger

jiri-mrazek-web

Finanční řízení a diverzifikace příjmů malé firmy | Jiří Mrázek (Nanovo)

pavel-kunes-web

Vlastní grafika na Shoptetu: Co vše je možné a jak se připravit? | Pavel Kuneš

Nejoblíbenější

zdenek-jahoda-web

30 let v byznysu, budování značky Emco, řízení lidí | Zdeněk Jahoda

miroslav-tesar-web

Stabilizace rozpadající se firmy | Miroslav Tesař (Astratex)

michal-koubek-web

Jak získat bankovní úvěr pro váš e-shop? | Michal Koubek

Komentáře

Kulipán

Před 9 roky

„Nákup zboží u dodavatele z jiného státu EU a dosažení hodnoty takto pořízeného zboží v běžném kalendářním roce částky vyšší než 326.000 Kč.“

Tzn. jako neplátce přecejenom můžu objednat nějaké to zboží od jiného podnikatele z EU pro následný prodej když se za rok vlezu do toho stropu?
To je super, jsem právě myslel že bez plátcovství ani ránu. Aspoň jsem to měl v hlavě zakotvené jako takový největší klacek pod nohy pro začínající podnikatele, kteří sem chtějí dotáhnout nějaký produkt, který na trhu chybí a než z toho vybudují stabilní byznys, plátcovství by pro ně bylo „na Opavu“.
Nějaký malý článek o tom třeba s konkrétními náležitostmi ohledně fakturace aj. by nebyl na škodu.
Nepodnikám ale rozhodně semtam nakouknu na nějaký ten článek, + za ně ;-)

Odpovědět »

Jiří Knop

Před 9 roky

Předmětem daně není zboží, které pořídila osoba povinná k dani – neplátce DPH do částky 326 tisíc korun hodnoty pořízeného zboží bez daně v běžném kalendářním roce. Předmětem daně je naopak vždy pořízení dopravního prostředku nebo zboží, které je předmětem daně spotřební.
Takže jako neplátce se skutečně nemusíte přihlásit a platit DPH.
Pokud myslíte službu od plátce DPH z EU, tam hranice není!

Odpovědět »

Kulipán

Před 9 roky

A když se jedná o s.r.o., je ten strop jednou tolik větší stejně jako u výšky obratu vedoucí k plátcovství?
326k to je z něčeho vypočteno každý rok nebo se ta hodnota nemění?
+ V případě že bych chtěl naopak něco prodat slovenským fyzickým osobám tak je ten strop kolik můžu aniž bych se stal plátcem obdobný téhle hodnotě nebo ne? Taky se u sro zvedne jednou tolik?
Díky za odpovědi

Odpovědět »

Hanka

Před 9 roky

Dobrý den,
mohu se zeptat jestli „Obratem je podle daňové evidence součet příjmů za uskutečněná zdanitelná plnění“ nebo jestli jsou to úplaty (den uskutečnění a ne den přijetí peněz)

Odpovědět »

Před 8 roky

Může mi někdo lidsky vysvětlit, co znamená 12 po sobě jdoucích měsíců? Znamená to, pokud např. fakturuji v prosinci 500tis a pak až další rok v červnu 600tis. stávám se plátcem?
Asi blbý dotaz,ale tak mi to vysvětlil daňový poradce. No jestli jo, tak to má fakt logiku, zase paskvil na entou. Proč se to nepočítá v kalendářním roce? A jak to mám sledovat?

Odpovědět »

xxx

Před 8 roky

Příjem služeb od osoby registrované k dani v jiném členském státě, která má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo od zahraniční osoby povinné k dani.

Mohu se zeptat vztahuje- li se to na reklamy na Facebooku?

Odpovědět »

kuban vladimir

Před 5 roky

je mozne se stat platcem dph kdyz ma tr.pobyt na obci, potrebuje na to nejake sidlo firmy, nebo jak to funguje ay nebyl problem

Odpovědět »

Marek Chovanec

Před 2 roky

Dobrý den,
jen si to chci upřesnit.pokud budu nakupovat zboží z EU do hodnoty 326 000 kč bez DPH,je to vše ok.
Z hlediska neplátce DPH
Pokud tento limit překročím tak se stávám identifikovanou osobou a musím se 15 dnů zaregistrovat.
Na co se chci zeptat je, jestli do částky 326 000 se započítává i cena dopravy nebo jen hodnota nakoupeného zboží.
Moc děkuji za informaci.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

jan-kvasnicka-web

Jan Kvasnička: Podnikání na volné noze, budování osobní značky, trh freelancerů

frantisek-suchan-web

Bez frází: Rozjezd úspěšného projektu, tvorba a monetizace obsahu | František Suchan

andrej-kiska-web

Jak získat investora a vybudovat úspěšný startup? | Andrej Kiska (Credo Ventures)

josef-matejka-web

Josef Matějka (CZC.cz): Smysl života po prodeji firmy, zvládání stresu v podnikání, investice do technologií