Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Konkrétní a praktické tipy pro řízení malé i velké firmy.
TOP podnikatelé, manažeři a další specialisté na byznys.
Témata, o kterých se jinde nemluví. Důležité pro každého podnikatele.
Zjistit více

Inzerce

Je pravidelné publikování nového obsahu potřebné pro dosažení úspěchu?

Určitě to znáte, je to už klišé. Pravidelné přispívání na váš magazín, blog či cokoliv jiného je nejlepším způsobem, jak dosáhnout úspěchu. Pokud si chcete vybudovat vysokou návštěvnost, vypěstovat si vlastní čtenářskou základnu a získat kýženou popularitu, měli byste denně vydat alespoň jeden článek. Jenomže, je to skutečně to nejlepší, co můžete udělat?

Pravidelný obsah není pro úspěch potřebný

Kromě tohoto magazínu jsem vybudoval ještě jeden. Magazín Objevit.cz jsem sice již dávno prodal, ale přesto mi dal mnoho cenných zkušeností a MladýPodnikatel.cz byl svého času vlastně jen pokračováním magazínu o informačních technologiích. Dnes mám jen jeden, což mi dává více možností, jak se mu věnovat. Za více než 3 roky provozování těchto magazínů jsem si odnesl několik poznatků, o které se s vámi mohu podělit.

Začínal jsem tím, že magazín potřebuje každý den alespoň jeden článek. Moje začátky byly stejné jako u většiny malých magazínů, které se na internetu objevují. Sháněl jsem redaktory na internetu, nabízel jsem jim třeba jen 50 Kč za jeden článek. Dnes se popravdě divím, že vůbec bylo možné nějakého redaktora sehnat, protože jak jsem rostl, bylo pro mě paradoxně stále složitější najít redaktory v této cenové rovině. Články nebyly nekvalitní, daly se číst a pro moje potřeby byly naprosto dostačující. Řada z nich měla dokonce i pozitivní ohlasy, ale stále to nebylo ono. Nemůžete po článku za pajcku chtít, aby vám proslavil magazín.

Jenomže publikovat každý den jeden článek a nestíhat je všechny psát sám, si vyžádá pořádnou investici. Když si vezmeme, že měsíc má třeba 22 pracovních dní a každý den chceme vydat jeden článek, skončíme při ceně 50 Kč za kus na 1100 Kč, což ne každý začátečník při zakládání magazínu má. Já to zprvu také neměl.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Postupně jsem ale cenu navyšoval a stále se držel pravidla, že denně vyjde alespoň jeden článek. Při stovce za článek jsem už dával 2200 Kč měsíčně na jeden magazín. K tomu jsem nakupoval krátké zprávy, které mě rovněž vyšly na nějakou tu tisícovku měsíčně. A tak to šlo stále dál a dál. Zvyšovala se cena za článek, moje náklady i pocit růstu. Co však stagnovalo, byla kvalita článků a návštěvnost magazínu.

Až jednoho dne mi to konečně došlo. Čert vem všechny ty články o tom, jak bych měl každý den vydávat alespoň jeden článek. Čert vem zásady o pravidelném přispívání a různé poučky o tom, kdy by měl článek správně vyjít. Nedělám to přeci kvůli počtu článků publikovaných na jednom webu, dělám to kvůli přidané hodnotě obsahu mého webu, kvůli spokojeným čtenářům a jako všichni i kvůli tomu, abych z toho něco měl.

[poll id=“9″]

Jak často přispívat na svůj web?

Přidávat každý den nový článek je určitě možné, ale spíše pro ty, kdo mají k dispozici větší investici nebo si články píší sami. S cenou 50 Kč za článek, kterých můžete mít do měsíce klidně několik stovek, ale díru do světa neuděláte. Budete mít článek, zvýší se vám statistika počtu článků na webu, ale nikoho tím nevytrhnete. Kvalitní články, které mají nějakou úroveň, se za tuto cenu bohužel neprodávají.

Změnil jsem tedy svůj přístup a začal se více zajímat o kvalitu. Přidaná hodnota každého z článků je něco, co je tím správným při cestě za úspěchem. Pokud se v komentářích dočkáte kladné (nebo i rozporuplné) kritiky, sdílecí ikonky sociálních sítí vám ukáží i něco jiného než 0 a statistika čtenosti se začne zvyšovat, můžete si pogratulovat, že jste konečně nabrali správný kurz. Je totiž naprosto jedno, kdy a kolik článků vydáte. Důležité je, že budou kvalitní a čtenáře zaujmou.

