Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Trápí vás málo času? Nic nestíháte? Jak se to dá řešit?

Jiří Rostecký
Před 12 roky

Nejstarší Češka se dožila 110 let a 153 dní. Emílie Doležalová umřela 17. listopadu 2004 a zařadila se mezi  0,15 % žen narozených v naší republice, které se dožijí více než sta let. Ona sama strávila na světě vůbec nejdelší dobu ze všech Čechů. Čas je však neúprosný a mnoho z nás trápí jeho nedostatek. Jak to vyřešit?

Člověk biologicky: nedožijeme se více než 80 let

Zatímco Emílie stanovila nový český rekord, ve světě zatím vede  Francouzka Jeanne Louise Calmentová, která žila 122 let a 164 dní. Hranici sto dvaceti let se zatím dále podařilo překonat jen Japonci Šigečijo Izumi.

Pokud ale opustíme ty nejvyšší příčky v lidském závodě, můžeme se podívat na statistiky průměrného dožití. Podle těch se muž dožije průměrně věku 71 let. Za to žena až 78 let. Vzpomeneme-li na 80. léta, byla průměrná délka dožití daleko nižší. Tehdy se muži dožili průměrně 47 let a ženy 50 let.

Všichni máme ale jedno společné. Každý den na nás čeká 86 400 vteřin, které můžeme využít.

Inzerce

Nedostatek času je jen nedostatkem informací

Nedostatek času trápí snad všechny. Chtěli bychom stíhat daleko více, než ve skutečnosti stíháme. Snažíme se využít každou vteřinu, ale jen malé množství z nás to opravdu zvládá. Důvodem, proč věci nestíháme, je to, že si je neumíme roztřídit tak, abychom je stíhali. Nemáme dostatečné informace o tom, jak na nedostatek času vyzrát.

„Časováním života“ se zabývá mnoho lidí a předně také GTD. To je metoda organizace práce. Díky ní můžeme organizovat svůj čas a zlepšovat tak svůj „time management“. S GTD jako první přišel Američan David Allen, který tvrdí, že lidský mozek není přizpůsoben k tomu, aby si pamatoval všechny úkoly a informace, které bychom si pamatovat chtěli. Jako řešení tohoto problému nabízí řadu technických pomůcek, mezi něž patří i například jednoduchý notýsek a tužka.

Ačkoliv se to nezdá, metody GTD skutečně zabírají. Člověk si svoje úkoly může zaznamenávat. Dnes existují aplikace, díky nimž je to nejen daleko jednodušší, ale i zajímavější a zábavnější. Využít se dá například program Evernote, jenž je přístupný i pro mobilní telefony. Zaznamenáváním úkolů se člověk zbavuje potřeby „pamatovat si vše“. Jakmile vidí celý seznam úkolů, intuitivně si sám začne postup řešení jednotlivých bodů organizovat a dosáhne daleko lepších výsledků než předtím.

Samotný time management je obecně široké téma. Plánování a organizování svého každodenního života není jednoduché. Neexistuje jedna poučka, která by vám náhle přidala hromadu času navíc. Time management se zabývá aktivitami, které mají analyzovat strávený čas, stanovovat cíle a priority, plánovat, přidělovat a dělat život jednodušším…

Prokrastinace: Ono to počká, aspoň chvilku jo…

Pojem „prokrastinace“ není příliš známý. Dá se vysvětlit jako chronické odkládání úkolů na později. Asi všichni známe ono: „To počká, za chvíli to udělám“. Jenže ta chvíle nepřijde a úkoly se hromadí. Nic nebere více času, než ignorování úkolů a jejich následné nestíhání.

Podle odhadů trpí chorobnou prokrastinací až 30 % studentů vysokých škol. Nejedná se ale jen o lenošení a povalování u počítače. I přesto, že s užíváním internetu je prokrastinace velmi často spojena a je to dokonce jeden z nejčastějších důvodů „onemocnění“, tak se jedná předně o problém zasahující i do osobního života. Lidé nedokáží dokončovat ani jednoduché úkoly, i když chtějí…

Odnaučit se prokrastinovat nemusí být těžké. Mnoha způsoby boje s touto „nemocí“ se ve své knize Stop prokrastinaci! zabývá americký bloger Leo Baubata. Tato kniha je dokonce přeložena do češtiny a za pár korun se dá koupit zde.

Jak se tedy nedostatek času řeší?

Napsat v pár větách řešení takového problému je nemožné. Výše jste se dočetli o cestách, po nichž se můžete vydat. Základním pravidlem je ale pořádek. Uspořádejte si věci tak, aby pro vás byly přehledné. Naučte se mít ve všem systematizovaný řád. Přestaňte s hledáním svých věcí, naučte se je dávat tam, kde víte, že je najdete.

Využijte každou chvíli. Když jedete autobusem domů, můžete dodělat nějaký zadaný úkol. Když stojíte ve frontě, můžete vyřídit nějaký telefonát. Když vám ve škole odpadne hodina, můžete se učit na další test a nenechávat to na doma. Místo sledování televize něco dělejte, omezte povalování na gauči. Snažte se vyhnout překážkám v podobě zácp, kolon, výluk a dalšího.

Bojujte s odkládáním úkolů. O boji s prokrastinací se můžete dočíst v mnou doporučené knize, ale opět existuje jedno základní pravidlo, na které knihu nepotřebujete: neodkládejte. To, co máte udělat dnes, neodkládejte na zítřek. Jednak tím zabijete čas, jednak se zítra objeví něco, co vám úkol opět znemožní splnit a zase ho odložíte.

Snažte se přemýšlet nad tím, jak věci dělat systematicky a časově nejúsporněji. Život není závod, ale času nazbyt nemáme…

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Márie

Před 10 roky

Jak moc dobře jsem znala slovo prokrastinace. Netvrdím, že ho stále neznám. Snažím se mu jen vyvarovat a dělat maximum proto, abych si řekla, že můj prožitý den splnil všechna moje očekávání. Protože jako nováček jsem vůbec neměla v práci ponětí o nějakých pomocných kurzech, resp. v té době jsem byla tak mladá, že jsem si to nějak neuvědomovala, že pokud chci růst a posouvat se, potřebuji se zlepšovat. To jsem však pochopila až po návštěvě pár kurozov, které jsme měli možnost navštívit od Smarter. Již delší dobu jsem v práci poslouchala slovo Time managment a také od přítele, ale prostě v mém idealistický světě jsem si nemyslela, že něco takového potřebuji. Chyba! Po nastoupení do nové práce jsem to okamžitě pochopila. Přišel na mě tlak ze všech stran atd. Od kurzu se pravidelně snažím napsat si priority a důležitosti, na které nemohu zapomenout. V mém seznamu však nejsou jen pracovní, ale i soukromé priority :) A život je zase o něco hezčí;)

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

marek-cech-web

Jak se řídí agentura malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
ondrej-machala-web

Ovečkárna se osamostatnila od zakladatele. Jak se změnila? | Ondřej Machala

jiri-jemelka-web

Loni řídili 113 firem s tržbami 21 miliard. Jak se dostávají z krizí? | Jiří Jemelka (JPF)

juraj-harkabuzik-web

Outsourcing v podnikání: Kdy dává smysl? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero)

petr-macek-web

Vybudoval úspěšný nástroj od nuly a bez investora. Díky čemu Caflou vyrostlo? | Petr Macek

Premium
vladimir-kvas-web

650 milionů ročně. Přesto firma málem zkrachovala | Vladimír Kvaš (Geetoo)

jaroslav-pokorny-web

Jak řídit firmu přes čísla? | Jaroslav Pokorný (ÚČTO.TEAM)