Motto prokrastinace by mohlo znít asi takto: Co nemusíš udělat dnes, odlož na zítřek, v horším případě těsně před termínem, v nejhorším případě po termínu anebo vůbec.
Každý z vás jistě zažil, že se mu nechce dělat nepříjemný úkol anebo práci, která hodně spěchá. A právě ve chvíli, kdy tuhle nechuť něco dělat nepřekonáte, stáváte se prokrastinujícím člověkem. Prokrastinaci lze definovat jako chronické odkládání povinností na pozdější dobu.
Způsobů, jak prokrastinovat, je spousta. Sledování filmů a seriálů, hraní her, sportování či vyhledávání jiné zábavy.
Je ovšem rozdíl v prokrastinaci a v lenošení. Líní lidé netouží po tom, aby něco dělali. Naopak prokrastinující člověk se bojí nepříjemnosti práce, která ho čeká a z možnosti neúspěchu, který může nastat, pokud neuspěje ve vytyčených cílech. Neúspěch vede ke zklamání a může vést až ke ztrátě víry ve své schopnosti.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Otázka ovšem zní, jak překonat tuto tendenci k nicnedělání. Přece musí existovat způsob, jak se donutit něco dělat. Existuje více způsobů, jak prokrastinaci omezit na minimum. Zde je přehledný návod:
Základním motorem všeho, co děláme, jsou naše touhy a přání. Právě tohle nás motivuje k tomu, abychom vůbec vstali z postele a začali pracovat na plný výkon. Není na škodu si všechna přání a očekávání sepsat a vědět o nich. Berte to jako vaše svědomí.
Určitě víte, co potřebujete udělat zrovna zítra, ale víte kdy? Stačí si na kus papíru sepsat heslovitě úkoly a spojit je čarou, jak je postupně budete chtít plnit. Poté k nim přidejte časový údaj. Každé splněný úkolu si „odfajfkujte“ z důvodu přehlednosti a lepšího pocitu z vykonané práce.
Při plnění vámi stanovených úkolů (např.: posilování, běhání, psaní práce apod.) jde především o postupné kroky. Nejde přece hned při prvním pokusu zvednout 150 kg anebo uběhnout 10 km. Poprvé stačí například obout si boty na běhání a vyjít ven. Příští den se jen trochu proběhnout a postupně můžete zvyšovat své výkony. Důležité je v první fázi překonat strach z neúspěchu.
Stačí si vytvořit jednoduchou tabulku. Do sloupců dejte názvy úkonů (např.: počet uběhnutých kilometrů) a do řádků dny. Pak jednoduchým zapisováním budete mít neustálý přehled o svých výkonech, které vám pomohou k vyšší motivaci.
Za správně odvedenou práci je přece třeba pořádně se odměnit. Navíc, pokud je tato odměna formou relaxace, zabijete hned dvě mouchy jednou ranou.
Správný odpočinek je v dnešní hektické době více než důležitý. Najděte si čas jen pro sebe a pro relaxaci. Navíc je dokázáno, že prokrastinace, ať už v jakékoliv podobě, snižuje energii, neboť člověk podvědomě neustále myslí na úkoly, které ho čekají, a proto nemůže správně relaxovat. Je to takový začarovaný kruh.
Přejeme mnoho úspěchů v boji proti prokrastinaci!
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 4 dny
Před 4 dny
Před 1 týdnem
Před 1 týdnem
Před 1 měsíc
Před 1 měsíc
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 6 měsíců
Před 6 měsíců
Pavel Dlouhý
Před 11 roky
Zajímavý článek. Mně třeba k větším výkonům (a někdy i v boji s prokrastinací) pomáhají různé akce a soutěže jako je třeba Ludum Dare. Při vytváření počítačové hry během 48 hodin lze šikovně zkombinovat zadání soutěže s něčím, co se potřebujete naučit pro vykonání současných úkolů v nějakém svém projektu (např. „osahat“ si nějakou softwarovou knihovnu nebo framework).
Odpovědět »
Markéta
Před 8 roky
Zajímavý článek, zrovna se prokrastinací zabývám na svém blogu. http://marketapodnikatelka.wordpress.com/2014/12/04/prokrastinace-muj-vecny-nepritel/
Odpovědět »
Petr
Před 7 roky
Zajimavy clanek, byt mam pocit, ze kopie toho co uci Ludwik. Prokrastinace je fenomem, nicmene mne jen samotne zabyvani se timto tematem posunulo k vlastnimu projektu http://www.odbornyoponent.cz
Tak proc ne i vas? :-)
Odpovědět »