Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Naučte se strategicky přemýšlet nad vaším byznysem.
Získejte praktické tipy, jak řídit vaši firmu chytřeji a efektivněji.
Poslechněte si zkušenosti TOP byznysmenů.
Zjistit více

Inzerce

33 skutečných důvodů, proč nic nedotáhnete do konce – 2. část

Přinášíme druhý díl našeho článku „33 důvodů, proč nic nedotáhnete do konce„. Nenašli jste se v předchozích sedmnácti důvodech? Možná ten „váš“ důvod čeká na své odhalení právě zde…

Jaké mohou být další příčiny toho, že nic nedotáhnete do konce?

Nevhodný projekt. Jako freelanceři si vybíráme, jakou práci chceme dělat. Ale ruku na srdce, kdo o sobě může říct, že vždycky udělá správné rozhodnutí? Každý si někdy vybere projekt, který mu zkrátka nevyhovuje.

Negativní sebehodnocení. Je sklenice napůl plná nebo napůl prázdná? Pokud ve vašem smýšlení převažuje negativní náhled na všechno a všechny kolem vás, nemůžete se divit, když tento přístup – samozřejmě také negativně – ovlivní i vaši produktivitu.

Prokrastinace. Velmi populární a aktuální téma poslední doby. Není překvapivé, že odkládání činností vede k tomu, že je nedokončíte včas. Jak prokrastinaci překonat? Prostě vstaňte a pusťte se do prvního úkolu! Pokud je to pro vás pořád ještě příliš abstraktní, zvolte si dílčí cíl – třeba „Teď si přečtu a vyřídím deset e-mailů.“ Buď vás tato činnost pohltí a vy najednou zjistíte, že máte schránku prázdnou, nebo ji nějak překousnete a pak zkusíte něco jiného, ale s dobrým pocitem, že jste ten čas nepromrhali.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Dělání chyb. Chyby k životu patří. Nikdo z nás se jim nemůže vyhnout, nejsme stroje. Naučte se užitečnému zvyku: svou práci po sobě vždy pečlivě a důsledně překontrolovat. Může se zdát, že vás tato činnost jen zpomaluje, ale pozdější opravování chyb a jednání s nespokojenými klienty, kterým jste dodali šmejd, se vám z časového hlediska „prodraží“ mnohem víc.

Chybějící rutina. Ano, čtete správně. Jak už bylo napsáno v jednom z předchozích bodů, náš organismus vyžaduje jistý stereotyp. Dobré pracovní návyky vaši produktivitu zvýší, protože řadu nezáživných činností budete zvládat jaksi automaticky a tím i rychleji a s menším duševním i tělesným vypětím.

Jste příliš společenští. Sociální sítě nabízejí skvělou příležitost, jak být v kontaktu se svými přáteli, obchodními partnery i zákazníky. Zároveň se ale jedná o jednoho z největších žroutů času. Podle výzkumů průměrný Američan tráví na sociálních sítích 23 hodin týdně, to je více než tři hodiny denně. Je situace v Čechách výrazně odlišná? Patrně ne. Hlídejte si, kolik času na sociálních sítích trávíte, a snažte se tento čas omezit na minimum nebo využijte některý z nástrojů, který umí vybrané stránky ve vybraném čase zablokovat.

Multi-tasking. Po boomu multi-taskingu jako způsobu, jak ve stejném čase zvládnout více, se zjistilo, že je tomu vlastně úplně naopak. Když se na žádnou z činností kvalitně nesoustředíte, nemůžete ji ani kvalitně zvládnout.

Nikdo vám nepomáhá. Profesionálové na volné noze jsou obvykle individualisté, kteří věří, že vše zvládnou sami, a v některých případech by si radši utrhli nohu, než aby požádali o pomoc. Někdy ale pomocná ruka může být právě to, co vám pomůže se hnout kupředu.

Vzdáváte se. Máte tendenci se vzdávat příliš brzy? Snažte se vytrvat! Připomeňte si, proč je pro vás daný úkol důležitý a co jeho zvládnutím získáte. Uvědomte si, že neprohrává ten, kdo chybuje a neuspěje, ale ten, který se ani nepokusí.

Odfláknutá práce. Snažíte se takzvaně „ošulit“ co se dá, šetříte časem i materiálem? Neděláte dobře. V dlouhodobějším horizontu čas ani peníze neušetříte. Vaším cílem by měla být zvládnutá práce, udělaná především dobře.

Nestanovujete si priority. S dlouhým to-do seznamem je občas složité se rozhodnout, kde začít. Využijte některý ze systémů, pomocí něhož si stanovíte důležitost jednotlivých úkolů, a začněte od toho nejpalčivějšího. Jednoduchým vodítkem jsou tyto dvě otázky: Bude mít splnění nebo nesplnění tohoto úkolu podstatný vliv na můj život? Je nutné úkol vyřešit okamžitě? Pokud odpověď na obě otázky zní ano, pusťte se do práce.

