Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Kde a jak získat peníze na začátku podnikání?

Inzerce

Inzerce

Mám vynikající nápad. Ten nápad je originální, chybí na trhu, jsem odborník, který jej dotáhne do konce. Nadšení z podnikatelské myšlenky občas přepadne každého. Po myšlence následují hned představy fungujícího projektu, kde zákazníci jen frčí a obrat a zisk směřují k závratným výšinám. To nejdůležitější a nejtěžší, ale ve snech jaksi chybí. Realizace a dřina, která přijde a která není možná bez peněz.

Inzerce

Zase ty peníze…

Předpokladem každého podnikatelského záměru je získání prostředků na realizaci. Ne vždy to musejí být finanční zdroje. Někdy postačuje zajistit si zdroje hmotné i nehmotné: třeba půjčit si vůz, spravovat webové stránky, pronajmout salon nebo odebrat zboží na fakturu a zaplatit později.  Může se stát, že plán nevyjde a zaplatit bude stejně potřeba. Fakt, že záměr nevyšel, nemusí investorům postačovat. Zvláště, když očekávají platbu nájemného, podíl ze zisku nebo proplacení faktury.

V podstatě jsou na počátku peníze potřeba buď investičního nebo provozního charakteru. Provozní kapitál peníze ponechává v obratu. Při pronájmu auta předpokládám, že vydělám víc, než je sám pronájem. Při investici naopak zhodnocujeme nebo využíváme nějaký zdroj, který musíme nejen vrátit, ale ještě by měl vydělat. A právě výpočet toho, kolik investice nebo obrat peněz vydělá, je tím základním předpokladem k získání zdrojů.

Podnikatelský záměr a jeho věrohodnost

Ať již půjdeme do banky, za leasingovou společností, za příbuznými nebo pro dotace, budeme muset přesvědčit každého o věrohodnosti a návratnosti svého záměru. Kritéria mohou být různá. Banka vyžaduje přesné propočty, plány, odhady, jištění. Příbuzní se mohou spokojit s menšími nároky. Lichvář půjčí rád, ale za hodně a ten tlak při neplacení! Přesto je „přesvědčování“ prvním krokem, který prověří podnikatelovu schopnost podnikat. Je první komplikací a mnozí přes ni nebyli schopni přejít. Podnikání vůbec je o vůli vydržet, překonat překážky a nevzdat se. Pokud jsme tedy přesvědčeni, že náš záměr je výborný, bude podroben ihned řadě zkoušek.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Existuje tedy zpracovaný podnikatelský záměr, odhad obratu, zisku, porovnání konkurence nebo podobného výrobku a vše pečlivě prověřené, spočítané a zaznamenané pro jednání o penězích.

Kdo půjčí? Kdo pomůže s rozjezdem?

Banka – je nejznámější poskytovatel zdrojů. Ale také nejtěžší. Po předložení vynikajícího podnikatelského záměru bude stejně vyžadovat zajištění. Bude se ptát na majetek vlastní, majetek příbuzných a známých, na zkušenosti, na důvody proč začínáte podnikat a pokud ji záměr trochu zaujme, zpracuje vlastní analýzu. Každá banka má různá kritéria a často se stává, že nakonec finance nebudou získány pro podnikatelský úvěr, ale jako studentská půjčka nebo spotřebitelský úvěr. Tedy takových produktů, kde jsou kriteria mírnější.

Leasing – existuje řada leasingových společností. I zde platí pravidlo zajištění návratnosti zdrojů! Novopečený podnikatel nebude tou jistotou proti zavedenému, který již splatil řadu jiných leasingů. Také 15-20% vyžadovaných jako akontace, bude znamenat vlastní finanční zdroj.

Zákazník – tedy ten, kdo chce odebírat nebo dodávat a je zainteresován na prosperitě podnikatele. Prostřednictvím posečkání s platbou, nebo naopak poskytnutím platby předem, je možné dosáhnout financování. V tomto případě je dobré postupovat obezřetně, aby si zákazník byl vědom, že jde do určitých rizik. Bohužel se mnoho podnikatelů domnívá, že ten, kdo poskytl plnění předem, je mírně řečeno „mamlas“ a že si zaslouží počkat. Pokud ovšem jde o seriozní obchod a stálou spolupráci, měl by být informován a takto se podílet na financování i ke svému prospěchu.

Dotace na podporu podnikání – tato cesta zní velice optimisticky. Bývá také nevratná. Ale pro běžného podnikatele je dost klikatá. Stát či úřad jsou k začínajícím podnikatelům poměrně přísní. Vyžadují historii, jasný záměr, pečlivé vyhodnocení úspěšnosti. Opatrný musí být také podnikatel. K některým dotacím se nelze téměř dostat. Naopak se nabízejí firmy a jednotlivci, kteří dotace „zařídí“. Pokud chtějí podíl na dotaci až po jejím obdržení, potom je možné na věc přistoupit a nezruinovat se provizí. Pokud chtějí peníze předem, tak je riziko velmi vysoké. Proto je třeba si najmout renomovanou a zkušenou firmu s historií. Zajímavá je nabídka ČMZRB, která nabízí programy pro rozjezd podnikání nebo může ručit za úvěr v bance. Tady je možné získat v programu Záruka až 3mil.Kč. Nebo existuje program INOSTART, který zajistí úvěr do 60% prostředků ve výši od 1,5ml. do 15mil.

