Inzerce

Trápí vás málo času? Nic nestíháte? Jak se to dá řešit?

Nejstarší Češka se dožila 110 let a 153 dní. Emílie Doležalová umřela 17. listopadu 2004 a zařadila se mezi  0,15 % žen narozených v naší republice, které se dožijí více než sta let. Ona sama strávila na světě vůbec nejdelší dobu ze všech Čechů. Čas je však neúprosný a mnoho z nás trápí jeho nedostatek. Jak to vyřešit?

Inzerce

Člověk biologicky: nedožijeme se více než 80 let

Zatímco Emílie stanovila nový český rekord, ve světě zatím vede  Francouzka Jeanne Louise Calmentová, která žila 122 let a 164 dní. Hranici sto dvaceti let se zatím dále podařilo překonat jen Japonci Šigečijo Izumi.

Pokud ale opustíme ty nejvyšší příčky v lidském závodě, můžeme se podívat na statistiky průměrného dožití. Podle těch se muž dožije průměrně věku 71 let. Za to žena až 78 let. Vzpomeneme-li na 80. léta, byla průměrná délka dožití daleko nižší. Tehdy se muži dožili průměrně 47 let a ženy 50 let.

Všichni máme ale jedno společné. Každý den na nás čeká 86 400 vteřin, které můžeme využít.

Nedostatek času je jen nedostatkem informací

Nedostatek času trápí snad všechny. Chtěli bychom stíhat daleko více, než ve skutečnosti stíháme. Snažíme se využít každou vteřinu, ale jen malé množství z nás to opravdu zvládá. Důvodem, proč věci nestíháme, je to, že si je neumíme roztřídit tak, abychom je stíhali. Nemáme dostatečné informace o tom, jak na nedostatek času vyzrát.

„Časováním života“ se zabývá mnoho lidí a předně také GTD. To je metoda organizace práce. Díky ní můžeme organizovat svůj čas a zlepšovat tak svůj „time management“. S GTD jako první přišel Američan David Allen, který tvrdí, že lidský mozek není přizpůsoben k tomu, aby si pamatoval všechny úkoly a informace, které bychom si pamatovat chtěli. Jako řešení tohoto problému nabízí řadu technických pomůcek, mezi něž patří i například jednoduchý notýsek a tužka.

Ačkoliv se to nezdá, metody GTD skutečně zabírají. Člověk si svoje úkoly může zaznamenávat. Dnes existují aplikace, díky nimž je to nejen daleko jednodušší, ale i zajímavější a zábavnější. Využít se dá například program Evernote, jenž je přístupný i pro mobilní telefony. Zaznamenáváním úkolů se člověk zbavuje potřeby „pamatovat si vše“. Jakmile vidí celý seznam úkolů, intuitivně si sám začne postup řešení jednotlivých bodů organizovat a dosáhne daleko lepších výsledků než předtím.

Samotný time management je obecně široké téma. Plánování a organizování svého každodenního života není jednoduché. Neexistuje jedna poučka, která by vám náhle přidala hromadu času navíc. Time management se zabývá aktivitami, které mají analyzovat strávený čas, stanovovat cíle a priority, plánovat, přidělovat a dělat život jednodušším…

Prokrastinace: Ono to počká, aspoň chvilku jo…

Pojem „prokrastinace“ není příliš známý. Dá se vysvětlit jako chronické odkládání úkolů na později. Asi všichni známe ono: „To počká, za chvíli to udělám“. Jenže ta chvíle nepřijde a úkoly se hromadí. Nic nebere více času, než ignorování úkolů a jejich následné nestíhání.

Podle odhadů trpí chorobnou prokrastinací až 30 % studentů vysokých škol. Nejedná se ale jen o lenošení a povalování u počítače. I přesto, že s užíváním internetu je prokrastinace velmi často spojena a je to dokonce jeden z nejčastějších důvodů „onemocnění“, tak se jedná předně o problém zasahující i do osobního života. Lidé nedokáží dokončovat ani jednoduché úkoly, i když chtějí…

Odnaučit se prokrastinovat nemusí být těžké. Mnoha způsoby boje s touto „nemocí“ se ve své knize Stop prokrastinaci! zabývá americký bloger Leo Baubata. Tato kniha je dokonce přeložena do češtiny a za pár korun se dá koupit zde.

