Doporučujeme

Rozhovory o řízení firem prakticky a do hloubky

Získejte praktické tipy pro řízení vaší firmy
Podrobné rozhovory se zkušenými podnikateli
Vytvořte úspěšnou strategii pro váš byznys
Zjistit více

Inzerce

Cizinka ze Sibiře otevřela školu českého jazyka v Praze a učí ruskojazyčné cizince mluvit česky v každodenním životě

V roce 2018 otevřela Káťa Zvereva školu českého jazyka Ahoj!Student v Praze, aby se ruskojazyční cizinci naučili mluvit v každodenních situacích – v bance, na poliklinice, v obchodě, na policii.

Káťa Zvereva přijela do Prahy z Moskvy v roce 2014, vystudovala češtinu na Vysoké škole ekonomické, dokončila magistraturu na Vysoké škole obchodní, pak otevřela svou jazykovou školu na Žižkově a učí češtinu ruskojazyčné cizince, kteří stejně jako ona přijeli do Prahy ze zemí bývalého Sovětského svazu studovat, žít a pracovat.

Myšlenka uskutečnit svůj dávný sen a otevřít jazykovou školu se zrodila, když Káťa psala diplomovou práci na Vysoké škola obchodní v Praze. Byznysplán budoucí jazykové školy jí pomohla napsat vedoucí její diplomové práce. Když Káťa obhajovala svou diplomovou práci, v její jazykové škole se již učili cizinci.

„Za nejzajímavější období podnikání považuji jeho začátek. Když hledáš kancelář, plánuješ měsíční náklady na nájem, mzdy učitelů, reklamu, tiskárnu, papír. Když přemýšlíš o tom, zda to zvládneš sama. Anebo zda jít jednoduše pracovat k někomu do kanceláře.” – říká Káťa.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Když přijela do Prahy, měla za sebou již vysokoškolské vzdělání a první kariéru. Káťa dokončila univerzitu v Moskvě v oboru “Reklama” a pracovala v módní branži jako social media manager. Jejím nejvýraznějším digitálním projektem byla stránka na instagramu @roscosmosofficial, která patří ruské vesmírné agentuře, zveřejňuje fotografie z vesmíru a z mezinárodní vesmírné stanice. Tento instagram sleduje v současné době více než 600 000 lidí – jako kdyby se dvě Ostravy najednou přihlásily k odběru něčího instagramu.

Zdroj fotky: Archiv Káti Zverevy

Káťa však nechtěla zůstat v Moskvě. Narodila se na Sibiři a Moskva se pro ni stala místem studia a práce, avšak ne tím místem, kde by chtěla zůstat i nadále. “Proč jsem si vybrala Prahu? Prahu jsem si vybrala již v dětství – v domácí knihovně mé babičky, která žije na Sibiři, byly knihy “Povídky malostranské” Jana Nerudy a “Staré pověsti české”Aloise Jiráska, které jsem moc ráda četla, když jsem byla malá. Někteří mí vrstevníci přemýšleli o tom, že možná pojedou do Španělska (vždyť je tam moře) nebo do Anglie (vždyť je to prestižní), a potom se najednou objevili v Praze. U mě je to přesně naopak – vždy jsem chtěla přijet do Prahy, studovat, pracovat, být prospěšná společnosti právě tady”, – pokračuje Káťa.

Většina studentů, kteří studují jazyk v její jazykové škole s legračním názvem „Ahoj!Student“, přijela ze zemí bývalého Sovětského svazu – Ukrajiny, Ruska a Kazachstánu. Ti, kdo přijíždějí ze zemí bývalého Sovětského svazu, pracují v Praze v různých oblastech: jako manažeři – například v marketingu; advokáti, zaměstnanci bank, novináři, překladatelé, středoškolští odborníci; mnozí pracují na smlouvu v mezinárodních společnostech, někdo pracuje v cestovním ruchu, v obchodech, salónech krásy, ve stavebnictví. „Většina mých studentů, kteří přijedou ze zemí bývalého Sovětského svazu, mají skutečně velmi silnou touhu se integrovat do české společnosti, asimilovat, proto se svědomitě učí český jazyk, mají velmi silnou motivaci“,- zdůrazňuje Káťa.

