Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Od roku 2014 budete moci firmu založit za babku, ale s rizikem, že zadlužíte celou rodinu

Článek obsahuje placený odkaz.

Po řadě debat, protichůdných názorů a všelijakých obstrukcí spatřil světlo světa novelizovaný občanský zákoník a nový zákon o obchodních korporacích 90/2012 Sb., který nahrazuje obchodní zákoník. Zákony budou plně v platnosti od 1. ledna 2014 a zavádí řadu novinek.

Založení s.r.o. za korunu

Nově bude možné založit s.r.o. již se základním kapitálem 1 Kč. To je určitě velmi přínosný krok, který konečně odbourá bariéru vstupního vkladu ve výši 200 tisíc korun. Právě základní kapitál byl pro většinu menších živnostníků hlavní překážkou při založení s.r.o. Navíc de facto již stejně neplnil svou funkci, protože po několika týdnech firma ručila pouze reálným majetkem, a nikoliv základním kapitálem.

Samozřejmě k založení s.r.o. bude nadále třeba řady náležitostí, formulářů a potvrzení, které budou stále vyžadovat investici v řádu mnoha tisíc. Pokud si firmu necháte založit, vyjde pořízení s.r.o. běžně okolo 20 tisíc Kč. Sami můžete firmu založit výrazně levněji, ale samozřejmě budete muset všechny úřady oběhat sami.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Společnost s ručením neomezeným

Oblíbené s.r.o. přestává být společností s ručením omezeným a fakticky přechází na společnost s ručením neomezeným. Podílníci ve firmě totiž budou svým soukromým majetkem ručit i za případné dluhy firmy. Podobný předpis možná byl vytvořen s dobrým úmyslem, v podstatě ale zlikvidoval podstatu s.r.o.

Určité podnikatelské aktivity jsou riskantní a navíc často mnohonásobně dražší, než je například rodinný rozpočet. Smysl existence právnických osob s omezeným ručením byl v tom, že se podnikatelské riziko nepřenášelo na rodiny jednotlivých podnikatelů. S novými podmínkami mohou podílníci přijít o veškerý osobní majetek, pokud neprokáží, že ztráta firmy vznikla za okolností, kterým nešlo zabránit. Zákon je formulován natolik vágně, že lze jen hádat, jak se to bude v praxi řešit. Podobný předpis platí již dnes pro s.r.o. s jediným majitelem a zároveň jednatelem. Ovšem vymahatelnost je minimálně sporná.

Problém s ručením může nastat i v případě dědění podílu společnosti. Dědic totiž musí odmítnutí svého podílu podat do 3 měsíců od usnesení soudu o dědictví podílu. Dědic navíc nemůže podíl odmítnout, pokud ve společnosti pracuje či pokud dědí po jediném podílníkovi. V praxi tak může dojít k situaci, kdy jednatel a jediný majitel společnosti přivede s.r.o. do dluhů a zemře. Případný dědic pak nemá šanci tento podíl odmítnout, přestože nemusí mít s firmou nic společného a samozřejmě povinnost ručit celým majetkem přechází na něj.

Provázání s občanským zákoníkem

Nový zákon o obchodních korporacích nahrazuje obchodní zákoník a částečně je propojen s novým občanským zákoníkem. Již nyní se ozývají někteří právníci, že bude zpočátku obtížné vymezit, co spadá pod který zákon. Změny jsou poměrně rozsáhlé a zavedení řady novinek bude zpočátku určitě působit problémy. Na druhou stranu už byly změny nutné. Bohužel se spoustou zajímavých novelizací přišla i řada zjevně nepodařených řešení. U řady věcí ukáže až soudní praxe, jak se vlastně budou řešit.

Snadnější založení, ale vyšší odpovědnost a náklady

Mnoho lidí si dnes stále myslí, že je s.r.o. ohromně výhodná. V případě velkých obratů rozhodně ano, ale již založení s.r.o., zápisy u notáře i u soudu a jakákoliv změna údajů jsou položky za tisíce korun.

