Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Proč lidé nejsou úspěšní?

Inzerce

Inzerce

Víte, co mě skutečně bolí u srdce?

Inzerce

Kolik potkávám lidí, kteří by mohli žít naprosto nádherný a velmi úspěšný život, ale nedovolí si to. Brání jim v tom spousta vnitřních přesvědčení a vzorců, které převzali od svých rodičů a dalších lidí zejména z dětství.

Když jsme malí, jsme velmi snadno ovlivnitelní. A spoustu let našeho života jsme v neustálém kontaktu s lidmi, kteří nás vychovávají. Rodiče, pěstouni, prarodiče, širší rodina, vychovatelé, ale klidně i sousedi, spolužáci a další a další.

Nejvíc si toho ale odnášíme od mámy a táty.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

To právě oni dám dali život, a pokud jsme měli štěstí s nimi vyrůstat, předali nám i spoustu svých vlastních návyků, přesvědčení, názorů a vzorců chování.

Ukázali nám, jak vypadá láska a jak fungují vztahy. Ukázali nám, jaký postoj mají k práci a kam až ji nechávají zacházet. Ukázali nám spoustu věcí o světě – třeba o úspěchu nebo o tom, jak se chovat k dalším lidem.

Dělali to nejlepší, co v danou chvíli dokázali. I ti nejlepší rodiče na světě nenechají své děti bez poskvrny a i oni se na nich podepíší mnoha vzorci, aniž by si to třeba přáli.

Problém pak nastává, když za mnou chodí podnikatelé s tím, že se jim nedaří rozjet byznys. V takové chvíli zjistíte třeba to, že je rodiče jako děti podceňovali a oni si teď nevěří a nedokážou si stoupnout na trh a prodat svoje kvality.

Nebo zjistíte, že jejich rodiče pracovali od rána do noci, tahali si práci i domů a že sice vybudovali obrovské kariéry někde v korporátu, ale jejich děti dnes trpí psychickými problémy a nejsou schopny budovat kvalitní vztahy, protože to prostě doma nikdy neviděly a neměly se to, kde naučit.

Zjistíte, že si z toho všichni odnášíme nějaká přesvědčení. Třeba to, že podnikání je dřina a zabírá hodně času. Proč? Protože takhle neschopně a neefektivně podnikal někdo z rodiny nebo kdosi, koho jsme sledovali. Nebo že bychom neměli být tak drazí a raději slevit, protože se u nás doma vždycky nakupovalo ve slevách a kdo prodával draze, ten byl špatný nebo rovnou podvodník.

Funguje to i opačně. Můžete vybudovat neuvěřitelné kariéry jenom proto, že vás táta nikdy nepochválil a naopak vás hodně podceňoval, takže se mu podvědomě chcete konečně zalíbit. Nebo jste byli celé dětství outsider, tak teď chcete všem ukázat, jak se ve vás spletli.

Přiznáte si to nahlas?

Nejspíš ne. Většina těch pravd je ukrytá pod nánosy všech debilních názorů a iluzí, které jsme v průběhu života nasbírali. Viděli jsme je doma nebo někde jinde a tak moc jsme se v nich utvrzovali, že je dnes považujeme za naprosto samozřejmé.

Mám pro vás tajemství…

Podnikání je náročné, bere strašně moc času a nejde u něj budovat kvalitní, plnohodnotné a spokojené vztahy. Nemůžete podnikat a mít klasickou pracovní dobu, nebo dokonce pracovat ještě míň než ostatní. Není ani možné prodávat nejdráž, protože to od vás nikdo nekoupí. A rozhodně se nejde cítit dobře, svobodně a mít všechno, po čem toužíte, dokud si na to nevyděláte a neodmakáte si to.

To všechno je pravda.

Pokud tomu věříte.

Jenomže víra je otázkou volby. Nemusíte tomu věřit a můžete se přidat mezi spoustu dalších lidí, pro které není podnikání náročné a nebere čas na úkor zdraví, vztahů a pohody. Nejsou úspěšnější, nejsou dál, nemají ničeho víc. Jenom to mají v hlavě nastavené tak, že podnikají s lehkostí, svobodou a radostí.

Jakmile takhle přistoupíte k vašim plánům a vizím, začnete je stavět jinak. Není to v ničem jiném než to, co dělají byznysy po celém světě už spoustu let. Určují si hodnoty, tedy vnitřní přesvědčení, na základě kterých se rozhodují a vyvíjí. Dělá to Google, Meta, Amazon, kdokoliv další.

A úplně stejně to funguje i u jednotlivců.

