Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

33 skutečných důvodů, proč nic nedotáhnete do konce – 1. část

Inzerce

Inzerce

Roste váš to-do seznam do výšek, ze kterých se vám točí hlava? Máte pocit, že dřete jako kůň, ale s malým nebo žádným výsledkem? Problém může být v tom, že veškeré úsilí, které vynakládáte, není příliš efektivní.

Inzerce

Pokud se v prvním odstavci poznáváte, nevěšte hlavu. Máme pro vás dobrou zprávu: Za neefektivním úsilím se vždy skrývá konkrétní důvod. Odhalte jej a můžete na něm začít pracovat a odstranit jej. Zde je 33 nejčastějších důvodů, proč se vám nedaří nic dotáhnout do konce.

A malé varování na závěr: Některé z těchto důvodů vám mohou připadat velmi nepříjemné a osobně se vás dotknout. Není to ale další důvod, proč se nad nimi zamyslet a pak na nich i zapracovat?

Jaké jsou tedy důvody, proč nemáte nic hotovo?

Nedostatek dovedností nebo vědomostí. Důvod někdy může být přímo ve vaší hlavě. Možná toužíte nějakého úkolu dosáhnout nebo je pro vás tento úkol velmi důležitý – osobně či pracovně – ale vaše mysl zkrátka nemá patřičnou úroveň dovedností či vědomostí, abyste úkol splnili. A tak veškerý pokrok stagnuje. Svou vlastní mysl nepřeperete – dejte si tedy „dvacet“ a v mezičase zapracujte na získávání potřebných kompetencí.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Nemáte potřebné vybavení. Pokud vám chybí základní vybavení, je to problém. Ještě větší problém ale je odlišit vybavení skutečně nezbytné od toho, které byste si spíše přáli než potřebovali. Opravdu nepotřebujete nejmodernější počítač, smartphone nebo fotoaparát a nejvymazlenější program. Snažte se pracovat s tím, co máte – tak se pozná skutečně schopný člověk.

Nemáte pracovní místo. Místo určené pouze a jedině pro práci může významným způsobem zlepšit efektivitu vaší práce. Pokud se musíte neustále stěhovat z jedné místnosti do jiné, prakticky nemáte šanci se do činnosti ponořit a poctivě se jí věnovat.

Chaos. Pokud je vaše pracovní místo plné nejrůznějšího nepořádku a pohled na něj připomíná spíše kapesní verzi skládky papírů a hrnků od kafe, nedivte se, že se váš mozek bude vzpírat na tomto místě dělat cokoliv smysluplného.

Nemáte jasný cíl. Jste si jisti, že víte, co po vás klienti skutečně chtějí? Překvapivě mnoho profesionálů na volné noze ve svém úsilí ztroskotává na tom, že vlastně pořádně nevědí, co mají dělat.

Přijali jste více zakázek nebo úkolů, než můžete zvládnout, a jste přepracovaní. Přijímat více práce, než můžete reálně zvládnout (a vy víte, kolik toho můžete zvládnout) není všeobecně vzato dobrý nápad. Stres, který takto vzniká, vaši výkonnost naopak snižuje, takže nakonec toho zvládnete mnohem méně, než kdybyste pracovali na menším množství úkolů, ale v klidu.

Vyrušování. Jste neustále vyrušováni vnějšími podněty? Dávejte si na to pozor a snažte se míru těchto vyrušení snížit na minimum. Po každém takovém vyrušení to mozku trvá až čtvrt hodiny, než se opět vrátí na úroveň koncentrace, v níž byl předtím. Pokud je vyrušování skutečně časté, vlastně se do této hladiny ani nedostane. Vaše produktivita může kvůli vyrušování klesnout až o neuvěřitelných 500 %.

Nemoc. Pokud se necítíte dobře, je jasné, že nemůžete podávat nejlepší výkon. Co v takovém případě poradit? Udělejte jen to skutečně nejnutnější a pak se běžte kurýrovat. Intenzivní a poctivá léčba vás z běžné virózy dostane za tři dny, kdežto přecházením nemoci budete „mimo“ třeba i několik týdnů a nic pořádného stejně neuděláte.

Nedostatek soustředění. Pokud vaše mysl poletuje od jedné věci k druhé, je jasné, že vaše práce nebude příliš efektivní. Co s tím? Nechte práce, posaďte se a sepište si jasný plán toho, co potřebujete zvládnout a jak toho dosáhnete. Vyvěste si plán na viditelném místě (třeba si pověste list papíru se seznamem na nástěnku nebo si z elektronického souboru udělejte wallpaper) a držte se ho.

Nemáte vůbec rádi to, co děláte. Mnoho freelancerů podvědomě sabotuje svou vlastní práci tím, že odkládají činnosti, které je nebaví. Je to i váš případ? Nudné, nezáživné nebo přímo otravné činnosti jsou součástí snad každého zaměstnání na světě, i Indiana Jones si musel před dalekou cestou vyřídit aspoň vízum. Zamyslete se nad tím, zda skutečně nevědomě nepoškozujete sami sebe, a pak si třeba vyhraďte jednu konkrétní hodinu denně, kdy se budete věnovat pouze těm činnostem, které vás absolutně nebaví.

Nemáte jasně danou pracovní dobu. Mnoho profesionálů na volné noze na své volbě povolání oceňuje právě fakt, že nemají stereotypní pracovní dobu. Určitá část z nich po jisté době zase zjistí, že pevná pracovní doba je něco, co významně zvyšuje jejich produktivitu. Náš organismus totiž potřebuje, či přímo vyžaduje stereotypy – čas pro práci, čas pro zábavu, čas pro spánek. Využijte toho a stanovte si aspoň rámcově dobu, kterou budete věnovat pouze své práci a ničemu jinému.

