Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Michal Hardyn: Dobré affiliate sítě nemyslí na nic jiného než spokojenost affiláků i klienta

Inzerce

Inzerce

michal-hardyn-velkyPřed několika dny jste na našem magazínu mohli číst rozhovor s Michalem Majgotem. Povídali jsme si o affiliate a Michalovy odpovědi vyvolaly mnoho ostrých diskuzí na sociálních sítích, do kterých se kromě affiláků zapojila i řada online konzultantů.

Inzerce

Diskuze se ubírala směrem k etičnosti a vůbec smyslu affiliate v Čechách. Svým článkem na to reagoval také Michal, který díky rozhovoru získal i nové zájemce o svou knihu. Já se ale rozhodl tématu věnovat dále, a proto jsem položil několik tvrdších otázek Michalovi Hardynovi.

Ten rozhodně má o affiliate co říct. Je zakladatelem jedné z největších affiliate sítí v Čechách, řídí společnost 5DM, byl jedním z předních zaměstnanců Elephant Orchestra a sám sebe prezentuje i jako průkopníka výkonnostního marketingu. Co tedy na všechnu tu kritiku, negativní názory a dokonce i hádky říká?

Michale, tak jako asi na všechno, jsou i na vydělávání prostřednictvím affiliate různé názory. Některé jsou pozitivní, jiné veskrze velmi negativní. Kdybys to měl shrnout, o čem podle tebe affiliate je a jaký je jeho smysl?
Affiliate je forma výkonnostního marketingu. Klientům nabízí možnost, jak prostřednictvím internetu prodávat více produktů a služeb při měřitelných nákladech na tyto prodeje. Dále zde jsou affiláci, kteří umí na internetu oslovit potenciální zákazníky a mají zájem si vydělat předem domluvenou odměnu z každého prodeje.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Klienty a affiláky propojuje affiliate síť (třeba jako náš AffiliateClub.cz), která technologicky a obchodně zastřešuje spolupráci, počítá odměny, procesuje výplaty a celkově se stará o vztahy v affiliate businessu a jeho osvětu.

Jak tebou zmínění affiláci potenciální zákazníky oslovují? Jak to v praxi vypadá?
Affiláci využívají kampaní v affiliate sítích, které se na získávání a správné nastavení nových affiliate kampaní specializují. Dobré affiliate sítě dodají affilákům kampaně na zlatém podnose a starají se o spokojenost affiláků i klienta. To je pro ně velká priorita a nemyslí na nic jiného.

Kolik dobrých affiliate sítí, které nemyslí na nic jiného než na spokojenost affiláků a klientů, tu máme?
Neskromně bych řekl, že tento přístup je pevně zakotvený pouze v DNA affiliate sítě AffiliateClub.cz. Celkem na českém trhu vidím 3–4 affiliate sítě, které to myslí s affiliate alespoň trochu vážně.

Jaká je základní myšlenka affiliate? Proč vůbec vznikl?
Cílem je uspokojit potřeby klientů, kteří chtějí prodávat více produktů a služeb při měřitelných nákladech. Affiliate business má počátky v Americe v polovině devadesátých let minulého století. Prodejci měli zájem navýšit své prodeje a byli ochotní nabídnout za tyto extra prodeje provizi.

Dá se tedy říci, že affiliate je v podstatě vše, kde jedna ze stran vydělává na provizi z uskutečněného prodeje apod.?
Takové zobecnění bych asi nepoužil. Pokud například lobbista někde na golfu „dojedná“ zakázku na stavbu kusu dálnice a dostane za svou práci provizi od stavební firmy, nemluvil bych v tomto případě o affiliate.

To je také častá diskuze. Kde je tedy hranice mezi tím, co ještě lze affiliate nazvat, a co už ne? Když se obchod odehrává online?
Jako affiliate je v ČR vnímám provizní prodej přes internet.

Jak bys popsal to, co affiláci dělají? V čem spočívá jejich práce?
Princip je jednoduchý – affiláci propagují produkty a služby z affiliate kampaní. Vychází z  podkladů a zadání kampaně. Affiláci investují svůj čas a zdroje do podpory kampaně a velmi citlivě sledují profitabilitu své práce.

Na čem je tato profitabilita závislá?
Affiláci mají na svou činnost významné náklady – práce affiláka, práce jeho kolegů a dodavatelů (grafika, copywritting, vývoj webu), reklama (SEM, SEO, bannery, PR). Když to zjednoduším, náklady jsou jednak jednorázové, jako příprava webu a kampaní. Druhak mají affiláci provozní náklady, jako optimalizace webu a náklady na kampaně.

