Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Petra Brandejská: V affiliate mohou uspět i menší hráči z jakéhokoliv oboru

petra-brandejskaAffiliate programů se v posledních letech vyrojilo nepřeberné množství. Rozhodli jsme se věnovat prostor nejen jim v našem seznamu programů, ale i jejich provozovatelům. Petry Brandejské, affiliate manažerky Exiteria, jsme se zeptali, jak ke svému programu přistupuje, co vlastně partnerům nabízí a jak hodnotí rozmach affiliate na českém trhu.

Jak dlouho se affiliate věnujete? Je Exiteria vaším jediným klientem?
V affiliate se aktivně pohybuji už delší dobu. Společnost Exiteria je jediná, koho v affiliate zastupuji.

Proč se vůbec Exiteria rozhodla affiliate program spustit? Co ji k tomu vedlo?
Jedná se o společnost, která má díky vlajkové lodi MT-nábytek již své místo mezi předními internetovými prodejci nábytku. Exiteria se neustále snaží zlepšovat své služby, s čímž souvisí i vznik nových partnerství. Náš sortiment je kvalitní, velmi široký a podpořený povedeným doplňkovým servisem, tudíž bychom rádi oslovili potenciální zákazníky i novými cestami. Z toho důvodu jsme se s vedením rozhodli pustit (kromě jiného) i do affiliate programu.

Myslíte si, že podobnou motivaci mají i jiné eshopy?
Dívala jsem se samozřejmě okolo. I přesto, že se do affiliate pustili i někteří konkurenti z oblasti online prodeje nábytku, stále na trhu moc affiliate programů zaměřených právě na nábytek není, takže se domnívám, že díky této mezeře tu určitá motivace pro vstup určitě je.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Můžete nám váš program představit? Co partnerům nabízí?
Náš provizní systém odměňuje registrované partnery (provozovatele webových stránek) za přivedené zákazníky, kteří u nás nakoupí. Provize je stanovena na 5 – 8 % z ceny objednávky bez DPH, doba platnosti cookies pak na 60 dní. Provize vyplácíme již od 1 000 Kč, což je suma, na kterou lze snadno dosáhnout, protože průměrná hodnota jedné objednávky v našem eshopu je 9 000 Kč.  

Je něco, v čem je váš program originální, výjimečný?
Takovým malým počátečním plusem je bonus 100 Kč při registraci. Kromě toho bych jako velkou výhodu zmínila naše vlastní grafiky i programátory, díky kterým jsme schopni vycházet vstříc svým partnerům, přizpůsobovat reklamní prvky aktuálním potřebám, rychle řešit jakékoliv problémy a rozšiřovat přídavné služby, jako bylo v současné době například poskytnutí XML feedu partnerům.

Velké plus určitě představuje i moje osoba, protože se na mě jako na manažerku programu, která se věnuje pouze jednomu klientovi, partneři mohou obracet přímo a osobně se mnou řešit své nápady, připomínky nebo problémy.

V oblasti prodeje nábytku příliš affiliate programů není. Možná se zeptám nevhodně, ale není to důsledkem toho, že málokdo dokáže nábytek prodávat tak, jako třeba elektroniku a další, kde těch možností je více?
Nábytek nekupujeme každý den. Většinou se rozhodujeme, co koupit, a poté věříme, že jsme vybrali to správné, co nám vydrží dalších několik let. Nicméně v posledních letech neustále přibývá lidí, kteří chtějí ušetřit nejen čas, ale i peníze, a proto raději nakupují nábytek přes internet. Pro affiliate vidím opravdu výhodu v tom, že se nejedná o malé částky, které lidé za nábytek utrácí, a od toho se přeci odvíjí i provize. Pokud má někdo stránky s kvalitně zacílenou návštěvností, může v kombinaci s dvouměsíční platností cookies, které se starají o přiřazení provize partnerovi, dosáhnout zajímavých výsledků.

Lze podle vás affiliate program spustit v každém oboru?
Domnívám se, že ano. Určitě se najdou obory, kde je to snazší, kde partnerům přibývají provize každý den, ale často jen po pár korunách. Prodat například právě nábytek je určitě náročnější než prodat oblečení nebo elektroniku, ale když je vše správně koncipováno, provize se přičítají sice méně často, ale zase po větších částkách.

Vím, že existuje řada webů zaměřených na nábytek a bydlení obecně. Jakým způsobem se chystáte svůj program propagovat a rozšiřovat právě mezi podobné portály?
Protože právě na nábytek, jak jste sám řekl, neexistuje příliš affiliate programů, máme jistou šanci uspět snáze než v oboru, kde affiliate provozuje každý prodejce. Ze zkušeností našeho obchodu víme, že lidé slyší na nábytek v akci, na dopravu zdarma i na dárky k určitým nákupům. Proto bychom upřednostňovali bannery s tímto zaměřením. Představte si ale, že se například zajímáte o koupi pohovky a pak procházíte různé webové stránky, abyste zjistili informace o materiálu, z něhož je vyrobena, nebo zkušenosti jiných zákazníků. V takovém případě má největší cenu například článek s dobře provedeným, kvalitním a poctivým obsahem s vloženými odkazy nebo různé recenze. Když čtenáře dokážete uspokojit, je šance, že využije vašich odkazů nebo call-to-action prvků, protože vám už věří.