Čemu věříte? Tomu, že byznys je těžká řehole? Pak se nedivte, že ho takový máte. Že u něj nezvládnete žít plnohodnotný život a mít čas na své nejbližší? Pak se nedivte, že přesně tak to bude. Nebo věříte tomu, že nemůžete být dražší, protože si to někdo nekoupí? Pak není divu, že s tímhle nastavením nikoho ani nepřesvědčíte. Věříte tomu, že všechno si uděláte nejlépe sami? Pak se nedivte, že nemáte kolem sebe lidi, kteří by byli lepší než vy. Proč by tam byli?

V každou jednu vteřinu vašeho života se vám něco odehrává v hlavě. Je obrovský omyl si o tom cokoliv myslet. Nevíte zdaleka všechno, co se vám tam odehrává. Nevíte ani, proč se to odehrává. A už vůbec si to nevybíráte, pokud to opravdu neumíte.

Lidé si o sobě většinou myslí, že moc dobře ví, jak mají žít, jak mají věci dělat a jak věci fungují. Z drtivé většiny to ale vychází pouze z jejich přesvědčení a najdete spoustu příkladů, kde to funguje úplně jinak. Jenom oni to nevidí a neumí.

Strašně moc dobrých nápadů na byznys, podnikatelských strategií, neskutečně moc lidských talentů, úžasných týmů a samozřejmě tragicky moc vztahů, které mohly překonat úplně všechny fantazie, skončilo jenom proto, že někdo něčemu věřil a ono to nefungovalo.

Nedokážu slovy vyjádřit, jak důležité téma tohle je. Neexistuje snad nic, co by mělo větší vliv na vaše podnikání. Stačí začít vnímat, co si myslíte, o čem jste přesvědčeni a jak podle vás věci musí být. A ptát se, kde jste to sakra sebrali a jestli to náhodou není i jinak.

Zvu vás, abyste společně se mnou byli součástí lepšího přístupu. Pojďme si společně vytvořit nová přesvědčení, která nám budou pomáhat žít mnohem lepší život a stavět i šťastnější podnikání.

Pojďme podnikat s lehkostí, svobodou a radostí. Vydělávejme peníze snadno a s naprostou samozřejmostí. Prodávejme přirozeně a od srdce tak moc, jak věříme naší tvorbě a sami sobě. Buďme těmi lidmi, kteří žijí ideální životy, ve kterých mají nadbytek času, jsou nejlepšími partnery, rodiči, kamarády, kolegy a lidmi jako takovými, a žijí ještě lepší životy, než si dokážeme představit.

Tohle! To jsou hodnoty, na kterých stavme náš byznys. Jsou to přesvědčení, kterým pokud uvěříme, tak nám pomohou rozhodovat se úplně jinak a tvořit i mnohem lepší výsledky.

První, co ale musíme udělat, je vůbec dovolit si uvěřit, že je něco takového možné. A pokud tohle vám zatím nejde, tak vám z celého srdce přeji, abyste co nejdřív potkali někoho, kdo vám to ukáže v praxi, nebo kdo vám pomůže zjistit, proč si to děláte těžší.

Když nebudete vědět, napište a já vám pomohu.

„Haha, takhle jednoduchý to není.“
„Jasně, Jirko, tobě se to říká, ale v mé situaci to nejde.“
„Jo, tohle budu řešit taky, ale nejdřív na to musím vydělat!“
„Téééda, ty jsi sluníčkář. Takhle to přece nefunguje.“

Pokud tomu věříte, tak máte pravdu Co když ale přeci jen existuje malinká šance, že to může být jinak. Nevyplatí se ji prozkoumat co nejdřív? :)

Mějte se… ideálně.

Váš Jirka

Jiří Rostecký
Jiří Rostecký | Autorka fotky: Michaela Vávrová

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už bezmála 1 200. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Nenechte si ujít

jiri-rostecky-web

MladýPodnikatel.cz mění design

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

jindra-dohnal-web

Bez strategického myšlení nemáte v byznysu šanci | Jindra Dohnal (Creatixo)

gabriela-mrkvicova-web

Jak z networkingu dostat maximum pro váš byznys? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
pavel-ungr-web

SEO se hodně změní, Google zaspal, texty z ChatGPT může penalizovat, říká Pavel Ungr

Premium
lukas-uhl-web

Jak řešit krize firem? Příběh Pietro Filipi a Zootu | Lukáš Uhl

Premium
gabriel-simco-web

Strategie pro úspěšný e-shop krok za krokem | Gabriel Šimčo

Inzerce