Jak se tedy nedostatek času řeší?

Napsat v pár větách řešení takového problému je nemožné. Výše jste se dočetli o cestách, po nichž se můžete vydat. Základním pravidlem je ale pořádek. Uspořádejte si věci tak, aby pro vás byly přehledné. Naučte se mít ve všem systematizovaný řád. Přestaňte s hledáním svých věcí, naučte se je dávat tam, kde víte, že je najdete.

Využijte každou chvíli. Když jedete autobusem domů, můžete dodělat nějaký zadaný úkol. Když stojíte ve frontě, můžete vyřídit nějaký telefonát. Když vám ve škole odpadne hodina, můžete se učit na další test a nenechávat to na doma. Místo sledování televize něco dělejte, omezte povalování na gauči. Snažte se vyhnout překážkám v podobě zácp, kolon, výluk a dalšího.

Bojujte s odkládáním úkolů. O boji s prokrastinací se můžete dočíst v mnou doporučené knize, ale opět existuje jedno základní pravidlo, na které knihu nepotřebujete: neodkládejte. To, co máte udělat dnes, neodkládejte na zítřek. Jednak tím zabijete čas, jednak se zítra objeví něco, co vám úkol opět znemožní splnit a zase ho odložíte.

Snažte se přemýšlet nad tím, jak věci dělat systematicky a časově nejúsporněji. Život není závod, ale času nazbyt nemáme…

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 28 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Píše blog a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

Pro předplatitele
milan-duda-web

Kampaň Dvojky v CZC.cz: Jak dělat brandové kampaně? | Milan Duda

adam-neuberger-web

Jak začít s investováním? | Adam Neuberger

Pro předplatitele
lenka-ondruchova-web

Jak prodat firmu? Příběh Queens | Lenka Ondruchová

Právě vyšlo

max-kovar-web

Logistika: V čem se liší výrobní od té v e-commerce? | Max Kovář (Skladon)

Pro předplatitele
michal-illich-web

Michal Illich: E-shopy prodejte. Nečeká je velký růst. Mnoho oborů ztratí svou hodnotu

Pro předplatitele
jonas-cumrik-web

Jak do firmy přivést ty nejlepší mladé talenty? | Jonáš Čumrik

Nejoblíbenější

Pro předplatitele
martin-hausenblas-web

Martin Hausenblas: Jak předat firmu nástupci a posunout se do role majitele?

Pro předplatitele
radovan-vavra-web

Radovan Vávra: Jak přemýšlet nad budoucností firmy?

Pro předplatitele
martin-rozhon-web

Zkušení zaměstnanci. Jak je najít a jak s nimi pracovat? | Martin Rozhoň

Komentáře

Márie

Před 7 roky

Jak moc dobře jsem znala slovo prokrastinace. Netvrdím, že ho stále neznám. Snažím se mu jen vyvarovat a dělat maximum proto, abych si řekla, že můj prožitý den splnil všechna moje očekávání. Protože jako nováček jsem vůbec neměla v práci ponětí o nějakých pomocných kurzech, resp. v té době jsem byla tak mladá, že jsem si to nějak neuvědomovala, že pokud chci růst a posouvat se, potřebuji se zlepšovat. To jsem však pochopila až po návštěvě pár kurozov, které jsme měli možnost navštívit od Smarter. Již delší dobu jsem v práci poslouchala slovo Time managment a také od přítele, ale prostě v mém idealistický světě jsem si nemyslela, že něco takového potřebuji. Chyba! Po nastoupení do nové práce jsem to okamžitě pochopila. Přišel na mě tlak ze všech stran atd. Od kurzu se pravidelně snažím napsat si priority a důležitosti, na které nemohu zapomenout. V mém seznamu však nejsou jen pracovní, ale i soukromé priority :) A život je zase o něco hezčí;)

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Pro předplatitele
jan-kvasnicka-web

Jan Kvasnička: Podrobný průvodce začátky podnikání na volné noze

Pro předplatitele
milan-duda-web

Kampaň Dvojky v CZC.cz: Jak dělat brandové kampaně? | Milan Duda

andrej-kiska-web

Jak získat investora a vybudovat úspěšný startup? | Andrej Kiska (Credo Ventures)

petr-borkovec-web

Vize a strategie firmy, práce s OKR | Petr Borkovec (Partners)