Slyšel jsem už spoustu příběhů podnikatelů, které jsou sice poměrně dramatické, ale nakonec nejsou v ničem originální.
Jsou to příběhy těch, co opravdu hodně dřeli. Dělali vše, co bylo v jejich silách, aby podnikání rostlo a prosperovalo. Aby jejich zaměstnanci byli šťastní a produktivní. Aby zákazníci milovali jejich produkty a služby. Aby vydělávali peníze, plnili si sny a zanechali za sebou něco hmotného. Pro sebe, pro své děti, pro svět.
A pak přišel sešup dolů.
Rakovina. Infarkt. Vyhoření a neschopnost vstát z postele. Problémy se žaludkem. Nespavost. Neustálý stres. Deprese a úzkosti. Nebo cokoliv podobného.
Praktické know-how pro řízení vašeho byznysu. Rady a tipy TOP podnikatelů a manažerů. Podrobné videorozhovory a podcasty.
Podobných příběhů jsem slyšel už tolik, že mi začínají splývat.
Vždy mi je vypráví lidé, kteří jsou neskutečně chytří, talentovaní a většinou to nejsou žádní střelci. Často mají i poměrně malé skromné firmy, ale u toho si vždy vzpomenu na slova Michaela Rostocka – Poplara, podle kterého nezáleží na velikosti firmy, jakou budujete. Ať už je malá nebo velká, věnujete jí stejné úsilí a stejný čas.
Ty příběhy se většinou shodují v tom samém. Shrnul bych to takto:
Dneska jsem natáčel rozhovor s Jiřím Janků – pardubickým podnikatelem, který vybudoval firmu s ročním obratem 120 milionů korun. Jmenuje se eBrána a už skoro 5 let ji neřídí. Jednou si tak zašel vyřídit pojistku a na rentgenu mu našli nádor. Krátce poté, co se dozvěděl, že s manželkou čeká druhé dítě.
Sportovec. Zdravě jedl. Byl zdravý a v rodině to neměl. Cítil se skvěle a vůbec to nečekal. Rozumný dospělý člověk, jako jsme vy a já.
A bum.
Jiřímu se rakovinu nakonec povedlo zvládnout, ale mnoho dalších takové štěstí nemělo.
V rozhovoru, který vyjde v následujících dnech pro předplatitele, radí jednu zásadní věc. Dělejte to, co vás baví. Jakkoliv lacině to může znít, nutit se do věcí, které dělat nechceme, je podle něj rakovinotvorné.
A tak se dřív, než jeho radu odsoudíme nebo na ni zapomeneme, pojďme zamyslet.
Co děláme fakt neradi?
Do čeho se musíme nutit?
Jak se toho můžeme zbavit?
Co místo toho milujeme?
A jakých výsledků bychom nejspíš dosáhli, kdybychom se tomu věnovali fakt naplno, a to, co je pro nás nucené zlo, předali někomu, kdo to dělá s láskou a nadšením?
Nemusíme dělat všechno. Nemusíme využít každé příležitosti. Nemusíme růst tak rychle, jak bychom mohli. Ale můžeme přežít. Protože Jiří mi v tom rozhovoru řekl ještě jednu skvělou myšlenku, a totiž, že byznys je o tom, kdo vydrží.
Dodal bych snad jen tolik, že to neplatí pouze o firmách, které musí vydržet na svém trhu. Vydržet totiž musíme i my, co je tvoříme.
Takže, co musíte udělat, abyste vydrželi co nejdéle vy?
Podívejte se na rozhovor s Jiřím Janků.
Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.
Před 4 hodinami
Před 4 hodinami
Před 4 dny
Před 4 dny
Před 6 dny
Před 6 dny
Před 4 týdny
Před 4 týdny
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 2 měsíce
Před 4 týdny
Před 4 týdny