Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Michal Švihnos: Byl mezi prvními dovozci elektronických cigaret a dnes prodává knihu o dovozu z Číny

Inzerce

Inzerce

michal-svihnos-velkyMichal Švihnos je podnikatel s širokým polem působnosti. Má vlastní bezpečnostní agenturu, pracuje jako manažer Dominiky Myslivcové, získal cenné zkušenosti při provozu internetových eshopů a kromě mnoha dalšího před pár dny vydal vlastní knihu Dovoz zboží z Číny. Neváhali jsme a položili mu několik otázek, které mohou nejen zájemcům o čínský trh pomoci.

Inzerce

Jaké jsou nejčastější překážky pro podnikatele při dovozu z Číny?
Překážek je více, motivace je však čím dál silnější. Každý už má dost nevýdělečných a nicneříkajících projektů a e-shopů se stále stejným zbožím či službami, které se v ČR hojně nabízejí k prodeji. Proto se čím dál více podnikatelů zaměřuje právě na import zboží ze zahraničního trhu, v tomto případě z Číny.

Než dojdu k překážkám… Spousta podnikatelů, zejména těch začínajících, vůbec neví, co kupovat, dovážet a prodávat. Často jsou to různé cetky, doplňky k mobilním telefonům, oblečení, tablety, různé gadgety a podobně. Setkávám se se spoustou zájemců o dovoz a jsou mezi nimi i tací, kteří mají jasno. Po rozebrání konkrétního případu se ale dostaneme k tomu, že ceny již tolik zajímavé nejsou v návaznosti na drahou přepravu nebo poskytování následného servisu. Spousta potenciálních dovozců si ani neuvědomuje, co mohou dovážet a co naopak nesmí. Setkal jsem se i s kuriózními požadavky na výrobu, ale to zde zmiňovat nechci.

Protože se ve skutečnosti veškeré informace objevují v knize Dovoz zboží z Číny, zmíním tu jen pár informací.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Úvodní překážkou je jistě strach o to, že podnikatel může na takovou vzdálenost přijít o peníze v rámci podvodného jednání. Objedná zboží, pošle peníze a „dodavatel“ přestane komunikovat. Já to však tak černě nevidím. Jsou určité bezpečnostní zásady a postupy, které když podnikatel dodrží, toto riziko minimalizují.

Vy jste nikdy podveden nebyl?
To nemohu říci, ale mám zkušenosti i s podvodem na českém Aukru, kdy jsem byl jako spotřebitel podveden o více než pět tisíc korun. A to je český „dodavatel“ od vás vzdálen třeba 30 km. Číňan 8000 km. I přesto, že podvedených bylo stovky, Policie ČR případ odložila. Podnikání je risk a v porovnání s jinými případy se stále jedná o přijatelné riziko.

Kde tedy hledat solidního dodavatele?
Jednoznačná odpověď je taková, aby podnikatel za svým dodavatelem do Číny vycestoval. Příležitostmi je jistě nespočet konaných veletrhů v Hongkongu a Číně. Pokud podnikatel nemá na cestu finance nebo čas, lze vyhledání provést na internetu. Tam je ale potřeba být obezřetný. Vyhledání na b2b portálech není nic složitého, avšak podnikatel musí dodržovat určité postupy.

Jak lze následně ověřit, zda je dodavatel výrobce či dealer?
U drobných dovozců je to podle mne jedno. Pokud si nechají zaslat 50kilový balíček kurýrem, může jim být jedno, zda jeho dodavatel je výrobce, nebo překupník. Kolikrát mají překupníci lepší ceny než sám výrobce. A o servisu ani nemluvě.

Mohou nastat nějaké problémy při následné komunikaci? A jak vůbec komunikovat?
Problémem může být určitá jazyková bariéra. A to nejen ze strany českého podnikatele, ale i z čínské strany. Ne každý je v anglické technické terminologii vzdělaný a v případě řešení rozhodných detailů může vzniknout problém. Tím spíše po emailové komunikaci bez možnosti výrobek vyzkoušet a otestovat. Mně angličtina také nikdy moc nešla, ale domluvil jsem se.

Na jaké platební metodě se s dodavatelem domluvit?
Platebních metod je více a každá je vhodná pro jiný případ a fázi spolupráce. Existují i platební metody, které mohou do jisté míry kupujícího ochránit před podvody, ale ne každý dodavatel na ně přistupuje a problematika je obecně složitější. Jen kniha o nich pojednává na dvaceti stranách.

