Doporučujeme

Jak se řídí české firmy? Nahlédněte pod ruce jejich šéfům

Praktické tipy pro řízení firmy na českém trhu
Zkušenosti předních podnikatelů a manažerů
Reálné know-how pro budování vaší firmy
Zjistit více

Internetové obchodování: Zlatý důl, nebo boj o přežití?

Inzerce

Inzerce

V České republice se více než kde jinde během několika málo let rozrostlo internetové obchodování, a to do gigantických rozměrů. V loňském roce bylo v ČR provozováno cca 37 000 eshopů, což je nejvíce v celé střední Evropě, a internetové obchodování u nás jen vzkvétá. Nebo ne?

Inzerce

Z historie internetového obchodování

Lidé v České republice se naučili na internetu nakupovat velice rychle a stejně rychle se také začaly množit internetové obchody. Kde kdo viděl příležitost a kdo se v internetu uměl alespoň trochu pohybovat, chtěl využít vzkvétajícího businessu. Tento boom dal logicky prostor pro vznik dalšího zajímavého odvětví – porovnávače zboží. Těch se během několika málo let také vyrojila celá řada a začal boj o pozici na trhu.

Má-li být porovnávač zboží plnohodnotný, musí se na něm soustředit většina uživatelů, která dá samotnému porovnávači duši a hodnotu. Proto je logické, že z boje o postavení na trhu porovnávačů musel vyjít vítěz. U nás jsou to vítězové dva. Podle mého názoru Heuréka.cz díky své kvalitě, Zboží.cz díky Seznamu. Důležitý je fakt, že eshop, který dnes není na Heuréce a na Zboží, jako by nebyl.

Udělej si sám – továrny na internetové obchody

Všeobecné přesycení internetu IT službami a nechuť podnikatelů k nabízeným službám dala prostor vzniku nového businessu – udělej si sám. Proč by měl kdokoliv vůbec platit za tvorbu internetového obchodu? Vytvořit eshop zvládne přeci každý. Na naší platformě si vyberete z 10 000 šablon, zajistíme provoz a technickou správu, export do porovnávačů, a to vše za pouhých 1 499 Kč bez DPH.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Kdo se předtím internetového obchodování bál, teď si může na platformě s průvodcem vytvořit eshop během několika hodin. V nápovědě najdete seriál o SEO, to zvládne také každý, stačí znát těchto 5 zaručených rad. Díky exportu na porovnávače je eshop v centru dění a než se dotyčný naděje, začnou se rojit první objednávky.

Devalvace internetového trhu

Konkurenční prostředí je zdravé, takový extrémní nárůst internetových maloobchodníků ale dlouhodobě celý trh devalvuje. Internetový obchod vytvořený doma „na koleni“ s balírnou balíků v garáži jako druhořadý přivýdělek s minimálními náklady se srovná během minuty na Heuréce s ostatními eshopy. Může jít ale o 2 % níž tak, aby bylo jeho zboží zajímavější.

Takový internetový obchod nemůže většinou nabídnout sofistikovaný věrnostní program, dárek k objednávce, nebo poradenství 24 hodin denně 7 dní v týdnu, takže jediná konkurenční výhoda jsou nízké náklady, tedy možnost nižší marže a tím pádem nižší ceny. Porovnávače zboží to samozřejmě ihned prezentují zákazníkům, takže jedinou cestou pro ostatní je být přibližně na stejných cenách.

Takto se celý systém opakuje a dlouhodobě je destruktivní pro všechny strany. Malý eshop stáhne své ceny na minimum a žije z minimální marže, v nejhorším případě platí pouze náklady. Velký eshop žije na minimální marži a těží z větších objemů a nižších cen u dodavatelů.

Vyplatí se to?

