Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Proč nemám miliardovou firmu?

Jiří Rostecký
Před 12 měsíců

„Jirko, když tomu byznysu tak rozumíš, proč taky nemáš miliardovou firmu?“ 12 let budování MladýPodnikatel.cz = 12 let čtení komentářů, kritiky a zpětné vazby, z čehož velká část má jediný cíl – ponížit mě, urazit nebo jinak mi ublížit.

Jednou z nejčastějších otázek bývá, proč taky po víc jak 1200 rozhovorech a s tolika zkušenostmi z byznysu nejdu a nezaložím nějakou obrovskou miliardovou firmu. O to víc bych to měl udělat, když o podnikání píšu a rozdávám rady ostatním.

Myslím si, že lidé, co mi toto píší, vůbec nepochopili podstatu podnikání.

V první řadě… Vybudovat miliardovou firmu nestojí na tom, kolik toho víte o podnikání. Můžete vědět všechno, ale o vašem úspěchu stejně rozhoduje celá řada dalších faktorů.

Musíte mít štěstí. Pravděpodobně potřebujete zvednout správný nápad ve správný čas a pustit se do jeho realizace co nejsprávnějším způsobem. Obrovskou roli hrají vaše talenty, výchova od rodičů a prostředí, v jakém jste vyrůstali. Záleží na psychologii, vaší averzi vůči riziku, nejistotě, vaše ochota práci hodně obětovat a spousta dalšího.

Nestačí si přečíst knížky, naposlouchat podcasty a bavit se s miliardáři. To z vás miliardáře neudělá. Kéž by to bylo tak snadné.

Za druhé… Budovat miliardovou firmu pravděpodobně znamená, že jste se rozhodli pro určitý životní styl. Málokomu se to povede, aniž by v práci musel trávit opravdu enormní množství času, dělal to na úkor jiných oblastí života a nebyl u toho více či méně zadlužený. A to také není pro každého.

Hrát NHL je něco jiného, než hrát nejvyšší českou hokejovou ligu. A hrát ji, je zase úplně jiný svět, než si jít občas zahrát s přáteli. A hrát profesionálně hokej, je něco jiného, než když jste špičkový hokejový komentátor jako třeba Robert Záruba, od kterého také nečekáte Stanley Cup, ale který vám toho možná o hokeji řekne víc než většina hokejistů. :)

A za třetí… Každý má svobodu si vybrat to, co v životě chce a co mu sedí nejlépe. Může najít svoje největší dary, své nejsilnější stránky a práci, která mu vyhovuje nejvíc.

Já miluju natáčení rozhovorů, psaní textů, inspirování a vzdělávání ostatních, rád jim pomáhám růst, propojuju je navzájem, vytvářím komunity a bavím se tím, když lidé kolem mě rostou a prosperují. Na to se těším a s tím usínám.

Jestli bych dokázal vybudovat miliardovou firmu? Nevím. Vím, jak tvrdá je to práce a co všechno to znamená. Vím toho už o byznysu hodně, ale s pokorou říkám, že to vůbec nemusí nic znamenat a že bych možná pohořel. Proto je byznys o risku, náhodě, štěstí a o tom, jací lidé ho dělají.

Právě teď se ale připravuju na další natáčení a mám z toho obrovskou radost. Takže dělám správnou věc, ať už si každý myslí cokoliv…

Originální příspěvek vyšel na LinkedInu:

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už více než 1 300. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

katka-luskova-web

Z korporátu na volnou nohu. Jak rozjet úspěšný byznys? | Jiří Rostecký & Katka Lusková

jiri-rostecky-web

MladýPodnikatel.cz mění design

marek-odehnal-web

Dědictví: Co se stane s vaším majetkem, pokud nečekaně zemřete? | Marek Odehnal

Premium
karel-borovicka-web

Jak podnikat na volné noze bez zbytečného stresu a ambiciózních cílů? | Karel Borovička

petr-macek-web

Jaká čísla sledovat ve firmě? Důležitá KPIs napříč oblastmi | Petr Macek (Caflou)

Premium
david-makovsky-web

Prodal e-shop s vlastními produkty. U toho studuje vysokou školu | David Makovský

Premium
pavel-ungr-web

Návštěvnost z vyhledávačů se může snížit. Uživatelům odpoví rovnou AI. Co to znamená pro SEO? | Pavel Ungr

david-krobot-web

Vybudovali vlastní značku kosmetiky. Po 3 letech dělají 125 milionů ročně | David Krobot (Lobey)