Více než 1300 videorozhovorů a podcastů o byznysu

Inzerce

Inzerce

Život není jen práce, tak proč podle toho žijeme?

Jan Dolejš
Před 6 roky

Mám tolik práce, že sotva stíhám společnou večeři, děti o všední dny skoro jen pozdravím a cvičit jsem nebyl ani nepamatuji. Vidíte se v některém z těchto rysů? Tak vypadá život většiny z nás, u kterých pracovní nasazení přebralo otěže. Jak z toho ven?

Proč se nevěnujeme i jiným životním oblastem?

Vidím to často na svých školeních, kde snad většina účastníků naříká nad stále delší pracovní dobou a spoustou úkolů, které jim nedají spát. Kvůli tomu nemají čas na svou rodinu, kamarády ani vzdělání a sport. Je to dnešní doba, kdy je workoholismus chápán skoro jako hrdinství. Ve skutečnosti jsou ale workoholici poražení, protože své povinnosti nestíhají ve standardní pracovní době. A trpí nejen oni, ale i jejich okolí.

V této fázi života je potřeba si uvědomit, že život není jen práce. Pokud jste si vytvořili vlastní vizi, asi se v ní nepíše “pracovat každý den 12 hodin a nemít čas na nic jiného”. Tak proč tak většina lidí přežívá? Je potřeba si uvědomit, že každý z nás plní v jednom dni hned několik životních rolí a oblastí. V jednu chvíli jste zaměstnanec, v druhou manžel, rodič, kamarád a spoustu jiných. A pečovat musíte i o své tělo a mysl. Vzdělávat se. Posouvat se kupředu.

Zdroj fotky: Archiv Jana Dolejše

Jednotlivé oblasti života se ovlivňují a kdo si myslí že ne, lže sám sobě. Je to nějaký čas zpět, co se mi začalo kariérně dařit. S vlastní prací a postupem jsem byl opravdu spokojen. Měl jsem pocit, že když se mi daří v práci a jsem šťastný, musí to fungovat i v jiných oblastech. Dodnes si pamatuji na ten večer, kdy ležíme s manželkou v posteli a domlouváme se, kdo si vezme jaké věci a kdo si nechá být po rozvodu. Zaměřil jsem se na práci, ale čas s rodinou trpěl. Tím samozřejmě neříkám, že vše byla moje vina (:-)), ale měl jsem na tom minimálně poloviční podíl. Vše nakonec dopadlo dobře a manželství přežilo. A já dostal lekci.

Inzerce

Stejně tak platí, že pokud se Vám nedaří v práci, přichází stres, špatná nálada i třeba podráždění. Asi jste si sami vyzkoušeli, že to na rodinné pohodě moc nepřidá. A když v práci trávíte od rána do večera? Těžko asi budete mít večer energii na nějaký sport nebo třeba osobní rozvoj. Nežijete. Přežíváte. Čas věnovaný jedné oblasti pomalu zabíjí i jiné aspekty života. S takovým přístupem jen těžko dosáhnete své vize.

Mějte své životní role v rovnováze

Jediným způsobem, jak dostat opratě života zpátky do svých rukou, je docílit rovnováhy jednotlivých rolí. To Vám pomůže zaměřit se na to opravdu důležité a kráčet ke své životní vizi. Prací 12 hodin denně sice možná docílíte rychlejšího stoupání po kariérním žebříku, ostatní životní cíle se ale budou vzdalovat. Dosáhnout rovnováhy životních rolí samozřejmě neznamená věnovat se všem oblastem života každý den stejný čas. To je reálně nemožné. Je zcela přirozené, že přes týden budete více času trávit v práci a méně se věnovat rodině, to ale můžete o víkendu napravit.

Důležité ale je, aby byl rovnováhou výsledek. Abyste nezanedbávali ani jednu důležitou životní oblast a pravidelně jí věnovali čas. Abyste s každou oblastí plnohodnotně počítali a nestavěli jednu jako důležitější než druhou. Život k tomu svádí – důležitější je věnovat se vydělávání peněz a rodinně, než si jít několikrát týdne zacvičit a vzdělat se. Kdo ale dohlédne dále, dojde mu, že cvičením získá energii, ze které pak může čerpat v jiných rolích (rodině i práci). Vzdělání mu zase otevře další možnosti postupu, aniž by musel v práci trávit celé dny.

