Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Inspirujte se a vytvořte úspěšnou strategii pro Váš byznys
Získejte ihned použitelné praktické tipy, jak zefektivnit Vaše podnikání
Učte se od Vašich nových mentorů- TOP byznysmenů
Zjistit více

Inzerce

Kdo v Česku provozuje e-shopy?

muz-kafe-pocitac-web
Zdroj fotky: Fotolia.com | Autor: Focus Pocus LTD

Shoptet, který nabízí pronájem vlastního e-shopového řešení, jež je aktivní na skoro 8 tisícovkách e-shopů, vytvořil mezi svými klienty zajímavý průzkum o tom, kdo je vlastně český e-shopař.

Ženy dorovnávají muže

Typický český e-shopař už nemusí být nutně muž. Ačkoliv v roce 2013 vlastnily ženy jen 29,3 % českých e-shopů, letos je to již 36,7 %.

„Ženy se dříve více obávaly, že kvůli nedostatečným technickým znalostem nezvládnou e-shop založit, proto tuto fázi často svěřovaly mužům a posléze se věnovaly až řešení problémů týkajících se samotného podnikání. Je ale vidět, že tento strach pomalu opadá a čím dál více žen zkouší rozjet byznys samy,“ říká v tiskové zprávě CEO firmy Miroslav Uďan.

E-shopy nejsou pro studenty

Ačkoliv se i z našich rozhovorů může zdát, že na internetu podnikají především mladí lidé před třicítkou, není to tak úplně pravda. Podle průzkumu Shoptetu je 43,1 % e-shopařů ve věku 26-35 let. Hned po nich následuje druhá věková skupina – 36-45 let, kterých je 34,5 % e-shopařů.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Přesto ale počet e-shopů, které provozují ještě mladší podnikatelé, roste, a to o 11,6 %. „Od roku 2013 se jedná o nárůst v této věkové kategorii o dva procentní body, což se nemusí zdát jako zásadní rozdíl, ale i tak ukazuje, že se mladí lidé snaží stále více a více využít potenciální možnosti, které internetové připojení nabízí,“ doplňuje v tiskovce Miroslav Uďan. Příběhy některých mladých e-shopařů připravujeme.

Hlavní příjem pro necelou polovinu

Provozování e-shopu nutně neznamená, že pro svého majitele bude hlavním zdrojem příjmu. Dokonce se tak děje pouze ve 42,3 % případů. Mnoho provozovatelů si e-shopem pouze přivydělává nebo pro ně není primární činností.

Jak navíc Uďan v tiskové zprávě dodává, e-shop začne svému majiteli vydělávat v průměru po roce od spuštění. Co všechno e-shopaře čeká a co provozování e-shopu v praxi obnáší, jsme rozebírali s předsedou Asociace pro elektronickou komerci Janem Vetyškou.

Na celé video se můžete podívat zde.

Jednoduchý život ale nemají ani ti, jejichž e-shop dosahuje už větších čísel. Své o tom vyprávěl Martin Rozhoň, zakladatel sítě e-shopů Vivantis.

Rozhovor s Martinem již najdete na našich stránkách.

Pro více jak polovinu je to poprvé

Zajímavá je i statistika počtu e-shopařů, pro které je e-shop první zkušeností s podnikáním. Jejich počet dosahuje 63 %. 35 % dotázaných už v minulosti e-shop mělo a 28 % podnikalo v jiném oboru.

E-shopaři nejčastěji prodávají oblečení a módní doplňky (16 %), ostatní zboží (15 %), potřeby pro dům a zahradu (11 %), potraviny (6 %), elektro (6 %), sport a turistika (6 %) a auto-moto (6 %). 19,8 % e-shopů vzniklo jako podpora kamenné prodejny.

Na internetu i pro informace

Co udělalo radost nám, je statistika počtu e-shopařů, kteří informace o marketingu hledají na internetu. Až 95 % z nich. 30,8 % ke sebevzdělávání využívá i různé semináře a 28,3 % zase knihy.

Pouze 1000 Kč za online marketing každý měsíc zaplatí 24,3 % dotázaných. 34,5 % do 5000 Kč.

