Inspirace pro vaše podnikání a marketing

Žijete ve společné domácnosti? Pak jistě můžete ušetřit na dani z příjmů

Znáte institut tzv. spolupracujících osob? Popřemýšlejte o něm. Možná zrovna pro vás bude představovat ušetření na dani z příjmů. Ale pozor – zároveň totiž přináší další procesní povinnosti.

Institut spolupracujících osob je upraven v zákoně o daních z příjmů v § 13. Dle tohoto zákona je možné, aby se osoby, žijící ve společné domácnosti staly podnikateli – jedna z nich by se přitom stala spolupracující osobou bez nutnosti získat živnostenské oprávnění. Být ve společné domácnosti nutně neznamená mít stejné trvalé bydliště. Zákon č. 40/1964 Sb. v § 115 definuje domácnost jako fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby – o trvalém bydlišti se tady nic nepíše. Proto postačí, aby osoby žily ve společné domácnosti, a to musí být schopni prokázat – např. mají v domě předměty běžné denní potřeby (finanční úřad se bude ptát i sousedů, zda se osoby v daném místě obvykle zdržují).

Není osoba jako osoba. Jiné ustanovení platí pro spolupracující osobu – manžela/manželku –, jiné pro ostatní spolupracující osoby.

Rozdělení dosažených příjmů na manžela/manželku případně jiné osoby

Pokud je spolupracující osobou manžel/manželka, lze příjmy dosažené při podnikání a výdaje vynaložené na jejich dosažení rozdělit v maximální výši 50 % ovšem absolutní rozdíl mezi přerozdělenými příjmy a výdaji nesmí činit více než 540 000 Kč. To platí pro celoroční spolupráci. Pokud spolupráce trvala pouze po část roku, je měsíční limit 45 000 Kč, přičemž se počítá i započatý měsíc.

Pokud je spolupracující osobou osoba jiná než manžel/manželka, lze této osobě přidělit příjmy a výdaje v maximální výši 30 %. Absolutní rozdíl mezi přerozdělenými příjmy a výdaji však nesmí činit více než 180 000 Kč, případně 15 000 Kč za každý započatý měsíc.

Uveďme raději příklad.

Podnikatel Josef vydělal za 1 rok 1 000 000 Kč, výdaje představují 400 000 Kč.

Na manželku tak může rozdělit maximálně 500 000 Kč z příjmů (tj. 50 % z 1 000 000) a 200 000 Kč z výdajů (tj. 50 % ze 400 000). Rozdíl mezi přerozdělovanými příjmy a výdaji je 300 000 Kč (tj. 500 000 – 200 000) a splňuje tak limit 540 000 Kč.

Pokud by ovšem manželka spolupracovala např. od 1. ledna do 15. dubna, tj. 4 měsíce, limit přerozdělení činí 180 000 Kč (tj. 4 * 45 000), a proto lze na manželku přerozdělit maximálně 30 % příjmů a výdajů, aby byl splněn limit 180 000 Kč.

U jiné spolupracující osoby by se postupovalo obdobně, pouze by se sledovaly jiné limity.

Pozor, je nezbytné, aby poměr přerozdělovaných příjmů a výdajů byl stejný, to znamená, že lze přerozdělit vždy jen stejné procento příjmů a výdajů, nikoli např. 50 % z příjmů a 40 % z výdajů.

Spolupracující osobou nemůže být dítě, které ještě neukončilo povinnou školní docházku. Zároveň není možné kombinovat daňové zvýhodnění na dítě a spolupracující osobu, z toho plyne, že spolupracující osobou nemůže být dítě, na které podnikatel uplatňuje slevu na dani, stejně tak nelze uplatnit slevu na manželku/manžela v případě spolupracující osoby manželky/manžela.

Jaké má spolupracující osoba povinnosti?

V tomto případě mají spolupracující osoby stejné povinnosti jako „běžná“ OSVČ, tzn. povinnost podat vlastní daňové přiznání a odvést daň z příjmů, stejně tak platit pojistné sociálního pojištění, na které se vztahují rovněž minimální vyměřovací základy. Je dále nezbytně nutné, aby tato spolupráce nevykazovala znaky závislé činnosti, a tudíž aby tuto spolupráci nebylo možno kvalifikovat jako švarc-systém, o kterém jsme psali již dříve.

Vyplnění daňového přiznání podnikatele, který přerozděluje své příjmy a výdaje, je jednoduché – na řádek č. 101 uvede veškeré příjmy, na ř. č. 102 uvede veškeré výdaje. Příjmy, které přerozděluje, uvede na ř. č. 107, výdaje na ř. č. 108. Údaje o spolupracující osobě uvede v tabulce písmeno G. (v přiznání označeno červenou barvou).

Spolupracující osoba vyplní pouze ř. č. 109 – přerozdělené příjmy – a ř. 110 – přerozdělené výdaje. Údaje o podnikateli, který přerozděluje příjmy, uvede v tabulce H. (v přiznání označeno žlutou barvou).

Článek napsán ve spolupráci s portálem www.portal-firem.cz/podnikani.

Okomentovat článek

Sdílejte článek přátelům:

Komentáře čtenářů: 0

    Přidejte vlastní komentář

    Skrýt reklamu