Nedostatek spánku. Platí totéž, co u stresu a přepracování. Když si naordinujete pětihodinový spánek místo sedmihodinového, možná máte pocit, že je váš den o dvě hodiny delší a vy stihnete o dvě hodiny více práce, ale váš unavený mozek začne brzy stávkovat a vy nakonec budete tyto dlouhé dny jen přežívat s elánem oživlé mrtvoly.

 Deprese. Pokud ráno vyvíjíte nesmírné úsilí, abyste vůbec vstali z postele, nedokážete v sobě najít chuť a zápal pro cokoliv, vše kolem je beznadějné a lidé nesnesitelní a pokud tento stav trvá již delší dobu, možná se u vás projevují příznaky deprese. Neotálejte a vyhledejte odbornou pomoc.
Špatný přístup. Znáte ty chvilky prozření, kdy se jakoby podíváte sami na sebe během obchodního jednání či jiné situace a s hrůzou si uvědomíte, jak strašně se zrovna chováte? Pokud se v této situaci poznáváte, zamyslete se nad svým přístupem k lidem, úkolům a práci všeobecně. Pokud se vám podaří změnit svůj přístup, i vaše produktivita stoupne.

Nemusíte se nikomu zodpovídat. Další důvod, proč mnoho freelancerů volí práci na volné noze. Nestojí nad vámi žádný šéf, který by vám uděloval rozkazy a kontroloval vaši práci. Jste zodpovědní pouze sami sobě. A to bývá často ten největší problém – když se nemusíte nikomu zodpovídat ze své práce, nemáte takovou motivaci ji udělat. Zde se naplňuje ono známé rčení, že člověk je sám sobě nejhorším šéfem. Buďte sami sobě tím nejnáročnějším a nejtvrdším.

Žádné cíle. Mít naplánované jasné cíle v konkrétním časovém období je skvělý způsob, jak sami sebe motivovat k jejich dokončení. Pomáhá, když si cíle co nejpodrobněji a nejkonkrétněji sepíšete a vyvěsíte na viditelném místě – nejlépe na vašem pracovišti tak, abyste je měli dennodenně na očích.

Strach. Strach je nesmírně silná emoce. Také vznikl proto, aby zachraňoval naše křehké životy. Někdy nás ale naopak může sám potichu, nenápadně zabíjet tím, že nám znemožní žít takový život, jaký bychom si přáli. Identifikujte svůj strach a překonejte ho. Jak se říká: „Pokud máš z něčeho strach, jdi a udělej to.“ Zkuste si to.

Další důvody Vám přinese v následujícím článku již brzy! :-)

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

Premium
jan-prochazka-web

Jak firmu připravit na příchod finančního ředitele? | Jan Procházka (4camping)

dan-nytra-web

E-mail marketing a AI. Co už dnes funguje v praxi? | Dan Nytra

jiri-jemelka-web

Firemní hodnoty: Jak si je určit a jak s nimi pracovat? | Jiří Jemelka

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

Komentáře

Chodelka Peter

Před 10 roky

Super článok, ale trochu mi v ňom chýbajú zdroje, z ktorých autorka čerpala.

Napríklad veta „Vaše produktivita může kvůli vyrušování klesnout až o neuvěřitelných 500 %.“ by mohla byť podložená doveryhodným zdrojom.

Odpovědět »

Fero

Před 10 roky

Inak je to kravina, ako nieco moze klesnut o 500%? :D Nieco moze klesnut o 100% a potom je to na nule :D Jasne ze na to autorka nema dokaz lebo je to HLUPOST

Odpovědět »

arkeas

Před 10 roky

něco klesnou o 500 % může, předvedu jednoduchý příklad.
Pracovníkovy včera trvalo napsání 1 NS 1 hodinu když byl perfektně soustředěný
Ale dneska se pracovník necítil ve své kůži protože ho pořád něco vyrušovalo a tak mu napsání 1 NS trvalo 5 hodin.
1 hodina = 100% 5 hodin = 500% ( a když mu to trvalo místo jedné, pět hodin tak máte svých výsledných – 500% efektivity)

Odpovědět »

pobo

Před 5 roky

To je pitomost.

1NS/1 hodina=100%
1NS/5 hodin=20%!
Když se mluví o efektivitě práce, tak 500% by dosáhl kdyby 1 NS napsal za 12minut. Podle vašeho vysvětlení by v případě, že napíšu stranu za 1 rok klesla efektivita o 870 000% :-D… NE! Klesne mi na cca 0,12%!

Odpovědět »

pobo

Před 5 roky

oprava: 0.012%

Odpovědět »

pobo

Před 5 roky

Ještě si neodpustím: efektivita se mi bude k nule stále blížit, ale opravdu ji dosáhne teprve v momentu, kdy umřu, neboť čas na napsání jedné NS je v nekonečnu. Zajímalo by mě o kolik procent mi v okamžiku smrti podle vás klesne efektivita? Zřejmě 100xNekonečno :-D

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
petr-borkovec-web

Petr Borkovec: Jak se tvoří byznys modely?

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
martina-svadbikova-web

Firma nezávislá na zakladateli. Jak to udělat? | Martina Svadbíková (Bella Rose)

Premium
daniel-kmoch-web

Finanční ředitel Bonami: Na záchranu firmy jsme měli 6 měsíců | Daniel Kmoch

Inzerce