Pro určité weby by zase mohlo být zajímavé zveřejňování našich produktů pomocí XML feedu, kde je možné reagovat dynamičtěji. A nemělo by se zapomínat ani na e-mailing, který také může přinést zajímavé výsledky.

Je pro partnery lepší odkazovat na konkrétní produkty nebo na sekce v eshopech?
To záleží na typu obsahu, který chcete pro affil využít. Pokud představujete například trendy v obývacím pokoji obecně, pak je pochopitelně lepší odkazovat například k nám do sekce Obývací stěny. Pokud ale píšete recenzi konkrétního produktu nebo doporučení na konkrétnější typ výrobků, je vhodnější odkazovat přímo na konkrétní výrobek, protože to návštěvník přeci jen očekává. V případě konkrétních produktů si ale musíte hlídat jejich životní cyklus, protože i nábytek podléhá trendům. Ale i takovouto situaci se budeme snažit do budoucna vyřešit, aby našim partnerům neunikaly příležitosti.

V posledních letech se zde affiliate velmi rozmohlo. Co za tím podle vás stojí?
Je to něco, co má budoucnost. Jedná se o formu spolupráce na principu „win-win“ – partner přivede zákazníka, který nakoupí, a tím získá provizi  což znamená spokojenost na straně obchodníka i partnera. Ne každý druh propagace vám tohle může zaručit. Jinak vidím internet jako neomezenou studnici informací a výdělků a dnes chce vydělávat přeci každý.

Co mají dělat provozovatelé affiliate programů, kteří mají velkou konkurenci a denně s ní zápasí? Je něco, co byste jim poradila?
Konkurence je v každém oboru. Proto pro všechny a pro všechno platí se něčím odlišit, být výjimeční a mít zvučné jméno. Určitě je třeba na všem každý den pracovat a vylepšovat, nikdo nesmí usnout na vavřínech, jinak ho konkurence převálcuje. Je dobré se věnovat affiliate v oboru, který je vám nějak blízký nebo se v něm na začátku intenzivněji vzděláte.

Co je podle vás pro vytvoření affiliate programu nejdůležitější? Na co by ti, co se ho chystají založit, měli myslet?
Určitě by nejprve měli zvážit, jak moc se do affilu chtějí pustit a podle toho vyčlenit jednoho zaměstnance nebo najmout externího affiliate manažera. Dále vyřešit otázku, jak program spravovat – zda vlastními silami, pronájmem licence nebo prostřednictvím affiliate sítě. Pak už je jen na nich, pro jaké reklamní prvky se rozhodnou, co vše partnerům nabídnou. Velmi důležité je zaměřit se na správnou cílovou skupinu pro získávání potenciálních partnerů a následná komunikace s nimi.

Exiteria je velká společnost, mohou se ale ve světě affiliate uplatnit i menší hráči?
Pokud přijdou se zajímavým produktem nebo službou, nebo u standardního produktu nabídnou něco navíc, pak může uspět každý – to podle mě neplatí jen pro affiliate, ale pro podnikání obecně.

Doporučíte nějaké české nebo zahraniční nástroje, které lze při budování affiliate využít?
Naše společnost se rozhodla pro zakoupení platformy Affilboxu, se kterou jsme spokojeni. Vždy nám vyšli vstříc. Dále bych doporučila i literaturu, názory a rady zkušených manažerů z oblasti affiliate, které lze najít na internetu v rozhovorech a na YouTube. Zkrátka jakákoliv informace, zkušenost někoho jiného vám může pomoci při budování vašeho affiliate programu a při vyhýbání se případným chybám.

Jak se do budoucna chystáte s programem Exiteria pracovat, rozvíjet ho a rozšiřovat?
V současné době spolupracujeme s řadou partnerů a do budoucna ji hodláme samozřejmě rozšiřovat. Připravujeme neustále nové propagační prvky a v plánu je také spuštění motivačních akcí pro partnery. Pracuji také na svém vzdělávání, abych včas zachytila nové trendy v oboru a mohla je využít jak ve prospěch Exiterie, tak i našich partnerů.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

ondrej-hajek-web

E-shopům roste podíl affiliate na obratu. Jak to? | Ondřej Hájek (eHub)

david-brenner-web

SEO e-shopu jako hlavní zdroj objednávek? | David Brenner (Klenota.cz)

lukas-adamek-web

Affiliate marketing v e-shopu Trenýrkárna.cz | Lukáš Adámek

Právě vyšlo

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

juraj-harkabuzik-web

Zákaznická podpora: Jak na ni najít nejlepší lidi? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero.cz)

Premium
jiri-hlavenka-web

Krize ve firmě nikoho nebaví. Jak z ní vzejít silnější? | Jiří Hlavenka

Nejoblíbenější

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Premium
ruslan-skopal-web

Marketplaces. Jak na nich prodává Trenýrkárna? | Ruslan Skopal

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
pavel-hrstka-web

Jak si spočítat investice do firmy? | Pavel Hrstka (CityZen)

Premium
jan-simkanic-web

Deník N: Cesta ze ztráty k provoznímu zisku | Ján Simkanič

michal-koubek-web

Aktuální stav české ekonomiky a výhled do budoucna | Michal Koubek

Premium
lukas-pitra-web

Lukáš Pítra: Jak si uklidit ve firmě?

Inzerce