Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Jak se vzdělává a pracuje SEO konzultant Pavel Ungr?

Inzerce

Inzerce

Pavel UngrAž polovinu svého času věnuje sebevzdělávání. Přesto je Pavel Ungr velmi výraznou osobností české marketingové scény. Jak to všechno zvládá?

Pavel konzultuje, školí, přednáší, píše blog, zúčastňuje se mnoha akcí a je velmi aktivní na sociálních sítích. V našem videorozhovoru jsme polemizovali o tom, co vlastně dělá a zda označení SEO konzultant je to nejlepší. Dnes jsem se zeptal na jeho začátky a způsob, jakým to všechno zvládá.

Věřím, že Pavlův příběh i jeho postupy mohou být inspirací pro mnoho začínajících konzultantů v agenturách i na volné noze. Jdeme na to…

Pavle, patříš mezi nejvýraznější jména české online marketingové scény. Proč zrovna ty?
Popravdě – nevím. Byly doby, kdy jsem byl spíše nevýrazný, nesmělý, bál jsem se vybočovat. Dokonce mi dost věcí nešlo, dělal jsem hodně chyb. Pak se v jednom momentu něco změnilo. Bylo to asi půl roku po nástupu do Ataxa. Najednou jsem měl více motivace a chuť něco změnit, něco zlepšit. A začalo mi to jít.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Myslím, že za to může moje současná žena, se kterou jsem v tu dobu už krátce byl. Aneb za každým silným mužem stojí ještě silnější žena.

A jak se tedy konkrétně lišil tvůj přístup před tou změnou a po té změně?
Před tím jsem se bál udělat nějakou změnu, byl jsem nejistý. Po té změně jsem byl sebevědomější, měl jsem chuť měnit, zlepšovat svůj život. Možná i to chlapské vychloubání před mojí přítelkyní, aby na mě mohla být hrdá.

Vzpomeneš si, jaké byly tvoje začátky v SEO?
Ano, dělal jsem v té době jednoduché weby pro sebe a pro kamarády a chtěl jsem, aby tam chodilo víc lidí. A o SEO jsem začal číst na jakpsatweb.cz a přišlo mi to jako dobré řešení mého problému. Časem se ukázalo, že to bylo dobré rozhodnutí.

V kolika letech jsi začínal a jak?
Myslím, že to bylo okolo roku 2005 v mých 28 letech. Zkoušel jsem to na dnes již neexistujících skautských webech, kde to fungovalo skvěle. Po prvním úspěchu jsem to zkoušel i na dalších webech – klientských a myslím, že první úspěch byla v té době docela konkurenční fráze „svatební šaty Praha”.

Pak jsem začal číst odborné knížky a weby, šel jsem na první školení Dobrého webu, školil mě Martin Smrt.

Jak dlouho jsi byl zaměstnán v agentuře?
Od září 2009 do prosince 2013.

Proč jsi nakonec šel na volnou nohu?
Říká se, že v agentuře nebo v korporaci se dá vydržet na jednom místě maximálně 5 let. Potvrzuji. Hájednička mi už neměla co dát, navíc korporativizace byla čím dál silnější, plat nepatřil mezi nejlepší a dobří lidé odcházeli.

Moje žena byla těhotná, a tak jsem si řekl, že bych se o ni i o sebe měl začít více starat. Bohudík mi tenkrát Martin Matějka a Lukáš Pítra ukázali, že se nemám čeho bát.

Pavel Ungr
Pavel Ungr při jedné z jeho přednášek.