Perfekcionismus. Na jednu stranu se vyvarujte odbyté práce a chyb, které byste museli později složitě opravovat, na druhou stranu i přehnaný perfekcionismus škodí, protože vám nedovoluje se od projektu patřičně odpoutat.

Stres. Stres nás zpomaluje a nedovolí nám se dostatečně soustředit – naše myšlenky neustále bloudí kolem zdroje stresu a my se jimi chtě nechtě zaobíráme. Stres tak významným způsobem zpomaluje naši práci a v případě jeho delšího trvání může dokonce způsobit i vážné fyzické poškození a nemoc. Jednoduchá otázka zní: Stojí vám to za to?

Chybí vám zápal. Zápal, vášeň, zaujetí – termín si zvolte sami. Ať už se živíte čímkoliv, vaše práce vyžaduje jistou míru kreativity a ta je spojena právě se zápalem pro to, co děláte. Mnoho nezávislých profesionálů svůj zápal ztrácí a jejich produktivita tím pochopitelně trpí.

Neumíte efektivně zacházet s časem. Nezvládnutý time management je problém, se kterým se pravděpodobně potýká většina nezávislých profesionálů. Také se jedná o téma celé řady knih a o námět spousty nástrojů, které vám pomohou se s tímto problémem poprat.

Nevydržíte u projektu do konce. Je vaše pracovní plocha či diář plný nedokončených úkolů? Nedokážete žádnou činnost dotáhnout do konce? Nedivte se pak, že vaše činnost vykazuje nízkou produktivitu. Jak na to? Zkrátka běžte a dokončete aspoň jeden nebo dva rozdělané úkoly. Jiná rada zde asi nepomůže.

Jeden důvod navíc: Prosby a požadavky okolí. Možná to také znáte. Stáváte se profesionálem ve své oblasti a lidé kolem vás to vědí. Každou chvíli za vámi přijde váš kamarád nebo rodinný příslušník, zda byste pro ně „ze známosti“ neudělali to či ono. Obvykle se jedná o práci nezáživnou, která vám víceméně jen ubírá čas. Nešťastní jste z ní i proto, že se jaksi počítá s tím, že ji odvedete zcela zdarma nebo za mizivou částku, která nepokryje ani vaši spotřebu kávy během práce.

Našli jste se v našich 33 (a jednom) důvodech, proč nemáte nic hotovo? Nebo jste sami u sebe odhalili ještě jinou příčinu? Náš seznam důvodů, proč nemáte vše hotovo, může přinejmenším sloužit jako podnět k zamyšlení, zda umíte hospodařit s nejcennějším kapitálem, jaký máte: vaším časem a schopnostmi.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

kovary-kovar-web

Logistika e-shopů. Alza a Skladon sdílí své zkušenosti | Miroslav Kövary a Maxim Kovář

Premium
ladislav-dyntar-web

eSport: Co o něm musíte vědět pro váš byznys? | Ladislav Dyntar

Premium
martin-mikulenka-web

Vybudujte úspěšnou kamennou prodejnu | Martin Mikulenka

Právě vyšlo

konstantin-margaretis-web

Technologie pro vaši logistiku | Konstantin Margaretis (Skladon)

juraj-harkabuzik-web

Zákaznická podpora: Nejčastější chyby a nevyužité příležitosti | Juraj Harkabuzík (CustomerHero.cz)

Premium
jiri-navratil-web

Ziskovost v e-commerce. Naučte vaši firmu počítat | Jiří Navrátil (Dr. Max)

Nejoblíbenější

Premium
vladimir-slavik-web

Strategie pro e-shop, který chce růst | Vladimír Slavík

Premium
ondrej-kratky-web

Strategie modrého oceánu v praxi. Takhle se řídí Liftago | Ondřej Krátký

Premium
ondrej-fryc-web

Ondřej Fryc: Budování managementu firmy (Mall, Reflex Capital)

Komentáře

David Petr

Před 9 roky

Chválím za skvělý článek.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

michal-koubek-jaroslav-baier-web

Finanční potíže firmy: Jak je řešit? | Michal Koubek a Jaroslav Baier

vit-endler-2-web

Vít Endler (finGOOD.cz): Jak si vybudovat finanční nezávislost?

carly-kirstenova-web

Carly Kirstenová aka Carrie Kirsten: Život úspěšné influencerky, cena za úspěch, přístup firem a fanoušků

michal-koubek-web

Jak spočítat náklady na vytvoření managementu firmy? | Michal Koubek

Inzerce