Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Inzerce

Jak spořit na důchod, když jste OSVČ?

Jste OSVČ a bojíte se, že důchodové pojištění, které odvádíte, vám na důchod nebude stačit? Spořit můžete i jinak. Víte, kolik a jak správně spořit?

Finanční rezervu v důchodu byste neměli nechávat jen v rukou důchodového pojištění. Na to sice pravidelně odvádíte zálohy skrze sociální pojištění (minimální výše záloh v roce 2020 je 2 544 Kč), ovšem v důchodu pro vás nemusí být vyplácená částka dostačující. Na finanční rezervu byste proto rozhodně měli myslet brzo a nenechávat to na poslední chvíli. Založte si spořicí účet a pravidelně si na něj odkládejte určitou částku. Čím dříve začnete, tím více peněz budete mít na důchod naspořeno.

Spořte dlouho a pravidelně

Pokud si chcete být jisti, že si užijete svůj čas v důchodu naplno, spořte pravidelně a dlouhodobě. Na spoření není nikdy pozdě, ať už jste starší a máte stálé zaměstnání a váš příjem je na úrovni, kdy si můžete dovolit měsíčně odkládat i pár tisíc korun, nebo jste rodič, který chce začít spořit pro své dítě. Ovšem jediná odpověď, kdy je ideální věk na začátek spoření nebo kolik si máte odkládat, neexistuje.

Jak zjistit ideální částku na spoření?

Ptáte se, kolik si máte na důchod naspořit? Všeobecná odpověď neexistuje. Minimálně se ale naspořená částka na důchod podle průzkumů pohybuje někde kolem 1,5 milionu korun. Ze všeho nejdřív je ale vhodné si porovnat váš průměrný příjem s částkou, kterou budete pobírat jako důchod. Pokud se na to podíváme na příkladu, kdy je váš čistý příjem je zhruba 25 000 Kč a vypočtený důchod je asi 16 400 Kč, potřebujete dorovnat propad příjmu, který činí 8 600 Kč měsíčně. Pokud budeme počítat s předpokládanou dobou v důchodu 20 let, tak výpočet bude 20 let krát 12 měsíců krát daná částka propadu, tedy v tomto případě 8 600 Kč, a dostaneme se na částku 2 064 000 Kč.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Pravidelně je vhodné spořit něco kolem 5 000 Kč, ale samozřejmě částku můžete přizpůsobit své aktuální situaci. Další možností je odkládat zhruba 10 % z příjmu.

Myslete na to, kdy půjdete do důchodu

Podle porovnání příjmu s důchodem pak jednoduše odhadnete, kolik si potřebujete měsíčně spořit, abyste dosáhli na požadovanou částku. Do úvahy berte i to, kdy půjdete do důchodu – čím později před odchodem do důchodu začnete spořit, tím vyšší částku si budete muset měsíčně odkládat. Nebojte se proto začít se o svůj důchod zajímat i v mladém věku 25 let.

To, jakou cílovou částku si budete chtít naspořit, záleží na tom, jaké životní úrovně chcete dosáhnout. Možná si plánujete v důchodu konečně užívat cestování a navštívit země, které jste dosud neviděli – pak budete potřebovat trochu více peněz. Pokud se cestovat nechystáte, ale chcete si stále užívat život naplno, částka na důchod může být nižší. Vše zkrátka záleží na vašich plánech a preferencích.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

adamcak-endler-web

Jak předat firmu novému CEO? Příklad 2 firem | Pavol Adamčák a Vít Endler

ondrej-vodehnal-web

Jak zlepšit výkon PPC kampaní? | Ondřej Vodehnal (Filipesmedia)

tomas-mitana-web

Největší technologické překážky v růstu e-shopů | Tomáš Mitana (Shoptet)

Právě vyšlo

jiri-jemelka-web

Růst vs. ziskovost. Na co se zaměřit? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
petr-miklik-web

Ziskovost e-shopu: Jak zvyšovat marže a snižovat PNO? Příklad Grizly.cz | Petr Miklík

Premium
tomas-matejcek-web

Systém odměňování zaměstnanců: Jak funguje v Megapixelu? | Tomáš Matějček

Nejoblíbenější

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Komentáře

TOP header

Premium
daniel-hejl-web

Úspěch Productboardu: Jak vytvořit produkt s miliardovou hodnotou? | Daniel Hejl

Premium
ruslan-skopal-web

Marketplaces. Jak na nich prodává Trenýrkárna? | Ruslan Skopal

Premium
jan-simkanic-web

Deník N: Cesta ze ztráty k provoznímu zisku | Ján Simkanič

Premium
michal-mesko-web

Strategie knihkupectví Martinus | Michal Meško

Inzerce