Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Naučte se strategicky přemýšlet nad vaším byznysem.
Získejte praktické tipy, jak řídit vaši firmu chytřeji a efektivněji.
Poslechněte si zkušenosti TOP byznysmenů.
Zjistit více

Inzerce

Byznys je o tom, kdo vydrží

Jiří Rostecký
Autor fotky: Jirka Chomát

Slyšel jsem už spoustu příběhů podnikatelů, které jsou sice poměrně dramatické, ale nakonec nejsou v ničem originální.

Inzerce

Jsou to příběhy těch, co opravdu hodně dřeli. Dělali vše, co bylo v jejich silách, aby podnikání rostlo a prosperovalo. Aby jejich zaměstnanci byli šťastní a produktivní. Aby zákazníci milovali jejich produkty a služby. Aby vydělávali peníze, plnili si sny a zanechali za sebou něco hmotného. Pro sebe, pro své děti, pro svět.

A pak přišel sešup dolů.

Rakovina. Infarkt. Vyhoření a neschopnost vstát z postele. Problémy se žaludkem. Nespavost. Neustálý stres. Deprese a úzkosti. Nebo cokoliv podobného.

Doporučujeme

Premium rozhovory exkluzivně pro předplatitele

Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.

Zjistit více

Podobných příběhů jsem slyšel už tolik, že mi začínají splývat.

Vždy mi je vypráví lidé, kteří jsou neskutečně chytří, talentovaní a většinou to nejsou žádní střelci. Často mají i poměrně malé skromné firmy, ale u toho si vždy vzpomenu na slova Michaela Rostocka – Poplara, podle kterého nezáleží na velikosti firmy, jakou budujete. Ať už je malá nebo velká, věnujete jí stejné úsilí a stejný čas.

Ty příběhy se většinou shodují v tom samém. Shrnul bych to takto:

  • Vnímejte svoje tělo. Vysílá vám signály. To, že vás někde bolí, jste unaveni, nemůžete spát nebo se vám děje něco, co nechcete, je jediný možný způsob, jak vám to tělo dokáže říct.
  • Poslouchejte okolí. Nespokojená manželka? Děti, které vás skoro nevidí? Kolegové s bolehlavem jen, jak přijdete do práce? Jo, tohle všechno je těžké si přiznat, ale i to vám něco říká.
  • Dělejte to, co vám jde. Mnohem psychicky i fyzicky náročnější je dělat věci, které tlačíte na sílu. Pokud vám něco nejde, pokuste se to nedělat a například to delegujte. Je to náročné, ale cena za přemáhání může být mnohem vyšší.
  • Vypněte. Opravdu odpočívejte. Jít se projít s podcastem o byznysu, ležet na pláži s diářem, před spaním odpovídat na e-maily… Nic z toho není skutečný odpočinek. Vy to víte. Dopřejte si opravdový relax.
  • Mějte někoho, s kým budete mluvit. Terapie není sprosté slovo. Znám fakt úspěšné lidi, co na ni chodí ne proto, že mají problém, ale proto, aby se stali lepšími, efektivnější, produktivnějšími, odolnějšími… Pokud to jde proti vám, dosaďte si místo toho slovo koučink. Od terapie se liší, ale může pro vás být dobrým začátkem.

Dneska jsem natáčel rozhovor s Jiřím Janků – pardubickým podnikatelem, který vybudoval firmu s ročním obratem 120 milionů korun. Jmenuje se eBrána a už skoro 5 let ji neřídí. Jednou si tak zašel vyřídit pojistku a na rentgenu mu našli nádor. Krátce poté, co se dozvěděl, že s manželkou čeká druhé dítě.

Sportovec. Zdravě jedl. Byl zdravý a v rodině to neměl. Cítil se skvěle a vůbec to nečekal. Rozumný dospělý člověk, jako jsme vy a já.

A bum.

Jiřímu se rakovinu nakonec povedlo zvládnout, ale mnoho dalších takové štěstí nemělo.

V rozhovoru, který vyjde v následujících dnech pro předplatitele, radí jednu zásadní věc. Dělejte to, co vás baví. Jakkoliv lacině to může znít, nutit se do věcí, které dělat nechceme, je podle něj rakovinotvorné.

A tak se dřív, než jeho radu odsoudíme nebo na ni zapomeneme, pojďme zamyslet.

Co děláme fakt neradi?

Do čeho se musíme nutit?

Jak se toho můžeme zbavit?

Co místo toho milujeme?

A jakých výsledků bychom nejspíš dosáhli, kdybychom se tomu věnovali fakt naplno, a to, co je pro nás nucené zlo, předali někomu, kdo to dělá s láskou a nadšením?

Nemusíme dělat všechno. Nemusíme využít každé příležitosti. Nemusíme růst tak rychle, jak bychom mohli. Ale můžeme přežít. Protože Jiří mi v tom rozhovoru řekl ještě jednu skvělou myšlenku, a totiž, že byznys je o tom, kdo vydrží.

Dodal bych snad jen tolik, že to neplatí pouze o firmách, které musí vydržet na svém trhu. Vydržet totiž musíme i my, co je tvoříme.

Takže, co musíte udělat, abyste vydrželi co nejdéle vy?

Podívejte se na rozhovor s Jiřím Janků.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

jiri-rostecky

Jiří Rostecký

Jirkovi je 29 let a je zakladatelem MladýPodnikatel.cz. Podnikat začal ještě na střední škole, ale jeho první firma mu vůbec nevyšla. Po ní se začal naplno věnovat natáčení rozhovorů a podcastů, kterých má za sebou už bezmála 8 stovek. Ročně pořádá desítky akcí pro podnikatele a často přednáší na vysokých školách. Časopis Forbes ho umístil do českého výběru 30pod30, několikrát byl nominován na Osobnost digitálního marketingu WebTOP100 a opakovaně se umísťuje i v Křišťálové Lupě. Nabízí konzultace a sledovat ho můžete třeba na Facebooku nebo na LinkedIn.

Nenechte si ujít

jiri-rostecky

Jak přistupujete sami k sobě?

kaufland

Online expanze s novými online marketplaces Kaufland.cz a Kaufland.sk

jiri-rostecky-web

Mladí podnikatelé. Tvoří vlastní svět a dávají šanci nápadům

Právě vyšlo

Premium
jiri-navratil-web

Ziskovost v e-commerce. Naučte vaši firmu počítat | Jiří Navrátil (Dr. Max)

jiri-jemelka-web

Jak budovat management ve firmě? | Jiří Jemelka (JPF)

Premium
samuela-davidova-web

Práce na dálku v praxi. Česká Remote Girl o životním stylu budoucnosti | Samuela Davidova

Nejoblíbenější

Premium
vladimir-slavik-web

Strategie pro e-shop, který chce růst | Vladimír Slavík

Premium
ondrej-kratky-web

Strategie modrého oceánu v praxi. Takhle se řídí Liftago | Ondřej Krátký

Premium
ondrej-fryc-web

Ondřej Fryc: Budování managementu firmy (Mall, Reflex Capital)

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

TOP obsah

jakub-unger-web

Jakub Unger (Seznam Zprávy): Tvoříme médium budoucnosti. Sleduje nás 3,5 milionu lidí měsíčně

Premium
david-spinar-web

David Špinar (Miton): Jak řídit firmu přes čísla a dělat lepší rozhodnutí?

jaroslav-baier-web

Prodej firmy: Jak ho zvládnout? | Jaroslav Baier

Premium
piero-sestak-web

Strategie a řízení agentury: Jak firmu nastavit, aby rostla? | Piero Sestak

Inzerce