Zdroj: Tisková zpráva Shoptet

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

podnikatel-box-web

Jde to i bez Heureky? Možná jde. Alza.cz je první, kdo se přidá?

juraj-harkabuzik-web

Zákaznická podpora: Jak na ni najít nejlepší lidi? | Juraj Harkabuzík (CustomerHero.cz)

Premium
jiri-hlavenka-web

Krize ve firmě nikoho nebaví. Jak z ní vzejít silnější? | Jiří Hlavenka

Právě vyšlo

vit-endler-web

Investice přes crowdfunding pohledem investora. Jak nad nimi přemýšlet? | Vít Endler (finGOOD)

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

marco-marinucci-web

Udržitelnost v byznysu v praxi | Marco Marinucci (Generali Investments CEE)

Nejoblíbenější

Premium
miroslav-udan-web

Vybudoval Shoptet. Díky čemu firma utekla konkurenci? | Miroslav Uďan

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Premium
ruslan-skopal-web

Marketplaces. Jak na nich prodává Trenýrkárna? | Ruslan Skopal

Komentáře

Jan Kalianko - E-shop konzultant Sledovat @eshopkonzultant

Před 7 roky

Je super, že jsou prezentována nějaká data, ale nejsou to data celého trhu, jen jeho části na ShopTetu. Proto bych považoval nadpis za zcela zavádějící. Článek vůbec nemluví o stavu provozovatelů e-shopů v česku, nýbrž jen u jednoho poskytovatele.

Odpovědět »

Miloš

Před 7 roky

To spise to video… ale i tak ma nakonec pravdu s tim, ze nezakladat… Tedy urcite to jde, ale bez krabice, za jednotky statisicu (radeji desitky) a pak to bude fungovat, pokud vite, jak na to – segment je vicemene jedno, muze byt i konkurencni. Je spoustu zpusobu, jak to dokazat a i za kratky cas. Cim vetsi investice a vetsi zkusenosti tak je vysledek teoreticky zaruceny. Dle meho je nejvetsi problem v lidech a v jejich odbornosti. A prave proto je tady vice nez 30 tis. shopu. Jenom muj nazor.

Odpovědět »

Petr

Před 7 roky

Článek je označen jako inzerce tak se nedivte

Odpovědět »

Jiří Rostecký Sledovat @jirirostecky

Před 7 roky

Petře, článek označen jako inzerce není. Informuje o průzkumu společnosti Shoptet, který je maximálně relevantní k zaměření našeho webu. V zájmu objektivity je hned v prvním odstavci uvedeno, o jakou společnost se jedná a na jakém vzorku je průzkum realizován. A tedy, že jen mezi jejími zákazníky.

Děkuji za komentáře.

Odpovědět »

Jan Kalianko - E-shop konzultant Sledovat @eshopkonzultant

Před 7 roky

Také jsem si označení jako komerční sdělení nevšiml nikde… Ale hold jsou tu asi tací, kteří automaticky každý textový obsah berou jako komerční a jen videa jako „nekomerční“ obsah. To je podle mě podnět pro tebe Jirko, zamyslet se nad tím a nějak to zkusit napravit možná…

Odpovědět »

Jiří Rostecký Sledovat @jirirostecky

Před 7 roky

Honzo, sám víš, že to bych musel jako komerční označit veškeré články a videa. I rozhovory s tebou ti dělaly reklamu, stejně jako rozhovory se všemi mými hosty.

Dokonce se v minulosti, když jsem ještě dělal iParťáka, objevovali lidé, co zase říkali, že obsah tvořím jen jako reklamu pro sebe a pro svou firmu.

Tohle nemá cenu řešit, netíží mě to a neřeším to, protože nevyjdu vstříc všem. Raději chci investovat energii do toho, aby ten obsah byl co nejkvalitnější.

Odpovědět »

Jan Kalianko - E-shop konzultant Sledovat @eshopkonzultant

Před 6 roky

Jirko, samozřejmě že v každém článku, kde je někdo zmíněn, se najdou tací, co si budou myslet, že je to reklama. Spíše jsem měl na mysli, že většina textových článků (mimo videí), které se zde objevují, jsou v poslední době komerční sdělení. Proto možné hodně lidí „každý text“ chápe jako komerční sdělení a ani neřeší, jestli to tak je nebo ne.. To jsem myslel tím podnětem pro tebe. Asi jsi mě nepochopil a zřejmě jsem to nenapsal dost jasně.

Odpovědět »

Jiří Rostecký Sledovat @jirirostecky

Před 6 roky

Pokud to tak je, asi to nedokáži vyřešit. Komerční sdělení poctivě označuji štítkem. Více se pro to udělat nedá.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
jiri-navratil-web

Ziskovost v e-commerce. Naučte vaši firmu počítat | Jiří Navrátil (Dr. Max)

vit-endler-web

Jak si sestavit osobní rozpočet? | Vít Endler (finGOOD.cz)

karolina-topolova-web

Karolína Topolová (AAA Auto): Budování kariéry manažerky, byznys s ojetými vozy, budoucnost firmy

Premium
martin-rozhon-web

Zkušení zaměstnanci. Jak je najít a jak s nimi pracovat? | Martin Rozhoň

Inzerce