Jenomže se dostanete od jednoho problému k dalšímu. Sehnat na internetu schopné textaře, kteří dokáží napsat článek v hodnotě klidně i několika stovek či tisíců korun, je nemožné. Sám jsem nabral desítky lidí, co se hlásili na moje slibné inzeráty. Nechal jsem je napsat libovolný článek, případně jsem jim téma zadal. Vtipné, ale zároveň i smutné bylo, že kvalita výsledných prací byla skoro totožná s kvalitou článků za 50 Kč. Opět bych se tedy vrátil do starých kolejí – zvyšoval bych cenu článku, náklady, pocit růstu, ale ne kvalitu obsahu a návštěvnost.

Jak se tedy zachovat?

Dneska už to dělám úplně jinak. Na začátku jsem budoval redakci levných textařů, které jsem nechal každý den psát nové články. Poté jsem přešel na systém, kdy jsem vybudoval redakci o něco dražších textařů, co nemuseli psát každý den, a já nemusel každý den něco publikovat. Článek vyšel třeba třikrát do týdne, ale byl kvalitnější. Ani jeden způsob se neosvědčil, takže jsem přestal s budováním redakcí a dnes svůj tým nemám. Sbírám články postupně, některé si sám píši a cvičím si vlastní redaktory, kteří dokáží dát ego stranou a nechají si svoje práce zkritizovat. I takových je málo.

Spolupracovat můžete i se zkušenými blogery či podnikateli. Můžete jim nabídnout vysoké honoráře (jsou to i tisíce Kč za článek, co vám sroluje ponožky) a čekat, co se bude dít. Opět to chce ale větší investici. Můžete využít guestbloggingu, ať už s jednotlivci či s firmami. Anebo najít nějakého fanouška z oboru, který o svém koníčku rád napíše.

Jasné jsou dvě věci. Nemusíte publikovat každý den nové články. Zaměřte se hlavně na jejich kvalitu, i když jich bude méně, a pokud se tak stane, nehledejte nové redaktory jen po diskuzních fórech a inzertních serverech, akorát tak ztratíte horu času.

Napište nám svůj názor, máte odlišné zkušenosti?

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Práce na dálku. Budoucnost, nebo jen dočasný trend? | Petr Macek (Caflou.cz)

jiri-jemelka-web

Firma neroste. Co s tím? | Jiří Jemelka (JPF)

jiri-rostecky-web

Mladí podnikatelé. Tvoří vlastní svět a dávají šanci nápadům

Právě vyšlo

Premium
ondrej-fryc-web

Ondřej Fryc: Budování managementu firmy (Mall, Reflex Capital)

adam-neuberger-web

Začátek recese kryptoměn? | Adam Neuberger (Probinex)

jiri-peslar-web

Podnikatel na cestách. Proč myslet na pojištění? | Jiří Peslar

Nejoblíbenější

Premium
dalibor-dedek-web

Dalibor Dědek: Jak vybudoval Jablotron?

Premium
karol-gulas-web

Marketing Astratexu | Karol Guláš

Premium
vojtech-boril-web

SaaS byznys: Jak s ním růst? | Vojtěch Bořil (Kentico)

Komentáře

Jan Šimečík

Před 9 roky

Souhlasím. Řekl bych, že pro začínající magazín je adekvátní 1 článek týdně (samozřejmě poté, co už si vytvoří nějakou „základnu“ článků). Pro web s blogem 1 článek týdně až měsíčně (záleží na oboru, novinkách, …).
S těmi redaktory je to dost pruda. Když se kouknete na anglické servery jako je elance.com nebo odesk.com, dostanete obrovské množství pisatelů na výběr, ale u nás je to – alespoň pro mě – o dost složitější. Kde sháníte redaktory?

Odpovědět »

Jiří Rostecký

Před 9 roky

Děkuji Vám za komentář. Redaktory si najdu, vyzkouším, případně převychovám. Je to na nový článek, sledujte náš magazín a určitě jej v brzké době sepíši. :)

Odpovědět »

Jan Šimečík

Před 9 roky

Ok, budu se těšit :)

Odpovědět »

Jiří Rostecký

Před 9 roky

Vyjde to v pátek 15., snad vám článek pomůže. :)

Odpovědět »

Michael

Před 9 roky

Vyšel nebo jo? Nějak ho tu nemůžu najít…

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

carly-kirstenova-web

Carly Kirstenová aka Carrie Kirsten: Život úspěšné influencerky, cena za úspěch, přístup firem a fanoušků

michael-rostock-poplar-web

Michael Rostock – Poplar: Vítězové a poražení v byznysu, předpoklady úspěchu, trendy pro startupy

Premium
jiri-janku-web

Poločas zakladatele eBRÁNY. Jiří Janků o přístupu k firmě

ondrej-fryc-web

Ondřej Fryc (Reflex Capital): Odvrácená strana spolupráce startupů a investorů

Inzerce