Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Chytré domy, chytrá města, chytřejší život

inzerce
Před 7 roky

Slyšeli jste už někdy o inteligentním domě? Tento pojem možná zní jako vytržený z nějakého sci-fi, faktem ovšem je, že se jedná o stále oblíbenější způsob bydlení. Ten proniká i do urbanismu, kde pak mluvíme o tzv. smart cities, neboli chytrých městech. Proč jsou tato města i domy chytré? V čem jsou jejich výhody a jak obtížné je zařídit si chytrou domácnost?

Jak může být dům inteligentní?

Při prvním setkání se spojením inteligentní dům by si možná někdo mohl představit pochodující cihlové monstrum, připomínající postavy z filmu Transformers. Žádná vzpoura strojů se ale naštěstí nekoná, tyto budovy nemají vlastní vůli ani osobnost. Inteligentní (někdy i chytrý či digitální) dům je zkrátka obydlí využívající širokou škálu moderních technologií a stavebních postupů. Tím činí bydlení nejen pohodlnějším, ale i méně nákladným.

Nejdůležitějším prvkem inteligentního domu je centrální systém. Ten automaticky řídí zabezpečení budovy, její vytápění, spotřebu elektřiny nebo ohřev vody. To všechno lze samozřejmě skrz centrální systém nastavit i ručně. Velkou výhodou chytrých domů je i možnost kontroly a změny nastavení na dálku. Takže už na dovolené nehrozí stresy kvůli tomu, jestli je v předsíni zhasnuto nebo zda jsou vchodové dveře pořádně zamknuty.

Chytrá domácnost nabízí bezpečí i úsporu

Díky inteligentnímu ovládání domu máte o své domácnosti nejen přehled, ale také ušetříte. Přesným nastavením spotřeby získáte optimální poměr ceny a výkonu. Před návratem z hor můžete začít svůj byt v pravou chvíli vytápět, stejně jako v létě upravit výkon klimatizace nebo nastavení větrání. Také máte přehled o všech elektrospotřebičích zapojených do sítě. Kolik peněz vám inteligentní domácnost ušetří? Může jít až několik tisíc korun ročně.

Inzerce

Pořízení chytrého domu samozřejmě vyžaduje rozsáhlejší investici, než je tomu u běžného „hloupého“ domu. Jedná se ale také o dlouhodobou investici, a to nejen s ohledem na úsporu energií. Domy s podobným zařízením se budou nejspíš postupně stávat standardem, podobně jako je jím dnes splachovací záchod nebo připojení k internetu. Pořízení chytrého domu proto znamená být o krok napřed. Na tuzemském trhu už navíc působí několik českých firem specializujících se na inteligentní domy.

Smart cities: pohodlnější a zdravější život

Kromě chytrých domácností se stále častěji můžeme setkat také s takzvanými chytrými městy. Co jsou to chytrá města? V podstatě jsou to města, která se (podobně jako stavitelé inteligentních domů) snaží zabudovat do svých struktur nové technologie. Ty mají především snižovat náklady, šetřit životní prostředí a zpříjemňovat život obyvatelům. Město ale není dům, takže snaha o inovace probíhá poněkud jinak a často je i složitější.

Hlavními oblastmi, ve kterých se snaha o vytvoření „smart city“ projevuje, jsou doprava, životní prostředí a veřejná správa. V dopravě jde o snížení ekologické zátěže a zvýšení plynulosti. Toho se má docílit podporou veřejné dopravy, sdílením dopravních prostředků (včetně jízdních kol) i promyšleným budováním dopravní infrastruktury. Digitalizace veřejné správy má za cíl zmenšení byrokratické zátěže pro občany, transparentnost při nakládání s městským rozpočtem i větší zapojení obyvatel do dění ve městě.

Ochrana životního prostředí je pak společným jmenovatelem většiny ostatních snah při tvorbě chytrého města. Cílem je, aby se prostor města stal příjemným místem k životu pro všechny jeho obyvatele i návštěvníky. Toho se má dosáhnout již zmíněnými úpravami dopravy, podporou alternativních zdrojů energie i inovativním urbanistickým přístupem. Do urbanistických koncepcí se proto stále více promítají nové trendy, jako jsou chytré a pasivní domy, snaha o netradiční způsoby propojení zeleně a zástavby nebo pouliční osvětlení reagující na hustotu provozu na ulici.

Myšlenka chytrých měst je poměrně rozšířená v západní Evropě, například ve městech, jako je Amsterdam, Vídeň, Stockholm nebo Barcelona. Jistě není náhodou, že se tato města dlouhodobě umísťují v žebříčcích nejlepších míst k životu.

 

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: inzerce

Publikujeme každý den, což nás něco stojí. Označený reklamní článek zde můžete mít i vy!

Komentáře

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-web

Jak růst na volné noze? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
martin-kucera-web

Jak se řídí letiště, kterým ročně projde 14 milionů pasažérů? | Martin Kučera (Letiště Praha)

marek-odehnal-web

Zlatá horečka umělé inteligence. Co znamená pro investory do akcií? | Marek Odehnal

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého