Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Konkrétní a praktické tipy pro řízení malé i velké firmy.
TOP podnikatelé, manažeři a další specialisté na byznys.
Témata, o kterých se jinde nemluví. Důležité pro každého podnikatele.
Zjistit více

Inzerce

Jak správně nastavit URL adresy na vašem webu?

URL adresy na webu
Zdroj fotky: Fotolia.com | Autor: reich

URL adresy zmiňují SEO specialisté jako jeden z nejdůležitějších on-page faktorů při hodnocení webu vyhledávači. Zkusme se na ně podívat blíže a zjistit, zda se to s jejich důležitostí trochu nepřehání.

Na moje otázky tentokrát odpovídal SEO specialista Zdeněk Hejl.

Když se bavíme o URL adresách, co tím konkrétně máme na mysli?
URL neboli Uniform Resource Locator je jednoznačný identifikátor zdroje informací na internetu. To znamená, že když známe URL konkrétního zdroje informací (například webové stránky nebo PDF souboru), tak můžeme získat jeho obsah právě prostřednictvím URL adresy. Využít k tomu lze například internetový prohlížeč, v němž zadáváme URL do adresního řádku.

Příklady URL adres:

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

URL se skládá z těchto základních částí:

  • protokol (např. HTTP nebo HTTPS)
  • doména (typicky ve tvaru doménaTřetíhoŘádu.doménaDruhéhoŘádu.doménaPrvníhoŘádu, přičemž se běžně doméně třetího řádu říká zkráceně “subdoména” a spojení domény druhého a prvního řádu se říká jednoduše “doména”)
  • umístění zdroje na serveru (podle typu a nastavení serveru mohou hrát roli velká a malá písmena)
  • URL parametry uvedené za znakem otazníku

Jak důležité URL adresy z hlediska hodnocení webu vyhledávači jsou?
URL adresy jsou pro vyhledávače zásadní, protože identifikují konkrétní webovou stránku či jiný informační zdroj. I pro provozovatele webů jsou URL zásadní záležitost, protože nevhodný návrh či pozdější manipulace s URL adresami může mít fatální následky – a to nejen z pohledu SEO.

Při návrhu i úpravách URL adres je důležité přemýšlet nad věcmi jako jsou přesměrování stránek, chybové stránky či duplicita stránek.

Co to znamená, nad těmito věcmi přemýšlet?
Když například připravuješ nový web, který poběží na stejné doméně jako ten původní a dojde ke změně URL adres, tak bys měl mít před spuštěním připravenou tabulku přesměrování stránek z původních URL adres na nové. Tato přesměrování poté nastaví programátor nebo webmaster.

Měl bys mít také dobře navrženou chybovou stránku 404, která se zobrazí lidem, kteří se dostanou na URL, na které není žádný obsah a ani není nikam přesměrovaná.

Pokud víš, že na webu hrozí nějaké (téměř) duplicity, které můžeš jen těžko ovlivnit (například u filtrování výpisů), tak je vhodné se na to připravit a například to vyřešit vhodným nastavením kanonických URL adres.

Přikládají vyhledávače ještě nějakou váhu samotné doméně? Ještě lze dohledat rady, že by měla obsahovat klíčové slovo apod.
Předpokládám, že klíčové slovo v doméně bude stále jedním z hodnoticích faktorů u obou majoritních vyhledávačů. Jakou bude mít váhu mezi dalšími desítkami či stovkami faktorů si netroufnu odhadnout.

Když se na to podíváme z druhé strany, tak pokud relevantní klíčové slovo v doménovém jméně je obsažené, tak to určitě nebude na škodu, pokud to ovšem nebude splácanina typu nejlevnejsi-plastova-okna-a-dvere-v-brne-a-okoli.cz.

Na tom je špatně co?
Je to zbytečně dlohé doménové jméno. Je nacpané klíčovými slovy. Obsahuje spoustu pomlček.

Takové doménové jméno je nepřirozené a vypovídá o tom, že primárním cílem provozovatele bylo ovlivnit vyhledávače a ne budovat dlouhodobý brand. A Google vlastně nedělá v rámci svého protispamového týmu nic jiného, než že hledá nepřirozenosti – v textech, v metadatech či v odkazech.

Tento článek je na webu s doménou mladypodnikatel.cz. Může být v rubrice Marketing a podrubrikách Online Marketing, SEO a On-page faktory. Jak by měla vypadat ideální struktura URL adresy?
Způsob a pravidla organizace webu bývají základem pro návrh URL adres. Jestliže například ty víš, že jeden článek může být ve více kategoriích, tak dává smysl mít URL adresu, která je nezávislá na kategorii, tj. ve stylu www.mladypodnikatel.cz/nazev-clanku.

Vždy je vhodné přemýšlet dopředu a zvážit možné situace, které mohou nastat. Už mnohokrát jsem byl svědkem toho, jak se struktura webu více či méně výrazněji v průběhu času změnila, i když by při přípravě webu téměř každý odpřísáhl, že k tomu nebude dalších pár let důvod. Jednou se výrazněji zúžila produktová nabídka a bylo potřeba upravit strukturování produktů, jinde se začaly nabízet úplně nové série produktů nebo došlo ke změně směřování blogu a bylo potřeba tomu uzpůsobit navigaci a URL adresy.

