Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jana Nádvorníková (Vnoučková): Jaký je přechod ze zaměstnání na volnou nohu?

Získat premium obsah

Přidejte se
mezi předplatitele

Poslouchejte
neomezeně
Rozhovory
více do hloubky
Exkluzivní
hosté
Audio podcast
na cesty
VYBRAT TARIF

Uvažujete o tom, že seknete se zaměstnáním a pustíte se naplno do freelancingu? Jaké je podnikání na volné noze a na co se jako nováček připravit, o tom vyprávěla Jana Nádvorníková (Vnoučková).

Jana je PPC konzultantka a na volné noze je přibližně 2 roky. Dříve pracovala například v Seznam.cz, DámeJídlo.cz, Bonami a v dalších firmách. Na volné noze se jí ale velmi daří, s přechodem se popasovala na jedničku a o svoje čerstvé zkušenosti se může podělit i s vámi.

Co se v rozhovoru dozvíte?

 • Jaký je největší rozdíl mezi prací na volné noze a v zaměstnání?
 • Proč Jana zaměstnání opustila?
 • Jak se člověk vyrovná s „vyhazovem pro nadbytečnost“?
 • Vydělá si freelancer víc než zaměstnanec? A jak zvládnout daně?
 • Jak si Jana určuje cenu za svou práci a hodinovou sazbu?
 • Jak si organizuje práci? Co dělá, když se jí nechce pracovat, ale musí?
 • Jak získává svoje klienty a co jí pomohlo k cenným kontaktům v oboru?
 • Jak se sebevzdělává a jaké používá nástroje?

A mnoho dalšího. Jana mluvila velmi otevřeně a prakticky.

Bonusové tipy od Jany:

Jana pro vás připravila několik bonusových tipů, které vám pomohou nakopnout vaši produktivitu a zvládnout přechod ze zaměstnání na volnou nohu. Tady jsou:

Inzerce

 • Zablokujte si newsfeed na Facebooku
  Protože vím, že mě newsfeed Facebooku rozptyluje od práce, snažím se sledovat na Facebooku jen to, co mě opravdu zajímá a co má pro mě smysl. Rozšíření pro Google Chrome, o kterém ve videu padla řeč, se jmenuje News Feed Eradictator. Díky tomuto rozšíření vypadá můj newsfeed takhle:

MP_Blokace zdi

 • Sledujte vybrané stránky na Facebooku
  Na Facebooku mám vytvořené Zájmy, kde sleduji PPC & Marketing infromace nebo místa, kde pořádají zajímavé akce či školení (většinou coworkingová centra, NaučmeSe.cz, NaVoleneNoze.cz atd.). Mám vytvořenou také složku s informacemi z oficiálních Facebook stránek Google AdWords, Google Analytics, Google Partners a Sklik). U důležitých stránek mám zapnuté přímo upozornění, které se zobrazí hned, jak někdo přidá příspěvek na stránku.

MP_Odběr PPC a marketing infa na Facebooku

 • Sledujte nové události na Facebooku
  Tím, že mám lidi z oboru PPC a marketingu přidané v přátelích na Facebooku, tak se mi zobrazují akce, kterých se účatní oni, a které by mě mohli také zajímat. V rozhovoru mluvíme o tom, jak v oboru, ve kterém se pohybujete, získat co nejvíce kontaktů.

MP_Události na FB

 • Skupiny a soukromé chaty na Facebooku
  Možnost přidat se na Facebooku do skupin, kde se hromadně řeší PPC a různá témata s tím spojená, je obrovskou výhodou. Jen pouhým pročítáním dotazů a odpovědí se člověk vzdělává a posouvá dopředu. Nemusíte se za každou cenu zapojovat, stačí sledovat a pročítat si sdílené příspěvky a odpovědi ostatních.

MP_PPC chaty na Facebooku

Doporučené nástroje, které Janě usnadňují práci:

 • Fakturoid – můj fakturační kámoš
  Dobrý pomocník pro fakturace, kterého používám již od začátku podnikání. Systém je velmi intuitivní a můžete do systému dát přístup i vaší účetní. Systém umí spoustu věcí, které vám usnadní práci – třeba párování příchozích plateb a automatické odesílání e-mailů zákazníkům, pokud vám zapomenou zaplatit fakturu, a opravdu mnoho dalšího.
 • Toggl – online měřič času
  Pomocník pro hlídání času, o kterém jsme se ve videu bavili Využívám neplacenou verzi a bohatě to stačí.
 • Pocket – abych nezapomněla na zajímavé články
  Pomocník pro ukládání článků. Má zároveň aplikace jak pro iOS, tak pro Android. Můžete přidat i rozšíření do Chrome. Pocket pomůže přes den uložit zajímavé články, které si chcete přečít pak v klidu třeba na cestách, večer v posteli (nebo na záchodě). :-)

