Možná se někteří z vás dostali do podobné situace: máte fungující výdělečný projekt a spolupracujete na něm s více lidmi. Nastane problém ve spolupráci, komunikaci, plnění povinností a vám je již jasné, že takto to dále nepůjde. Jak takovou situaci vyřešit? Co když jste na řešení tohoto problému nemysleli v začátcích?
Dá se říci, že do této situace se dostane většina kolektivů, kteří spolupracují na projektu. Každý člen se během spolupráce vyvíjí, získává zkušenosti a především rozhled. Nemůžeme tedy doufat, že pokud začneme spolupracovat s klukem, který je tichý, málomluvný a pracovitý, že takový zůstane po celou dobu spolupráce. Čím více je projekt úspěšnější, tím rychleji se jeho členové vyvíjejí. Proto může dojít postupem času ke střetu zájmů, jelikož názory, které měli členové ze začátku spolupráce, se mohly změnit. Jak takovou situaci řešit?
Pokud chcete pracovat v kolektivu, nebo s kolegou, vždy se řiďte heslem: „Kdo je připraven, není překvapen“. Proto je už na začátku spolupráce důležité stanovit:
Veškerá tato a další ustanovení byste měli zakomponovat do smlouvy o spolupráci, nebo do smlouvy spoluautorské. Takto budete po celou dobu spolupráce chráněni nejen vy, ale celý kolektiv.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Nepříjemný scénář, leč častý, bohužel. Po počátečním nadšení ze spolupráce může kolektiv dojít do stádia, kdy zjistí, že spolupráce již nefunguje, ale jejich projekt funguje perfektně a vydělává. Jak z toho ven?
Nejčastější možností je odchod jednoho nebo více členů, kteří jsou z projektu vyplaceni. Jak ale stanovit výši odchodného, jelikož nikde není přesně definováno, kolik má daný člen dostat? Tato situace se většinou řeší ústupkem jedné ze stran, nebo až u soudu. Případy, kdy se strany bezproblémově dohodly na výši odstupného, jsou velice ojedinělé.
Další možností je úplné „rozkmotření“ spolupracovníků na dva tábory, kdy každý z nich si chce projekt nechat. Tato situace končí špatně především pro samotný projekt, jelikož je mu věnováno méně času. Řešení tohoto sporu většinou řeší až soud, protože žádná ze stran nechce ustoupit. Celý spor o projekt se takto hodně prodraží.
Již jsem také zažil, kdy jeden z členů odešel bez jakéhokoliv vyrovnání, jelikož byl spoluprací zklamán a chtěl tuto etapu života co nejrychleji uzavřít. Proč by ale někdo něco takového dělal? Jeho vysvětlení bylo jednoduché: čas, který by věnoval řešení sporu, raději využije pro jinou aktivitu, při které nepřijde o nervy a klidné spaní.
Velice častý názor lidí, kteří si myslí: když spolupracuji s kamarádem, rodinou nebo profesionálem, tak se přece nic nemůže stát. Opak je bohužel pravdou. Nikdy nevíte, kdy daný člověk změní názor, ať je to rodina, známý, profesionál, laik, prostě kdokoliv. Snažte se chránit vždy, ať spolupracujete s kýmkoliv.
Přeji všem, aby nikdy nemuseli podobné spory řešit, není to nic příjemného.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 3 dny
Před 3 dny
Před 16 hodinami
Před 16 hodinami
Před 4 týdny
Před 4 týdny
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce