Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Máte rozběhnutý projekt, ale spolupráce vázne, co teď? Jaké jsou možnosti dalšího postupu?

Ing. Jan Kvasnička
Před 12 roky

Možná se někteří z vás dostali do podobné situace: máte fungující výdělečný projekt a spolupracujete na něm s více lidmi. Nastane problém ve spolupráci, komunikaci, plnění povinností a vám je již jasné, že takto to dále nepůjde. Jak takovou situaci vyřešit? Co když jste na řešení tohoto problému nemysleli v začátcích?

Dá se říci, že do této situace se dostane většina kolektivů, kteří spolupracují na projektu. Každý člen se během spolupráce vyvíjí, získává zkušenosti a především rozhled. Nemůžeme tedy doufat, že pokud začneme spolupracovat s klukem, který je tichý, málomluvný a pracovitý, že takový zůstane po celou dobu spolupráce. Čím více je projekt úspěšnější, tím rychleji se jeho členové vyvíjejí. Proto může dojít postupem času ke střetu zájmů, jelikož názory, které měli členové ze začátku spolupráce, se mohly změnit. Jak takovou situaci řešit?

Myslete na všechny možné problémy již při začátku spolupráce

Pokud chcete pracovat v kolektivu, nebo s kolegou, vždy se řiďte heslem: „Kdo je připraven, není překvapen“. Proto je už na začátku spolupráce důležité stanovit:

  • průběh spolupráce,
  • neplnění povinností a následky,
  • podmínky odstoupení,
  • jak bude naloženo s náklady a ziskem,
  • poskytování jakýchkoli důležitých informací mezi sebou,
  • kdo může vyřizovat jaké záležitosti (přistoupení nového člena, přijetí nebo poskytnutí úvěru nebo půjčky, přijetí nebo propouštění zaměstnanců, nákupy a prodeje, uzavírání obchodních smluv atd.),
  • konkurenční doložka (zákaz konkurence),
  • účetnictví a přístup k financím (musíte myslet také na to, že se jednomu z členů může něco přihodit, tak ať má přístup k účtu více členů).

Veškerá tato a další ustanovení byste měli zakomponovat do smlouvy o spolupráci, nebo do smlouvy spoluautorské. Takto budete po celou dobu spolupráce chráněni nejen vy, ale celý kolektiv.

Inzerce

Jak postupovat v případě, že jste nemysleli na problémy a nemáte spolupráci smluvně podchycenou?

Nepříjemný scénář, leč častý, bohužel. Po počátečním nadšení ze spolupráce může kolektiv dojít do stádia, kdy zjistí, že spolupráce již nefunguje, ale jejich projekt funguje perfektně a vydělává. Jak z toho ven?

Nejčastější možností je odchod jednoho nebo více členů, kteří jsou z projektu vyplaceni. Jak ale stanovit výši odchodného, jelikož nikde není přesně definováno, kolik má daný člen dostat? Tato situace se většinou řeší ústupkem jedné ze stran, nebo až u soudu. Případy, kdy se strany bezproblémově dohodly na výši odstupného, jsou velice ojedinělé.

Další možností je úplné „rozkmotření“ spolupracovníků na dva tábory, kdy každý z nich si chce projekt nechat. Tato situace končí špatně především pro samotný projekt, jelikož je mu věnováno méně času. Řešení tohoto sporu většinou řeší až soud, protože žádná ze stran nechce ustoupit. Celý spor o projekt se takto hodně prodraží.

Již jsem také zažil, kdy jeden z členů odešel bez jakéhokoliv vyrovnání, jelikož byl spoluprací zklamán a chtěl tuto etapu života co nejrychleji uzavřít. Proč by ale někdo něco takového dělal? Jeho vysvětlení bylo jednoduché: čas, který by věnoval řešení sporu, raději využije pro jinou aktivitu, při které nepřijde o nervy a klidné spaní.

Je opravdu nutné myslet na problémy, když spolupracuji s profesionálem nebo kamarádem?

Velice častý názor lidí, kteří si myslí: když spolupracuji s kamarádem, rodinou nebo profesionálem, tak se přece nic nemůže stát. Opak je bohužel pravdou. Nikdy nevíte, kdy daný člověk změní názor, ať je to rodina, známý, profesionál, laik, prostě kdokoliv. Snažte se chránit vždy, ať spolupracujete s kýmkoliv.

Přeji všem, aby nikdy nemuseli podobné spory řešit, není to nic příjemného.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Ing. Jan Kvasnička

Svou pracovní činnost soustředí na UX, použitelnost, zvyšování konverzních poměrů, návrh, tvorbu a testování webových aplikací. Spolupracuje s předními společnostmi především v oblasti ecommerce. Je zastánce a propagátor myšlenky „Nenuťte uživatele přemýšlet“. Aktivní blogger, blázen do sportu a stálého vzdělávání.

Komentáře

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Okurková sezóna: Jak si zauditovat vlastní firmu? | Petr Macek (Caflou)

Premium
petr-bilek-web

Z malého stánku na 150 milionů ročně. Takhle vyrostlo BiOOO | Petr Bílek

Premium Nyní zdarma
jiri-rostecky-posunout

Jiřího klienti #5: Jak se v podnikání posunout dál?

marek-odehnal-web

První pololetí 2024 pohledem investora: Co se dělo na burzách? | Marek Odehnal

Premium
tomas-mahring-web

Na jejich blog chodí stovky tisíc lidí a prodali desítky tisíc kuchařek | Tomáš Mähring

Premium Nyní zdarma
jiriho-klienti-prodej

Jiřího klienti #4: Každý prodává jinak

kovar-bazala-web

Umělá inteligence: Jak mění logistiku? | Max Kovář a Jaroslav Bazala

Premium
ondrej-kratky-web

Vyměnil Liftago za novou firmu. Co ho naučilo 11 let podnikání? | Ondřej Krátký