Finance na volné noze

V rozhovoru podrobně rozebíráme, jak zvládnout ukočírovat vlastní finance na volné noze. Hodinovka 1000 Kč totiž zdaleka neznamená, že vám 1000 Kč zůstane v kapse. Naopak, potřebujete pokrýt spoustu nákladů a odkládat si část i na daně. U Jany se „to, co zůstává v její kapce“ pohybuje kolem 12 % celého příjmu:

 • 30% pravidelné platby
 • 40% na „kdyby něco“ (spoření)
 • 8% na daně
 • 12% je pro mě

Poznámka Jany: Tato čísla jsou vypočítána podle mých životních potřeb a nákladů. Může se to u každého opravdu hodně lišit. Výše uvedené jsou 4 části, které řeším každý měsíc

Chcete jít na volnou nohu?

Je potřeba si uvědomit vaše potřeby a být k sobě hlavně upřímný. Přiznat si své slabé a silné stránky. Ideální je sepsat si na papír pro a proti, nejhorší scénáře (které kolikrát v koncovém důsledku nejsou tak strašidelné).

Zeptejte se sami sebe, proč jdete na volnou nohu a co vás na tom tak přitahuje. Pokud to bude jen kvůli financím, protože „podnikatelé jsou bohatí“, tak se podívejte na výše uvedený body.

Pokud potřebujete okolo sebe mít lidi a doma pracovat nechcete, navštivte coworkingy a zkuste si v tomto prostředí strávit den. Uvidíte, zda vám to bude vyhovovat. Osobně považuji jakýkoliv coworking za velmi inspirativní místo. Záleží na vás, který vám sedne.

A co je hlavní: Není se čeho bát! Počítejte s pády, ale berte to jako další level, který vás posune. Pro inspiraci přidávám pár článků, které jsem psala před odchodem na volnou nohu na můj osobní blog:

Pro freelancery:

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Jiří Mareš Sledovat @jirimares

Před 8 roky

To vůbec nevadí, že je ukecaná, jak sama zmiňuje v úvodu :-) . Tohle je přesně ten typ člověka, se kterým máte pocit, že sedíte teprve 10 minut u kafe / videa a pak z hrůzou zjistíte, že tam dřepíte už hodinu. Takže díky za další skvělé video a Janě Nádvorníkové držím palce v podnikání.

Odpovědět »

Jana Nádvorníková Sledovat @JajaNadvornik

Před 8 roky

Zdravím Jirko, jsem moc ráda, že se rozhovor líbil a třeba vás nabil i pozitivní energií. Váš komentář mě moc potěšil. Moc vám děkuji! :) ;)

Odpovědět »

Petr Hložek Sledovat @ok2cqr

Před 8 roky

Z Jany úplně čiší radost ze života. Moc pěkný rozhovor a další námět na přemýšlení.

Odpovědět »

Jana Nádvorníková Sledovat @JajaNadvornik

Před 8 roky

Zdravím Petře! :) Moc děkuji za milý komentář! :) Mám energie na rozdávání, ale nemyslete si, dokážu být taky občas kakabus :)

Odpovědět »

Martin Vinš Sledovat @martinvins1

Před 8 roky

Ano, přesně. Podobné zkušenosti, podobné zážitky. Ono ta volná noha u online marketingu opravdu jde zvládat pokud si uvědomujete ty základní věci, které jsou ve videu zmíněny (priorita můj čas, umět se trochu prodat, být ale v centru dění a znát nové trendy). Každý kdo se dokáže na volné noze uživit, má můj obdiv, ale musí splňovat tato kritéria.

Být někde v agentuře nebo korporaci může být leckdy jednodušší, ale je to vykoupeno pro mnohé tou cenou nejvyšší (musíte někde sedět x hodin, musíte furt někoho poslouchat, musíte na nesmyslné meetingy, musíte komunikovat s lidma, se kterými nechcete.. ).

Odpovědět »

Jana Nádvorníková Sledovat @JajaNadvornik

Před 8 roky

Zdravím Martine, druhý odstavec ve mě vznítil trochu té zaměstnanecké nostalgie! :D Díky za bezva komentář! ;)

Odpovědět »