Je zásadní, aby v nějakém rozumném časovém horizontu výdělek z kampaní pokryl jednorázové náklady a následně byl po odečtení provozních nákladů projekt v zisku.

Vím, že nelze paušalizovat, ale vytváří většina z nich alespoň nějakou přidanou hodnotu? A pokud ano, jakou?
Z mého pohledu významná část affiláků vytváří značnou přidanou hodnotu – kvalitní content, přesně cílené placené kampaně, rozvíjí své projekty, pracují s uživateli, soustředí se na použitelnost.

Dneska už to jinak ani nejde. Dávno pryč jsou doby, kdy stačilo vytvořit web na URL odpovídající klíčovým slovům z affiliate kampaně, web se prosadil ve vyhledávačích a začal generovat konverze a odměny.

michal-hardyn-2
Podle Michala vytváří většina affiláků značnou přidanou hodnotu.

Můžeš uvést nějaké projekty, které tito lidé vytvořili a které bys vyzdvihl jako plnohodnotné smysluplné weby s vysokou přidanou hodnotou pro své čtenáře? Jde mi o to, že někteří schopnost affiláků vytvářet takové weby zpochybňují.
V zahraničí patří mezi mé oblíbené affiliate projekty www.moneysavingexpert.com, který se hrdě hlásí k affiliate myšlence a prostřednictvím kvalitních rad a informací pomáhá lidem šetřit peníze. Na podobném principu fungují naše affiliate projekty TopSleva.cz a TopSrovnani.cz, které lidem šetří peníze porovnáním slevových nabídek, pojištění nebo cen plynu a elektřiny.

Z českých projektů bych asi zmínil affiliate projekt www.cestujlevne.com, který nabízí užitečné tipy na levnou dovolenou a vydělává na svůj chod díky affiliate odkazům na levné letenky, ubytování nebo půjčovny aut.

Proč ale skoro o žádných affiliate projektech neslyšíme, když mají tak vysokou přidanou hodnotu? Nezdá se ti to také – na to, kolik jich je…?
Osobně mám pocit opačný. Slyším o affiliate projektech denně a pořád. Mezi affiliate projekty patří největší zbožový srovnávač Heureka.cz (některé shopy jsou napojené jako affiliate shopy), další desítky srovnávačů jsou také vybudovány na základě affiliate businessu – TopSleva.cz, Skrz.cz, Slevin.cz, ChytryHonza.cz.

Malým tajemstvím je, že mimo sezónu využívá jeden z největších mediálních domů některé affiliate kampaně, kterými vyplňuje svůj nevyprodaný mediální prostor.

Když se na to vše ale podíváme z toho nejvíce kritického pohledu, negenerují tito lidé opravdu zejména projekty, co moc vysokou přidanou hodnotu nemají? Nejsou to jen přeposílači leadů?
Řada affiláků vytváří velmi zajímavou přidanou hodnotu – viz příklady, které jsem právě zmínil. Samozřejmě se najdou výjimky, které si moc hlavu nelámou s kvalitou affiliate propagace, ale takové výjimky najdete asi v každém oboru, nejen v affiliate.

Jak tyto výjimky vypadají? Co dělají špatně?
Používají zakázané SEO/SEM metody a vydělávají krátkodobě na tom, že nějakou dobu trvá, než vyhledávač kampaň zablokuje.

Nezdá se ti, že se někteří affiláci vrací o pár let zpátky a tvoří weby zejména kvůli odkazům, což je mimo jiné jedna z hlavních věcí, proti kterým Google bojuje? Tedy právě obsahový a odkazový spam?
Nemyslím si, že by v dnešní době nějaká významná skupina affiláků tvořila spam weby. Ta doba je dávno pryč. Vyhledávače mají účinné algoritmy, které spam webům již nedají šanci na prosazení.

A upřímně to nebyli jen affiláci, kdo tvořil weby nízké kvality. Podle mé zkušenosti řada velkých firem vytvářela minisites, které jim pomáhaly vylepšit pozice ve vyhledávačích. Dobře to vím, pro jednu takovou firmu jsem nějakou dobu externě pracoval.

Jak se vůbec ty sám díváš na weby, které jsou tvořeny jen pro prodej odkazů? Mohou konečnému inzerentovi skutečně pomoci, když si na nich odkaz zakoupí?
Z dlouhodobého pohledu už nákup odkazů smysl moc nedává. Konečnému inzerentovi může nákup odkazů spíše uškodit. Nepřirozený odkazový profil je věc, kterou vyhledávače začínají stále více penalizovat.