Firma je obvykle plátce DPH, vede podvojné účetnictví, které je oddělené od majetku podnikatele. Pokud tedy například chce jednatel vybrat ze své firmy peníze, musí je zdanit včetně velmi vysokých odvodů. Následně je musí jako příjemce opětovně zdanit a samozřejmě včetně odvodů. Podobný podnik je tedy výhodný spíše pro střední společnosti s více podílníky, které unesou podstatně vyšší náklady na administrativu.

Výhody firmy lze využít zejména při obchodu s dalšími firmami, při vlastním vysokém obratu a při zaměstnávání lidí. Určité benefity nalezneme také při podnikání více OSVČ dohromady, protože to poskytuje výhodnější podmínky než pouhé sdružení podnikatelů. Firmu také potřebujete při obchodování se zahraničím, protože tam často nic jako OSVČ neexistuje, nebo vás nechápou jako firmu. Otázkou ovšem zůstává, zdali není pro takové účely podstatně výhodnější založit firmu v zahraničí.

Naopak pro živnostníky založení „jednomužné“ s.r.o. za korunu nic neřeší. Přinese jim pouze řadu dalších povinností a jejich soukromý majetek se de facto stane i majetkem firmy. Podle starého obchodního zákoníku to bylo sice do jisté míry také tak, skutečná vymahatelnost ovšem byla ošidná. Jak to bude u nových s.r.o. s ručením neomezeným ukáže až praxe.

Zakládání firem v zahraničí

S novinkami na poli zakládání právnických osob, zvyšování DPH a průběžně narůstající byrokracíe se nabízí také otázka podnikání v zahraničí. Nemusí jít jen o typické daňové ráje. Založení právnických osob (firem) v zahraničí je podstatně výhodnější i v řadě vyspělých zemí, které si podnikání váží a nečiní ho zbytečně komplikovaným. Například řada zemí v EU požaduje pro založení akciové společnosti stejný, nebo dokonce menší kapitál než ČR (obvykle 60-80 tisíc EUR), přestože platy v zemích jako Německo, Švýcarsko či Norsko jsou úplně jinde.

Obdobu s.r.o. lze často zakládat bez vysokého kapitálu a s minimální byrokratickou zátěží. Také obvykle nejsou problémy s oddělením firemního a soukromého majetku. Mimo Evropu také odpadají nevýhody s DPH a odvody, které jsou často mnohonásobně vyššími náklady než samotná daň z příjmu. S postupným globalizováním trhu se také zjednodušuje podnikání v zahraničí, zatímco Česká republika jde spíše opačným směrem a podnikání zejména malým a středním firmám čím dál více komplikuje a prodražuje.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Mgr. Zbyněk Buřival

Nadšený fotograf a cestovatel specializovaný na prodej přes fotobanky. Příležitostný tvůrce webových projektů.

Nenechte si ujít

Premium
michal-pohludka-web

Jak vybudovat dlouhodobě úspěšnou firmu? | Michal Pohludka

samuel-ondrisak-web

Jak připravit e-shop na rok 2023? | Samuel Ondrišák (Dexfinity)

huba-babinec-web

Česká e-commerce v roce 2023. Jaká bude? Duel Shoptetu a Skladonu

Právě vyšlo

Premium
martin-mates-web

Rozpad managementu firmy a špatný výběr manažerů | Martin Mates (Econea)

jan-kodytek-web

Jak zanalyzovat stav jakékoliv firmy? Zkuste metodu 3S | Jan Kodytek (JPF)

Premium
vilem-minarik-web

Školil tisíce lidí na 5 kontinentech. Co se naučil? | Vilém Minařík

Nejoblíbenější

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Komentáře

snoblondrei

Před 10 roky

opravdu dlouho jsem s sro váhal, ale teď sem pevně rozhodnut pro britskou Ltd. právě z výše zmíněných absurdních důvodů.

Odpovědět »

frances

Před 10 roky

Tady vidim prave ten jediny problem zpusobeny nasim zasranym navodem, pokud ti nekdo bude fakturovat musi byt platcem DPH.

Odpovědět »

Tom Podlesny

Před 10 roky

Vidim to napodobne…

Odpovědět »

Josef P.