Není v tom případě lepší mít vždy v doméně jen název produktu, článku apod. a vyhnout se tam rubrikám, kategoriím a tak?
Jakmile nikde nic nezanořuješ a minimalizuješ možné vazby mezi položkami, které by se mohly projevit v URL, tak máš poměrně flexibilní URL adresy stránek. Nedělá ti potom problém mít jeden produkt v pěti různých kategoriích a kdykoliv ho přesunout do úplně jiné kategorie.

Nebo když máš víceúrovňovou produktovou strukturu a po čase zjistíš, že potřebuješ posunout nějakou kategorií o úroveň výše. Buď zachováš stávající URL (pokud to systém vůbec umožňuje) a za chvíli budeš mít URL adresy napříč webem nekonzistentní, nebo změníš odpovídajícím způsobem URL adresu kategorie a tím se také automaticky změní URL všech podkategorií či produktů v dané kategorii.

Platí, že čím kratší, tím lepší?
Lepší pro co? Pokud očekáváš, že lidé si budou URL adresy volat po telefonu, tak určitě. (smích) Teď vážně – pokud nepoužíváš extrémně dlouhé adresy o několika stech znacích, tak je úplně jedno jestli máš URL dlouhou 30 nebo 60 znaků.

Proč některé weby mají v URL adresách třeba rubriku článků, kategorii zboží apod.?
Zde je několik příkladů: mají dobře zmapovanou svou nabídku a ví, že vždy jedna položka bude jen v jedné kategorii – nebo si to alespoň prozatím myslí; využívají to z analytických důvodů; vůbec o ničem takovém nepřemýšleli nebo se nepodíleli na přípravě URL adres nebo jejich systém umí pracovat s URL pouze tímto způsobem.

Vždy záleží na konkrétní situaci, jaký způsob tvoření URL adres bude nejvhodnější – nelze generalizovat, že jedno řešení je vždy lepší než druhé.

Ale z toho, co říkáš, mi připadá, že ty rubriky či kategorie v URL adrese mohou být z dlouhodobého hlediska spíše na škodu. Když si tedy dnes mohu vybrat, mám je do URL dávat, nebo to nemá smysl?
Já osobně doporučuji kvůli flexibilitě využívat jednoúrovňové URL adresy (bez ohledu na hierarchii) jak pro kategorie, tak pro produkty/články. Nikdy nelze dopředu říci, jak se budou vyvíjet požadavky na strukturu webu a je lepší být připravený na případné změny a už při návrhu minimalizovat jejich negativní dopad.

Jaké vidíte nejčastější chyby při nastavování URL adres na webu?
Problémy s URL adresami vznikají ve dvou zásadních okamžicích – při tvorbě nového webu a při změnách struktury stávajícího webu.

Běžně se stává, že web generuje duplicitní (či téměř duplicitní) stránky, které nejsou nijak ošetřeny, díky změnám struktury vzniká nadměrné množství chybových stránek 404, když se přesune stránka z jedné URL na druhou, tak se nenastaví odpovídající přesměrování, XML sitemapa obsahuje URL adresy, které na webu nejsou a/nebo naopak neobsahuje důležité URL, nebo že struktura a způsob generování URL není future-proof

Když jsem v tomto rozhovoru zjistil, že mám URL nastaveny špatně, co mám udělat?
Ohledně návrhu či úprav URL adres je vždy vhodnější se poradit s někým, kdo již má s danou problematikou více praktických zkušeností. Často stačí jedna dvě užitečné rady, které pomohou nasměrovat celý proces návrhu URL správným směrem a ušetřit si tak v budoucnu čas, peníze a problémy.

A jedna rada na závěr: URL jsou to nejcennější, co máte. Pokud nemusíte, tak je neměňte.

Pokračujte ⇩

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

dav-lidi-fb

Jak získat e-maily fanoušků na Facebooku?

Periscope video

Na jak dlouho se video uloží na Periscope a jak jej stáhnout?

pavel-fara-web

Jak vytvořit vlastní on-line kurz? | Pavel Fara (KurzyProRadost.cz)

Právě vyšlo

Premium
ondrej-fryc-web

Ondřej Fryc: Budování managementu firmy (Mall, Reflex Capital)

adam-neuberger-web

Začátek recese kryptoměn? | Adam Neuberger (Probinex)

jiri-peslar-web

Podnikatel na cestách. Proč myslet na pojištění? | Jiří Peslar

Nejoblíbenější

Premium
dalibor-dedek-web

Dalibor Dědek: Jak vybudoval Jablotron?

Premium
karol-gulas-web

Marketing Astratexu | Karol Guláš

Premium
vojtech-boril-web

SaaS byznys: Jak s ním růst? | Vojtěch Bořil (Kentico)

Komentáře

Miroslav

Před 1 rokem

Podnikání je zábava moc mě to baví.

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

michal-koubek-web

Aktuální stav české ekonomiky a výhled do budoucna | Michal Koubek

andrej-kiska-web

Jak získat investora a vybudovat úspěšný startup? | Andrej Kiska (Credo Ventures)

andrej-kiska-web

Andrej Kiska ml. (Credo Ventures): Jak uvažují investoři a čím je zaujmout?

Premium
jiri-janku-web

Poločas zakladatele eBRÁNY. Jiří Janků o přístupu k firmě

Inzerce