Miroslav Hora

Před 8 roky

Inspirující rozhovor, tedy až na slova jak jednoho, tak druhého:“ No, asi 50% výdělku dáme státu“, což by člověka tak neštvalo, kdyby věděl a viděl, že to jde na rozvoj oblasti, kde žije, což se moc neděje. A když náhodou i děje, do zpráv se spíše dostanou podvody než prospěšná činnost. A nakonec, stát z toho v rámci důchodu něco i vrátí, pokud se nezhroutí hroutící se důchodový systém a člověk se ho dožije a nějaké politické dobráky nenapadne šetřit na už tak nízkých důchodech… spousta jistých nejistot s garancí státu pro zaměstnance :). Sice se to nedá moc srovnávat, ale jeden pracovní inzerát na agenturního „ppc specialistu seniora“ £35.000/rok / 1920 hodinami za rok -> hodinovka asi 675,-Kč tady http://bit.ly/2bEyBQY. To už člověka donutí k zamyšlení, zda nezlepšit komunikační dovednosti v angličtině…

Odpovědět »

Jana Nádvorníková Sledovat @JajaNadvornik

Před 8 roky

Zdravím Míro, díky za zajímavý příspěvek – nicméně chci jen upřesnit – těch 50% jak píšete nebylo řečeno, že jde státu. V článku pod videem, je moje rozdělení financí popsané. Tak jen raději upřesňuji, ať nedojde k nějakému nedorozumnění, to bych nerada :)

Odpovědět »

Marek Leschinger

Před 8 roky

Přesně můj případ. Z nudnýho zaměstnání u českých drah, jsem se ze dne na den rozhodl odlejít, jelikož můj koníček bylo prostě něco jiného.Tak jsem jednou dal výpověď a dnes jsem X let na volné noze. Nelituju toho dne, kdy jsem tu výpověď podal. Nikdy snad litovat nebudu.

Odpovědět »

Jana Nádvorníková Sledovat @JajaNadvornik

Před 8 roky

Dobrý den Marku, já myslím, že pokud jste nezalitoval těch X let, co jste na volné noze, tak už nezalitujete nikdy :) Moc vám fandím a přeji hoooodně energie a fajn chvil na volné noze! :)

Odpovědět »

Anna Sálová Sledovat @annacopycz

Před 8 roky

Tak s tou maminkou je to naprosto přesný, akorát na rozdíl od Jany ještě čekám na ten drobek uznání :-)

Odpovědět »

Jana Nádvorníková Sledovat @JajaNadvornik

Před 8 roky

Zdravím Aničko, ono to třeba přijde. Maminky potřebují čas, věřím, že některé maminky mají svou hrdost, v duchu si to myslí, ale nikdy to nevysloví. Mám možná ještě jedno motto, kterého se držím: „Nikdy nic neočekávat“ pak člověk nemůže být smutný a zklamaný :) Je to vaše maminka, a každá maminka je pyšná na své dítě, a věřím, že ten drobek uznání tam je, i když třeba není tak vidět, jako u té mojí maminky :)

Odpovědět »

Martin Siladi

Před 8 roky

Velmi inšpirujúci rozhovor. Načerpal som zopár inšpiratývnych myšlienok. Držím palce , a doporučim odstrániť zo slovníka slovo „hrozne“. Peace

Odpovědět »

Jana Nádvorníková Sledovat @JajaNadvornik

Před 8 roky

Dobrý den Martine, moc děkuji za zpětnou vazbu. Jsem ráda, že vás rozhovor inspirovatl. Věřím, že až budu dělat 10. rozhovor, tak se bude slovo „hrozně“ vyskytovat určitě méně :)) Stejně jako slůvko „hele“, „vlastně“, „to záleží“ a další :))) Vím o tom a máknu na tom do budoucna. Díky! :) Peace

Odpovědět »

Radek

Před 8 roky

Konečně žena, co má srdce v kalhotách :). Super rozhovor, uvolněný, odlehčující!

Odpovědět »

Jana Nádvorníková Sledovat @JajaNadvornik

Před 8 roky

:D :D :D :D Jsem unikátní kousek :D :D :D Díky, jsem ráda že se rozhovor líbil :)

Odpovědět »

Vladimír Klaus Sledovat @vladimirklaus

Před 8 roky

Výborný rozhovor, plný energie i praktických zkušeností a postřehů, se kterými se dá opravdu souhlasit. Držím palce! ;-)

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-eshopy-web

Nejčastější chyby začínajících e-shopů | Jiří Rostecký

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
adela-zugarova-web

Praží a prodávají kávu za desítky milionů. Jak roste Dos Mundos? | Adéla Zugarová

Premium
martin-nedved-web

Obchod je základní kompetence každého podnikatele. Jak se ho naučit? | Martin Nedvěd

petra-kotalova-web

Z juniorky manažerkou. Jak rozjet kariéru? | Petra Kotalová

Premium
eliska-dobiasova-turkova-web

Rozjela e-shop s výrobou dětských plenek. Teď chce předat řízení firmy nástupci | Eliška Dobiášová Turková

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

jiri-peslar-web

Kariéra ve financích: Jak ji vybudovat? | Jiří Peslar (Allrisk)