Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Inzerce

Přichází komerční verze Google Nákupy, která vkládá reklamu do výsledků vyhledávání

Provozovatelé e-shopů již jistě zaregistrovali více než rok provozovanou službu Google Nákupy. Tato služba je zdarma a funguje prakticky stejně jako jiné vyhledávače zboží. Od 30. ledna 2013 je však v beta provozu i komerční verze, která dokáže integrovat relevantní reklamy přímo do výsledků vyhledávání (SERP).

Inzerce

Nový komerční model

Od 17. října 2012 byla v USA zprovozněna komerční verze Google Shopping a zaznamenala výrazný úspěch. Proto se nyní spouští i v České republice. Normálně Google na prvních 3 místech ve výsledcích vyhledávání zobrazuje placené odkazy z Google AdWords. Pokud bude uživatel hledat konkrétní produkt, mohou se nyní na tomto místě objevit konkrétní výrobky indexované v Google Nákupy. Tyto reklamní pozice se budou zaplňovat podle relevance a ceny za proklik.

google-nakupy

Nové produktové reklamy

Nový formát reklam propojených s Google Nákupy umožňuje uživateli rovnou vidět základní produktové informace – tedy obrázek zboží, popis, cenu a prodejce. Pokud uživatel na reklamu klikne, dostane se rovnou na stránku prodejce s daným zbožím. Velkou výhodou je propojení Google Nákupy s vyhledáváním – při každém dotazu na konkrétní produkt bude zobrazena reklama s  nabídkou zboží. Prodejci tak mohou prakticky nabízené zboží exportovat do Google Nákupy a pomocí komerčního programu zobrazovat reklamní sdělení ke konkrétním produktům. Pokud by tak chtěli učinit přímo pomocí Google AdWords, museli by ručně vytvořit reklamu pro každý druh zboží. V současnosti navíc v AdWords neexistuje vhodný formát pro podobné nabídky. Správa reklamy se tak výrazně zjednoduší.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

google-reklama

Mezi hlavní výhody programu patří vysoká přesnost reklamního sdělení. Proto přináší zpravidla mnohem lépe vytříděnou klientelu. Díky lepšímu zacílení je míra prokliku, dle údajů Google, oproti běžným reklamním textům 2-3x vyšší. Další výhodou je možnost zobrazení dvou reklam na jedné stránce vyhledávání – jednou bude konkrétní reklama k produktu a na druhé pozici (vedle výsledků vyhledávání) se může zobrazit textová reklama.

google-reklama-cz

První místa ve výsledcích vyhledávání jsou samozřejmě velmi lukrativní a obchodníci to dobře vědí. Obsazení pozice určuje i cena za proklik, lze proto očekávat, že u konkurenčních výrobků bude cena prokliku poměrně vysoká. Na druhou stranu obsazení těchto pozic zaručuje nárůst návštěvnosti minimálně v desítkách procent. Komerční program je zatím v testovacím provozu. Plně zapojen bude zřejmě až na začátku června.

Přísné posuzování produktů

Google se sice také snaží do jisté míry vnutit uživateli placené výsledky, ale přijetí do služby Google Nákupy rozhodně není automatické. Google pečlivě kontroluje nabízené zboží a e-shopy, přičemž nabízené zboží musí splňovat řadu podmínek. Do programu smí být zařazeny pouze skutečné produkty. Není tedy určen pro služby a nelze tímto způsobem inzerovat dropshipping agregátory či affiliate a podobně. Odkaz musí vést na konkrétní stránku s daným produktem, kde musí být uveden jasný popis, koncová cena včetně DPH a cena za dopravu. Kontrolují se také duplicitní či zkopírované popisy, neúplné informace a další nedostatky. Podrobné informace o omezení některých typů zboží a podmínkách zařazení produktů najdete v zásadách Google.

Nastavení Google Nákupy

Nahrávání zboží do Google Nákupy je poměrně bezproblémové a lze přitom postupovat podle podrobné nápovědy Google. Výstup lze zaslat buď v podobě XML, nebo přímo propojit e-shop s API Google. Nicméně měření návštěvnosti z Google Nákupy ve službě Google Analytics není úplně jednoduché. Celkem nelogicky se zobrazuje pod položkou „organic“, tedy jako výsledek přirozeného vyhledávání. Pro úpravu budete muset poupravit nastavení.

Nová reklama a uživatelé

Google nabízí novou formu reklamy, na kterou uživatelé nejsou zvyklí, a navíc je nabídka vysoce relevantní. Díky oběma faktorům se zřejmě míra prokliku výrazně zvýší, na druhou stranu bude řadu uživatelů podobná reklama obtěžovat. Pokud například hledáte nezávislou recenzi k produktu, zcela jistě nechcete, aby na vás Google vychrlil nabídky zboží a přeoptimalizované stránky prodejců. Google se částečně dostává na tenký led, protože míra reklamy už je poměrně značná a začíná být čím dál víc maskovaná jako relevantní obsah. Mnoho uživatelů by zřejmě nesouhlasilo s názorem, že podsouvání tematické reklamy a nabídek zboží na začátek SERPu je to, co původně hledali.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Mgr. Zbyněk Buřival

Nadšený fotograf a cestovatel specializovaný na prodej přes fotobanky. Příležitostný tvůrce webových projektů.

Nenechte si ujít

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
adam-kolesa-web

Jak hledat prostor pro další růst? Takhle to dělá Dáme jídlo | Adam Kolesa

tomas-mitana-web

Největší technologické překážky v růstu e-shopů | Tomáš Mitana (Shoptet)

Právě vyšlo

jiri-kawulok-web

E-commerce v Česku: Co ji čeká a jak se připravit? | Jiří Kawulok (Lemonero)

Premium
petr-cernansky-web

Má prý zákaznickou podporu lepší než většina e-shopů. Jak ji Rybízák dělá? | Petr Čerňanský

ruslan-skopal-web

Jak zvýšit ziskovost e-shopu? | Ruslan Skopal (Trenýrkárna.cz)

Nejoblíbenější

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Premium
alex-mlatilik-web

Zľavomatu hrozilo zavření a musel se vybudovat skoro od nuly | Aleš Mlátilík

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP header

Premium
jiri-hlavenka-web

Jiří Hlavenka: Jak vybudovat skutečně hodnotný e-shop?

Premium
jitka-dvorakova-web

Jitka Dvořáková: Co brzdí růst firem v e-commerce?

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
michal-mesko-web

Strategie knihkupectví Martinus | Michal Meško

Inzerce