Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Problémy a příležitosti v podnikání

Autor fotky: Jirka Chomát

Nedávno jsem tweetoval, že podnikání je o nekonečném řešení problémů. Jakmile jeden problém vyřešíte, brzy se objeví další. A tak se to opakuje stále dokola.

To nejlepší, co jsem se zatím naučil, je přestat tomu říkat „problémy“ a ve všem hledat příležitost, jak něco vylepšit, změnit a nastavit lépe.

Jenomže, jak se to dělá? Jak se z problémů vytváří příležitosti?

Naučte se pokládat správné otázky

V rámci konzultací často podnikatelům a manažerům pomáhám vidět věci jinak. Přeci jen jsem (nejen v mých rozhovorech) položil už stovky tisíc otázek tisícům lidí a něco už vím o tom, jak se správně ptát a jak jedinou otázkou posunout úhel pohledu na věc.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Pamatuji si třeba podnikatele, kterému se rozhodl odejít jeden z klíčových zaměstnanců. To byla nepříjemná zpráva a podnikatel se mohl zbláznit hledáním odpovědí na otázky „Jak najít někoho nového?“ nebo „Co si bez něj vůbec počneme?“. Neustále se točil v kruhu a pátral po způsobu, jak původního zaměstnance nahradit jiným a jak odstranit celý problém.

Zeptal jsem se ho: „Proč je pro tebe ten člověk tak důležitý?“

Hodil po mně divným pohledem a odpověděl: „No má přeci na starost celou tuhle oblast. A navíc to dělá skvěle!“

„Jasně, ale proč je důležitý?“ trval jsem na svém a dodal: „To, že měl do teď někdo na starost nějakou oblast, neznamená, že to nejde udělat jinak a lépe, abys tenhle problém už nemusel řešit v budoucnu.“

V tu chvíli jsme se nechápali. Trvalo ale pár dní a přišel za mnou s úplně jinou náladou: „Tak mi ta tvoje otázka vrtala hlavou. Podíval jsem se, co ten člověk vlastně dělal a čím trávil nejvíc času. Část těch věcí se vůbec nemusí dělat. Jinou mohou dělat zaměstnanci pod ním a bude to lepší. Kus by se dal vyřešit přes nějaký nástroj a zbytek může dělat někdo, kdo nemusí být tak dobrý, jako to bylo zapotřebí doteď.“

Všechno je návyk

Způsob, jakým přemýšlíme nad věcmi, je návyk. Je to proces, který jsme se naučili v průběhu našeho života a který formovaly zkušenosti, které jsme při něm získali. Návyky jsou jednoduché – co se stane naším návykem, to se nám dělá snadno a bez většího úsilí. Takže řešit problémy obvyklým způsobem, na který jsme zvyklý, jde jednodušeji a většinou to děláme úplně automaticky.

Ten podnikatel byl zvyklý řešit odchod zaměstnance nalezením nového zaměstnance. Vyměnil jednu figurku za druhou místo, aby se pokusil změnit celou hru. Bylo to pro něj snadné, dělal to tak vždycky a hledat jiné cesty ho většinou ani nenapadlo.

Stačila velmi jednoduchá otázka, kterou by si ale sám v takovou chvíli nepoložil, a našel způsob, jak místo řešení problému najít příležitost na zefektivnění procesů ve své firmě, vytvoření větší nezávislosti na těžko nahraditelných specialistech a nakonec i na snížení nákladů na zbytečnou pracovní pozici.

Jedna otázka. Nový úhel pohledu. Z problému příležitost.

Buďte vnímaví

Lidé si otázky pokládat neumí, protože jsou až příliš ovlivněni svými návyky a přesvědčeními, které jim brání myslet jinak. Proto si platí všechny možné specialisty od business konzultantů po terapeuty a kouče. Dělají dobře, protože mít někoho, kdo vám pomáhá rozšiřovat obzory, se může bohatě vyplatit, a to i finančně.

Jestli mě něco naučilo pokládání otázek, tak to byla vnímavost.

Zjistil jsem, že problémy máme tendenci vidět jako mnohem větší, než ve skutečnosti jsou. Většinou je navíc nevidíme celé a musíme se na chvíli zastavit, pořádně se soustředit a pochopit všechny souvislosti, které problém má.

Především mě to ale naučilo vnímavosti sebe sama. Umět vnímat, jak přemýšlím, proč to tak je a co zrovna dělám. Uvědomit si, když postupuji v zajetém vzorci a nevidím, že mohou existovat i jiná řešení. Naučit se sám sebe zeptat „Co, když to tak není?“ nebo „Jak by to šlo jinak?“ a podobně.

Nakonec si ale můžete opravdu pomoci jen velmi jednoduchou otázkou: „Jak z toho sakra udělám příležitost?“

Na otázkách je nejkrásnější, že ty nejjednodušší často přináší nejlepší odpovědi. Jen si je zapomínáme pokládat. Přeji, ať vám se to povede a máte obzor plný příležitostí a ne problémů.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

Jiří Rostecký

Prodej firmy: Hlavní důvod, proč se vám nepovede

Premium
jiri-rostecky-web

Co mě pandemie naučila o krizovém řízení firem?

Premium
jiri-rostecky-web

Jak firmy řeší finanční řízení?

Právě vyšlo

Premium
vilem-minarik-web

Školil tisíce lidí na 5 kontinentech. Co se naučil? | Vilém Minařík

lukas-chadraba-web

Budoucnost internetu: Co Immersive tech, Metaverse a web3 znamenají pro firmy? | Lukáš Chadraba (DesignDev)

vit-endler-web

Investice přes crowdfunding pohledem investora. Jak nad nimi přemýšlet? | Vít Endler (finGOOD)

Nejoblíbenější

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
margareta-krizova-web

Průvodce začátky podnikání | Margareta Křížová

Premium
martin-stibor-web

Rebranding e-shopu Korálky.cz na Manumi | Martin Stibor

Premium
filip-kahoun-web

Mikromanagement a perfekcionismus při řízení firmy | Filip Kahoun

miroslav-tesar-web

Stabilizace rozpadající se firmy | Miroslav Tesař (Astratex)

Inzerce