Úřady práce – jsou vhodné na rozjezd podnikání a pro menší objemy prostředků, kdy se například nezaměstnaný rozhodne živit jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ).  Jednou z možností je využít rekvalifikace, které Úřad práce proplatí až do částky 50.000Kč. Úřadu práce je možné také předložit podnikatelský záměr a pokusit se přesvědčit o reálnosti. Tak je možné vyinkasovat až 90.000Kč.

Kouzelné slovo – investor – návod, jak získat investora je jako radit, jak prožít život. Každý investor je jiný, i když každý uvažuje o zhodnocení prostředků. Je třeba být ještě přesvědčivější a „drzejší“ a začít hledat. Řada podnikatelů tak začínala. Existuje skupina lidí, která by ráda zhodnotila svoje finance, nikoliv pár procenty v bance. Na internetu si lze zadat půjčky pro podnikání a snažit se dohodnout. Nebo přímo oslovit někoho z oboru, inzerovat a ptát se.

Příbuzní a známí – jsou poslední na seznamu, i když v myslích začínajících podnikatelů bývají na prvním místě. Důvodem jsou citové vazby a vzájemné vztahy. Ano, je možné požádat o půjčku, o vstup do podnikání, o peněžitou pomoc. Záměr třeba nebude tak pečlivě zkoumán, ale naopak neúspěch bude o to horší. I v rodině je dobré si půjčky sepisovat, napsat podmínky, způsoby vrácení a procenta. Není nic horšího, než neustálé připomínání „podnikatelských úspěchů“, když záměr nevyšel.

Takže jste i nadále ochotni začít podnikat? Chcete si obstarat prostředky a být úspěšnými? Potom se připravte na složitá jednání, přesvědčování a nervy. Možnosti existují, rizika jsou velká, zisk v nedohlednu, ale také velká možnost být bohatým a soběstačným.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Ing. Jiří Knop

Jeden z hlavních redaktorů našeho magazínu, který nepíše jen o podnikání, ale také o právu a informačních technologiích.

Nenechte si ujít

Premium
jan-herka-web

Wuders: Jak se buduje a řídí firma na nábytek? | Jan Herka

marek-odehnal-web

Co znamená přijetí Eura pro investory? | Marek Odehnal

pravdik-hlisnikovska-web

Jak se zachránila firma se ztrátou 37 milionů korun? | Elena Hlisnikovská a Michal Pravdík

Premium
dalibor-musil-web

Změna oboru na volné noze. Jak rozjet něco nového? | Dalibor Musil

Premium
michal-vodak-web

Heureka: E-commerce čekají obrovské změny. Co mají e-shopy dělat? | Michal Vodák

petr-macek-web

Průzkum: Jak vidí české firmy svou budoucnost? | Petr Macek (Caflou)

Premium
jan-moravcik-web

Jak zvýšit ziskovost e-shopu? Příklad GentlemanStore.cz | Jan Moravčík

jiri-rostecky-jiri-jemelka-web

Jirka Rostecký o řízení firem: Vytvořte si dobré majitelské zadání | Jiří Jemelka (JPF)

Komentáře

Hang

Před 11 roky

Nebudeme si nalhe1vat, že nejsme ne1rod swrtoafovfdch pire1tů, ale pokud nic, tak Vaše DVD si zasloužed, aby si jej všichni fanoušci zakoupily, protože je naprosto živelne9, fažasne9 a když potřebuji dobedt baterky, tak si poslechnu třeba Drevostruhe1ra.

Odpovědět »

Bishop Berry Smith

Před 7 roky

Ahoj,

Hledáte podnikatelský úvěr, osobní půjčky, domácí úvěr, auto úvěr, studentské půjčky, půjčky konsolidaci dluhu, nezajištěné úvěry, rizikového kapitálu, atd. .. Nebo jste byl odmítnut úvěr u banky nebo finanční uspořádání jednoho nebo několika důvodů. Jste spíše jejich úvěrové řešení! Jsem Pastor, soukromé věřitele, úvěrů pro firmy a jednotlivce v nízké a cenově úrokovou sazbou ve výši 2%. Máte zájem? Kontaktujte nás a léčit úvěru následovat převod do 48 hodin. KONTAKT: bishopberrysmith@hotmail.com
Podrobnosti Aplikace

Jméno:
Datum narození:
Pohlaví:
Stav:
Adresa:
Umístění
Postavení:
PSČ:
Země:
Telefon:
E-mail:
Státní Účel úvěru:
Částka půjčky:
Půjčka Doba trvání:
Čistý měsíční příjem.

Zpět ke mně co nejdříve s výše uvedené informace pro více informací.
Doufám, že to slyším od vás.
Díky a Bůh vám žehnej,
Bishop Berry Smith

Odpovědět »

veni vidi vici

Před 7 roky

výdělek až 5000 mesíčně: http://www.zumail.cz/jsemzuu/5ff175ef3b32dc5c

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
ondrej-klega

Hledáte investora pro váš e-shop? Takhle získáte eRockets | Ondřej Klega

Premium
margareta-krizova-web

Průvodce začátky podnikání | Margareta Křížová

Premium
daniel-kmoch-web

Finanční ředitel Bonami: Na záchranu firmy jsme měli 6 měsíců | Daniel Kmoch

Premium
vydrzel-budnik-web

Microsoft, PPF, O2. Duel dvou TOP manažerů o řízení firmy | Michal Vydržel a Tomáš Budník

Inzerce