Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Inzerce

Žijete ve společné domácnosti? Pak jistě můžete ušetřit na dani z příjmů

Znáte institut tzv. spolupracujících osob? Popřemýšlejte o něm. Možná zrovna pro vás bude představovat ušetření na dani z příjmů. Ale pozor – zároveň totiž přináší další procesní povinnosti.

Inzerce

Institut spolupracujících osob je upraven v zákoně o daních z příjmů v § 13. Dle tohoto zákona je možné, aby se osoby, žijící ve společné domácnosti staly podnikateli – jedna z nich by se přitom stala spolupracující osobou bez nutnosti získat živnostenské oprávnění. Být ve společné domácnosti nutně neznamená mít stejné trvalé bydliště. Zákon č. 40/1964 Sb. v § 115 definuje domácnost jako fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby – o trvalém bydlišti se tady nic nepíše. Proto postačí, aby osoby žily ve společné domácnosti, a to musí být schopni prokázat – např. mají v domě předměty běžné denní potřeby (finanční úřad se bude ptát i sousedů, zda se osoby v daném místě obvykle zdržují).

Není osoba jako osoba. Jiné ustanovení platí pro spolupracující osobu – manžela/manželku –, jiné pro ostatní spolupracující osoby.

Rozdělení dosažených příjmů na manžela/manželku případně jiné osoby

Pokud je spolupracující osobou manžel/manželka, lze příjmy dosažené při podnikání a výdaje vynaložené na jejich dosažení rozdělit v maximální výši 50 % ovšem absolutní rozdíl mezi přerozdělenými příjmy a výdaji nesmí činit více než 540 000 Kč. To platí pro celoroční spolupráci. Pokud spolupráce trvala pouze po část roku, je měsíční limit 45 000 Kč, přičemž se počítá i započatý měsíc.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Pokud je spolupracující osobou osoba jiná než manžel/manželka, lze této osobě přidělit příjmy a výdaje v maximální výši 30 %. Absolutní rozdíl mezi přerozdělenými příjmy a výdaji však nesmí činit více než 180 000 Kč, případně 15 000 Kč za každý započatý měsíc.

Uveďme raději příklad.

Podnikatel Josef vydělal za 1 rok 1 000 000 Kč, výdaje představují 400 000 Kč.

Na manželku tak může rozdělit maximálně 500 000 Kč z příjmů (tj. 50 % z 1 000 000) a 200 000 Kč z výdajů (tj. 50 % ze 400 000). Rozdíl mezi přerozdělovanými příjmy a výdaji je 300 000 Kč (tj. 500 000 – 200 000) a splňuje tak limit 540 000 Kč.

Pokud by ovšem manželka spolupracovala např. od 1. ledna do 15. dubna, tj. 4 měsíce, limit přerozdělení činí 180 000 Kč (tj. 4 * 45 000), a proto lze na manželku přerozdělit maximálně 30 % příjmů a výdajů, aby byl splněn limit 180 000 Kč.

U jiné spolupracující osoby by se postupovalo obdobně, pouze by se sledovaly jiné limity.

Pozor, je nezbytné, aby poměr přerozdělovaných příjmů a výdajů byl stejný, to znamená, že lze přerozdělit vždy jen stejné procento příjmů a výdajů, nikoli např. 50 % z příjmů a 40 % z výdajů.

Spolupracující osobou nemůže být dítě, které ještě neukončilo povinnou školní docházku. Zároveň není možné kombinovat daňové zvýhodnění na dítě a spolupracující osobu, z toho plyne, že spolupracující osobou nemůže být dítě, na které podnikatel uplatňuje slevu na dani, stejně tak nelze uplatnit slevu na manželku/manžela v případě spolupracující osoby manželky/manžela.

Jaké má spolupracující osoba povinnosti?

V tomto případě mají spolupracující osoby stejné povinnosti jako „běžná“ OSVČ, tzn. povinnost podat vlastní daňové přiznání a odvést daň z příjmů, stejně tak platit pojistné sociálního pojištění, na které se vztahují rovněž minimální vyměřovací základy. Je dále nezbytně nutné, aby tato spolupráce nevykazovala znaky závislé činnosti, a tudíž aby tuto spolupráci nebylo možno kvalifikovat jako švarc-systém, o kterém jsme psali již dříve.

Vyplnění daňového přiznání podnikatele, který přerozděluje své příjmy a výdaje, je jednoduché – na řádek č. 101 uvede veškeré příjmy, na ř. č. 102 uvede veškeré výdaje. Příjmy, které přerozděluje, uvede na ř. č. 107, výdaje na ř. č. 108. Údaje o spolupracující osobě uvede v tabulce písmeno G. (v přiznání označeno červenou barvou).

Spolupracující osoba vyplní pouze ř. č. 109 – přerozdělené příjmy – a ř. 110 – přerozdělené výdaje. Údaje o podnikateli, který přerozděluje příjmy, uvede v tabulce H. (v přiznání označeno žlutou barvou).

Článek napsán ve spolupráci s portálem www.portal-firem.cz/podnikani.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Nenechte si ujít

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

tomas-mitana-web

Největší technologické překážky v růstu e-shopů | Tomáš Mitana (Shoptet)

jiri-kawulok-web

E-commerce v Česku: Co ji čeká a jak se připravit? | Jiří Kawulok (Lemonero)

Právě vyšlo

Premium
petr-cernansky-web

Má prý zákaznickou podporu lepší než většina e-shopů. Jak ji Rybízák dělá? | Petr Čerňanský

ruslan-skopal-web

Jak zvýšit ziskovost e-shopu? | Ruslan Skopal (Trenýrkárna.cz)

jiri-peslar-web

Jak dosáhnout svých snů? | Jiří Peslar

Nejoblíbenější

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Premium
alex-mlatilik-web

Zľavomatu hrozilo zavření a musel se vybudovat skoro od nuly | Aleš Mlátilík

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP header

Premium
daniel-kral-web

Amazon. Takhle na něm prodává Dermacol | Daniel Král

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
vladimir-slavik-web

Strategie pro e-shop, který chce růst | Vladimír Slavík

Inzerce