Kdybys měl dnes začít znovu, šel bys zase do agentury, nebo si to zkusil sám?
Určitě bych získal praxi v agentuře nebo menší firmě, ale být nezávislý specialista na volné noze je něco, k čemu bych se stejně vrátil. Je to úžasná zkušenost i styl práce. Jediné, co by mě lákalo na nějaké agenturní práci, je dávat dohromady celý tým a nastavit si vše podle sebe. Ale bojím se, že by mě žádná agentura nezaplatila. (smích)

Co ti ve tvé kariéře konzultanta pomohlo nejvíce?
Praxe v agenturách a kontakty. Myslím, že mi agentura pomohla k těm měkkým znalostem (soft skills), jako je sebeřízení, plánování práce, práce v týmu, komunikační a obchodní schopnosti. Ale i související obory, jako UX a copywriting. Bylo od koho odkoukávat.

Odborné zkušenosti jsem od roku 2012 získával de facto sám. A pak to, že jsem chodil na konference a jiné akce, kde jsem se mohl seznamovat a potkávat se skvělými lidmi, to mi bylo inspirací. Onlinový networking na blozích a diskusních fórech a sociálních sítích k tomu neodmyslitelně patřil. Mně myslím hodně pomohl Twitter.

SEO se neustále vyvíjí a tys mi v našem videorozhovoru řekl, že až polovinu času věnuješ sebevzdělávání. Hodně diváků mi psalo, že by bylo skvělé napsat nějaké zdroje, ze kterých při sebevzdělávání čerpáš. Co bys jim doporučil?
Těch zdrojů je hodně, mám je rozdělené na sociální sítě, kde mi funguje zhruba stejně Twitter (ten je nejsilnější), Facebook a Google+ a pak samozřejmě moje RSS zdroje ve Feedly.

Koho doporučuju sledovat na Twitteru, jsem nedávno sepsal v článku, na Google+ mám kruh SEO lidí, který sleduji. Už mě několik lidí prosilo dát to nějak systémověji dohromady. Asi to někdy udělám do nějakého článku včetně exportu z Feedly.

Pak také odebírám výběry toho nejlepšího z bit.ly, Delicious, Mozu a nově je v ČR i projekt Onlajn a Tricero. To je hezký sběr dat, který chytřeji opisuje můj nápad z agregátoru @seologer. A v neposlední řadě pomocí TalkWalkeru a Mention sleduju pro mě důležité zmínky na internetu.

Jak tvoje sebevzdělávání probíhá? Jenom čteš, nebo si i něco někam zapisuješ?
Sleduju vyjmenované zdroje a filtruji zajímavé informace. Ty opravdu zajímavé věci si ukládám do svého Delicious (skvělý zdroj nových článků! – pozn. Jirky). Tam si to důsledně štítkuji, takže když to zpětně potřebuji, stačí vyhledat důležité téma, třeba https, a můžu z toho hned čerpat.

Nezapisuju si skoro nic, jen chytře ukládám a třídím. Jsem hodně digitální a onlinový typ.

Na druhou stranu je to poměrně hodně informací. Jak si je všechny dokážeš pamatovat a použít je ve správnou chvíli?
Určitě si nepamatuju všechno. Snažím se jen filtrovat to nejdůležitější, a pak to jen vyhledám. Pomáhá mi si nové věci hned zkoušet nebo na to napsat článek či to připravit do přednášky. Díky tomu si zapamatuji mnohem více. Možná trochu překvapivě, některé přednášky a články pomáhají možná více mně než čtenářům nebo posluchačům.

Ověřuješ důvěryhodnost zdrojů, které sleduješ? Tedy to, zda píšou fakticky správné informace, což zrovna v oboru SEO bývá problém…
To se moc, myslím, nedá – je to hodně časově náročné. Spíše vybírám autory a zdroje, u kterých mám jistou důvěryhodnost ověřenu, a hodně dávám na svou zkušenost. Samozřejmě, jsou případy, kdy se seknu, ale většinou to vychází. Ověřuji jen informace, které předkládám klientům. A tady, stejně jako jinde, platí, že člověk se stále učí.