Jak je to s daněmi a se clem? Jak je vypočítat?
Pro výpočet cla posouží jedna z metod, která je uvedena na mém fóru importservis.cz. Na otázku kdy a v jaké výši se bude platit daň z přidané hodnoty, je v podstatě jednoduchá odpověď. Vždy nad celkovou hodnotu zásilky 22EUR (mezi soukromými osobami nad 45EUR). Procesně však rozlišujeme plátce a neplátce DPH. Problém ale dělají ti podnikatelé, kteří chtějí ušetřit každou korunu na daních a vymýšlejí, jak by si nechávali zasílat nízkohodnotové nebo podhodnocené zásilky. Tímto tématem se ani nezabývám.

Jak se řeší případné reklamace?
K této otázce řeknu jen fakta: České právo hovoří o poskytování záruky 24 měsíců. Číňané dávají 12 měsíců. Náklady na přepravu drahé, popřípadě zdlouhavé, často se nestihne zákonná lhůta pro vyřízení reklamace. Dá se říci, že dovozce bude celý reklamační proces dotovat. Východiskem je bezporuchové zboží, nebo levně nakupovat a draze prodávat.

Co když se stane nějaká mimořádná situace v souvislosti s mým výrobkem?
Každý výrobek může mít poruchu přijatelnou, nebezpečnou, ale i majetek a život ohrožující. Pokud dovezete nabíječku k telefonu a ta shoří společně s celým bytem, zaplatí to ten, kdo výrobek uvedl na trh. Pro tyto případy je vhodné podnikatelské pojištění.

Co vše je pro dovážení zboží z Číny nutné zařídit?
Především je důležité mít elán s určitou dávkou trpělivosti. Povinností je mnoho a vždy závisí na konkrétním obchodním případu. Od přidělení EORI čísla na celním úřadě, přes zajištění technické dokumentace, posouzení shody s technickými normami, vyhotovení ES prohlášení o shodě, umístění zákonných označení, tvorbu návodů v úředním jazyce země uvedení na trh, registraci a odvádění recyklačních a autorských poplatků až po pojištění. V tomto ohledu též kniha pomůže.

Je to snazší, nebo složitější než dovoz např. z USA?
O praktickém importu z USA toho vím jen málo. Nicméně v rámci povinností se právní předpisy vztahují na třetí země, což je Čína i USA bez rozdílu. I přesto, že čínské výrobky ovládají USA stejně jako EU, s výrobky vyrobené v USA je menší potíž. A to zejména v otázkách bezpečnosti a kvality. Navíc obchodníci z USA jsou nám rozhodně mentalitou blíže než obchodníci z Číny. Lze se tedy lépe a výhodněji dohodnout.

Jaké máte vlastní zkušenosti s dovozem z Číny?
V prvním ročníku na vysoké škole jsem začal podnikat. Rok jsem úspěšně vedl úklidovou firmu, ale neustále mě lákala práce doma a e-shopy. Protože jsem se rád odlišoval od ostatních podnikatelů, kteří podnikání vedou jinak, než bych ho vedl já, potřeboval jsem něco, co tu není, co bych uvedl jako „jednička“, kompletně bych vytvořil strategii a když to půjde, dostavil by se úspěch.

Jako student jsem tehdy měl prostředky na hosting a pár korun na první zboží. Ač to všechno pro mě byla jen taková hračka ve volném čase mimo studium, opravdu se povedlo vytvořit několik větších a ziskových e-shopů. Dovážel jsem mnoho produktů. Nejúspěšnější však byly koncem roku 2007 elektronické cigarety. Nikdo nevěděl, co to je. Dnes, když přijdu do baru a všichni je tam kouří, rád dělám neznalého a nechávám lidi vysvětlovat mi, co to vůbec je. (smích)

Celý proces podnikání byl hodně o kreativitě a o odlišení od ostatních podnikatelů. Z původního vkladu do podnikání 5 000 Kč, jsem za dva roky měl statisícové zisky, vlastní prodejnu a dokonce e-shop v Německu. Poté jsem měl ještě další e-shopy, též s výrobky z Číny, které jsem však s koncem studia odprodával.

Proč jste knihu napsal a komu je určena?
Zaplnil jsem v podstatě díru na trhu a odpověděl na nejasné otázky všem, kteří chtějí do dovozu jít. Zjednodušeně jsem shrnul do jedné publikace to, co jsem se celá ta léta učil.