Pokud se podíváme na statistiku, na tři vzniklé eshopy připadá jeden zaniklý. Životnost zmiňovaných internetových obchodů „udělej si sám“ je zhruba rok až dva. Potom provozovatelé zjistí, že čas strávený tím, aby platili provoz, se jim zkrátka nevyplatí. Celé jejich obchodování tedy nijak neposiluje trh a dva roky skomírání na nule jen snižují hodnotu konkurence.

Vytvořit funkční a prosperující internetový obchod není v této spleti vůbec jednoduchý úkol. Zvlášť, když se na internetu vytrácí veškeré vedlejší vlivy a základním měřítkem jsou právě zmiňované porovnávače zboží. Přitáhnout zákazníky jinými cestami dá tedy hromadu práce a především to také stojí hromadu peněz.

Z mého pohledu může být internetové obchodování pro člověka zajímavé jen ve dvou případech. V prvním má dotyčná osoba dostatek financí na to, aby postihla celou ČR masivní kampaní, vytvořila si jméno, část věrných zákazníků a nevadí jí, že se takový internetový obchod začne rentovat až po několika letech.

V druhém případě jsou to malé internetové obchody, které netvoří primární příjem, ale dotyčná osoba má čas na správu eshopu, využívá např. dropshipping a žije ze zákazníků, kteří přijdou přes porovnávače zboží. Být někde na půl cesty je dle mého názoru destruktivní.

Mé myšlence nasvědčuje fakt, že trendem posledního roku a vyhlídkou do budoucna je vznik menších, specializovaných internetových obchodů. Nákupní galerie, ve kterých seženete všechno, začínají být pasé. Lidé chtějí nakupovat u odborníků, kteří danému sortimentu rozumí a poskytnou maximální podporu a servis.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jan-kodl

Jako soukromý marketingový konzultant pomáhá především středně velkým společnostem vydělávat peníze, optimalizovat náklady a budovat zdravé PR. Jeho filozofie marketingu vychází z učení Sergia Zymana. Více o marketingu a reklamě najdete na jeho webu www.jankodl.cz.

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-senta-cermakova-web

Jirka Rostecký: Úspěch v podnikání určuje i naše rodina | Senta Čermáková

Premium
dominik-nabelek-web

Jak se buduje módní značka DON LEMME? | Dominik Nábělek

petr-macek-web

Díky čemu roste aplikace Caflou? | Petr Macek

Premium
pavel-milan-cerny-web

Vybudoval Econea.cz, ale nakonec z ní odešel. Cesta za štěstím Pavla Milana Černého

michaela-steinhauser-web

Růst firmy: Jak ho zvládá Skinners? | Michaela Steinhauser

jindra-dohnal-web

Bez strategického myšlení nemáte v byznysu šanci | Jindra Dohnal (Creatixo)

gabriela-mrkvicova-web

Jak z networkingu dostat maximum pro váš byznys? | Gabriela Mrkvicová (Smart Network)

marek-odehnal-web

Pro rodiče: Jak přemýšlet nad finanční budoucností vašich děti? | Marek Odehnal

Komentáře

Rachel

Před 10 roky

Ověřený přivýdělek. Cca 1000 korun / měsíc. Velmi seriózní. Skutečně výplácejí.
Odměna ihned za zaregistrování se.
Není třeba tomu věnovat příliš času – stačí si vytořit k tomuto účelu email, samotné reklamy potom můžete vždy jednorázově odklikat na jejich stránkách. Nadprůměrně placené dotazníky !
http://www.ermail.cz/link/m2lTVTXCcAVmX7TmcXC2cY2AeYNJAele

Odpovědět »

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

TOP header

Premium
daniel-kral-web

Amazon. Takhle na něm prodává Dermacol | Daniel Král

Premium
martin-hausenblas-web

Martin Hausenblas: Jak předat firmu nástupci a posunout se do role majitele?

Premium
martina-horka-web

dm drogerie: Jak se řídí 4 tisíce zaměstnanců? | Martina Horká

Premium
alex-mlatilik-web

Zľavomatu hrozilo zavření a musel se vybudovat skoro od nuly | Aleš Mlátilík

Inzerce