Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Úleva pro všechny podnikatele? Od ledna se ruší povinné plátcovství DPH a mnohým se otevře cesta nejen ke Google Adsense!

Novela zákona o DPH, která je v současnosti opět projednávána v poslanecké sněmovně, ruší povinnost stát se plátcem DPH při přijetí či poskytnutí služby v rámci EU mimo ČR. Nově se zavádí „identifikované osoby“, přečtěte si přehled dalších změn.

Od roku 2010 musíte být plátce

Od 1. ledna 2010 platí velmi kontroverzní a kritizovaná novela zákona o DPH. Česká republika opět musela celé EU ukázat, že její nařízení pojímá ještě přísněji než všichni ostatní. V ostatních evropských zemích platí, že pro obchod v rámci EU se živnostník či drobný podnikatel musí registrovat, nestává se však plnohodnotným plátcem DPH. Pouze v ČR se podnikatel stává plnohodnotným plátcem DPH dnem  přijetí či poskytnutí služby v rámci EU bez ohledu na obrat!

Povinné plátcovství poškozuje podnikání

Povinné plátcovství se může jevit jako pouhá hloupost, jeho dopady jsou však obrovské. Drtivá většina podnikatelů si za těchto okolností rozmyslí příležitostné obchody se zahraničím, protože to pro ně znamená neúnosné navýšení nákladů i byrokracie.

Nejvíce toto nařízení postihlo živnostníky, zejména však online podnikatele, kteří často využívají zahraničních služeb či naopak poskytují služby i do zahraničí. Při vlastní tvůrčí činnosti a malém obratu je plátcovství DPH jednoznačně velmi nevýhodné. V mnoha případech jsou navýšení nákladů a vynucená byrokracie natolik velký problém, že podobné podnikání činí ekonomicky neúnosným.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Příklady z praxe

Pokud jako živnostník používáte reklamu Google AdWords, prodáváte reklamu přes Google AdSense a využíváte různé reklamní, prodejní či affiliate sítě v rámci EU, automaticky se stáváte plátci.

Totéž platí, pokud prodáváte své produkty online, například programy, zdrojové kódy, texty, fotografie, ilustrace, textury, 3D modely a řadu dalších služeb. Právně neřešitelná situace nastává zejména u fakturování prodejů přes různé provizní sítě či zprostředkovatelské agentury.

Často ani nelze vyhovět všem zákonným požadavkům, protože v zahraničí podobný předpis neexistuje a situaci nelze rozumně vyřešit, popřípadě je s tím spojena taková míra byrokracie, že spolehlivě zlikviduje veškerý zisk.

Od ledna 2013 se plátcovství zřejmě zruší

Trvalo téměř dva roky, než se konečně tento nepodařený paskvil začal řešit. Od ledna 2013 by mělo být povinné plátcovství zrušeno. Úprava stávajícího systému je bohužel přilepena k balíku novel zákona o DPH, který byl senátem vrácen do sněmovny. Změna režimu plátcovství by měla začít platit i v případě odmítnutí zvýšení DPH, nicméně se začátek platnosti může kvůli problematickému schvalování protáhnout.

Nově bude „identifikovaná osoba“

Podle nových předpisů se přijetím či poskytnutím služby nestáváte plnohodnotným plátcem, ale pouze tzv. „identifikovanou osobou“. Identifikovaná osoba není totožná s „osobou identifikovanou k dani“, tj. s plátcem DPH, ale je jakousi nadřazenou skupinou. Identifikovanou osobou se může stát i právnická osoba nepovinná k dani.

Povinnosti a práva identifikované osoby

Identifikovaná osoba bude moci obchodovat s dalšími subjekty v rámci EU mimo svůj domovský stát, aniž by byla nucena stát se plátcem DPH. Nově budou daňové evidenci podléhat pouze obchody se zahraničím, ale nebude to mít vliv na účtování DPH v tuzemsku.

Mezi povinnosti patří povinnost přiznat DPH při přijetí služby od osoby neusazené v tuzemsku a dále povinnost podat souhrnné hlášení podle § 9 odst. 1. zákona o DPH při poskytnutí služby plátci v jiné členské zemi EU.

Předpisy o DPH jsou příliš komplikované

Pro mnohé podnikatele jsou již současné předpisy natolik komplikované, že nemají šanci sami řešit účetnictví a v podstatě jsou nuceni využívat služeb účetních a daňových poradců. Nejhorší však je, že často už ani sami úředníci FÚ nedokáží problémy při obchodování se zahraničím vyřešit a jednoznačně odpovědět, co se jak má zaúčtovat a hlásit. Podnikatelé se tak ocitají ve velmi nepříjemné situaci.

Novela DPH na 2013 má i další novinky

Kromě avizovaného zvýšení DPH o 1 % a omezení výdajových paušálů přináší novela zákona o DPH celou paletu dalších novinek. Noví plátci DPH budou mít povinně nastaveno zúčtovací období na měsíc a teprve po určité zkušební době budou moci přejít na čtvrtletní režim. To samozřejmě bude zvyšovat náklady na administrativu. Protože jsou s výběrem DPH problémy, zavádí stát pochybné praktiky jako je černá listina neplatičů DPH či způsoby ručení za DPH.

Mezi další novinky patří také povinné nahlašování účtů využívaných k podnikání a podávání elektronických přiznání.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Mgr. Zbyněk Buřival

Nadšený fotograf a cestovatel specializovaný na prodej přes fotobanky. Příležitostný tvůrce webových projektů.

Nenechte si ujít

Premium
michal-pohludka-web

Jak vybudovat dlouhodobě úspěšnou firmu? | Michal Pohludka

samuel-ondrisak-web

Jak připravit e-shop na rok 2023? | Samuel Ondrišák (Dexfinity)

huba-babinec-web

Česká e-commerce v roce 2023. Jaká bude? Duel Shoptetu a Skladonu

Právě vyšlo

Premium
martin-mates-web

Rozpad managementu firmy a špatný výběr manažerů | Martin Mates (Econea)

jan-kodytek-web

Jak zanalyzovat stav jakékoliv firmy? Zkuste metodu 3S | Jan Kodytek (JPF)

Premium
vilem-minarik-web

Školil tisíce lidí na 5 kontinentech. Co se naučil? | Vilém Minařík

Nejoblíbenější

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Komentáře

Lukáš

Před 10 roky

Tak doufám že tato změna dopadne a začnu zase využívat Google AdSense, kdy jsem z důvodu DPH ho musel zrušit. Také se včera objevil nový systém možná konkurent této službě, který přináší i novinku z výdělku za partery. http://webitech.cz/alternativa-ppc-kampanim-mlick-je-tu/

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
ivana-sediva-web

Růst firmy: Jak mu postavit pevné základy? | Ivana Šedivá

Premium
radovan-vavra-web

Radovan Vávra: Jak přemýšlet nad budoucností firmy?

Premium
jiri-janku-web

Poločas zakladatele eBRÁNY. Jiří Janků o přístupu k firmě

Premium
jakub-vejmola-web

Jakub Vejmola alias Kicom: Byznys Bitcoinového Kanálu

Inzerce