Zdroj fotky: Archiv Jana Dolejše

Jak začít? Sepište si své životní role

Logickým začátkem je uvědomit si, jaké životní role mám a čemu bych měl především věnovat svůj čas. Ideálně si do rukou vezměte tužku a papír a sepište si to nejdůležitější. Zaměřte se nejen na své pracovní pozice (manažer, zaměstnanec, freelancer, copywriter…), ale hlavně na rodinu (manžel, otec, syn…) a nezapomeňte ani na zdraví, pohyb a osobní rozvoj. Rozpis životních rolí může vypadat například takto:

  • Manžel – chci svůj čas plánovat tak, abych byl podporou pro svou manželku a věnoval jí svůj čas a energii, jak to jen bude možné.
  • Syn – nechci zanedbávat ani své rodiče a pravidelně se o ně zajímat.
  • Kamarád – je potřeba udržovat si i kontakt s blízkými přáteli, kterým budu pomáhat, když budou potřebovat. A stejně tak se na ně mohu spolehnout i já.
  • Lektor – všechny úkoly a projekty vztahující se ke školení a předávání mých vědomostí ostatní lidem, abych jim pomohl.
  • Copywriter – psaní článků, ať už na podporu mého školení nebo pro další projekty.
  • Vzdělání – každý den se chci naučit něco nového. Obrovsky mě to posouvá kupředu.
  • Cvičení – chci se starat o své tělo. Hodinová školení jsou fyzicky náročná, musím být proto fit, abych si udržel energii po celou dobu školení.

Plánujte si týden podle svých životních roli

Jak využít myšlenky z předchozí části článku v reálném životě, abychom se posouvali vpřed a žili vyrovnaně? Začněte svůj týden tím, že si jej naplánujete. A to nejen svými pracovními povinnosti, ale především úkoly, které podpoří další životní role. Postupně se podívejte na jednotlivé životní role, které jste si sepsali, a zeptejte se sami sebe. Co mohu v týdnu udělat, aby to mělo na tuto oblast co největší pozitivní dopad? Není tajemstvím, že by se zde často měly objevovat úkoly z II. kvadrantu.

Vezměme si například první roli, kterou je manžel. Mým cílem je udržet a neustále pěstovat vztah se svou manželkou. Co jí udělá radost? V čem jí tento týden mohu nejvíce pomoci? Naplánovat společnou večeři, ve které si můžeme vyprávět zábavné události z uplynulého týdne, zní jako výborný nápad. Pokud vím, že v práci není spokojená a poohlíží se po něčem jiném, mohu si rovněž naplánovat úkol “pomoci s hledáním nové práce”. Samozřejmě to neznamená, že za celý týden udělám pro svou manželku jen tyto dvě “drobnosti”. Zároveň ale vím, že splněním těchto dvou úkolů zlepším náš vztah, jak jen je to dle mého uvážení možné.

A mohl bych samozřejmě pokračovat. Zavolat jeden den svým rodičům a zeptat se jich, jak se mají a zda něco nepotřebují. Domluvit si společnou sportovní aktivitu se svým kamarádem nebo zajít na kurz Time Managementu. A nyní už bych samozřejmě vymýšlel, co bych mohl udělat pro to, abych se v případě svých školení nebo copywritingu posunul co nejvíce kupředu. Vymyslím další sérii úkolů a rovnou si je neplánuji. Tím si samozřejmě nezaplním ani zdaleka všechen čas v týdnu. Naplánuji si ale to důležité, co mi pomůže udržet rovnováhu mezi oblastmi života a žádnou z nich nevynechávat. A zbytek času už vyplním snadno.

Zdroj fotky: Archiv Jana Dolejše

Co si povíme příště?

V příštím díle už bych se rád pustil do Time Managementu, jak ho zná většina – tedy skutečně jako sběr informací, úkolů a plánování.

Poctivě se věnujete každé důležité oblasti svého života?

Veškerá doporučení, informace, data, služby, reklamy nebo jakékoliv jiné sdělení zveřejněné na našich stránkách je pouze nezávazného charakteru a nejedná se o odborné rady nebo doporučení z naší strany. Podrobnosti na odkazu zde.

Autor: Jan Dolejš

Jsem lektorem osobní produktivity a moderních nástrojů, které pomáhají lidem s osobní produktivitou. Mými školeními již prošly za poslední roky stovky klientů. Mým cílem je naučit lidi věnovat se pouze důležitým úkolům a pracovat méně, ale o to chytřeji.

Komentáře

Omlouváme se, ale z technických důvodů nejde na celém webu momentálně přidávat nové komentáře. Na chybě pracujeme a brzy ji opravíme. Děkujeme za trpělivost.

Vybraná témata

Nenechte si ujít

petr-macek-web

Okurková sezóna: Jak si zauditovat vlastní firmu? | Petr Macek (Caflou)

Premium
petr-bilek-web

Z malého stánku na 150 milionů ročně. Takhle vyrostlo BiOOO | Petr Bílek

Premium Nyní zdarma
jiri-rostecky-posunout

Jiřího klienti #5: Jak se v podnikání posunout dál?

marek-odehnal-web

První pololetí 2024 pohledem investora: Co se dělo na burzách? | Marek Odehnal

Premium
tomas-mahring-web

Na jejich blog chodí stovky tisíc lidí a prodali desítky tisíc kuchařek | Tomáš Mähring

Premium Nyní zdarma
jiriho-klienti-prodej

Jiřího klienti #4: Každý prodává jinak

kovar-bazala-web

Umělá inteligence: Jak mění logistiku? | Max Kovář a Jaroslav Bazala

Premium
ondrej-kratky-web

Vyměnil Liftago za novou firmu. Co ho naučilo 11 let podnikání? | Ondřej Krátký