Stojí 999 Kč. Nezdá se vám to na knihu příliš mnoho?
Mně osobně ne, i když někomu určitě ano. Mé výrobky a služby nikdy nebyly levné. Naopak se řadily spíše k nejdražším na trhu. Řeknu však to, že kdyby zde taková kniha byla před 6 lety, kdy jsem import s Čínou začínal, koupil bych si ji i za dva tisíce. Ze zkušeností vím, že jedna návštěva ČOI stojí 10 000 Kč. To se mi zdá příliš mnoho.

Podnikáte v Číně?
Už ne. Styk s Čínou a partnery si do jisté míry uchovávám, ale s Čínou již neobchoduji. Je to o dalším jedinečném nápadu, který se mi už dlouho nedostal. Pověsil jsem to na hřebík. Navíc mě to přestalo bavit. Tím ovšem ostatní zájemce o dovoz neodrazuji. Jen jsem člověk, který nechce dovážet vše, co mu cvrnkne přes nos. Podnikání nebylo mým celoživotním snem, jen se mi prostě podařilo pár dobrých akcí. Chtěl jsem si v klidu a s penězi dodělat VŠ a najít zaměstnání v oboru.

Sled ekonomických událostí státu to ale nedovolil, a tak s praxí hledám v soukromé sféře. Paradoxně s tím mám však problém. Nikdo by ani nevěřil, kolik zaměstnavatelů nechce lidi s vlastními nápady a kreativitou. Inzeráty se hemží požadavky na cílevědomost, kreativitu a samostatnost a přitom chtějí roboty na předem definované úkoly a na kreativitu a strategii si nesmyslně najímají externisty. Je to ale vina HR procesů ve firmách… Jak může personalista v uchazeči objevit něco, co strategický majitel firmy v duchu potřebuje?

Takže se nyní starám o prodej knihy, píši další o strategii podnikání a e-shopech, pomáhám při různých projektech těm, co potřebují, chodím po pohovorech a s úsměvem přijímám odmítání. V září bych rád uspořádal masivní přednášku o importu z Číny, a to zejména pro studenty. Zatím hledám organizátora.

Těm, kdo však mají nějaký kvalitní byznys plán a vědí objem případného dovozu, jsem schopen přes jednoho z partnerů v jejich obchodním případě pomoci s kompletním zajištěním importu.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už bezmála 1 200. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Nenechte si ujít

Premium
jan-herka-web

Wuders: Jak se buduje a řídí firma na nábytek? | Jan Herka

marek-odehnal-web

Co znamená přijetí Eura pro investory? | Marek Odehnal

pravdik-hlisnikovska-web

Jak se zachránila firma se ztrátou 37 milionů korun? | Elena Hlisnikovská a Michal Pravdík

Premium
dalibor-musil-web

Změna oboru na volné noze. Jak rozjet něco nového? | Dalibor Musil

Premium
michal-vodak-web

Heureka: E-commerce čekají obrovské změny. Co mají e-shopy dělat? | Michal Vodák

petr-macek-web

Průzkum: Jak vidí české firmy svou budoucnost? | Petr Macek (Caflou)

Premium
jan-moravcik-web

Jak zvýšit ziskovost e-shopu? Příklad GentlemanStore.cz | Jan Moravčík

jiri-rostecky-jiri-jemelka-web

Jirka Rostecký o řízení firem: Vytvořte si dobré majitelské zadání | Jiří Jemelka (JPF)

Komentáře

Anatoly

Před 10 roky

Zajímavý rozhovor, trochu mě zarazilo, že i přes jeho „úspěchy“ se chce stát zaměstnancem a držet se jistoty. Zřejmě neklape vše tak, jak si přeje, aby klapalo. Díky za článek

Odpovědět »

honza

Před 10 roky

ano, to jsou ty „uspechy“….

Odpovědět »

Gyd

Před 10 roky

Zájemcům o dovozy z Číny můžu doporučit i stručnou brožuru zdarma ke stažení, ta ukáže základy, tipy a triky pro tuhle nám málo známou oblast. http://sinovia.cz/navody/dovoz-z-ciny-bez-rizika-a-se-ziskem/navod39.html

Odpovědět »

Kamilnet

Před 10 roky

No ta brožura je tedy hodně stručná :-) Chtělo by to něco z reálu, perličky, rady, tipy. Čína je podle mě takové pole neorané ještě.