A když za tebou přijde klient, který chce odkazy nakupovat, co mu tedy řekneš?
Nikdy v životě jsem odkazy neprodával. Nemám, co bych podobnému klientovi nabídl ani doporučil.

Michal Majgot v našem rozhovoru řekl následující: „V dobách velmi hloupého Seznamu jste se mohli dostat na libovolnou první příčku jen za jedno odpoledne práce a za pár týdnů čekání.“ Jak se na to díváš ty a snaží se i dnes affiláci obcházet principy a pravidla vyhledávačů?
Affiláci se snaží vydělávat peníze na internetu a řadě z nich se to solidně daří. Maximalizace zisku je základní cíl firmy, alespoň tak mě to učili na škole. Osobně si nemyslím, že by affiláci obcházeli pravidla vyhledávačů nějak významně více než jiné firmy. Každý se snaží prosadit se ve vyhledávačích – affiláci i ostatní firmy.

michal-hardyn-1
Michal Hardyn vlastní jednu ze tří největších affiliate sítí u nás.

Je podle tebe affiliate pro naprosté začátečníky bez jakékoliv znalosti online marketingu?
Začínal jsem s affiliate před 5 lety a v tu dobu jsem nevěděl o affiliate vůbec nic. Na škole jsem měl na jeden semestr předmět, kde jsem se naučil rozjet webovky přes redakční systém. To bylo vše, co jsem před pěti lety věděl.

Posledních pět let hodně čtu, poslouchám audioknihy, sleduji videa a bavím se se správnými lidmi. Dneska můj AffiliateClub.cz patří mezi 3 největší affiliate sítě na českém a slovenském internetu a v některých parametrech jsme jednička na trhu. Nejtěžší jsou ty první kroky, potom už to jde skoro samo.

A je podle tebe vhodné, aby takto nezkušení lidé prodávali affiliate odkazy a celkově pracovali se svými klienty? Asi víš, kam tím mířím…
Upřímně nevím, kam míříš.

Mířím k tomu, zda je podle tebe správné, aby lidé bez potřebných znalostí nabízeli svým klientům zpětné odkazy za peníze, když tím mohou klientům teoreticky i ublížit než pomoci? Takový klient může být vyhledávači i penalizován, aniž by si riziko sám uvědomoval.
To je spíše dotaz na SEO konzultanty. Klienti většinou nekupují odkazy – odhadem 80 % odkazů nakupují SEO konzultanti nebo jimi řízení linkbuildeři.

Jak hodnotíš postoj některých konzultantů z oblasti SEO, online marketingu a podobně vůči affiliate a jeho „zneužívání“?
Koho si mám představit pod pojmem „některých konzultantů z oblasti SEO“? Osobně ani zprostředkovaně neznám nikoho se jménem „některý konzultant z oblasti SEO“. Znám SEO konzultanty, co si přes affiliate vydělávají balík. Znám pár SEO konzultantů, kteří šťouchají do affiliate businessu. Nemám moc pozitivní názor na lidi, kteří mají potřebu šťouchat do jiných lidí. Je jedno, jestli to je SEO konzultant.

Myslím ty konzultanty, o kterých si sám napsal ve svém článku. Jak se z hlediska etičnosti díváš na jejich práci?
Práce většiny konzultantů si vážím, dělají svou práci, jak nejlépe umí, a jejich činnost přináší určité výsledky. Často jsou konzultanti velmi inteligentní a schopný lidi, které z nějakého důvodu baví práce s klienty a snaží se co možná nejlépe řešit jejich požadavky.

Na druhou stranu i mezi konzultanty jsou lidé, kterým jde jen o peníze, odvolávají se na fráze jako „SEO potřebuje čas“ a jde jim jen o to, aby co možná nejdéle „dojili“ klienta. Takový přístup se mi samozřejmě nelíbí.

Co jsem tak zaslechl, často se jim zazlívá, že „pro peníze udělají vše“. Jakou roli v tom všem hraje etika? A jak k tomu většina přistupuje?
Nemyslím si, že se z pohledu etiky affiláci liší od ostatních podnikatelů. Podívejte se na ostatní obory – vždy najdete férové lidi a najdete i lumpy.

Slyšel jsem ještě jednu věc, a to přirovnání k finančním poradcům, kteří se rychle rozmnožili a sklidili i velkou kritiku. Jak se na tato srovnání díváš ty?
Ani zde bych nechtěl generalizovat. Jsou dobří a špatní poradci. Jsou dobří a špatní lidé. Osobně mám k dispozici fantastického finančního poradce, na jehož kvality a rady nedám dopustit.

