Inzerce

10 + 1 způsobů, jak získat zpětný odkaz na vaše webové stránky

Budování zpětných odkazů je velice důležitou součástí internetového marketingu vašich webových stránek. Je nutno mu věnovat dostatečnou pozornost a odkazy získávat co možná nejefektivněji a s rozmyslem. Jak tedy získat zpětný odkaz?

Inzerce

Budování zpětných odkazů se už i v Česku označuje anglickým slovem „linkbuilding“. Nabízí jej mnoho firem, ale v podstatě za ním nestojí nic jiného než hodiny práce a přemýšlení, kam vložit odkaz, jak by měl vypadat a zdali stránkám pomůže, nebo naopak uškodí. Už dávno není považováno za správné určovat jakousi kvalitu linkbuildingu podle počtu získaných odkazů, ale spíše podle jejich kvality.

Jak jednoduše získat zpětný odkaz?

Způsobů je mnoho, je to jen o fantazii člověka a zároveň o jeho zapálení a vytrvalosti. Jako první si uveďme evegreeny v linkbuildingu, které zvládne každý.

Registrace do katalogů

Katalogy jsou stále častěji diskutované téma, co se týče jejich postavení vůči vyhledávačům. V podstatě se jedná o weby obsahující odkazy na webové stránky, které jsou rozděleny do různých rubrik, štítků a podobně. Myšlenka špatná není, ale ve skutečnosti je používá opravdu hrstka lidí a o jejich přínosu pro vaše webové stránky lze pochybovat.

Vkládání článků na PR weby

Původní ideou bylo poskytnutí prostoru pro reklamní články. Uživatelé mohou vložit libovolný článek, který odkazuje na jejich webové stránky, prezentuje jejich produkt a podobně. Někdy jsou vázáni třeba maximálním počtem odkazů nebo délkou článků, ale většinou také naráží na problém s duplicitou, který je trnem v oku provozovatelů podobných webů. Vztah vyhledávačů k duplicitám asi všichni známe…

Pokud se už vydáte touto cestou budování zpětných odkazů, dbejte vždy na rozdílnost textů článků a popisků vašich webů. Jeden článek na sto PR webech vám nepomůže, stejně tak identický popisek webu v katalozích nemusí moc pomoci. Na diskuzních fórech lidé často doporučují vložit jen pár článků na několik nejlepších PR webů a využít tak desítku nejlepších katalogů. Za nejlepší je nejspíše považován ten s největšími ranky…

Jak zvýšit návštěvnost webových stránek?

Šance, že z těchto webů přijdou skuteční lidé, je velice malá. To, že tam možná zajde robot Googlu je už pravděpodobnější, každopádně vám to vyšší Pagerank rozhodně nezaručí. Rovněž byste měli linkbuilding směřovat i na zvyšování návštěvnosti, ne jen počtu odkazů.

Linkovací servery

Skvělou možností, jak získat zpětný odkaz a na web přilákat návštěvníky, jsou linkovací servery. Zkuste svoje články vložit na Linkuj.cz, Vybrali.sme.sk nebo vložte RSS na ITzprávy.cz. Možná si ani neuvědomujeme, že podobné servery jsou využívány a návštěvníků vám může přijít pěkná řádka.

Sociální sítě

Už trošku větším oříškem jsou sociální sítě. Věnovat se celému marketingu na těchto sítích se v tomto článku opravdu nebudeme, přesto by dnes mělo být základem spravovat vlastní facebookovou stránku, kde třeba upozorňovat na slevy vašeho obchodu, účet na Twitteru s nejnovějšími články a podobně.

Výměna a nákup odkazů

Kontroverzním způsobem budování zpětných odkazů je jejich výměna. O té se dá mluvit kladně i záporně. Dnes už se to snad ani tolik neděje (možná ano, já už jsem očkovaný), ale v minulosti jsme mohli vidět stovky odkazů v patičkách webů, které na to brzy doplatily. Opět se zde bavíme o rozdílu mezi kvalitou a kvantitou. Pokud sáhnete po výměně odkazů, volte je s rozmyslem a pouze ty, které vám skutečně mohou pomoci.

Nákup odkazů už je méně pochybný nejen proto, že vy na svém webu odkazy mít nebudete, ale zároveň máte více možností, na jaké weby odkaz umístit. Jedná se o klasický způsob inzerce a je to pouze o oslovení relevantních serverů a zeptat se, zdali by byl prodej odkazu možný.

Diskuzní fórum

Diskuzní fóra se dají využít mnoha způsoby, a to i z hlediska linkbuildingu. Jednou z možností je vložení příspěvku do sekce s názvem „Vaše weby“, případně „Kritika webů“, jež mnoho fór se zaměřením na online podnikání má. Diskuzní fórum může posloužit ale i v případě, že na něm začnete diskutovat a v podpise budeme mít svůj zpětný odkaz. A v neposlední řadě je spam – toho se ale vyhněte, pokud není provozovatel fóra na cracku, určitě vám vše smaže. Sám fórum provozuji a vždy obdivuji lidi, kteří mi spamují fórum, během 5 minut jim to smažeme a oni znovu. To není linkbuilding, ale mrhání časem…

Poradny

Existuje řada poraden, kam lidé píší svoje problémy a čekají odpověď. A existuje řada lidí, kteří pokládají svoje dotazy z účtu A a odpovídají si na ně účtem B s přiloženým odkazem na své stránky. Zdali je to morálně v pořádku je věcí každého z nás, každopádně to je zajímavý způsob, jak budovat zpětné odkazy. Případně můžete čekat, až někdo položí zajímavý dotaz, napsat odpověď na svoje stránky a následně odkázat na poradně.