Před 10 roky

Takže jak vidno, jestli S.R.O. a nebo zůstat OSVČ je úplně jedno, výhoda S.R.O. je fuč, ale nevýhody předpokládám zůstanou, leda by to S.R.O. mělo víc lidí, pak by to šlo.

Odpovědět »

hatch

Před 10 roky

Požaduji konkrétní odkazy na položky v zákoníku, prosím. Sám jsem hledal části o ručení vlastním majetkem a nic podobného jsem nenašel. Nejsem si jist o pravdivosti tohoto článku.

Odpovědět »

Zbyněk Buřival (autor článku)

Před 10 roky

Můžete si to přečíst například na http://www.podnikatel.cz/clanky/novy-zakon-o-obchodnich-korporacich/ – tyto zákony prošly a pokud nebudou nadále změněny (což se od roku 2008 několikrát stalo a novely byly rušeny či odloženy), pak od 1. ledna 2014 platí. V druhém článku je i plné znění návrhu, který již byl schválen (možná s úpravami, to nezaručuji).

Osobně jsem nad jakoukoliv právnickou osobou v ČR zlomil hůl, protože se to pojí s nehoráznou výší odvodů, neskutečnou byrokracií a navíc nepřehlednými, zmatečnými a protichůdnými předpisy, které se navíc neustále mění. Před novelou bylo tisíc řečí, jak se zjednoduší podnikání – opak je pravdou.

Odpovědět »

Lukas

Před 10 roky

Zdravim,

ako je to v pripade, ked cesku s.r.o. bude vlastnit cudzinec? Siaha sa u cudzinca na aky majetok??

Odpovědět »

Helen Meckur

Před 10 roky

Oslovuji všechny podnikavce,kteří mají zájem bezplatně se stát členem komunitního podnikání,helenmeckur@seznam.cz

Odpovědět »

Marie

Před 9 roky

Zajímalo by mě, jak to bude se s.r.o., které budou založeny do konce roku 2013??? U těch se stále bude ručit jen do výše majetku firmy???

Odpovědět »

tony

Před 9 roky

Správný dotaz Marie, to by mne také zajímalo!! Jak se to bude řešit??
Mohl by na toto někdo relevantně odpovědět? Děkuji.

Odpovědět »

amater

Před 9 roky

Vyšší odpovědnost platí od 1.1.2014 pro všechny společnosti, a to ať byly založeny před anebo po roku 2014!Statutátní orgán bude odpovídat za závazky obchodní korporace pouze v případě, že bude insolvenčním soudem prohlášen její úpadek, tedy nemožnost splácet řádně své závazky za současné podmínky vícero věřitelů.

Odpovědět »

jerrymiki

Před 9 roky

máme založenou britskou Ltd a chtěli bychom podnikat v ČR. Může vlastnit britská Ltd českou s.r.o.Máme zájem pronajímat nemovitosti.

Odpovědět »

Jiří Rostecký

Před 9 roky

jerrymiki: Může, dokonce se to stává poměrně často. :-)

Odpovědět »

Tomáš Anděl

Před 9 roky

Tento článek je nepravdivý z jednoho zásadního důvodu. Od roku 2014 totiž společníci ručí svým majetkem do výše nesplaceného vkladu. Takže je naprostý nesmysl, že se z s.r.o. stává společnost s ručením neomezeným. Prosím bud tento článek opravte, nebo ho zrušte. I mě to zmátlo!

Odpovědět »

Gonzo13

Před 8 roky

Ručení, které má na mysli autor článku , vyplývá § 68 ZOK a hlavně §159 NOZ.

Odpovědět »

Petr Šebek

Před 8 roky

Který hlupák psal tento článek?
Vždyť to jsou samé nesmysly! Nechápu, kde na to autor přišel…

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

michal-koubek-web

Jak spočítat náklady na vytvoření managementu firmy? | Michal Koubek

Premium
eduard-mika-web

Seniorní management. Jak ho přivést a motivovat? | Eduard Míka (Reflex Capital, ex-MALL.cz)

Premium
jiri-navratil-web

Ziskovost v e-commerce. Naučte vaši firmu počítat | Jiří Navrátil (Dr. Max)

Inzerce