Řada lidí může namítnout, že tím vším získáváš jen teoretické znalosti. Testuješ to, co se naučíš, nějak v praxi?
To, co dává smysl, tak ano. Neustále vylepšuju svoje služby a produkty, abych měl aktuální a relevantní nabídku. Není možné otestovat vše, ale ty věci s přínosem testuju. Ale zveřejňuju málo, spíše větší věci, jako Mobilgeddon nebo vliv sociálních sítí na indexaci atp.

A není pro tebe překážkou, že jsou to většinou informace z úplně jiného trhu, než jaký jen ten český? Přece jen český zákazník není stejný jako ten americký, a tudíž veškeré poznatky zahraničních specialistů nemusí být aplikovatelné i u nás. Nebo ano?
To máš pravdu, spousta věcí u nás nefunguje nebo se nedá aplikovat. V ČR je té inspirace pomálu, ale naštěstí se jednou za čas něco objeví. Tomu jsem rád, i proto si to hodně zkouším sám a konzultuji s ostatními kolegy. Dohromady máme docela solidní zásobu praktického know-how. Se zkušenými konzultanty máme i soukromou Facebook skupinu, kde sdílíme praktické tipy a navzájem si radíme, co nám funguje.

A proč se podle tebe čeští specialisté více nedělí o své know-how třeba prostřednictvím blogů apod., abychom tu toho měli více?
Myslím, že za tím stojí strach. U nás si dost potrpíme na to, jak každého sejmout za chybu. Lidé se bojí, že nejsou dost dobří, klienti se bojí, že případovky jim okopíruje konkurence. Myslím, že je to taková debilní povaha více kritizovat, než chválit a než naslouchat.

Vzpomínám si jak před časem vyšel v angličtině článek o úspěchu českého Seznamu v boji s Google a co udělali Češi? Přišli do komentářů vypisovat jak Seznam stojí za houby. Nedostatek sebedůvěry a strach, to brání rozvoji a zlepšování know-how.

Jak se dokážeš do neustálého čtení, poslouchání a sledování motivovat? Věřím, že i tobě se někdy nechce…
Nechce se mi poměrně často. Někdy strávím několik hodin u seriálů nebo her nebo se jdu prostě vyspat. (smích) Ale můj silný smysl pro zodpovědnost mě nutí práci vždy dodělat, třeba v noci nebo o víkendu. Jednou jsem vstával ve 3 ráno, abych domluvenou práci stihl. Nejsem Superman, ale plním sliby a úkoly.

Myslím, že ten fígl je v tom, že tuhle práci i ten obor miluji a strašně mě nabíjí. Reklamní replikou odpovězeno – když ji miluješ, není co řešit.

Pavel Ungr
Pavel Ungr svůj obor miluje. Možná proto v něm patří mezi českou špičku.

Co konkrétně na ní miluješ?
Je to magická směs technického i strategického myšlení, konkrétního i abstraktního, strategie i metody pokus – omyl. Neustále se vyvíjí a stojí na počítačích, mobilech a internetu. a to je to, co mě baví.

Zaujalo mne, že vzdělávání věnuješ až polovinu času. Jak si ji na to dokážeš vyhradit?
Finta je v tom si to nevyhrazovat, ale prostě v tom plout. Je to součást mého života, takže vlastně neustále něco čtu, ukládám, třídím, sdílím atp. Mám proto synchronizovaná všechna zařízení, hodně používám Evernote, Dropbox, Pocket, Copy a Google Drive.

Pavel Ungr - Evernote
Menší náhled do Pavlova Evernote.

Na Evernote je vidět, že si tam dělám poznámky, které nejsou dost velké na samostatný dokument, ale dost velké, že dává smysl je zapsat. Mám to rozdělené na klientské, pracovní a soukromé poznámky. Pro snadné nalezení si tam dávám i tipy na nástroje, články nebo třeba i licence.

Dlouho hledám správné aplikace a používám jen ty nejlepší. Za dobrý nástroj nemám problém zaplatit.

