Inzerce

Inzerce

Jak porazit prokrastinaci? Uvědomte si, co chcete, a zbavte se nepříjemného pocitu…

Motto prokrastinace by mohlo znít asi takto: Co nemusíš udělat dnes, odlož na zítřek, v horším případě těsně před termínem, v nejhorším případě po termínu anebo vůbec.

Inzerce

Každý z vás jistě zažil, že se mu nechce dělat nepříjemný úkol anebo práci, která hodně spěchá. A právě ve chvíli, kdy tuhle nechuť něco dělat nepřekonáte, stáváte se prokrastinujícím člověkem. Prokrastinaci lze definovat jako chronické odkládání povinností na pozdější dobu.

Jak prokrastinujeme?

Způsobů, jak prokrastinovat, je spousta. Sledování filmů a seriálů, hraní her, sportování či vyhledávání jiné zábavy.

Je ovšem rozdíl v prokrastinaci a v lenošení. Líní lidé netouží po tom, aby něco dělali. Naopak prokrastinující člověk se bojí nepříjemnosti práce, která ho čeká a z možnosti neúspěchu, který může nastat, pokud neuspěje ve vytyčených cílech. Neúspěch vede ke zklamání a může vést až ke ztrátě víry ve své schopnosti.

Jak neprokrastinovat?

Otázka ovšem zní, jak překonat tuto tendenci k nicnedělání. Přece musí existovat způsob, jak se donutit něco dělat. Existuje více způsobů, jak prokrastinaci omezit na minimum. Zde je přehledný návod:

Musíte vědět, co od života a od své práce očekáváte a čeho chcete dosáhnout

Základním motorem všeho, co děláme, jsou naše touhy a přání. Právě tohle nás motivuje k tomu, abychom vůbec vstali z postele a začali pracovat na plný výkon. Není na škodu si všechna přání a očekávání sepsat a vědět o nich. Berte to jako vaše svědomí.

Plánujte si den dopředu

Určitě víte, co potřebujete udělat zrovna zítra, ale víte kdy? Stačí si na kus papíru sepsat heslovitě úkoly a spojit je čarou, jak je postupně budete chtít plnit. Poté k nim přidejte časový údaj. Každé splněný úkolu si „odfajfkujte“ z důvodu přehlednosti a lepšího pocitu z vykonané práce.

Nejtěžší je začít

Při plnění vámi stanovených úkolů (např.: posilování, běhání, psaní práce apod.) jde především o postupné kroky. Nejde přece hned při prvním pokusu zvednout 150 kg anebo uběhnout 10 km. Poprvé stačí například obout si boty na běhání a vyjít ven. Příští den se jen trochu proběhnout a postupně můžete zvyšovat své výkony. Důležité je v první fázi překonat strach z neúspěchu.

Vytvořte si „deníček výkonů“

Stačí si vytvořit jednoduchou tabulku. Do sloupců dejte názvy úkonů (např.: počet uběhnutých kilometrů) a do řádků dny. Pak jednoduchým zapisováním budete mít neustálý přehled o svých výkonech, které vám pomohou k vyšší motivaci.

Vytvořte si systém odměn

Za správně odvedenou práci je přece třeba pořádně se odměnit. Navíc, pokud je tato odměna formou relaxace, zabijete hned dvě mouchy jednou ranou.

Naučte se odpočívat

Správný odpočinek je v dnešní hektické době více než důležitý. Najděte si čas jen pro sebe a pro relaxaci. Navíc je dokázáno, že prokrastinace, ať už v jakékoliv podobě, snižuje energii, neboť člověk podvědomě neustále myslí na úkoly, které ho čekají, a proto nemůže správně relaxovat. Je to takový začarovaný kruh.

Přejeme mnoho úspěchů v boji proti prokrastinaci!

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Bc. Martin Otáhal

Správce financí neziskové organizace United Games of Nations – Czech Republic. Jinak student ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity s básnickým střevem.

Nenechte si ujít

Premium
michal-krutis-web

Marketingová strategie středně velké firmy | Michal Krutiš

adam-neuberger-web

Nákup kryptoměn: Jak na něj? | Adam Neuberger (Probinex)

igor-strecko-web

Konsolidace na webhostingovém trhu | Igor Strečko (Webglobe)

Právě vyšlo

Premium
lukas-antos-web

Lukáš Antoš (Rohlík.cz): Zaměřte firmu na zákazníka

Premium
dominik-pichal-web

Privátní značky: Jak je vytvořit? | Dominik Píchal (Grizly.cz)

michal-vojak-web

Product Discovery: Neutrácejte peníze na nápady bez smyslu | Michal Voják (DesignDev)

Nejoblíbenější

Premium
petr-pouchly-web

Proč pro vás nechtějí pracovat špičkoví lidé? | Petr Pouchlý

Premium
jitka-dvorakova-web

Jitka Dvořáková: Co brzdí růst firem v e-commerce?

Premium
jiri-janku-web

Poločas zakladatele eBRÁNY. Jiří Janků o přístupu k firmě

Komentáře

Pavel Dlouhý

Před 10 roky

Zajímavý článek. Mně třeba k větším výkonům (a někdy i v boji s prokrastinací) pomáhají různé akce a soutěže jako je třeba Ludum Dare. Při vytváření počítačové hry během 48 hodin lze šikovně zkombinovat zadání soutěže s něčím, co se potřebujete naučit pro vykonání současných úkolů v nějakém svém projektu (např. „osahat“ si nějakou softwarovou knihovnu nebo framework).

Odpovědět »

Markéta

Před 7 roky

Zajímavý článek, zrovna se prokrastinací zabývám na svém blogu. http://marketapodnikatelka.wordpress.com/2014/12/04/prokrastinace-muj-vecny-nepritel/

Odpovědět »

Petr

Před 6 roky

Zajimavy clanek, byt mam pocit, ze kopie toho co uci Ludwik. Prokrastinace je fenomem, nicmene mne jen samotne zabyvani se timto tematem posunulo k vlastnimu projektu http://www.odbornyoponent.cz
Tak proc ne i vas? :-)

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

Premium
radovan-vavra-web

Radovan Vávra: Jak přemýšlet nad budoucností firmy?

vit-endler-2-web

E-commerce trendy v roce 2021 | Vít Endler (finGOOD.cz)

petr-hudec-web

E-shopař youtuberem. Jak vytvořit nový byznys? | Petr Hudec (HuráMobil.cz)

petr-bena-web

Budoucnost e-commerce a role marketplaces | Petr Bena z Alza.cz