Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Inzerce

Jak stanovit cenu produktů? Zeptejte se třeba manželky…

Pokud zazní slovo cena, každý podnikatel ihned zbystří. Cena produktů určuje úspěšnost podnikání a je rozhodující pro vytváření zisku a životaschopnosti podnikatelského záměru. Naše sociální myšlení spojené s nakupováním a prodejem (třeba svojí práce) vytváří zajímavý cenový paradox.

Inzerce

Při nákupu si přejeme co nejnižší cenu za zboží a co nejvyšší cenu za svoji práci – tedy výplatu. Naopak u výrobků, které sami chceme prodat, a jdou na trh, chceme co nejvyšší cenu a opatřit si je co nejlevněji.

Jak správně stanovit cenu produktu?

Existuje mnoho teorií a také mnoho odborníků, kteří spočítají cenu s pomocí vědecké kalkulačky. Takového odborníka si můžeme opatřit za nějaký poplatek, pokud možno co nejnižší…

Jako běžný podnikatel vyjdeme prozatím s „nákladovou cenou“. To je ta cena, která nám po odečtení všech nákladů, které jsme na pořízení, výrobu nebo opatření produktu vynaložili, ještě ponechá nějakou částku pro další potřebu. Například vložíme manželky věno a vlastní úspory do výroby žaluzií. Pořídíme materiál, pracovníky, účetní a objekt na výrobu. A nebudeme se zabývat otázkou okamžité návratnosti, jak požaduje manželka a rozzlobený tchán.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Nákladová cena – co do ní počítat a jak?

Spočítat si náklady na materiál a pracovníky s pomocí účetní určitě zvládnete. Další náklady vzniknou provozem, jako ježdění autem, podávání inzerátů, schůzky s klienty a třeba výrobní dokumentace, elektřina, voda, plyn.

A co s budovami a stroji? Mohli bychom použít účetní odpisy a stejnou částku vložit do ceny výrobků. Lepší je ale vlastní propočet. Životnost strojů může být účetně jiná, než potřebujeme. Lis nám bude sloužit 15-20 let, ale odepsaný účetně bude již po cca 6 letech. Tak rychlý odpis by značně zvedl cenu výrobku. Naopak budova se odepisuje 100 let a vyrábět bychom v ní nemohli ani za 30 let. Proto se do nákladů a do ceny produktu musí dát také rozumná částka na stárnutí budov, strojů a jiného majetku.

Nevýhody nákladové ceny

Nákladová cena je sice poměrně lehce vypočitatelná. Nepočítá ovšem se sezónními vlivy, konkurencí, trhem. Může se stát, že se svým výrobkem budeme stát na tržnici a poslouchat uštěpačné poznámky o drahotě nebo naopak prodáme za nízkou cenu a část zisku zbytečně ztratíme.

Cena podle poptávky produktu

Prvním zákazníkem našeho výrobku bývají naši známí, třeba manželka. S podnikatelskou hrdostí a po několika měsících usilovné práce jí přineseme kýžený produkt. Samozřejmě se zeptá: „A za kolik to chceš prodávat?“ Vyhrknete cenu, a buď uslyšíte smích („mají to vedle v krámu za polovic“), nebo naopak slova o charitě. Začnete-li ženu „poptávat“, cenu vám stanoví sama. A potom již nezbývá nic jiného, než mrknout na nákladovou cenu a zjistit, zda vyděláváme či proděláváme…

Konkurenční cena

V podstatě s tím začala již zmíněná manželka. Podstata je ve zjišťování ceny konkurence, tedy obíhání jejich obchodů, telefonování, zasílání ceníků. A potom porovnání, čeho jsme schopni a zda neproděláme. Pokud se nám nepodaří dostat na cenu konkurence a nevygenerujeme zisk, pak nemá cenu podnikat…

Všechny tři základní druhy stanovení ceny se tak trochu prolínají. Musejí se vzájemně porovnávat a v konečném důsledku vytvořit cenu rozumnou, která zajistí přežití, zisk a dobrý odbyt produktu.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Nenechte si ujít

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
adam-kolesa-web

Jak hledat prostor pro další růst? Takhle to dělá Dáme jídlo | Adam Kolesa

tomas-mitana-web

Největší technologické překážky v růstu e-shopů | Tomáš Mitana (Shoptet)

Právě vyšlo

jiri-kawulok-web

E-commerce v Česku: Co ji čeká a jak se připravit? | Jiří Kawulok (Lemonero)

Premium
petr-cernansky-web

Má prý zákaznickou podporu lepší než většina e-shopů. Jak ji Rybízák dělá? | Petr Čerňanský

ruslan-skopal-web

Jak zvýšit ziskovost e-shopu? | Ruslan Skopal (Trenýrkárna.cz)

Nejoblíbenější

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Premium
alex-mlatilik-web

Zľavomatu hrozilo zavření a musel se vybudovat skoro od nuly | Aleš Mlátilík

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP header

Premium
lukas-uhl-web

Jak řešit krize firem? Příběh Pietro Filipi a Zootu | Lukáš Uhl

Premium
martina-svadbikova-web

Firma nezávislá na zakladateli. Jak to udělat? | Martina Svadbíková (Bella Rose)

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Premium
petr-ludwig-web

Petr Ludwig: 18 let v byznysu a kampaň s dosahem 1,3 miliardy lidí

Inzerce