Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Jiří Rostecký: Nedal jsem se odradit, založil magazín o počítačích, kterým nerozumím, a úspěšně jej prodal

Inzerce

Inzerce

Provozovatel našeho internetového magazínu MladýPodnikatel.cz, Jirka Rostecký, je devatenáctiletý student střední školy. Na internetu se pohybuje asi čtyři roky, mezi nimiž založil několik webových projektů. Jedním z nich je i magazín o informačních technologiích Objevit.cz, který se Jirka rozhodl prodat.

Inzerce

Jirkovi je 19 let a provozuje kromě zmíněných magazínů i portfolium služeb iParťák.cz. Jeho tým nabízí hned několik služeb, mezi něž patří mimo jiné i copywriting, korektura textu, překlady cizích jazyků a další. Jirka také bloguje. Protože jsem usoudil, že není moc lidí, co mají před dovršením dvaceti let věku za sebou kvalitní projekt, který se jim následně povedlo prodat tak jako Jirkovi, rozhodl jsem se jej zeptat na několik otázek…

Jirko, kdy a v kolika letech jsi založil Objevit.cz? Co tě k tomu tehdy vedlo?
Objevit jsem založil v únoru 2010, bylo mi sedmnáct let. Ještě jsem tedy nemohl ani oficiálně podnikat, takže jsem na tom nemohl vydělávat. Měl jsem svoje diskuzní fórum RostWorld.cz, které mi ale nestačilo, a tak jsem založil magazín. Chtěl jsem nasbírat nové zkušenosti, naučit se nové věci a zase se posunout o kousek dál. 

Zakládal jsi ho úplně sám?
Ano, všechny moje weby jsem vždy zakládal úplně sám. Až postupem času, jak jsem poznával nové lidi, se mnou začali někteří spolupracovat. Chvíli třeba psali články. Nikdy to však dlouho nevydrželo. Takže jsem pracoval převážně opravdu sám. 

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Měl jsi na začátku nějaké peníze?
Lhal bych, kdybych řekl, že ne. Nicméně jsem skoro žádné opravdu neměl. Jak už jsem řekl, měl jsem svoje fórum, to mi vydělalo několik stovek na vlastní šablonu a logo (obojí jsem tehdy koupil až neuvěřitelně levně), takže magazín nesl už od samého začátku originální vzhled, který jsem koupil na Webtrhu, kde jsem našel i tip na doménu. Logo jsem měl od mého kamaráda. Více peněz jsem ale tehdy investovat opravdu nemohl.

Proč jsi se rozhodl dělat magazín zrovna o počítačích? Vyznáš se v nich?
To je dobrá otázka. (smích) V počítačích se moc nevyznám, dokonce nestuduji ani školu zaměřenou na počítače, jak se mnoho lidí mylně domnívá. Dodnes nevím, proč jsem založil zrovna IT magazín, asi proto, že jsem k počítačům a internetu jako celku měl tehdy nejblíže. Dnes mám nejblíže k podnikání, a tak mám i magazín o podnikání, tedy MladýPodnikatel.cz

A uvažuješ i o jeho prodeji?
Né, to se opravdu nemusíš bát (smích). S MladýmPodnikatelem.cz mám naopak ještě velké plány a část ze získaných peněz do něj budu investovat.

Jaké byly začátky Objevit.cz?
Velmi těžké. Spousta lidí mi tehdy říkala, že to nemá budoucnost. Existuje přeci Živě.cz, Technet.cz a další, nový magazín zde nemá prostor. Svým způsobem měli pravdu, ale já věřím, že vždy lze nějak prorazit, kór když za projektem stojí poctivá práce. Tehdy jsem na ně nedal a magazín založil. Přibližně rok jsem jej udržoval sám, denně jsem po škole psal jeden krátký článek. Učil jsem se, získával nové poznatky a postupně rozvíjel sebe i web…

A myslíš si, že si s magazínem dosáhl úspěchu?
To nevím. Rozhodně jsem nepřekonal Živě.cz ani Technet.cz (smích), ale řeknu to takto. Za celou dobu mojí práce na Objevit.cz jsem poznal minimálně desítku lidí, co chtěli také založit svůj magazín a udělali to. Brzy však jejich projekt ztroskotal a nevydělal jim ani korunu. Já po přibližně dvou letech prodal prosperující magazín, který mi kromě neskutečně cenných zkušeností a kontaktů dal i peníze do začátků mého podnikání. Myslím si, že v rámci mých možností a schopností jsem udělal maximum a nemám se za co stydět.

Můžeš prozradit zisky magazínu, případně prodejní cenu?
Za kolik jsem magazín prodal, bohužel po domluvě s kupcem říci nemohu. Co ale říci mohu je, že cena nepřekročila hranici 100.000 Kč. Co se zisků týče, mohu být vstřícnější. Magazín byl pravidelně každý měsíc v zisku, a to i po zaplacení všech nákladů včetně redaktorů. Byly měsíce, kdy vydělával v řádech desítek tisíc, ale i měsíce, kdy byl zisk „jen“ v tisících. 