Do školy chodí i věkově starší studenti (starší 60 let), tato kategorie posluchačů žije v České republice více jak 10 let, již dávno mají povolení k trvalému pobytu nebo české občanství, avšak mají problémy s češtinou, jejich znalost je prakticky nulová. Důvodem je to, že člověk nepotřebuje práci (protože je v důchodu) a komunikuje jen v ruskojazyčné komunitě, se svými přáteli a známými. „Na začátku každého ročníku říkám studentům: nebojte se mluvit v českém prostředí. Naše škola, naši učitelé jsou zde pro to, abyste se naučili mluvit v každodenních situacích – v bance, na poliklinice, v obchodě, na policii. Když vyjdete ze třídy, jděte a nebojte se mluvit“.

„Znalost českého jazyka, byť jen na základní úrovni, je nezbytnou podmínkou pro pohodlný život v České republice. Ani jednu záležitost nelze vyřešit bez znalosti českého jazyka – nebo si budete s sebou muset všude brát tlumočníka. Pro cizince je to těžké. Víte, jakou frázi vnímá cizinec nejcitlivěji? “Nerozumím Vám”. Protože znamená, že druhá strana jako by nechtěla porozumět, jako by se bránila dialogu. Ale když vycházím ze své vlastní praxe, mohu říci: pokud se obě strany chtějí domluvit, vždy se to podaří. V rozhovoru je důležité, aby cizinec nemlčel a druhá strana se ho snažila pochopit. A pokud mám zájem na výsledku dialogu, vždy mi porozumí. Právě proto jsem otevřela tuto školu – abych podpořila mezikulturní komunikaci, porozumění mezi ruskojazyčnými a českojazyčnými občany v České republice. Vždyť porozumění bude nakonec užitečné pro obě strany“.

Škola “Ahoj!Student” na pražském Žižkově funguje od roku 2018. Pokud potkáte emigranta, který s vámi bude mluvit česky; nebo pokud se vás pokladní v potravinách česky zeptá, jak se máte a zda sbíráte body; pokud učitel-cizinec bude na univerzitě přednášet hezkou češtinou, pokud se maminka s kočárkem na vás obrátí v tramvaji s prosbou o pomoc, pokud vám makléř nabídne byt a bude s vámi hovořit hezkou češtinou – je možné, že je to díky škole Ahoj!Student a snaze této mladé cizinky být prospěšnou české společnosti.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Nenechte si ujít

adamcak-endler-web

Jak předat firmu novému CEO? Příklad 2 firem | Pavol Adamčák a Vít Endler

ondrej-vodehnal-web

Jak zlepšit výkon PPC kampaní? | Ondřej Vodehnal (Filipesmedia)

tomas-mitana-web

Největší technologické překážky v růstu e-shopů | Tomáš Mitana (Shoptet)

Právě vyšlo

jiri-jemelka-web

Růst vs. ziskovost. Na co se zaměřit? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
petr-miklik-web

Ziskovost e-shopu: Jak zvyšovat marže a snižovat PNO? Příklad Grizly.cz | Petr Miklík

Premium
tomas-matejcek-web

Systém odměňování zaměstnanců: Jak funguje v Megapixelu? | Tomáš Matějček

Nejoblíbenější

Premium
rozhon-bernatek-web

Oba prodali firmu. Oba úplně jinak. Příběhy Vivantisu a Ovečkárny | Martin Rozhoň a Martin Bernátek

Premium
jan-hanus-web

Řídil firmy jako Mall či Kostelecké uzeniny. Co se naučil o zvládání krizí a transformací? | Jan Hanuš

Premium
bednar-dlouhy-web

2 miliardáři, 2 přístupy k řízení firmy. V čem se liší Shipmonk a Kiwi.com? | Jan Bednář a Oliver Dlouhý

Komentáře

TOP header

Premium
ondrej-fryc-web

Ondřej Fryc: Budování managementu firmy (Mall, Reflex Capital)

Premium
pavel-voparil-web

Zvládání krize v e-commerce. Co pomohlo Bonami? | Pavel Vopařil

Premium
john-vanhara-web

John Vanhara: Růst firmy, zaměření na zisk, výběr a řízení lidí

Premium
ruslan-skopal-web

Marketplaces. Jak na nich prodává Trenýrkárna? | Ruslan Skopal

Inzerce