Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Kdy je lepší založit společnost s ručením omezeným? Kdy akciovou společnost?

Ing. Jiří Knop
Před 12 roky

Článek obsahuje placený odkaz.

Rozhodnutí podnikat a nápad v jakém oboru máme již za sebou. Zbývá se rozhodnout mezi několika druhy právních forem společností. Nejčastějšími jsou tzv. „eseróčko“ a „akciovka“.

Jak zní název – ručení omezené

Společnost s ručením omezeným má v názvu skutečně jisté varující upozornění. Jde spíše o prvorepublikovou tradici, ale přesto působí méně „seriózně.“  Ve skutečnosti akciová společnost i společnost s ručením omezeným ručí svým vlastním jměním bez ohledu na základní jmění! V podstatě je pro veřejnost stejné, zda uzavírají právní vztahy s s.r.o. nebo a.s.

Rozdíly mezi s.r.o. a a.s.

Založení akciové společnosti je poněkud obtížnější a nákladnější. Základní jmění musí činit minimálně 2.000.000 Kč nebo při veřejném úpisu akcií 20.000.000 Kč. Společnost s ručením omezeným si vystačí se 200.0000 Kč.

Inzerce

Akciová společnost navenek vytváří dojem větší společnosti a většího objemu finančních zdrojů. Struktura řízení akciové společnosti je také složitější a vyžaduje podíl více osob. Musí mít minimálně tři osoby v představenstvu a tři v dozorčí radě. Společnosti s ručením omezeným stačí jedna osoba jako jednatel.

Struktura vlastníků

Zajímavý je pohled na vlastnickou strukturu. V obou případech může společnosti založit jedna osoba notářským zápisem. Notářský zápis se počítá podle základního jmění, u akciové společnosti bude tedy dražší.

Společnost s ručením omezeným má vždy majitele zapsané v Obchodním rejstříku. Akciová společnost vydá akcie a nemusí mít veřejně známé majitele. Existují dva druhy akcií. Na jméno a na doručitele (majitele). Akcie na jméno je vyplněná jménem osoby, která ji vlastní. Akcie na doručitele pouze označuje počet, druh a hodnotu vlastněných akcií a kdo ji předloží, ten je majitelem. Pokud někdo chce být v „utajení“, akciová společnost k tomu dává příležitost.

Akciová společnost plní více povinností

Akciovka“ musí pořádat valné hromady, musím mít stanovy, které určují způsob řízení společnosti, musí dávat valné hromadě schvalovat účetní doklady a volit členy představenstva a dozorčí rady.

Pro kterou formu se rozhodnout?

Rozhodnutí záleží na podnikateli. Jestliže chce větší aparát pracovníků nebo podniká ve více lidech, a akciová společnost mu připadá serioznější, zvolí „akciovku.“ Pro menší projekty a také s menšími počátečními náklady je lepší založit společnost s ručením omezeným. Zvyšovat základní jmění je možné u obou společností. I společnost s ručením omezeným může mít základní jmění třeba několik desítek milionů.

Akciová společnost základní jmění zvýší úpisem – veřejným nebo neveřejným – akcií a zapíše je do Obchodního rejstříku. Společnost s ručením omezeným také zvýšení zapisuje a postačuje notářský zápis.

Rozdíly mezi společnostmi nejsou velké, ale mohou ovlivnit rozhodování možných klientů. Akciová společnost působí prostě lépe. Ne nadarmo se říká, že eseróčko může mít každý

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Komentáře

Josef P.

Před 12 roky

Ne nadarmo se říká, že než obchod s s.r.o. tak to raději stokrát s OSVČ. Problém u s.r.o. je podle mě v snadnějším vyvedení peněz a majetku a při problému mnohdy z s.r.o. nezbude vůbec nic, někdy ani základní vklad ne a jednatel, kde jemu je konec. A ani zvednutí základního vkladu na 200 tisíc to nevyřešilo, dnes není problém nechat si založit s.r.o. a 200 tisíc vůbec nemít.

Odpovědět »

Košo

Před 9 roky

Máte tam překlik se mi zdá: Společnost s ručením omezeným si vystačí se 200.0000 Kč. nemá tu byt pouze 200.000 ? :)

Odpovědět »

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
tomas-havryluk-web

Tomáš Havryluk: Jak dostat firmu na vyšší úroveň? Zkušenosti z Alzy a startupu Medevio

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

jiri-rostecky-web

Jiří Rostecký: Jak růst na volné noze? | Marián Kamenišťák

Premium
michal-sterba-web

Jednička na světě. 7 miliard tržby, 3000 zaměstnanců, 42 zemí. Jak vyrostlo GZ Media? | Michal Štěrba

Premium
martin-cernohorsky-web

Majitelské zadání: Jak si určit, co vám má podnikání přinést? | Martin Černohorský

Premium
petr-pouchly-web

Podnikat je stále těžší, lídři firem jsou vyčerpaní. Jak v náročné době řídit firmu? | Petr Pouchlý

Premium
dalibor-cicman-web

Za 10 let 3,5 miliardy. Jak vyrostl GymBeam? | Dalibor Cicman

Premium
petr-janosik-web

Takhle se za víc jak miliardu prodal Smartlook | Petr Janošík