Když ti magazín vydělával, proč ses ho rozhodl prodat? Není to škoda? Mnoho lidí to navíc překvapilo, protože jsi to dlouho tajil…
Já nikdy nejásám předčasně, pak jsem akorát zklamaný. Navíc jsem nechtěl plašit redaktory, některým to totiž bylo hodně líto. O prodeji jsem uvažoval už dlouho, ale kupce jsem aktivně nevyhledával. Michal se mi ozval sám v červenci a mně se líbilo, že mě hned seznámil se svými perfektními plány. Navíc se s ním skvěle a férově jednalo, takže jsem svolil a rozhodl se web prodat někomu, kdo mu dokáže dát více než já. Hlavním důvodem prodeje byl fakt, že mě magazín už dál neposune, dal mi maximum a naučil mě spoustu nových věcí. Do budoucna mám vlastní podnikatelské plány, ale v žádném z nich Objevit.cz nijak nefigurovalo a já se chtěl posunout zase o kus dál.

Co vše ti Objevit.cz dalo?
Hlavně zkušenosti, praxi a kontakty. Naučil jsem se nové věci, začal jsem vést svůj tým redaktorů a budovat si s nimi vztahy. Naučil jsem se i jednat s inzerenty, hledat nové, sestavovat pro ně zajímavé nabídky a web tak monetizovat. Prohloubil jsem svoje textařské zkušenosti, naučil se práci s WordPressem a mnoho dalšího. Také jsem dodnes v kontaktu s mnoha lidmi, co mi na magazínu pomáhali – s inzerenty, partnery, copywritery a dalšími. Jsou to pro mě cenné kontakty. 

Nebojíš se budoucnosti Objevit.cz? Přeci jen jsi na něm dlouho pracoval a určitě by tě mrzelo, kdyby web upadl…
To ano, právě proto jsem rád za Michala. Má opravdu zajímavé nápady a plánuje spoustu poměrně náročných věcí, které by mohly web posunout na daleko vyšší úroveň, než jsem to dokázal já. Michal je profesionál a ví, co má dělat. Má více zkušeností, kontaktů a možností. Jsem rád, že jsem mohl Objevit.cz prodat tímto způsobem, protože už v minulosti se mi po aukcích na Webtrhu stalo, že kupec udělal z webu PR katalog, což mě pak mrzelo. To ale rozhodně není Michalův záměr a já se budu i nadále na Objevit.cz trochu podílet a budu znát jeho další vývoj. Každopádně on je teď šéf, co s magazínem udělá, je jen v jeho rukou… 

Kromě Objevit.cz jsi prodal i ITnávody.cz, a to na Webtrhu za 7100 Kč. Je to proto, že prodáváš Objevit.cz nebo máš jiný důvod?
Jednak proto, ale jednak i kvůli tomu, že s tím webem nemám žádné plány. Web jsem nezakládal, koupil jsem jej a dál do něj příliš neinvestoval. Měl jsem plán jej napojit na Objevit.cz, ale nějak jsem to stále odkládal, proto jsem se to rozhodl prodat a jsem rád, že to tehdy byla vcelku výhodná koupě. 

Co plánuješ udělat se získanými penězi? Máš nějaké plány?
Plánuji je s rozvahou investovat zpět do podnikání. Rozjelo se mi moje portfolio služeb iParťák.cz, kde bych chtěl i nadále zkvalitňovat naše služby. Také chci doslova nakopnout MladéhoPodnikatele.cz. Nicméně nechci peníze bezmyšlenkovitě utratit. Na druhou stránku bych si rád koupil nějakou maličkost, která by mi symbolizovala moji kariéru na Objevit.cz (smích). 

Jirkovi moc děkuji za odpovědi a už teď mohu potvrdit, že na MladýPodnikatel.cz proběhne opravdu mnoho zajímavých změn, které se vám určitě budou líbit!

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Ing. Jan Kvasnička

Svou pracovní činnost soustředí na UX, použitelnost, zvyšování konverzních poměrů, návrh, tvorbu a testování webových aplikací. Spolupracuje s předními společnostmi především v oblasti ecommerce. Je zastánce a propagátor myšlenky „Nenuťte uživatele přemýšlet“. Aktivní blogger, blázen do sportu a stálého vzdělávání.

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

jindra-dohnal-web

Bez strategického myšlení nemáte v byznysu šanci | Jindra Dohnal (Creatixo)

gabriela-mrkvicova-web

Jak z networkingu dostat maximum pro váš byznys? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

marek-odehnal-web

Pro rodiče: Jak přemýšlet nad finanční budoucností vašich děti? | Marek Odehnal

Komentáře

kuba

Před 11 roky

ten klucina na te fotce je prisnej :D

Odpovědět »

Martin

Před 11 roky

Podnikání není modeling, tam je potřeba rozumu který vy evidentně nemáte.V 19 letech je to uctihodné kolik projektů, o kterých se něco ví, dokázal rozjet, a celkově sebe ve zkušenostech rozvíjet. Takhle vznikaji podnikatelé.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
lukas-uhl-web

Jak řešit krize firem? Příběh Pietro Filipi a Zootu | Lukáš Uhl

Premium
margareta-krizova-web

Průvodce začátky podnikání | Margareta Křížová

Premium
michal-mesko-web

Strategie knihkupectví Martinus | Michal Meško

Premium
pavel-hadrbolec-web

Finanční ředitel T-Mobilu: Jak se buduje zdravá firma? | Pavel Hadrbolec

Inzerce