Odpovědět »

Anatoly

Před 10 roky

Čína naopak stagnuje, jejich ceny rostou a kvalita zůstává stejná. Za 5 let se vyplatí najmout 5 studentů z Moravy a výrobu rozběhnout v klidu v ČR a nestrachovat se co, kde se stane a že Číňané Vám pošlou místo červené barvy modrou. Navíc český trh je zcela pokrytý ohledně dovozu zboží z Číny…

Odpovědět »

Adolf

Před 10 roky

Není lepší objednávat KVALITNĚJŠÍ zboží z USA ?…:-))

Odpovědět »

honza

Před 10 roky

Cely clanek podtrhuje muj nazor na onoho cloveka na Webtrhu, neco jako nablyskane nic. Male rany bez vetsiho uspechu. A ted sam prizna, ze nema praci ani napady. Skutecne je treba o nekom takovem psat? A co ono proslavovane „cowo“ centrum? Podle vzhledu zadna slava. Nechci byt za rypala a ani za cechacka, co kritizuje, ovsem pokud skutecne jsem tak uspesny, jak o sobe prohlasuji, pak mi to nekoresponduje s clankem. :) Prijemne hledani prace…

Odpovědět »

koláček

Před 10 roky

Naopak si myslím, že to rozjel docela slušně. Na to, že podnikání bral jen jako přivýdělek ke studiu a když už student není, tak jde normálně do práce. Co je na tom neobvyklého? Osobně mu fandím, vyjadřuje své názory, má zkušenosti do budoucna a hlavně zná svou cenu, což je hodně důležité. Když třeba i ty někdy něco dokážeš, třeba se bude psát i o tobě :-D

Odpovědět »

Radek

Před 10 roky

Pěkný příběh. Fascinujeme, že teprve v roce 2013 byl někdo schopen sednout a napsat o něčem, co má miliardovou hodnotu, tedy o věcech, které si dennodenně kupujeme a užíváme. Jedu v trochu jiném byznyse, takže mě import z Číny ZATÍM neláká, ale klobouk dolů.

Odpovědět »

Milada

Před 10 roky

To vypadá na slušné čtení. Dívala jsem se, že to koupily i vědecká knihovny po ČR. Snad to bude i v těch městských.

Odpovědět »

---

Před 10 roky

Knihovna to nekoupila – z každé vydané knihy se několik výtisků odevzdává a to jde do státní a myslím že i do vědecné (to si jisný nejsem) knihovny… Myslím, že by to tam nikdo nekupoval za ty peníze..

Odpovědět »

Milada

Před 10 roky

To vím, sama jsem vydala 2 knihy. Povinné výtisky se zasílají do Brna, (2x) Prahy a Olomouce (+ 1 regionální podle sídla vydavatele). Ale vědecké to mají třeba v ústí, kladně, ostravě a liberci. Ony to kupují, když jde o zajímavý titul na cenu nehledí. Sama vím z vlastní zkušenosti ;)

Odpovědět »

Radek

Před 10 roky

Můžete dát odkaz na Vaší knihu?

Odpovědět »

Milada

Před 10 roky

Odpovědět »

Marian

Před 10 roky

Cerstve vystudovany nezamestnany vysokoskolak radi, jak dovazet z Ciny? Kdyby mu to vynaselo, tak to bude delat a ne chodit po pohovorech a stezovat si, ze ho neberou jak male decko. Chtel bych videt cloveka, co si tu knihu za 999 koupi :D

Odpovědět »

Michal Švihnos

Před 10 roky

Myslím, že je jedno jak se lidský život vyvíjí. Hlavně, že jde kupředu, se změnami, které daného jedince posilují. Někdo má rád dobrodružství a někdo ho již zažil. Někdo žil ve Francii, ale vrátil se do Čech. Někomu vyhovuje soustavná činnost a někdo se chce měnit. Jde o to, aby každý krok, který udělal, byl krokem vpřed.

Jinak tento pátek jsem pozván do Českého rozhlasu debatovat se senátorem a dozorovými orgány na téma importu z Číny. Nevím, kdy to budou vysílat ani neznám otázky, ale pokud to někoho zajímá jistě si to vyhledá a snad tam nějaké cenné informace posbírá.

Hodně síly
M.Š.

Odpovědět »

Dobrodil

Před 9 roky

Dobrý den, já vozím taktéž věci z Číny. Když jsem se to řešil sám, hodněkrát sem se napálil. TEĎ už nějakou dobu využívám společnost http://www.elecs.cz/spolecnost a od té doby mám vcelku po starostech s dovozem a vším k tomu společného.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Premium
michal-vodak-web

Heureka: E-commerce čekají obrovské změny. Co mají e-shopy dělat? | Michal Vodák

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
filip-drimalka-web

AI mění řízení firem. Co můžete vyzkoušet už nyní? | Filip Dřímalka

Inzerce