Komentáře

Poslední jednoduchou cestou k většímu množství odkazů jsou komentáře. Navštěvujte blogy, čtěte články a komentujte s přiloženým odkazem. Předem si ověřte, zdali to nejsou „nofollow“ odkazy, ty vyhledávače nevidí.

RSS agregátorů

Využijte webů agregujících obsah jiných webových stránek, vložte tam svoje RSS a čekejte, že vám z toho přijdou skuteční lidé. RSS agregátorů se může stát zajímavým zdrojem návštěvnosti.

Jak na „těžší“ linkbuilding?

Nezůstaneme ale jen u obyčejných způsobů budování zpětných odkazů. Až na sociální sítě se všechny dají zařadit mezi ty „snadné“ možnosti, co ale něco těžšího?

Podpůrné weby

Když se vám nedaří získat odkaz na tematicky relevantních webech, prostě si je vytvořte. Věnujte čas a peníze do tvorby obsahu pro web, který postavíte na bezplatném systému se zdarma dostupnou šablonou, dejte mu nádech kvality (přeci jen si dejte záležet) a máte relevantní web, který vám říká pane.

Odkazy v šablonách

Oslovte webdesignéry a podpořte jejich tvorbu. Za to žádejte odkaz v patičce jejich šablony, která bude volně ke stažení. Jak moc to bude efektivní, je otázkou. Já mám odkaz snad ve třech šablonách a asi jsem neměl štěstí, protože mi to moc návštěvnosti nezaručilo. Jak to ovlivnilo ranky, si netroufám tvrdit…

Způsobů budování zpětných odkazů je mnoho. V dalších článcích se na ně podíváme, a pokud nás budete číst, určitě se z vás stanou profesionální linkbuildeři…

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 28 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Píše blog a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

martin-jecmen-web

Z B2C do B2B. Jak začít prodávat firemním zákazníkům? | Martin Ječmen (BazarovéRegály.cz)

marek-odehnal-web

Finanční krize: Co se z nich můžeme naučit pro naše investování? | Marek Odehnal

marketa-danisova-web

Nejčastější chyby v e-mail marketingu | Markéta Danišová (SmartEmailing.cz)

Právě vyšlo

max-kovar-web

Jak se staví sklad? | Max Kovář (Skladon)

pavla-arnoldova-web

Hledání nových zaměstnanců do digitální agentury | Pavla Arnoldová (Fragile)

vit-endler-web

Aktuálně v e-commerce: Na čem teď pracovat? | Vít Endler (finGOOD.cz)

Nejoblíbenější

zdenek-jahoda-web

30 let v byznysu, budování značky Emco, řízení lidí | Zdeněk Jahoda

miroslav-tesar-web

Stabilizace rozpadající se firmy | Miroslav Tesař (Astratex)

michal-koubek-web

Jak získat bankovní úvěr pro váš e-shop? | Michal Koubek

Komentáře

Seopizza

Před 9 roky

Co se týče odkazů v šablonách – v dnešní době už bych to moc nedoporučoval, nové změny v Google takové odkazy příliš nebere v úvahu anebo dokonce web, na který odkaz webe znehodnotí…Proto teď plno webů žádá o smazání svého odkazu z patičky šablony..

Odpovědět »

Jiří Rostecký

Před 9 roky

Vážně? To jsem nevěděl, že žádají o smazání. Bylo by fajn, kdyby se mi něco takového stalo, jelikož mám pár webů na free šablonách. Každopádně máte pravdu. Navíc se to ani moc nevyplatí…

Odpovědět »

WP

Před 9 roky

Souhlasím s patičkami, stejný problém je s partnerskými sekcemi. Zpětné odkazy mají smysl pouze ze smysluplných, tématický článků. Ovšem nejsem si jistá, zda Google penalizuje weby z nichž vedou odkazy z jiných webů. Pokud vím, toto by váš web nemělo poškozovat, protože vy zpětné odkazy z cizích webů nemusíte vždy ovlivnit (nemám na mysli cílené patičky). Katalogy si myslím nejsou úplně od věci, ale ne bezhlavá registrace. Dobré je pouze do katalogů s garancí zápisu, např. zde: http://stranky-webove.cz/seo-optimalizace-linkbuilding/registrace-do-katalogu/

Odpovědět »

www.terastore.cz

Před 9 roky

Je načase používat jiný vyhledávač než google.

Odpovědět »

Tomáš

Před 9 roky

Registrace do katalogů je ztráta času, která nic nepřinese
Podpůrné weby jsou lepší varianta, ale musí se dělat, tak aby byly přínosné, určitě ne jak to dělá 90% čechů – nahodí WP, dají pár textů a odkazy a pak se člověk může divit, že při hledání najde akorát spoustu kravin…

@seopizza – a co teprve výrobci webů, kteří mají všude stejné podpisy:)
@wp – garance zápisu neznamená přínos, u nás jsou možná tak 2 katalogy, které mají smysl:)

Odpovědět »

Jiří Rostecký

Před 9 roky

A jak se tedy dělají správné podpůrné weby? :)

Odpovědět »

Tomáš

Před 9 roky

Tak aby to nevypadalo na stejné brdo…dobře to napsal Martin Kolčaba v článku na svém blogu…

http://blog.komart.cz/tvorba-minisite-po-cesku/

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

miroslav-udan-web

Miroslav Uďan: Budování Shoptetu, z korporátu do firmy, přístup k podnikání

tomas-malovec-web

Rozjezd nové firmy a vydělávání peněz od začátku | Tomáš Malovec (Born Digital)

vit-endler-2-web

E-commerce trendy v roce 2021 | Vít Endler (finGOOD.cz)

juraj-sutoris-web

Juraj Sutoris: Krach v podnikání, pád na dno, drogová závislost