Není to lenost nebo neschopnost, jak by se na první pohled mohlo zdát. Člověk trpící prokrastinací, nutkáním odkládat důležitou práci, své povinnosti nakonec přeci jen splní. Často však na poslední chvíli a na pokraji fyzického i emocionálního vyčerpání. Dá se s tím ale úspěšně bojovat. Zapotřebí je jen silná vůle a odhodlání.
Rozdíl mezi leností a nutkáním odkládat důležitou práci je jednoduchý. Líný člověk se nebojí následků, nezajímá se o to, co bude, když svou práci neodvede a ani po žádné činnosti netouží. Naopak ten, kdo trpí prokrastinací, je v úzkostném stavu z toho, že práce, která ho čeká, bude nepříjemná, a že ji nezvládne, nebo neodvede tak, jak se od něj očekává. A právě to je často důvod, proč ji začne odkládat, a je jedno jestli se jedná o domácí práce, nepříjemný telefonát s klientem, nebo dokonce životní rozhodnutí v soukromém životě.
Takové chování se nejčastěji vyskytuje u lidí s vyšším vzděláním a také u těch, kteří si svůj pracovní život organizují povětšinou sami. Tato, dalo by se říci „nemoc“, se rozvíjí již při studiích, tedy kolem dvacátého roku života a graduje kolem čtyřicítky.
Pokud ani přes tyto rady nedocílíte kýženého cíle, zvažte schůzku s osobním koučem, který je schopen vaše problémy s koncentrací zanalyzovat a poradit, jak je řešit.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 4 hodinami
Před 4 hodinami
Před 4 dny
Před 4 dny
Před 6 dny
Před 6 dny
Před 4 týdny
Před 4 týdny
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce