Fonty jsou sady písma, které používáme na svém počítači. Můžeme je získat společně s operačním systémem či některými programy, dají se ale instalovat i samostatně. Málokdo ale ví, že na fonty se také vztahují autorská práva a nemůžeme je používat mimo poskytnuté licence.
Společně s operačním systémem a zakoupenými programy se nainstalují i různé fonty. Obecně lze říci, že všechny tyto fonty smíte používat k běžné práci na počítači a k tisknutí, včetně vytváření PDF souborů. Při běžné práci tedy nemusíte mít z používání písem žádné obavy. Použít můžete i samostatně stažené či zakoupené fonty, ale předem si prostudujte licenci. Některé z těchto fontů jsou určeny pouze pro osobní potřebu.
Většina uživatelů se domnívá, že komerční užití je čistě pro práci za peníze či pro podnikání. Komerční užití ale takto definováno není. Jedná se fakticky o cokoli, co přesahuje prostor užití pro osobní účely. Vystavování čehokoliv na internetu, byť by to bylo zadarmo, je již považováno za komerční užití.
Pokud vytváříte webové stránky a prezentace na webu, musíte si licence k fontům hlídat. Obecně samozřejmě můžete nastavit jaký typ písma chcete, ale záleží, zdali ho má koncový uživatel nainstalovaný či nikoliv. Většina fontů totiž výslovně zakazuje další poskytování či sdílení včetně použití @font-face. Pokud tedy používáte jakýkoliv speciální font, předem se v licenci ujistěte, že ho můžete používat pro komerční účely a dále distribuovat
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Grafické programy, jako jsou například produkty Adobe, Corel, Inkscape a Gimp, obsahují v instalaci vlastní fonty. Ty můžete libovolně používat v rámci práce s programem, tedy můžete například použít písmo ve svých obrázcích a designu, nesmíte ale písmo dále distribuovat společně s vaším produktem. Pozor na licenci grafického programu, komerční užití není dovoleno pro studentské a výukové licence! Font může být například také součástí loga. Vytvoření díla, založeného čistě na určitém fontu, je ale sporné a raději se ho vyvarujte.
Pokud jako grafici a designéři prodáváte vlastní díla na fotobankách, tak se raději využití fontů vyvarujte. Fotobanky jsou velmi paranoidní a téměř ve všech případech obrázky s textem zamítají. Výjimkou jsou krátké nápisy, ale u vektorů nesmí být použito písmo, celý text se musí převést na vektor. V poslední době se také značně rozšířilo zakazování vkládání ukázkového textu do obrázku. Fráze jako „Váš text zde“ a podobné si raději odpusťte.
Kromě instalací s programy lze fonty instalovat i samostatně. Fonty můžete buď stáhnout zdarma, anebo je můžete zakoupit. Anglických fontů existuje obrovské množství, fonty zdarma můžete stáhnout například na 1001freefonts.com a Dafont.com. Pro správné zobrazení diakritiky potřebujete české fonty, které můžete zdarma stáhnout na ČeskéFonty.cz.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 5 dny
Před 5 dny
Před 3 dny
Před 3 dny
Před 4 týdny
Před 4 týdny
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 4 měsíce
Před 4 měsíce
Před 4 měsíce
Před 4 měsíce
Leociree
Před 11 roky
ich fand den abend insgesamt sehr nice, adilrlengs gings irgendwann aufn sack, sich von jedem erstmal n ganzes set reinzuziehen bevor der schf6ne teil des battles mit dem sample losging.das ist eigentlich ein grandioses konzept, denn mit halbwegs bekannten tracks als sample-vorlagen kann man u.a. auch leute ansprechen, die vom samplen und beatbauen keine ahnung haben. und aus totgehf6rt-geglaubten samples kf6nnen dann doch noch bretter geschraubt werden.ich stimme zu, dass es beim ne4chsten mal dem unterhaltunsfaktor zu gute ke4me, wenn die producer sich wirklich mal battlen‘ wfcrden. ob mit live-mpc/whatever-actions, n paar disses in die gegnerische richtung.. auf jeden fall etwas mehr als dastehen wie ein baum umd auf play zu drfccken.
Odpovědět »