Nemůže tato negativní kritika nějak ovlivnit budoucnost a další rozvoj affiliate u nás?
Nemyslím si, právě naopak. Můžu přidat citát? „First they ignore you, then they laugh at you, then they fight you, then you win.“ – Mahatma Gandhi

Jakou vůbec odhaduješ budoucnost affiliate? Jakým směrem se bude vyvíjet?
Z mého pohledu je český affiliate trh teprve na začátku. V tom se shoduji s ostatními v oboru. Porostou současné affiliate vertikály, ale velký růst čeká především úplně nové vertikály. Pěkným příkladem je obor Zdraví, který nedávno neexistoval a teď v AffiliateClubu patří mezi nejsilnější vertikály, které generují každý měsíc šesticiferné affiliate provize.

Na jaké vertikály by se tedy affiláci měli do budoucna zaměřit?
Doporučuji vertikálu Zdraví, která dlouhodobě roste. Zrovna dneska bylo zveřejněno, že Facebook koupil aplikaci Moves, která je ze segmentu Zdraví a Fitness. Ten globální trend je jasný, zvýšený zájem o Zdraví je v zahraničí nějakých 5–10 let a teď ve větší míře přichází také k nám.

Dokážeš porovnat situaci u nás a ve světě? Jsme na tom z hlediska přístupu k affiliate stejně, nebo nějak rozdílně?
Na západ od našich hranic jsou na tom se znalostí affiliate lépe. V ČR je pořád znalost affiliate mezi potenciálními inzerenty velmi malá. I když se to v posledních 2–3 letech hodně zlepšilo, stále je musíme hodně edukovat.

Od koho se mohou začátečníci inspirovat? Koho bys jim doporučil, aby sledovali?
Líbí se mi rozhovory s inspirativními lidmi, které vychází u vás na MladyPodnikatel.cz. To je vždy dobrý začátek – učit se od těch nejlepších.

V zahraničí je obrovské množství affiliate blogů (soukromých i firemních). Každému sedne něco jiného. V ČR můžu doporučit sledovat náš pravidelně aktualizovaný blog.affiliateclub.cz a twitter.com/AffilClub. Osobně bych doporučil nezapomínat na osobní rozvoj a číst také klasické manažerské knížky od autorů, jako je David Allen (Getting Things Done), Stephen Covey (7 Habits of Highly Effective People) nebo Dale Carnegie (How to Win Friends and Influence People).

Kdybys měl na závěr shrnout nějaká pravidla, jimiž se řídit, abychom byli v affiliate úspěšní, co bys řekl?
Makat a používat zdravý selský rozum. To je zaručený recept na úspěch!

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už bezmála 1 200. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Nenechte si ujít

lukas-jaburek-web

Jak se buduje byznys affiliate sítě? | Lukáš Jabůrek (eHub)

ondrej-hajek-web

E-shopům roste podíl affiliate na obratu. Jak to? | Ondřej Hájek (eHub)

david-brenner-web

SEO e-shopu jako hlavní zdroj objednávek? | David Brenner (Klenota.cz)

lukas-adamek-web

Affiliate marketing v e-shopu Trenýrkárna.cz | Lukáš Adámek

milan-pichlik-web

Milan Pichlík: Aktuální stav v českých e-shopech, affiliate marketing, doporučení pro partnery

ondrej-hajek-web

Ondřej Hájek (eHub.cz): Jak správně přistupovat k vašemu affiliate manažerovi?

ondrej-hajek-6-web

Jak úspěšně rozjet vlastní affiliate marketing?

ondrej-hajek-pa-web

Ondřej Hájek (eHub.cz): Nejúspěšnější příběhy české affiliate scény

Komentáře

Affil Lypo

Před 9 roky

Úžasný článek, Michal je skutečně odborníkem svého oboru a je radost vidět tento článek na stránce MladyPodnikatel.cz :)

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
dominik-stroukal

Byznys pohledem ekonoma. Na co se teď zaměřit a je správný čas na prodej firmy? | Dominik Stroukal

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

jiri-rostecky-jiri-jemelka-web

Jirka Rostecký o řízení firem: Vytvořte si dobré majitelské zadání | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
martina-svadbikova-web

Firma nezávislá na zakladateli. Jak to udělat? | Martina Svadbíková (Bella Rose)

Inzerce