Jak dlouho myslíš, že se dokážeš v tomhle tempu udržovat a neustále se učit novým věcem? Myslíš si, že to půjde „až do důchodu“?
Doufám, ale jistý si nejsem. Faktem je, že za mou SEO personou jsou i mé soukromé zájmy, rodina, pohanství a vlastní projekty, a někdy toho je vážně moc. Taky musím tvrdě odřezávat aktivity, které v mém systému nefungují, jak bych si přál.

Proto k poslednímu listopadu po roce končím s Příručkou marketéra a v září jsem odešel z aktivní pozice v Pagan Federation International. Člověk musí ty priority hodně řešit.

Počkej, ale nějak ti nevěřím, že brzy nepřijdeš s něčím novým, nebo ano? :-)
Stát se to může. Pokud člověk nejde stále vpřed, jako by umřel. A to já nehodlám. Takže zakončím anglickým sloganem Stay Tuned!

Tip na závěr

V minulosti jsem podobný rozhovor vytvořil i s Máriem Roženským. Zjistěte, jak pracuje a jak se vzdělává on.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirka ve svých 18 letech založil MladýPodnikatel.cz. Posledních 8 let na něj zpovídá úspěšné osobnosti ze světa byznysu a vydává s nimi videorozhovory a podcasty, kterých má za sebou už bezmála 1 200. Jeho posláním je vzdělávat české a slovenské podnikatele, živnostníky, majitele firem a jejich zaměstnance. Pořádá také off-line akce, přednáší na vysokých školách a pomáhá s podnikáním ostatním v rámci konzultací. Časopis Forbes ho zařadil do žebříčku 30 pod 30 a získal řadu dalších ocenění a nominací.

Nenechte si ujít

ondrej-buben-web

Shoptet a financování e-shopů. Proč to dává smysl? | Ondřej Buben

martin-nedved-web

Obchod je základní kompetence každého podnikatele. Jak se ho naučit? | Martin Nedvěd

petra-kotalova-web

Z juniorky manažerkou. Jak rozjet kariéru? | Petra Kotalová

Premium
petr-pouchly-web

Podnikat je stále těžší, lídři firem jsou vyčerpaní. Jak v náročné době řídit firmu? | Petr Pouchlý

andrea-horniczka-web

Umělá inteligence a Meta. Jak se mění reklamy na Facebooku? | Andrea Horniczká (Dexfinity)

Premium
jan-panek-web

Jak rozvíjet a profesionalizovat malou firmu? | Jan Pánek (Via Tempia)

juraj-harkabuzik-web

E-shopy prodělávají na zákaznické podpoře, aniž by o tom věděly | Juraj Harkabuzík (CustomerHero.cz)

jakub-alt-web

130 tisíc podnikatelů fakturuje přes SuperFakturu. Jak se jí to povedlo? | Jakub Alt

Komentáře

Adam Sledovat @bemarketingcz

Před 8 roky

V rozhovoru pan Ungr hovoří o projektu Onlajn, je tím zřejmě myšlen náš projekt Onlajnm ( https://twitter.com/onlajnm ), který se nedávno transformoval na http://bemarketing.cz/

Odpovědět »

milan

Před 8 roky

No tohoto pána občas sleduji, docela se divím že takto vydrží fungovat. Já jsem po 12 letech sezení u počítače totálně vyhořel

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
matejka-kasa-web

Josef Matějka (CZC.cz) a Petr Kasa (Pilulka.cz): Jak se zbavit operativy?

Premium
karel-novotny-web

Marketing ve firmě: Jak ho nastavit a řídit efektivně? | Karel Novotný

jakub-oska-web

Jirka Rostecký o rozjezdu podnikání: Pokud opravdu chcete, cestu si najdete | Jakub Oška (BYMFIT.cz)

Premium
gabriel-simco-web

Strategie pro úspěšný e-shop krok za krokem | Gabriel Šimčo

Inzerce