Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Jak fungují daňové ráje? Pronikněte do tajů offshore podnikání…

Daňové ráje jsou také známé pod pojmem offshore podnikání. Jejich obliba roste s růstem dluhu takzvaně vyspělých zemí a následným růstem byrokracie a daňové zátěže. O daňových rájích panuje řada mýtů, podívejte se, jak skutečně fungují.

Daňové ráje nejsou nelegální

Mnoho lidí si myslí, že daňové ráje jsou nelegální, to ale není pravda. Firma je právnická osoba a jako taková si může svobodně vybrat sídlo. V rámci svého podnikání samozřejmě musí dodržovat zákony zemí, ve kterých podniká. Offshore firmy mohou mít mnoho zajímavých využití, ale nejsou univerzálně vhodné pro všechny druhy podnikání.

Proč se firmy stěhují do daňových rájů?

Běžným předsudkem je zejména snaha o snížení daní, což ale často není jediný důvod a někdy dokonce o peníze vůbec nejde. Výše daní je samozřejmě velkou motivací. Mnoho takzvaně vyspělých zemí se dostává do stále větších finančních problémů kvůli svému předlužení a většina z nich tyto problémy řeší dalším zadlužováním a zvyšováním daní. Daňová a byrokratická zátěž v mnoha zemích přesahuje únosné meze a často natolik prodražuje podnikání, že se firmy stávají zcela nekonkurenceschopné.
Velmi častým důvodem stěhování firmy bývá extrémně přebujelá byrokracie, která mnohdy fakticky brání určitým druhům podnikání a mnohdy je podstatně větší motivací než samotné snížení daní. Zákonem vynucená byrokracie může produkt natolik prodražit, že se stává neprodejným. Další komplikací jsou například zmatečné předpisy či příliš zdlouhavé zákonné postupy. V určitých situacích je legislativa dokonce natolik komplikovaná a vzájemně si odporuje, že je prakticky nemožné splnit všechny byrokratické požadavky.

Výhody daňových rájů

Mezi velké výhody daňových rájů patří samozřejmě zcela minimální daňové zatížení. Obvykle se platí paušálně jednou za rok podle typu firmy, typická výše dosahuje několika stovek dolarů za rok. Firmy navíc často využívají tzv. „nominee“ ředitelů, kteří plní svou funkci pouze formálně a vlastník firmy je tak anonymní. Mezi další obvyklé výhody patří minimální byrokracie, často ani není nutné vést učetnictví. Mezi daňové ráje patří nejen některé ostrovy v Karibiku, ale i uznávané země jako Nizozemí či Nový Zéland. Každá má své výhody a nevýhody a záleží na konkrétním druhu podnikání.

Inzerce

Nic není zadarmo

Daňové ráje samozřejmě neposkytují tyto výhody jen tak. Mezi typická omezení například patří zákaz podnikání na území daného státu, firma má v daňovém ráji pouze formální sídlo. Sídlo firmy často také nemusí působit důvěryhodně, například v ČR jsou Seychelly poměrně nechvalně známé díky Radovanu Krejčířovi. Mnoho offshore firem je výslovně vyloučeno z řady státních zakázek, protože nesplňují požadavky na sídlo firmy či doložení dokladů a účetnictví, vlastnických struktur a podobně.

Jak to funguje v praxi?

Obvyklá představa je, že si jednoduše přesunete firmu do daňového ráje a problém se vyřeší. Tak samozřejmě zákonný postup nevypadá. V daňovém ráji například nemohou podnikat firmy, u kterých zákon vyžaduje sídlo v ČR, a tím pádem musí tak jako tak platit daně v ČR a podnikat podle místních předpisů. Mnoho firem tak funguje jako několik vzájemně provázaných právnických osob, které využívají offshore firmu k daňové optimalizaci. Dceřinné firmy fakticky podnikají a část zisků přefakturují na offshore firmu. Velké možnosti skýtají offshore firmy zejména u online podnikání. Podnikání na internetu obvykle není vůbec závislé na sídle firmy, takže je pro offshore podnikání jako stvořené. Další typické obory podnikání jsou různé konzultace, bankovní služby, právní služby, účetnictví, marketing, server housing apod.

Nicméně i firmy sídlící v daňových rájích a podnikající například v EU musí dodržovat místní zákony, platit za zaměstnance zákonné odvody a daně a samozřejmě také platí řadu daní a poplatků. Rozhodně není pravda, že pro firmu v daňovém ráji najednou přestanou platit zákony. V daňových rájích také nesídlí pouze různé pochybné firmy, naopak řada firem jsou zcela důvěryhodné a legitimní právnické osoby.

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Mgr. Zbyněk Buřival

Nadšený fotograf a cestovatel specializovaný na prodej přes fotobanky. Příležitostný tvůrce webových projektů.

Komentáře

Přidej vlastní komentář

Tyto stránky jsou chráněny pomocí reCAPTCHA a platí s tím související ochrana soukromí a smluvní podmínky společnosti Google.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

Premium
jiri-rostecky-web

Jak růst na volné noze? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
martin-kucera-web

Jak se řídí letiště, kterým ročně projde 14 milionů pasažérů? | Martin Kučera (Letiště Praha)

marek-odehnal-web

Zlatá horečka umělé inteligence. Co znamená pro investory do akcií? | Marek Odehnal

jiri-rostecky-kariera-web

Jak na úspěšnou kariéru? Přednáška Jirky Rosteckého

Premium
denisa-havrdova-web

Prodala přes 500 tisíc diářů a zápisníků. Jak Denisa Havrdová řídí papelote?

konstantin-margaretis-web

Posílá zboží do 180 zemí a sbírá světová ocenění. Jak se buduje Skladon? | Konstantin Margaretis

marek-cech-web

Jak se řídí malá digitální agentura? | Marek Čech (Digitální architekti)

jiri-rostecky-smb-web

Nejčastější chyby majitelů malých a středních firem. Přednáška Jirky Rosteckého