Rozhodnutí, zda začít podnikat, nebo zůstat nadále zaměstnancem, určitě není jednoduché. Mnoho lidí nikdy podnikat nezačne, protože se domnívají, že podnikatelem se člověk musí narodit. Jsou přesvědčeni, že podnikání se nedá naučit a většina nových firem stejně brzy skončí. Jiní se naopak vrhnou do podnikání s vidinou toho, že budou svým vlastním pánem. Věří, že když byli úspěšní v zaměstnání, budou úspěšní i v podnikání.
Představa, že se člověk podnikatelem musí narodit, je nejrozšířenější mýtus. Neexistuje žádný podnikatelský gen, který člověk ve své genetické výbavě buď má, nebo nemá. Úspěšnost v podnikání závisí na schopnostech člověka učit se, na jeho vůli a zapálení pro věc. Dále na času, který bude podnikání věnovat a snaze dosáhnout stanovených cílů. Stejně tak nelze říci, že se podnikání nedá naučit. Pro úspěšné podnikání je důležitý nejenom postoj člověka k samotnému podnikání, ale také dobré znalosti procesů, které v podnikání probíhají.
Postoj člověka k podnikání se naučit nedá. Názory na svět, sebe samého, své schopnosti a dovednosti si člověk utváří na základě získaných zkušeností. S postojem k podnikání je to stejné jako s etickým chováním. Můžeme se učit o tom, jak úžasné je podnikat a jak důležité je etické chování, ale to neznamená, že potom budeme mít odvahu pustit se do podnikání, nebo se budeme eticky opravdu chovat.
Procesy probíhající v podnikání se naučit dají. Můžeme se naučit postup při založení firmy, metody analýzy trhu, finanční a marketingové plánování, strategické řízení, řízení zaměstnanců apod. Všechny tyto věci jsou popsány v mnoha knihách o podnikání a zaměřuje se na ně celá řada vzdělávacích a motivačních kurzů.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Na základě získaných znalostí o procesech probíhajících v podnikání a při objevení příležitosti může najednou člověk svůj názor na založení vlastní firmy a začátek vlastního podnikání změnit. Statistiky uvádějí, že v prvním roce ukončí svou činnost až 70 % firem. Do pěti let od svého založení je to celých 90 % firem. Tyto statistiky však nejsou úplně přesné. Je pravdou, že řada firem opravdu zbankrotuje. Mnoho dalších pouze změní svého majitele, nebo jejich původní majitel dobrovolně ukončí svou činnost. A to nemusí být kvůli neúspěchu nebo finančním problémům, ale jednoduše proto, že podnikání přestalo naplňovat jejich očekávání. Úspěch v podnikání velmi záleží na oboru podnikání, typu podniku, způsobu jeho financování, schopnostech a zkušenostech podnikatele a spoustě dalších faktorů.
Představa, že podnikatel je svým vlastním pánem, je také mylná. Přestože vlastní firmu, nemůže se rozhodovat a chovat tak, jak chce v dané chvíli on. Jeho pánem je zákazník a jeho momentální potřeby. Chceme-li v podnikání uspět, musíme především uspokojit potřeby našich zákazníků, a ty se v žádném případě neřídí tím, jak si přejeme my. Spokojený zákazník je pro firmu ta nejlepší možná reklama.
Schopnost být úspěšný v zaměstnání ještě neznamená úspěch v podnikání. Svět zaměstnance a podnikatele se velmi liší nejenom v potřebných znalostech a dovednostech, ale především ve vůli a ochotě obětovat podnikání spoustu svého volného času. Většina času, která byla v minulosti věnována koníčkům, rodině, sportu či odpočinku je nyní využita právě na rozjezd firmy.
Propuštění nebo neschopnost bývá obvykle jedním z nejhorších důvodů, proč mnoho lidí začíná podnikat. Spousta propuštěných lidí ztratilo zaměstnání pouze kvůli své lenosti, nespolehlivosti, nebo neochotě přejít na nové trendy a požadavky. Takový člověk bude úspěšný v podnikání velice těžko, jelikož potřeby jeho zákazníků se mohou měnit každý den. V případě, že nebude schopen se jim přizpůsobit, nezbude mu nic jiného, než své podnikání ukončit.
Znáte ještě další mýty o podnikání? Sdělte nám je.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 4 dny
Před 4 dny
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 4 měsíce
Před 4 měsíce
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Martin
Před 11 roky
Musím říct, že jsem se taky bál začít podnikat, a začátky byly opravdu krušné. Poté se mi dařilo, ale jak již tady bylo zmíněno, bralo mi to veškerý volný čas. Proto jsem se raději nechal zaměstnat a nyní mám čas jak na rodinu, tak na koníčky. Nestalo se Vám někdy něco podobného?
Odpovědět »
petr
Před 10 roky
Já do podnikání vlítnul po hlavě a prostě jel. Vše je o organizaci času a plánování. A co mi určitě pomohlo bylo přestat pracovat z domu a přesunout se do coworking centra. Motivační prostředí udělalo své a získal jsem i spoustu zkušeností a rad od ostatních freelancerů.
Odpovědět »